Aterosklerotické plaky

Obsah

  Aterosklerotické plaky sú hlavným problémom, ktorému čelia pacienti s vysokým obsahom cholesterolu. Výskyt plakov je zvyčajne spojený s problémom metabolizmu lipidov, lekári však majú ďalšie predstavy o aterogenéze. Výskyt rastu je pre pacienta závažným problémom, pretože novotvar na cievnej stene narúša normálny krvný obeh a vyvoláva tkanivovú ischémiu, najmä ohrozujúcu srdce a mozog.

  Príčiny

  Hlavná príčina aterosklerózy je tradične spojená s vysokým obsahom cholesterolu. Lekári dnes zvažujú ďalšie dôvody, ktoré môžu viesť k rozvoju aterosklerózy, pretože toto ochorenie sa stáva čoraz nebezpečnejším a je mimoriadne dôležité správne určiť príčinu tých patologických zmien v tele, ktoré iniciujú tvorbu aterosklerotického ukladania.

  Teória lipidov

  Krv v ľudskom tele je jednou z najkomplexnejších štruktúr. Cirkulujú tu stovky rôznych látok, ktoré sú prítomné v tele a dostávajú sa do krvi a prenášajú sa cez telo do buniek a tkanív. Významné množstvo krvi obsahuje lipidové inklúzie. Práve v tukoch cholesterolu sa nachádzajú hlavne v aterosklerotických plakoch na stene cievy.

  Cholesterol je predstaviteľom lipidov. Táto látka je pre telo nevyhnutná.vybudovať bunkovú membránu, preto bez cholesterolu nemôže telo fungovať. Ak je to potrebné, cholesterol sa spracúva na ďalšie látky, ktoré telo potrebuje. Hormóny sa získavajú najmä z cholesterolu: progestínu, estrogénov, androgénov, kortikosteroidov.

  POMOC!Pretože cholesterol bol zistený vo väčšine aterosklerotických plakov, lekári položili základy teórie lipidov o pôvode cholesterolového plaku v krvných cievach pred viac ako sto rokmi.

  Dôvodom objavenia sa rastu bolo narušenie metabolizmu lipidov v tele, a to: nadmerný výskyt cholesterolu v tele. V dvadsiatych rokoch minulého storočia prešla teória zmenami - vinný nebol iba bežný cholesterol, ale iba ten, ktorý bol v krvi. Navyše, nie u všetkých pacientov s vysokým obsahom cholesterolu sa vyvinula ateroskleróza.

  Toto pozorovanie viedlo o desať rokov neskôr k novému objavu - zistilo sa, že molekula nesúca cholesterol sa tiež zúčastňovala na pôvode rastu. V komplexe sa tieto zlúčeniny nazývali lipoproteíny, z ktorých boli izolované užitočné a škodlivé lipoproteíny.

  Lipoproteíny s nízkou hustotou spôsobujú výskyt usadenín cholesterolu na vnútornej strane krvných ciev. Hyper-echogénny plak je dokonale vizualizovaný pomocou metód diagnostiky hardvéru. Dnes je táto teória považovaná za hlavnú pri výskyte aterosklerotických plakov.

  Parazitická teória

  dnesďalšie teórie sa aktívne zvažujú, medzi ktorými vyniká parazitická. Ako viete, v krvi cirkulujú nielen rôzne látky, prenikajú do nich aj patogénne mikroorganizmy.

  Lekári sa domnievajú, že k začiatku ukladania cholesterolu na intimu prispieva porážka stien cievy mikróbmi. Uskutočnili sa štúdie na zvieratách so zámernou infekciou ich cytomegalovírusom a boli stanovené. Že hladina lipidov neovplyvnila vývoj aterosklerózy u zvierat.

  Skutočná revolúcia v medicíne nastala vo chvíli, keď lekári zistili súvislosť aterosklerózy s chlamydiou. Výskum vedcov na univerzite v Spojených štátoch presvedčivo preukázal, že rast sa spája s prítomnosťou chlamydií v ľudskom tele. Chlamydia bola nájdená u viac ako 80 percent pacientov s aterosklerózou v tele. Práca vedcov bola základom parazitickej teórie výskytu aterosklerózy.

  Iné teórie

  Odporúčame vám prečítať si: Ako predchádzať ateroskleróze

  Štúdia pôvodu aterosklerotických depozitov sa tam nekončila. Dnes sa objavujú teórie, ktoré skúmajú, čo spôsobuje nahromadenie na stenách krvných ciev a ako zabrániť tvorbe plakov.

  Ustanovenia teórie metabolizmu neurónov sú zaujímavé, podľa ktorých vzhľad plaku je výsledkom súčasného narušenia inervačných a metabolických procesov v stene krvných ciev. Predpokladá sa, že také provokujezmeny stresu, a preto vznikla nová teória - emocionálne stresujúca. Podľa svojej polohy sa ateroskleróza vyvíja u pacientov so zvýšenou úrovňou úzkosti a depresie.

  Tieto teórie sú čiastočne spojené hypotézou prostacyklínu o pôvode ložísk cholesterolu. Predpokladá sa, že výskyt novotvaru vyvoláva narušenie syntézy prostaglandínu, ktorý sa podieľa na rozširovaní stien krvných ciev a znižuje vaskulárnu permeabilitu.

  Podľa trombogénnej teórie sa vytvára aterosklerotický plak v dôsledku porúch krvácania, keď sa s najmenším poškodením vnútornej steny cievy začnú na mieste patológie hromadiť krvné doštičky, ktoré ulpievajú na intime. A existuje aj teória vaskulárneho starnutia. Podľa ktorého sa ateroskleróza objavuje s kvalitatívnou zmenou intimity.

  Foto

  Po dlhú dobu si pacienti s aterosklerózou neuvedomovali, čo je cholesterol a ako to vyzerá. Moderné vybavenie umožňuje určiť polohu ložiska s vysokou presnosťou a odstrániť ho. V dôsledku toho sa objavila fotografia biomateriálu, ktorá jasne ukazuje, aký je rast na vnútornej stene nádoby.

  )

  Formulácia

  Cholesterolové plaky sa môžu vytvárať takmer vo všetkých cievach ľudského tela. Vzhľad aterosklerotického plaku sa vyznačuje niekoľkými kvalitatívnymi stupňami. medicizistili, že na povrchu steny cievy sa vytvára tzv. akumulačná zóna, do ktorej sa postupne priťahujú lipidové inklúzie v krvi.

  Pod vplyvom týchto procesov dochádza k proliferácii buniek hladkého svalstva - bunky začínajú kvantitatívne rásť a sú schopné produkovať prvky, ako napríklad kolagén, glukozaminoglykány a elastín. Práve tieto zložky sa stanú základom spojivového tkaniva kapsuly homogénneho aterosklerotického plaku.

  Štruktúra plakety je nekomplikovaná. Samotný plak počas formovania má jadro, pozostáva z penových buniek umiestnených na periférii a cholesterolu - kryštalických a éterov, ako aj kolagénu. Podľa štúdií začiatok aterosklerotického procesu začína, keď je kapsula s povlakom poškodená. Vo vnútornej vláknitej časti kapsuly sa môžu vyskytnúť rôzne poškodenia: erózia, praskliny, slzy. To všetko vedie k trombóze - ďalšiemu štádiu aterosklerózy. Plaky s vredmi a krvácaním sa nazývajú heterogénne. Tieto typy sú pre telo najrizikovejšie, existujú však aj kalcifikované - plaky s tvrdnutím. Takýto štítok nemôže vyriešiť.

  ​​

  S nariedením vláknitej membrány menej ako 65 mikrónov dochádza k destabilizácii. Konečným výsledkom destabilizácie je prasknutie kapsuly plaku a rozvoj trombózy. Toto ohrozuje život pri zablokovaní aorty, OSA a ďalších veľkých plavidiel. Lipidové jadro, ktoré rastie asi o tridsať percent, tiež aktívne rastie.jeho objemu - v tomto štádiu nie je možné rozpustiť plak.

  Penové bunky umiestnené vo vnútri plaku obsahujú hlavne lipoproteíny s nízkou hustotou. Pod vplyvom oxidačného procesu začína mechanizmus apoptózy, keď bunky odumierajú a ich obsah vyjde, čo zvyšuje objem lipidového jadra. Obsahuje veľké množstvo makrofágov, vďaka ktorým sa zvyšuje zrážanie krvi a zvyšuje sa zrážanie krvi.

  V dôsledku rôznych procesov, ktoré sa vyskytujú v stenách aterosklerotického plaku, sa jeho hrúbka zmenšuje, syntéza kolagénu je potlačená a aktivuje sa výroba látok, ktoré prispievajú k deštrukcii steny plaku, čo nakoniec vedie k jeho prasknutiu.

  Nebezpečenstvo

  Najväčším nebezpečenstvom aterosklerotických plakov je zastavenie toku krvi cievami, v ktorých sa nachádzajú. Výsledkom toho je, že určitá časť tkanív jednoducho prestáva byť zásobovaná kyslíkom a živinami, proces intoxikácie nastáva vlastnými metabolickými produktmi a začína sa nekróza. Gangréna končatín sa teda často pozoruje, ak ateroskleróza ovplyvňuje cievy dolných končatín.

  Aterosklerotický štítok má tenkú kapsulu, ktorá môže prasknúť.

  Poruchy prietoku krvi môžu byť akútne a chronické. Akútne poruchy krvného obehu ohrozujú náhle zastavenie toku krvi, ktoré pre srdce alebo mozog je plné s úplným zastavením.fungujúce. Nestabilný plak vstupuje do lúmenu cievy a začína zbierať krvné doštičky na svojom povrchu, pričom vytvára krvnú zrazeninu, potom môže kedykoľvek vznik krvnej zrazeniny skončiť jej separáciou a aspiráciou prietokom krvi cez krvný obeh.

  Keď sa do cievy dostane menší priemer, trombus jednoducho ucpá nádobu a uzavrie jej lúmen. Krvná zrazenina znamená úplné zastavenie výživy určitej oblasti tkaniva. Dôsledkom toho je srdcový infarkt, ak krvná zrazenina zablokovala prístup krvi do srdca, a mozgová príhoda, ak sa zastaví prívod mozgových ciev.

  CREFERENCIA!Chronický proces sa vyvíja dlhšie. Zvyčajne sa vyskytuje s remisiou a relapsom choroby.

  Cievy podliehajú sklerotickým a degeneratívnym zmenám, pri ktorých je narušený prietok krvi, ale lúmen cievy nie je úplne blokovaný, a preto je možné čiastočne poskytnúť miesto s krvou a čiastočne odstrániť metabolické produkty.

  V dôsledku toho môže byť narušená výživa orgánov a jednotlivých miest tkanív. Napríklad, koronárne srdcové ochorenie, cerebrovaskulárna nedostatočnosť sa vyvíja, ak plak ovplyvňuje cievy krku. V dôsledku chronického priebehu ochorenia sa u pacientov zaznamenávajú tieto diagnózy:

  • ischemická choroba srdca;
  • chronické zlyhanie obličiek;
  • discirkulačná encefalopatia;
  • odstraňujúce aterosklerózu.

  Veľmi citlivé na zablokovanie mozgových a krčných cievtepna. Je to kvôli zvláštnostiam štruktúry obehovej siete, pretože cievy v mozgu nemajú prakticky žiadne zábrany na zabezpečenie zásobovania krvi obchádzajúcim problémovú oblasť.

  Liečba

  Pri diagnostike aterosklerotických plakov majú pacienti naliehavú potrebu zaoberať sa takýmito depozitmi. Plaky sa rozpúšťajú dosť zle - je to možné iba v počiatočnej fáze vývoja patológie, keď ateroskleróza je druh plaku na stene cievy, ale pri tvorbe plaku je už oveľa ťažšie sa s tým vyrovnať.

  Statíny sa predpisujú takmer všetkým pacientom s aterosklerózou.

  Nie je možné konzervovať aterosklerotický plak konzervatívnym spôsobom. Terapia nemôže ovplyvniť jeden špecifický plak, napríklad v cievach brušnej dutiny alebo v mozgu. Terapia vyžaduje všeobecný prístup, keď sú rôzne lieky predpísané na zníženie hladiny cholesterolu v tele, čo mu neumožňuje hromadiť sa vo veľkých množstvách a zhoršuje zdravie pacienta.

  Liečba aterosklerózy sa začína menovaním diéty na zníženie cholesterolu a odporúča sa tiež, aby pacient zvyšoval fyzickú aktivitu, aby sa tuky spaľovali v tele čo najskôr, aby sa krvný tok stal aktívnejším, zlepšili sa metabolické procesy. To všetko umožňuje spomaliť rozvoj aterosklerózy. Nie všetci pacienti majú prospech z diéty a fyzickej aktivity, takže lekári predpisujú lieky.

  Lieky na liečenieaterosklerózu predstavuje niekoľko skupín. Sú to predovšetkým statíny, fibráty, kyselina nikotínová a tiež sekvestranty žlčových kyselín. Drogy sa musia brať na dlhú dobu. A pre niektoré kategórie pacientov - celý ich život. K terapii môžu byť naviazané aj ľudové lieky, najmä redukovať cholesterol, najmä dioscorea, ľanový olej, japonský sophor a biele imelo, cesnaková tinktúra a mnoho ďalších ľudových liekov.

  Aterosklerotické plaky sa dajú odstrániť chirurgicky. Lokálna terapia zahŕňa vystavenie špecifickému veľkému aterosklerotickému plaku, ktorý interferuje s prietokom krvi v vitálnej nádobe. Napríklad operácie sa vykonávajú v ústach ICA na aorte. Tu je buď čiastočne odstránená cieva, ktorá je ovplyvnená povlakom, alebo je umiestnený stent, ktorý, ako sa zdá, vytlačí mäkké usadeniny do steny cievy, čím poskytuje veľký priechod pre krv.

  V niektorých prípadoch sa vykonáva obtok: časť cievy, napríklad femorálna artéria, sa odoberie a prišije do inej cievy, aby sa zabezpečil prietok krvi obchádzajúcim postihnutú oblasť. To umožňuje obnoviť normálny objem prietoku krvi, ale, bohužiaľ, neodstráni novotvar.

  Najdôležitejšie

  Aterosklerotický plak je usadeninou cholesterolu na stene cievy. So zvyšujúcim sa objemom uzatvára cievy a vyvoláva ischémiu - zlyhanie krvného obehu v tkanivách. Takéto ložiská ovplyvňujú veľké aj malé plavidlá. V roku 2005 je ťažké bojovať s rastomv mnohých prípadoch je potrebné radikálne ošetrenie, ak hrozí, že plak môže blokovať prietok krvi.