Aterosklerotické ochorenie srdca

Obsah

  Aterosklerotické ochorenie postihuje nielen krvné cievy, ale priamo ovplyvňuje aj činnosť srdca. Preto sa v klasifikácii objavil kód ICD I25.1 - patológia nazývaná aterosklerotické ochorenie srdca. Ochorenie je spojené s poškodením veľkých ciev zásobujúcich srdce. Pri ateroskleróze sa vytvárajú špecifické usadeniny na povrchu intimy (vnútorná výstelková membrána tepien), ktoré zahŕňajú komplexné uhľohydráty, lipidy, krvné zložky a vláknité tkanivo. Patologický proces vyvoláva vývoj spojivového tkaniva ako ochrannej reakcie na zmeny krvných ciev. Ak nie je včasné ošetrenie, choroba vedie k smrti.

  Štádium

  Fázy choroby sa rozlišujú v závislosti od kvality aterosklerotického plaku a od patologických zmien, ktoré sa vyskytujú v cievach. Patogenéza choroby je komplexná, pretože proces objavenia sa plaku je spojený s nesprávnym výstupom z vnútra lipoproteínov a leukocytov, s rastom a smrťou buniek, ako aj so zhrubnutím steny kalcifikácie.

  Prvá etapa patológie sa nazýva „lipidové škvrny“. V tomto prípade je intíma plavidla ovplyvnená iba zvonka a tukové usadeniny vo forme škvŕn vytvorených na jej povrchu. Tukové škvrny zahŕňajú lipoproteíny s nízkou a veľmi nízkou hustotou, ktoré sa viažu na prvky medzibunkovej látky - proteoglykány. V lipidovom zafarbení teda prevažuje heparan sulfáty.V tejto fáze osoba necíti príznaky choroby.

  Druhé štádium choroby sa objaví, keď sa u človeka vyvinú vláknité aterosklerotické plaky. Kvalitatívne sa líšia od lipidových škvŕn a predstavujú nebezpečnejší proces pre krvné cievy. Toto štádium je spojené s migráciou monocytov a lymfocytov, ktoré prenikajú intímou cez adhézne molekuly. Zvýšenie ich aktivity môže byť stimulované cytokínmi. Tretie štádium patológie je spojené s komplikáciami plakov.

  Nie všetky lipidové škvrny sa vôbec stávajú plakmi, všetko tu závisí od kvality samotnej škvrny. S akumuláciou xantómových buniek v nej zostávajú škvrny. A s akumuláciou vláknitých inklúzií sa vyvinú do plakov. Môžu to byť procesy ulcerácie a úpadku.

  Posledná etapa sa nazýva „Kalcifikácia plaku“. Patológia je sprevádzaná uvoľňovaním vápnika a jeho ukladaním do plakov vo forme osteokalcínu a osteopontínu, čo kvalitatívne mení zloženie plaku a sťažuje ho ako kameň.

  Toto ochorenie je rozdelené do dvoch veľkých foriem:

  • difúzna veľká ložisková forma patológie;
  • rozptýlená malá ložisková forma, v ktorej sklerotické oblasti nepresahujú viac ako 2 mm.

  Rizikové faktory

  Okamžitou príčinou aterosklerotického ochorenia srdca je zablokovanie lúmenu cievy, ktoré zásobuje srdcový sval ukladaním cholesterolu. Prečo dochádza k ukladaniu cholesterolu na stenách krvných ciev a akoaterosklerotický plak sa vyvíja - vedci to ešte musia zistiť presne.

  K dnešnému dňu existuje niekoľko teórií výskytu choroby. Teória infiltrácie lipoproteínov hovorí o primárnej akumulácii cholesterolu presne na vnútornej strane cievy. Podľa teórie sa endotelová dysfunkcia predpokladá, že ateroskleróza sa vyvíja v dôsledku porušenia ochrannej funkcie endoteliálnych a intimálnych mediátorov.

  POMOC!Autoimunitná teória naznačuje poruchu makrofágov a leukocytov, čo vedie k ukladaniu cholesterolu.

  Existuje aj monoklonálna, peroxidová, chlamýdiová a genetická teória. Hormonálna teória sa aktívne vyvíja, podľa ktorej dochádza k hromadeniu cholesterolu so zvyšovaním hladiny gonadotropných a adrenokortikotropných hormónov.

  Existuje tiež niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú výskyt aterosklerotického plaku v cievach. Medzi ne patrí:

  • hyperlipidémia - zvýšený cholesterol v krvi (ak sa v krvnej plazme zistí viac ako 5 mmol /l);
  • dyslipoproteinémia - nesprávny pomer lipoproteínov s nízkou a vysokou hustotou v krvi (hodnota je nízkoohrozujúce lipoproteíny s nízkou hustotou nad 3 mmol /la poklesom lipoproteínov s vysokou hustotou pod 1–1,3 mmol /l);
  • fajčenie;
  • prítomnosť blízkych príbuzných kardiovaskulárnych patológií zistených pred dosiahnutím veku 50 rokov;
  • arteriálna hypertenzia;
  • vekový faktor (pre mužov je 45 rokov hrozivý a pre ženy 55 a viac rokov);
  • narušenie metabolizmu uhľohydrátov;
  • zvýšené hladiny fibrinogénu, homocysteínu v porovnaní s normálnymi hladinami nízkej hustoty a celkového cholesterolu.

  Ak existuje dokonca jeden rizikový faktor, u osoby sa môže vyvinúť ateroskleróza a mnoho kardiovaskulárnych chorôb. Prejavom závažných porúch je zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi nad 8 mmol /l, lipoproteín s nízkou hustotou nad 6 mmol /l a zvýšenie krvného tlaku nad 180/110.

  Medzi ďalšie rizikové faktory patrí dna, hypotyreóza, obezita, diabetes mellitus a sedavý spôsob života, genetická predispozícia, podvýživa s nedodržaním podielov tukov, bielkovín a uhľohydrátov, ktoré vstupujú do tela. Ateroskleróza sa vyvíja na pozadí chronickej obštrukčnej choroby pľúc, pretože cievny systém je postihnutý CHOCHP.

  Príznaky

  V počiatočnej fáze je aterosklerotické ochorenie srdca asymptomatické. Fyzické vyšetrenie tiež nie je dôvodom na obavy. S progresiou ochorenia, keď cholesterolový povlak zužuje lúmen cievy a vyvoláva zníženie objemu prichádzajúcej krvi, objavia sa klinické príznaky.

  Náhle útoky môžu byť fatálne

  Koronárne srdcové ochorenie - IHD, pri ktorom má srdcový sval nedostatok, prebieha neoddeliteľne s aterosklerózou.prísun kyslíka a výživa. Potom sa pacienti cítia nepohodlne a vyhľadajú lekára. Ak sa príznaky rýchlo zvýšia a existujú priťažujúce faktory, napríklad pľúcne srdce, potom je možný syndróm náhleho úmrtia.

  Nasledujúce príznaky naznačujú vývoj aterosklerotického ochorenia srdca:

  • silná bolesť na hrudníku zo strany ľavej polovice. Horiace nepohodlie dáva ruku a krk. Bolesť sa zvyčajne objavuje pri fyzickej námahe, ale v stave pokoja sa výrazne znižuje a dokonca úplne vymizne. Môže sa zhoršiť v dôsledku stresu;
  • výskyt progresívnej dýchavičnosti, ktorá sa zvyšuje v horizontálnej polohe tela pacienta;
  • výrazná slabosť, pocit neustálej únavy a únavy.

  Pacienti môžu pozorovať záchvaty angíny pectoris, poruchy srdcového rytmu. To všetko vyvoláva vážne pocity a záchvaty paniky, neskôr po chronickom zlyhaní srdca.

  Diagnóza

  Existujú rôzne spôsoby diagnostikovania patológie. Jedným z definujúcich diagnostických nástrojov je krvný test, ktorý ukazuje typické abnormality u pacientov s aterosklerózou. Lipidový profil sa teda v krvi mení:

  • celkový cholesterol stúpa nad 5 mmol /l;
  • hladina lipoproteínov s veľmi nízkou a nízkou hustotou presahuje 3 mmol /l;
  • hladina lipoproteínov s vysokou hustotou klesá a u mužov je nižšia ako 1 mmol /l, u žien nižšia ako 1,3 mmol /l;
  • okrem toho sa môžu zvýšiť hladiny glukózy v krvi, zvýšiť C-reaktívny proteín, zvýšiť hladinu homocysteínu.

  Medzi inštrumentálne štúdie patrí ultrazvuková dopplerografia, v ktorej môžete určiť hrúbku intímnej výstelky ciev a stanoviť percento stenózy v porovnaní s normou. Vykonáva sa ergometria bicykla, vykonáva sa echokardiografia, pacientom sa podáva elektrokardiogram. Pacientom sa odporúča konzultovať kardiológa a cievneho chirurga.

  POMOC!Elektrokardiogram pomôže vášmu lekárovi diagnostikovať pacienta s angínou pectoris a inými poruchami srdcového rytmu, arytmiami a pravdepodobne predtým nezisteným infarktom myokardu.

  EKG sa vykonáva tak v pokoji, ako aj počas cvičenia, napríklad po päťminútovej prevádzke. Monitorovanie Holtera pomôže zaznamenať srdcový rytmus počas dňa. S pomocou echokardiografie lekár vizuálne vyhodnotí prácu srdcového svalu a ak existujú oblasti nekrózy, lekár ich jasne lokalizuje a odhadne veľkosť.

  Najdôležitejšou a najspoľahlivejšou diagnostickou metódou na stanovenie aterosklerózy krvných ciev srdca je koronárna angiografia. Táto štúdia sa uskutočňuje pomocou sondy, ktorá zavádza kontrastnú látku do požadovanej oblasti a potom sa urobí obrázok pomocou röntgenového žiarenia. V tomto prípade je patológia úplne vizualizovaná a môžete presne určiť, či existuje stenóza alebo nie, a urobiť diagnózu.

  Liečba

  Liečba patológie by sa mala začať v roku 2006v prvom rade s odstránením rizikových faktorov a dodržiavaním preventívnych opatrení. Liečba liekom má predpisovať:

  • prípravky kyseliny nikotínovej s pomalým uvoľňovaním účinnej látky;
  • fibráty;
  • statíny;
  • sekvestranty žlčových kyselín.

  Statíny zostávajú drogami voľby pre aterosklerózu

  Pacientom sa odporúča, aby užívali angioprotektívne lieky a lieky na zlepšenie mikrocirkulácie krvi. Z tunajších lahôdok je to Complamin, Parmidin. Z bioaktívnych prísad je možný eifitol. Vazodilatátor Nikoshpan bude užitočný pre pacientov.

  Zo skupiny statínov si môžete vziať:

  • atorvastatín;
  • lovastatín;
  • Rosuvastatín;
  • Pravastatin;
  • Simvastatín.

  Drogy sa musia užívať nepretržite. Najnižšia optimálna dávka je 10 mg za deň, ale lekár ju môže predpísať až do 80 mg za deň.

  Vzhľadom na to, že statínové lieky majú významné vedľajšie účinky, je potrebné kontrolovať ich prejavy. Pri myopatii alebo rabdomyolýze sa liek ruší. Ako prevencia komplikácií sa odporúča kyselina acetylsalicylová v dávke 75 - 100 mg denne alebo klopidogrel 75 mg denne.

  V prípade komplikácií sa odporúča neodkladná hospitalizácia v kardiologickej nemocnici. Pri komplexnom priebehu choroby existuje možnosť štepu koronárnej artérie. Alternatívou môže byť dilatácia balónom, umiestnenie stentu, laserangioplastika.

  Pacienti by si mali byť vedomí, že takýto chirurgický zákrok, hoci vylučuje zablokovanie cievy, neobmedzuje vplyv negatívnych faktorov. Preto aj po operácii musí pacient sledovať diétu, sledovať svoj krvný tlak a hladinu cholesterolu.

  DÔLEŽITÉ!Diétna výživa je jednou z hlavných metód liečby a prevencie aterosklerózy.

  Pacienti nesmú jesť potraviny s vysokým obsahom cholesterolu. Na vymenovanie lekára dostáva pacient špeciálny oznam, v ktorom sú uvedené hlavné ustanovenia o príčinách, liečbe a prevencii aterosklerózy, ako aj zoznam potravín, ktoré zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi. Mali by byť výrazne obmedzené alebo úplne vylúčené z potravín.

  Pokiaľ ide o fyzickú aktivitu, lekári sa zameriavajú na dostatočné alebo primerané cvičenie. Je to veľmi dôležité, pretože aktívne, silové športy sú zakázané pre pacientov s aterosklerózou a nemali by ste si myslieť, že zvýšená aktivita spôsobí, že pacient s aterosklerózou bude zdravší. Nemožno zlepšiť a úplne odstrániť chorobu, ale je celkom možné vyprovokovať útok až do zástavy srdca. Preto lekári obmedzujú zvýšenú fyzickú aktivitu.

  Komplikácie

  Aterosklerotické ochorenie môže spôsobiť komplikácie vrátane:

  • náhla úmrtnosť, keď smrť nastane do jednej hodiny od objavenia sa príznakov.Vyskytuje sa v dôsledku infarktu myokardu, ale kvôli narušeniu elektrickej vodivosti impulzov, ktoré nabádajú telo, aby sťahovalo steny;
  • angina pectoris - vyvíja sa vo forme stabilnej alebo nestabilnej formy choroby. Môže sa vyskytovať primárne alebo na pozadí predchádzajúceho srdcového infarktu;
  • narušenie srdcového rytmu - objavuje sa v dôsledku pulzujúceho toku krvi do srdca, pretože jeho objemy sú teraz tvrdo tlačené, najmä v miestach zúženia, a vyvolávajú nerovnomerný prietok krvi;
  • Infarkt myokardu je smrť určitých častí srdcového svalu v dôsledku nedostatku kyslíka. Pri rozsiahlom poškodení myokardu môže dôjsť k úmrtiu;
  • po infarkte kardioskleróza - pri „úspešne“ infarkte u pacientov ostávajú ložiská spojivového tkaniva v srdci, ktoré nefungujú ako kardiomyocyty;
  • zlyhanie srdca je pretrvávajúca porucha, ktorá môže u ľudí s miernym stupňom stenózy trvať roky alebo dokonca desaťročia. Pre pacientov, ktorí zastavili ďalšiu exacerbáciu aterosklerózy, zostáva priťažujúca skutočnosť.

  Prevencia

  Prevencia patológie môže byť primárna a sekundárna. Pri primárnej prevencii sa patológia ešte neprejavuje, takže človek má vysokú šancu zbaviť sa aterosklerózy v počiatočnom štádiu a vyhnúť sa rozvoju choroby.

  Zaťaženie aterosklerózy by malo byť uskutočniteľné a nemalo by vyvolávať preťaženie srdca

  .

  Na tento účel, keďLekári odporúčajú primárnu prevenciu:

  • dodržiavanie diéty s nízkym obsahom cholesterolu (s obsahom cholesterolu v plazme menej ako 5 mmol /l);
  • vzdať sa zlých návykov;
  • normalizovanie hladín glukózy;
  • stabilizácia krvného tlaku a jej normalizácia (do 140/90 a pre diabetikov - pod 130/80);
  • dostatočná fyzická aktivita (4-5 krát týždenne, primerané zaťaženie 30 - 40 minút);
  • normalizácia hladín homocysteínu;
  • normalizácia indexu telesnej hmotnosti (normálna - 25).

  Najdôležitejšie

  Aterosklerotické ochorenie srdca je neoddeliteľne spojené s vysokými hladinami cholesterolu s nízkou hustotou v krvi, ktorý sa ukladá na stenách veľkých ciev vo forme plakov. Z tohto dôvodu srdce prijíma menej krvi, čo znamená kyslík a živiny. Ak choroba nie je diagnostikovaná včas, ďalší útok môže viesť k smrti pacienta. Preto lekári trvajú na starostlivom monitorovaní rizikových pacientov a na potrebe včasnej konzervatívnej alebo chirurgickej liečby pacientov

  .