Ascites pri cirhóze

Obsah

  Ascites je patologický stav, pri ktorom sa v brušnej dutine hromadí voľná tekutina, čo vedie k zväčšeniu veľkosti brucha. U ľudí sa to tiež nazýva kvapkavé. Nejde o samostatné ochorenie, ale o prejav adaptačných mechanizmov tela. Vo väčšine prípadov dochádza k rozpadu brucha proti cirhóze pečene. Dá sa vyliečiť patológia? Koľko ľudí žije s touto diagnózou? To všetko a ešte oveľa viac sa budeme venovať v našom článku.

  Príčiny výskytu

  Výskyt ascitu pri cirhóze je jasným znakom toho, že telo pacienta už jednoducho nie je schopné bojovať a jeho ochranné mechanizmy sú vyčerpané, to znamená, že choroba prešla do štádia dekompenzácie. Odborníci identifikujú tri hlavné príčiny poklesu:

  • portálna hypertenzia;
  • sekundárny hyperaldosteronizmus;
  • hypoalbuminémia.

  Pozrime sa podrobnejšie na tieto tri spúšťacie faktory, ktoré sa podieľajú na vývoji ascitu. Ich odborníci poukazujú na systémové alebo všeobecné dôvody. Najprv si povedzme o portálovej hypertenzii.

  Portálna hypertenzia

  Dochádza k porušeniu normálneho prietoku krvi cez portálnu žilu pečene. To spôsobuje rozvoj kongescie a zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Hypertenzia postihuje aj malé krvné cievy. Ich steny nedokážu zvládnuť zvýšené zaťaženie, ktoré vyvoláva zvýšenie priepustnosti. Výsledkom je, že tekutina preniká a ľahko prenikádo brušnej dutiny.

  Sekundárny hyperaldosteronizmus

  Pečeň je zodpovedná za produkciu biologicky aktívnych látok zodpovedných za rozširovanie krvných ciev. V dôsledku poškodenia hepatocytov (pečeňových buniek) tieto látky vo významnom množstve prenikajú do systémového obehu. To vedie k uvoľneniu hladkých svalov krvných ciev, zhoršeniu prietoku krvi a zníženému tlaku.

  Obličky sú najzraniteľnejšie voči takýmto zmenám v tele. Začínajú vylučovať renín - látku, ktorá stimuluje produkciu nadobličiek, aldosterónu. To vedie k zadržiavaniu sodíka a vody v tele.

  Hypoalbuminémia

  Vedci vedome nazývajú pečeň chemickým laboratóriom nášho tela. Telo je zodpovedné za produkciu bielkovín, najmä imunoglobulínu. Látka zadržuje tekutinu a bráni jej v prekonávaní vaskulárneho lôžka.

  Uprostred deštrukcie pečeňových buniek je narušená syntéza bielkovín. V dôsledku toho už neexistujú bariéry pre odtok vody. Tak sa vyvíja ascites.

  Za zmienku stojí aj niekoľko ďalších dôvodov, ktoré sú zodpovedné za vývoj kvapiek. V dôsledku patológie dochádza k zníženiu objemu cirkulujúcej krvi. Na oddialenie sodíka a vody telo spája mechanizmus na kompenzáciu nedostatku kyslíka v tkanivách. Uvoľňovanie antidiuretického hormónu a aldosterónu.

  Pokles objemu cirkulujúcej krvi spôsobuje hladovanie srdcového svalu kyslíkom. Nakoniecsila vypudzovania krvi je výrazne znížená. To vedie k preťaženiu dolnej dutej veny, ako aj k opuchu nôh v dôsledku zadržiavania krvi na periférii.

  Experti okrem systémových provokačných faktorov identifikujú aj miestne príčiny ascitu. Medzi ne patrí zvýšenie vaskulárnej rezistencie vo vnútri hepatocytov, ako aj intrahepatický blok, ktorý zvyšuje tvorbu lymfy.

  PRIPOMÍNAJTE!Ascites pri cirhóze nie je diagnostikovaný u všetkých pacientov. Najčastejšie sa patológia vyskytuje u ľudí, ktorých deštrukcia tkaniva pečene nastala na pozadí systematického požívania alkoholu.

  Štatistiky ukazujú, že v 50% prípadov sa u pacientov s cirhózou vyskytuje ascites. Riziko tejto komplikácie je významne zvýšené týmito faktormi:

  • prítomnosť srdcových patológií;
  • neaktívny životný štýl;
  • nesprávne vybrané ošetrenie;
  • predčasná diagnóza choroby;
  • zlyhanie obličiek;
  • chronické patológie endokrinného systému;
  • autoimunitné ochorenia;
  • otrava;
  • užívanie určitých liekov;
  • vírusová hepatitída;
  • nepresnosti vo výžive.

  Kvapka brucha je komplikáciou cirhózy, nie jej povinným príznakom

  Patogenéza (vývojový mechanizmus)

  Cirhóza pečene je závažné nevyliečiteľné ochorenie, ktorého základom je poškodenie tkaniva. telo a jeho následné nahradenie jazvami. Dropsy sa najčastejšie rozvíjaposledných štádiách choroby a významne zhoršuje prognózu.

  Poznámka!​​Ascites pri cirhóze je vážna komplikácia, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Jeho vývoj naznačuje prechod patológie do terminálneho štádia.

  Mechanizmus, ktorým sa táto porucha objavuje, je už dobre známy. V tomto prípade sa pozoruje výskyt rozsiahlych ohnísk nekrózy a nahradenie mŕtvych častí fibrózou. To vedie k zvýšeniu deformity pečene a následkom toho k narušeniu fungovania zdravých tkanív.

  Normálne fungujúce pečeňové bunky sa nahrádzajú abnormálnymi. Jazvy nielenže nemôžu vykonávať žiadne funkcie, ale stále zasahujú aj do zvyšných hepatocytov. Výsledkom je, že normálne bunky dostávajú z krvi menej živín a odumierajú.

  Situácia sa zhoršuje skutočnosťou, že abnormálne hepatocyty vyvolávajú uvoľňovanie látok, ktoré vedú k vazodilatácii, ktorá navyše telo intenzívne napĺňa krvou. To vedie k zvýšeniu objemu cirkulujúcej krvi a konštantnému tlaku na steny žíl a tepien. Výsledkom je hromadenie solí a vody v tele. Exit prirodzene nemajú príležitosť. To vedie k zníženiu elasticity cievnych stien a tvorbe pórov, cez ktoré môže vylúčená tekutina vniknúť do brušnej dutiny.

  Existuje mnoho malých plavidiel, cez ktoré prúdenie krvi umožňuje obchádzať poškodené oblasti. To vedie nielen k rýchlejšiemu zvýšeniu cirhózy pečene, ale tiež k tomu prispievavýskyt syndrómu portálnej hypertenzie.

  Filtračná kapacita orgánu postihnutého cirhózou sa postupne znižuje. To spôsobuje zvýšenie krvi toxických látok, ktoré majú nepriaznivý vplyv na steny krvných ciev, čo spôsobuje zníženie ich priepustnosti. Ascites sa tak objavuje v dôsledku pôsobenia mnohých nepriaznivých faktorov spôsobených kritickým poškodením pečene.

  Charakteristické príznaky

  V prvých štádiách komplikovanej cirhózy nevyzerá brucho nafúknuté. Patologické zmeny je možné zistiť iba pomocou inštrumentálnych diagnostických metód, napríklad ultrazvuku. V počiatočnej fáze sa tekutina môže distribuovať krvou a lymfatickými cievami. Napriek neprítomnosti klinických príznakov sa krvné cievy rozširujú, tlak v systéme portálnych žíl stúpa a pečeňové bunky sú nahradené nefunkčnými jazvami.

  DÔLEŽITÉ!Voda prúdi do brušnej dutiny v štádiu, keď cievy nemôžu odolať nadmernému zaťaženiu. Celkovo sa v žalúdku môže nahromadiť až desať litrov tekutiny.

  Ascites je sprevádzaný postupným zvyšovaním veľkosti brucha. S postupujúcou cirhózou prechádza svalové tkanivo atrofickými zmenami. Napriek tomu sa hmotnosť a obvod pásu neustále zvyšujú. Za zmienku stojí disproporcionalita veľkosti brucha v porovnaní s ostatnými časťami tela.

  Koža prednej brušnej steny sa napína a stáva hladkou. Často na ňuobjavujú sa ružové stuhy. Pod epidermou sú zreteľne viditeľné rozšírené krvné cievy a objavujú sa aj početné žilky.

  Keď sa kvapka zhoršuje, pacienti sa sťažujú na extrémne nepohodlie a bolesti brucha. Pozoruje sa príznak výkyvov, to znamená, že aj pri miernom zatlačení na stranu pacienta sa vo vnútri brucha prejavuje oscilácia tekutín.

  Zvýšenie vnútrobrušného tlaku vedie ku kompresii bránice a zníženiu objemu pľúc. Klinicky sa to prejavuje vo forme ťažkej dýchavičnosti a rýchleho dýchania. Pri ležaní sa nepríjemné príznaky zhoršujú. Bez vysokej opierky hlavy alebo vankúša nemôžu pacienti zaspať. Výskyt vlhkého kašľa, modrých pier (cyanóza), ako aj bledosť pokožky naznačujú rozvoj respiračného zlyhania.

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť bolesť pečene

  Po každom jedle sa človek cíti nepríjemne. Nasýtenie pochádza z malého množstva jedla. Belching a pálenie záhy sa stávajú stálymi spoločníkmi pre týchto pacientov. V niektorých prípadoch sa vyskytujú ataky zvracania nestráveného jedla. Je to spôsobené kompresiou v oblasti prechodu zo žalúdka do čriev. Aj vo zvracaní sa môžu objaviť žlčové nečistoty.

  V dôsledku nahromadeného výpotku v bruchu sa v črevnom trakte po celej jeho dĺžke zvyšuje tlak. To spôsobuje hnačku alebo naopak zápchu. V závažných prípadoch sa môže vyvinúť obštrukcia čreva.

  Nahromadenéexsudát tiež tlačí na močový mechúr, ktorý sa prejavuje vo forme častých a bolestivých nutkaní na močenie. To vytvára ideálne podmienky pre rozvoj pyelonefritídy a cystitídy.

  Pacienti s ascitom trpia závažným opuchom dolných končatín. Výskyt tohto príznaku je spôsobený zníženým odtokom lymfy. Tento stav sa zhoršuje poruchami kardiovaskulárneho systému. Možné zvýšenie krvného tlaku.


  Prírastok hmotnosti pri ascite nie je sprevádzaný obezitou. Na pozadí veľkého brucha narážajú tenké ramená a nohy

  Keď je pacient v stoji, tekutina je vplyvom gravitácie priťahovaná k spodnému bruchu. V polohe na chrbte sa „šíri“ na svoje bočné steny a pripomína „žabí žalúdok“.

  Zvýšenie objemu voľnej tekutiny v brušnej dutine vedie k tomu, že pupok vyčnieva dopredu. Často sa vytvára pupočná kýla. Exsudátová tekutina sa môže infikovať patogénmi, čo môže viesť k smrti.

  V lekárskej terminológii sa používa všeobecný názov „syndróm edematózneho ascitu“, ktorý zahŕňa všetky poruchy cirhózy. Toto ochorenie pečene sa teda prejavuje týmito príznakmi:

   78) bolesť v pravej hypochondrii;
  • závažnosť po jedle;
  • slabosť, nevoľnosť, ospalosť, ľahostajnosť ku všetkému, čo obklopuje;
  • zhoršená pamäť a výkon;
  • bodové krvácania;
  • škvrnitosť dlaní;
  • krvácanie;
  • nadúvanie, dunenie v žalúdku;
  • žltačka;
  • impotencia a rast prsníkov u mužov;
  • menštruačné nepravidelnosti, neplodnosť u žien;
  • svrbenie kože;
  • 90. „lakovaný jazyk“ z dôvodu začervenania a opuchu;
  • pavúčie žily na tvári;
  • periodické zvyšovanie telesnej teploty;
  • epiderma sa stáva suchou, bledou, so žltkastým nádychom.

  Dropsy samy osebe nevedú k smrti. Komplikácie, ku ktorým vedie, sú nebezpečné. Nahromadená tekutina silne komprimuje životne dôležité orgány a narúša ich normálne fungovanie. Kardiovaskulárny systém je obzvlášť zraniteľný.

  Ascites je nebezpečný pre takéto komplikácie:

   98. Peritonitída (zápal pobrušnice). Očkovanie dutiny patogénmi spôsobuje vznik hnisavého zápalu.
  • Hydrothorax. Kvapalina vstupuje do hrudnej dutiny.
  • Obštrukcia čreva. Vyskytuje sa na pozadí stláčania tela veľkým množstvom tekutiny.
  • Pupočná prietrž. Dokonca aj po redukcii klesá.

  Životná prognóza

  Koľko ľudí žije s ascitom pri cirhóze pečene? Je ťažké jednoznačne odpovedať na túto otázku. Koľko môže pacient žiť, do veľkej miery závisí od stavu kardiovaskulárneho systému, obličiek a pečene. Pri cirhóze vo fáze kompenzácie je prognóza všeobecne priaznivá. Ako ukazuje prax, ľudia s touto diagnózou žijú dlhšie s včasnou liečbou. Aby bolo možné urobiť správnu predpoveď, je potrebnézvážte niekoľko dôležitých kritérií: vek, miera progresie patológie, vývoj sprievodných chorôb, strava.

  Ak sa zlyhanie obličiek rozvinie bez hemodialýzy, pacienti zomrú v priebehu prvých týždňov. S rozvojom dekompenzovanej cirhózy môžu pacienti žiť až päť rokov iba v dvadsiatich percentách prípadov.

  Poznámka!Ak sa dodržiavajú diéty bez solí a odporúčania ošetrujúceho lekára, chorá osoba sa môže spoľahnúť na dobrú prognózu.

  Najúčinnejšou metódou na odstránenie účinkov brušnej kvapky je transplantácia pečene. V niektorých prípadoch je to jediný spôsob, ako liečiť ascites. Ak je operácia úspešná, pacienti môžu žiť dlhšie ako tucet rokov.

  Špecialisti identifikujú kategóriu pacientov, u ktorých sú následky edémovo-ascitického syndrómu najmenej nepriaznivé. Ohrozené sú:

  • starší ľudia;
  • osoby s hypotenziou;
  • pacienti s rakovinou;
  • pacienti s diabetes mellitus.

  V súčasnosti sa odborníci naučili kompenzovať stav pacientov s dobre vybranými drogami a stravou. Malo by sa však pamätať na to, že existujú také formy choroby, ktoré sa ťažko liečia. V týchto prípadoch je takmer nemožné predĺžiť životnosť o niekoľko rokov.


  Životná prognóza do veľkej miery závisí od toho, či sa pacient riadi odporúčaniami.ošetrujúci lekár

  Ako zaobchádzať?

  Liečba ascitu pri cirhóze je predpísaná v závislosti od štádia pokročilého patologického procesu. V počiatočných fázach sa používa konzervatívna terapia. Na zlepšenie funkcie pečene sa predpisujú lieky s hepatoprotektívnym účinkom.

  S cieľom odstrániť nadbytočnú tekutinu a zabrániť zvýšeniu jej objemu v brušnej dutine sa uvádzajú diuretiká. Na zabránenie bakteriálnej peritonitídy môžu byť predpísané antibiotiká.

  V horizontálnej polohe sa zvyšuje činnosť obličiek a zvyšuje sa ich filtračná schopnosť. Pomáha to čistiť krv nahromadených toxických látok. Preto sú pacientom s ascitom zobrazené postele.

  Pri zlyhaní konzervatívnej liečby sa na liečbu predpisuje laparocentéza. Toto je minimálne invazívna manipulácia zahŕňajúca čerpanie tekutiny z brušnej dutiny. Počas postupu sa nesmie odobrať viac ako päť litrov tekutiny. Pri jedinom prísunu väčšieho množstva tekutiny existuje vysoké riziko komplikácií a šoku.

  V prípade ascitu sa odporúča zahrnúť do stravy mliečne a mliečne výrobky, teľacie a chudé hovädzie mäso a ryby s nízkym obsahom tuku. Jedálny lístok by mal obsahovať jedlá vyrobené z vaječných bielkov, pohánky a prosa, ako aj sójovú múku. Tento typ výživy je spôsobený schopnosťou tela spracovať proteíny v dostatočnom množstve.

  S dekompenzovanou cirhózou, ostrýznížená schopnosť spracovať proteíny. V tomto bode je príjem bielkovín obmedzený. V prípade pečeňovej kómy sú proteíny zo stravy úplne vylúčené.

  Ľudovými liekmi nie je možné zbaviť sa ascitu. Liečebné tipy môžu byť použité ako pomôcka na zmiernenie príznakov.

  Zhrnutie

  Ascites je hromadenie výtoku v brušnej dutine, ktorého hlavným prejavom je zväčšené brucho. Vývoj patológie je vo väčšine prípadov spojený s týmito príčinami: zvýšený tlak v systéme portálnych žíl, nedostatok bielkovín v krvi, zvýšená tvorba vazodilatačných hormónov a preťaženie lymfy. Šanca na rozvoj kvapiek sa zvyšuje s nedodržiavaním diéty, fyzickej nečinnosti, predčasnej diagnostiky a sprievodných patológií srdca a obličiek. Je pomerne ťažké identifikovať patológiu v počiatočných fázach, pretože prvé príznaky sa objavujú pri nahromadení asi pol litra exsudátu.

  Medzi hlavné príznaky komplikovanej cirhózy patrí pocit plnosti, plynatosti, nevoľnosti, zväčšenia brucha a tráviacich problémov. Priemerná dĺžka života v mnohých ohľadoch závisí od samotného pacienta, ktorý musí striktne dodržiavať pitný režim a stravu. V súčasnosti neboli vyvinuté žiadne lieky, ktoré by obnovili funkčnú aktivitu pečene. Pri akumulácii veľkého množstva tekutiny v brušnej dutine sa vykonáva laparocentéza - punkcia brušnej steny snásledné čerpanie exsudátu z tela. Včasný chirurgický zákrok bráni rozvoju život ohrozujúcich komplikácií.