Ascaridóza u detí

Obsah

  Počas celého života musia ľudia odolávať agresívnemu vplyvu vonkajšieho prostredia, ktoré obsahuje obrovské množstvo ohrození života a zdravia. Patria sem paraziti, ktorí sa radi usadia v ľudskom tele.

  Obzvlášť často sa u detí vyskytujú hlístice, ktoré často zanedbávajú hygienické pravidlá. Deti vtiahnu hračky do úst, predmety pre domácnosť, olízajú si prsty. Takto vajíčka červov prenikajú dovnútra.

  Ako viete, či má dieťa parazity? Ako liečiť ascariasis u detí a ako je možné zabrániť opakovanej infekcii? To všetko a ešte oveľa viac sa budeme venovať v našom článku.

  Všeobecné informácie

  Ascaridóza je v pediatrickej praxi bežné ochorenie. Najčastejšie je u malých detí diagnostikovaná helmintická invázia. Príčinou parazitického ochorenia sú červy, ktoré žijú hlavne v tenkom čreve.

  Škrkavky sa niekedy zisťujú v slzných cestách, dutinách nosa, pečene, žalúdka, priedušnice. Navonok sa patogény podobajú dážďovkám. Ženy niekedy dosahujú dĺžku štyridsať centimetrov. Navonok sú tieto červy pokryté odolnou škrupinou, ktorá chráni parazita pred agresívnymi účinkami žalúdočnej šťavy a mechanickým poškodením.

  Ascaridóza sa prenáša fekálno-orálnou cestou. Zdrojom infekcie sú chorí ľudia. Nakaziť sa môžete prostredníctvom špinavej zeleniny, ovocia a rúk. Helmintové vajíčko popenetrácia do črevného traktu sa mení na larvu, ktorá prúdi krvou do pľúc. Potom spolu s expektorančným spútom vstupuje parazit do gastrointestinálneho traktu. Práve tu sa z hlíst stáva dospelý a začína klásť vajíčka.

  Poznámka!Škrkavky môžu v čreve denne ukladať až 200 000 vajíčok.

  Červy sa raz dostanú do krvi a živia sa plazmou a červenými krvinkami. Počas života hlíst sa vytvárajú toxické zlúčeniny, ktoré organizmus otrávia. Parazity odumierajú vystavením priamemu slnečnému žiareniu, ako aj vysokým teplotám. Nemajú však strach zo zamrznutia. Väčšina červov vyjde spolu s výkaly.

  Škrkavky žijú v tele najviac jeden rok, s výnimkou prípadov opätovnej infekcie. V niektorých situáciách môžu samy zmiznúť. Toto je však výnimka, ale nie pravidlo. Ascaridóza nie je také neškodné ochorenie, aké by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Hlístová invázia spôsobuje alergizáciu tela a môže tiež viesť k rozsiahlym vnútorným krvácaním.

  Foto

  Ďalej venujte pozornosť fotogalérii ascariasis:

  Príčiny infekcie

  Spolu s výkaly vstupujú vajíčka červov do pôdy. Do dvoch až troch týždňov dozrievajú v pôdnych vrstvách. Ohrozené sú deti od piatich do desiatich rokov. Sú najaktívnejšie a tiež nemajú správne hygienické schopnosti. Detský imunitný systém je zapnutýetapy formovania, a preto sú malí pacienti zraniteľní rôznymi chorobami a helmintická invázia nie je výnimkou.

  Parazitárne ochorenie sa šíri po celej planéte, ale ascariasis sa najčastejšie diagnostikuje v krajinách s horúcou klímou a vysokou vlhkosťou.

  FAKT!Vo vlhkej pôde môžu vajíčka červov trvať až šesť rokov.

  Infekcia detí sa môže vyskytnúť použitím slabo umytej zeleniny a ovocia, neupravenej pitnej vody. Dieťa sa môže nakaziť počas hry v pieskovisku, v ktorej sú psi a mačky zvyčajne vyprázdnené.

  Muchy a iné druhy hmyzu, ktoré nesú na svojich nohách červie vajíčka zo zeme alebo výkaly, môžu byť infikované. Odborníci tvrdia, že najvyššia koncentrácia parazitov je na bankovkách, hračkách, zábradlích vo vozidlách a kľučkách dverí.

  Červy červy sa dajú ľahko odstrániť pomocou hygienických postupov, najmä umývaním rúk, zeleniny a bylín. Na neutralizáciu patogénov sú potrebné aj predbežné úpravy potravín a vriaca voda.

  Toto ochorenie sa najčastejšie zisťuje u detí, ktoré sú v aktívnom kontakte s prírodou, pričom však kvôli veku nemajú hygienické predpisy. Ohrození sú obyvatelia vidieckych oblastí v nepriaznivých sanitárnych a hygienických životných podmienkach. Vysoká pravdepodobnosť infekcie je prítomná u pracovníkov v čistiarňach odpadových vôd a rýpadlách.

  vidiecke toalety ažumpy sa musia dekontaminovať naplnením trusu zeminou najmenej 2 roky. Potom môže byť kompost použitý ako pôdne hnojivo. Ako alternatíva sa používajú neutralizačné chemikálie.

  Charakteristické znaky

  Počiatočné štádium zvyčajne nespôsobuje výskyt výrazných symptómov, ktoré spôsobujú ťažkosti pri diagnostike. V niektorých prípadoch môže byť helmintická invázia asymptomatická. V tomto prípade sú škrkavky, ktoré prežili celý svoj životný cyklus, vylúčené z tela spolu so stolicami.

  Rané príznaky ascariasis u detí sa ľahko zamieňajú s otravou, vírusovou infekciou alebo obvyklým prepracovaním. Dieťa sa môže sťažovať na bolesti hlavy, slabosť.

  Klinický obraz invázie hlíst závisí od formy, stupňa zanedbania a tiež od počtu hlíst. Viacnásobné lézie vnútorných orgánov a zhlukov dospelých v čreve spôsobujú masívnu intoxikáciu tela. Môže to byť dokonca smrteľné.

  Fáza 1: Vajec

  Charakteristické je vonkajšie prostredie. Hľuzy sa nachádzajú v pôde alebo vo vode. Na ich ďalší vývoj je potrebný kyslík. Za priaznivých podmienok sa do vajec v priebehu dvoch až troch týždňov vytvoria larvy. Nedokonalé vajcia sa nevyvíjajú, ale umierajú. Nakazia sa, keď larvy získajú dostatočnú pohyblivosť. Keď človek prehltne parazity, vstúpi do črevného traktu.

  Táto etapa sa vyznačujevýskyt týchto príznakov:

  • bolesť srdca a pečene, nevoľnosť;
  • alergické reakcie vo forme vyrážok a svrbenia;
  • kašeľ, bolesť na hrudníku, dýchavičnosť;
  • ​​
  • mierne zvýšenie teploty;
  • kŕče žalúdka, tráviace ťažkosti.

  Príznaky ascariasis sa môžu líšiť v závislosti od štádia

  Etapa 2: larva

  Larva sa vyliahne z vajíčka a pri prietoku krvi má tendenciu k pečeni, srdcu, pľúcam. Štruktúra jej tela a funkčná aktivita sa líšia od dospelých. Metamorfóza vyžaduje kyslík, takže larva migruje po tele dlho, kým nedosiahne pľúca - orgány s dostatočným množstvom vzduchu.

  K tvorbe a rastu dochádza v pľúcach. Larva sa dostane do hltanu, odkiaľ opäť vstúpi do lúmenu gastrointestinálneho traktu. Aktívne parazituje a jesť krvinky. V tomto štádiu sú pozorované poruchy trávenia, nadúvanie, zápcha alebo hnačka. Nevoľnosť zvyčajne vedie k zvracaniu so červami. Deti sa môžu sťažovať na akútnu bolesť brucha.

  Toto ochorenie spôsobuje výskyt bolesti hlavy, závraty. Deti sú výrazne pozadu vo vývoji od svojich rovesníkov. Na rozdiel od enterobiózy spôsobenej pinwormami, ascariasis u dievčat neovplyvňuje zdravie reprodukčného systému.

  Etapa 3: dospelý

  Habitat - tenké črevo. Zväčšená veľkosť im neumožňuje vyvŕtať diery a znovu vstúpiť do systémového obehu. U pacientov sa chuť do jedla zhoršuje,chudnutie. Koža je bledá alebo žltkastá. Dieťa má nedostatok vitamínu, zníženie imunity. Pretrvávajúce prechladnutia a črevné infekcie.

  Poznámka!Rodičia môžu venovať pozornosť škrípaniu zubov vo sne.

  Možné komplikácie

  Včasné zistené príznaky a liečba začatá v súlade so správne diagnostikovanou chorobou dávajú dobré šance, aby sa zabránilo vzniku komplikácií, ktoré sú nebezpečné pre život a zdravie dieťaťa. Pri opätovnom infikovaní sa ochorenie stáva chronickým, ktorého zbavenie bude oveľa ťažšie.

  V pokročilých prípadoch môže ascariasis spôsobiť také komplikácie:

   72) črevná obštrukcia;
  • obštrukčná žltačka;
  • perforácia krvných ciev a vnútorných orgánov;
  • hepatický absces;
  • 76) zápal pľúc;
  • asfyxia;
  • sepsa;
  • akútna pankreatitída;
  • hnisavá cholangitída;
  • zápal slepého čreva;
  • pripojenie bakteriálnej infekcie;
  • peritonitída.

  Diagnóza

  Pred predpísaním liečby ascariasis u detí lekár rozhodne urobiť test na prítomnosť výkalov z vajec. Nie je však vždy možné zistiť pomocou helmintov prítomnosť hlíst. Dôvodom je skutočnosť, že samica začne znášať vajcia iba tri mesiace po požití. Najpresvedčivejšie je hematologické vyšetrenie na imunoglobulíny typu E a G.Lekári tiež predpisujú všeobecný krvný test. Pri helmintickej invázii sa zvýši hladina eozinofilov a neutrofilov. Deti sú často predpísané röntgenové alebo ultrazvukové vyšetrenia, ktoré môžu poskytnúť ďalšie informácie o stave tela.

  Na detekciu protilátok proti pôvodcovi ascariasis je predpísaná imunosorbentová analýza spojená s enzýmami. Charakteristickým rysom štúdie je jej vysoká citlivosť a možnosť odhalenia patológie v raných štádiách.

  Špecialisti vykonávajú diferenciálnu diagnostiku s inými parazitárnymi chorobami, napríklad toxokariasou. Priamymi zdrojmi infekcie sú mačky a psy. Ak je v dome zviera, mala by sa vykonať antihelmintická terapia dvakrát ročne. Presná diagnóza umožňuje komplexné vyšetrenie dieťaťa. Aplikovať laboratórne, klinické a inštrumentálne výskumné metódy.

  Liečebný režim

  Aké moderné liečebné metódy môžu odborníci ponúknuť? Lekári odporúčajú integrovaný prístup vrátane používania liekov vo farmácii, ľudových prostriedkov, ako aj dodržiavania pravidiel osobnej hygieny. Okrem liekov priamo z škrkavky potrebuje detské telo pomoc aj s antialergickými liekmi, pretože odpadové produkty môžu spôsobiť závažnú reakciu.

  Okrem toho je dôležité brať sorbenty, ktoré uvoľňujú toxické látky vylučované červami. Pediatri predpisujú použitie vitamínových komplexov, z ktorých mnohé sú založené na vitamínochSkupina B. Odporúča sa tiež užívať imunostimulačné látky.


  Liečba sa vykonáva po diagnostikovaní

  Lieky

  Lieky na ascaridózu sa predpisujú v závislosti od hmotnosti dieťaťa, jeho veku a závažnosti napadnutia hlístami. Zoznam antihelmintických liekov je rozsiahly, vychádza z najbezpečnejšieho lieku na škrkavky a končí sa širokospektrálnym liekom.

  DÔLEŽITÉ!Lieky sa podávajú nielen dieťaťu, ale všetkým členom rodiny.

  piperazín

  K dispozícii v suspenzii. Piperazín spôsobuje ochrnutie svalových parazitov. Tento nástroj má úzke spektrum účinku. Neovplyvňuje vajcia a larvy. Neutralizuje iba dospelých. Piperazín je málo toxický liek. Je predpísaný deťom v miernych prípadoch. Suspenzia môže spôsobovať vedľajšie účinky vo forme bolesti hlavy, nevoľnosti, hnačky, kŕčov v čreve.

  Piperazín nie je drahý. Najlepšie je užívať tablety v noci, pretože v tejto dobe sú najaktívnejšie škrkavky.

  Pyrantel

  Toto je jednorazové použitie. Schválené po šiestich mesiacoch. Na konsolidáciu výsledku po dvoch týždňoch by sa liek mal opakovať. Pyrantel je predpísaný nielen na ascariasis, ale aj na zmiešané helmintické invázie.

  Tablety môžu spôsobiť tieto vedľajšie účinky:

  • svrbenie;
  • vyrážka;
  • strata chuti do jedla;
  • nevoľnosť,vracanie;
  • závraty;
  • nespavosť alebo ospalosť.

  Vermox

  Toto je širokospektrálne antihelmintické liečivo. Vermoxum je predpísaný deťom starším ako 10 rokov. Helminty zomrú do niekoľkých dní po jednej dávke lieku. Vermox môže spôsobiť nevoľnosť, závraty a bolesti brucha.

  Nemozol

  Liek sa môže použiť v akomkoľvek štádiu choroby. Je to indický širokospektrálny antiparazitikum. Ascarids rýchlo zomrieť na Nemozol, čo eliminuje potrebu dlhého priebehu liečby. Účinná látka preniká do tela parazita a spôsobuje ničenie bunkových cytoplaziem. Najskôr patogény stratia svoju schopnosť pohybu a kŕmenia a potom úplne zomrú.


  Nemozol je povolený deťom od dvoch rokov

  Dekaris

  Droga sa môže zbaviť nielen parazitov, ale môže tiež posilniť imunitný systém. Dekaris postihuje predovšetkým neuromuskulárny systém parazitov. Tablety sa dobre vstrebávajú v zažívacom trakte. Droga začne pôsobiť do hodiny a pol po podaní.

  Ľudové lieky

  Ak je používanie antihelmintík kontraindikované, je možné ochorenie liečiť ľudovými metódami. Môžete začať s infúziou založenou na tekvicových semenách. Sto gramov olúpaných semien by sa malo rozdrviť na ovsenú kaši a potom naliať 500 ml vriacej vody. Ochladená zmes by sa mala zjesť do jednej hodiny. Po troch hodinách by ste mali vypiť roztok horčíka.

  Populisti tiež odporúčajú klystír s mliekom a cesnakom. Procedúra sa najlepšie vykonáva pred spaním. Na 200 ml mlieka musíte vziať jeden strúčik cesnaku. Klystírky sa robia jeden týždeň. Cesnak sa varí v mlieku. Výsledný bujón čistí črevný trakt.

  Môžete pripravovať infúzie z liečivých rastlín s antiparazitickými vlastnosťami. Tieto zahŕňajú:

  • kvitnúce kvety;
  • mäta pieporná;
  • palina;
  • kôra rakytníka;
  • Valeriánsky koreň.

  Diéta

  Pri ascariasis je predpísaná tabuľka č. Podstatou tejto stravy je obmedziť obsah tuku a zvýšiť množstvo bielkovinového jedla. Strava dieťaťa by mala byť obohatená o ovocie, zeleninu, obilniny. Jedlá môžu byť pečené, varené, dusené, ale nie vyprážané.

  Poznámka!Pasterizované výrobky vytvárajú priaznivé podmienky pre rast škrkavky, preto by sa mala vylúčiť ich spotreba.

  Po pití sa dieťaťu môže dať čaj, káva s mliekom, zelenina, ovocie, bobule a šípkový vývar. Z mliečnych výrobkov je povolený netučný kefír, tvaroh, jogurt, kyslá smotana. Ľahké polievky môžete variť na chudom vývare. Ryby s nízkym obsahom tuku sú povolené.

  Prísne obmedziť používanie takýchto potravín:

  • muffín, koláče, čerstvé pečivo, cestoviny;
  • mastné ryby, mäso, údené mäso, uhorky;
  • čokoláda, cukor;
  • huby, reďkovky, cesnak.

  V záujme lepšieho čistenia tela by sa do stravy mali pridávať potraviny obsahujúce preháňadlá.akcia:

  • surová zelenina a ovocie;
  • sušené ovocie;
  • zeleninové šťavy;
  • kefír, jogurt.

  Kyslíková terapia

  Táto metóda si vyžaduje kvalifikovaných odborníkov a špeciálne vybavenie. Zároveň však eliminuje potrebu toxických liekov.

  Škrkavky sú upravené tak, aby žili v črevnom trakte a chemickými reakciami prijímajú malé dávky kyslíka. Ak sa toho stane príliš, zomrú.

  Podstata postupu je takáto. Ráno sa do žalúdka zavádza cez katéter kyslík pred jedlom. Samotný postup trvá asi dvadsať minút. Potom by malo dieťa ešte niekoľko hodín ležať, kým vzduch neprenikne do čriev. Priebeh liečby je dva až tri postupy.

  Zhrnutie

  Ascaris je choroba spôsobená šírením veľkých škrkaviek v tele - ascaris. Paraziti môžu v čreve ležať až 200 000 vajíčok denne. Charakteristickým rysom lariev je ich úžasná životaschopnosť. Aj keď boli paraziti v nepriaznivých podmienkach, neumierajú, ale jednoducho čakajú v krídlach. Osoba je nositeľom infekcie. K infekcii dochádza fekálno-orálnou cestou. Prevalencia ascariasis u detí je spôsobená nedostatočným dodržiavaním pravidiel osobnej hygieny. Bez laboratórnych testov je ťažké určiť diagnózu. Prvé príznaky choroby sa podobajú helmintickej invázii. Únava, slabosť, bolesti hlavy, tráviace ťažkostimôže naznačovať vírusovú infekciu alebo otravu.

  Charakteristickou črtou helmintickej invázie je brúsenie zubov počas spánku. Najinformatívnejšou metódou na diagnostiku ascariasis je enzýmový imunotest. Jeho podstata spočíva v detekcii protilátok proti parazitom. Liečba zahŕňa celý rad aktivít. Okrem antihelmintík sú deťom predpisované antialergické lieky a tiež sorbenty na odstraňovanie červov z tela dieťaťa. Ako pomocná látka sa používajú recepty tradičnej medicíny. Aby sa predišlo opätovnej infekcii, mali by sa deti učiť osobným hygienickým zručnostiam.