Artróza zápästia

Obsah
  6. Artróza zápästného kĺbu je skupina chorôb, pri ktorých sa vyskytujú degeneratívne-dystrofické lézie malých kĺbových kĺbov ruky. Príčiny patológie môžu byť veľmi rozdielne, ako aj ich typy. Ak je artróza kolena alebo ramena diagnostikovaná hlavne u starších ľudí vo veku 50 až 70 rokov, môže sa deformujúca artróza zápästného kĺbu objaviť už vo veku 20 až 25 rokov v dôsledku odbornej činnosti, vrodených chorôb alebo zranení.

  Ochorenie sa prejavuje silnou bolesťou, deformáciou dlane a prstov. V počiatočnej fáze je možné prekonať artrózu zápästia a úplne obnoviť pohyblivosť končatiny. Ak sa však choroba začne, jediným spôsobom, ako sa zbaviť neznesiteľných bolestí, je chirurgický zákrok a protetika.

  Na porovnanie:je tento typ artrózy u žien desaťkrát častejší ako u mužov. Čím je pacient starší, tým vyššie je riziko rozvoja patológie. Približne 70% pacientov navštevuje lekára kvôli silnej bolesti, asi 80% kvôli obmedzenej pohyblivosti rúk. V 50% prípadov artritída komplikuje močový mechúr, v medicíne je táto patológia definovaná ako artróza-artritída. Vďaka včasnému prístupu k lekárovi a primeranej a komplexnej liečbe v 85% je možné zastaviť patologický proces a obnoviť funkčnosť kĺbu.

  Príčiny vývoja

  Zápästný kĺb sa nachádza v mieste styku zápästia a kostí predlaktia - radiálneho a ulnára.Je to komplexný kĺb mnohých kĺbových prvkov rôznych veľkostí, ktoré sú spojené väzmi vo forme elipsy. Spoj je vysoko mobilný a flexibilný. Vďaka tomuto kĺbu sa vykonáva únos a vťahovanie, ohýbanie a predlžovanie ruky.

  Pod vplyvom negatívnych faktorov sa tkanivá kĺbov môžu začať degenerovať. Vrstva chrupavky najskôr vyschne, potom sa ztenčí a praskne. V prasklinách sa hromadí soľ, ktorá zvyšuje degeneratívny proces, vyvoláva zápal kĺbov a podľa toho bolesť. Vizuálne je zápästie zdeformované, opuchnuté, ohnuté, pacient sa už nemôže voľne ohýbať a uvoľňovať ruku.

  Hlavné príčiny osteoartrózy zápästia sú:

  • Zranenia.
  • Zápalové procesy v tkanivách kĺbu.
  • Zmeny súvisiace s vekom, v ktorých sa chrupavkové vrstvy začínajú rozkladať v dôsledku metabolických porúch a podvýživy.
  • Genetická predispozícia k chorobám kĺbov.

  Hlavným spúšťacím faktorom je odborná činnosť. Typickým pacientom s príznakmi osteoartritídy zápästia je žena vo veku 25 až 45 rokov (alebo staršia), ktorá trpí chronickým ochorením ovplyvňujúcim metabolické procesy a pracuje ako umelkyňa, hudobníčka, krajčírka, sadzačka, web designer. , ktoré majú často zlomeninu ruky, zápästia alebo predlaktia.


  Artróza rúk častonazývaná choroba hudobníkov a počítačových vedcov

  Klasifikácia

  Osteoartróza rúk sa klasifikuje podľa niekoľkých kritérií:

  • Pôvod . Rozlišuje sa primárna artróza alebo idiopatická choroba vyvinutá v dôsledku traumy kĺbových tkanív pri konštantnej intenzívnej námahe alebo sekundárna, keď sa zápaly lézií vyvíjajú na pozadí inej patológie kĺbov alebo metabolických porúch pri chronických ochoreniach, ktoré nie sú spojené s kĺbmi.
  • Etiológia . Artróza je špecifická, ak je spôsobená závažnými generalizovanými infekciami - tuberkulóza, syfilis, kvapavka alebo nešpecifická, ak je príčinou ochorenia zápalový proces. Systémová osteoartróza sa tiež rozlišuje, ak sa vyvíja na pozadí systémového poškodenia kĺbov, metabolických, spôsobeného metabolickými poruchami v tele, infekčných a alergických, ktoré vznikajú v dôsledku závažnej intoxikácie tela pri infekčných chorobách (chrípka, osýpky, úplavica).
  • Kurz . Rozlišujú sa tri fázy vývoja kĺbových lézií. Pri artróze zápästného kĺbu 1. stupňa bolesti je zachovaná menšia pohyblivosť kĺbu, na röntgenovom snímaní je možné pozorovať mierne zúženie medzery alebo deformácie kĺbu. Pri 2-stupňovej chorobe je bolesť častejšia, intenzívnejšia a výrazne znížená pohyblivosť kĺbov. Na röntgenovom snímaní sú dobre rozlíšené zúženie kĺbového priestoru a tvorba kostných výrastkov - osteofyty. S patológiouNeustále sú prítomné 3 stupne bolesti rôznej intenzity, kĺb je vážne zdeformovaný, rôntgen ukazuje neprítomnosť kĺbového priestoru, rozsiahlu náhradu spojivového tkaniva za osteofyty.

  Posttraumatická artróza karpálneho kĺbu je izolovaná. Príčiny tohto typu patológie sú početné mikrotraumy s konštantným zaťažením kĺbu. Táto klasifikácia zjednodušuje diagnostiku choroby a pomáha rýchlo a presne určiť jej príčinu.


  Dislokácia a zlomeniny zápästia v detstve alebo v dospievaní môžu spôsobiť artrózu zápästného kĺbu v dospelosti

  Ako sa prejavuje

  Hlavným príznakom poškodenia kĺbových štruktúr rúk je bolesť. Spočiatku je to zanedbateľné, vzniká iba z času na čas - s modrinami, ťažkými bremenami, podchladením. Potom sa bolesti objavujú častejšie, sú silnejšie. Pri kĺbovej artróze 2. až 3. stupňa sa pacient často prebúdza v noci z neznesiteľnej bolesti a pálenia v rukách, bolestivé pocity vznikajú dokonca aj v pokoji, pomocou konvenčných analgetík ich možno odstrániť len na krátky čas.

  Čo iné naznačuje dystrofické lézie kĺbových prvkov zápästia:

  • opuchy;
  • sčervenanie kože nad kĺbom;
  • charakteristická kríza počas ohybu a roztiahnutia ruky;
  • obmedzenie mobility;
  • vytváranie subkutánnych pečatí vo forme uzlov rôznych veľkostí a tvarov;
  • deformácia zápästia a ruky.

  Príznaky artrózy zápästiakĺby sa líšia v závislosti od štádia ochorenia a jeho typu. Niektoré môžu chýbať, iné sú výraznejšie. Špecifickým príznakom toho, že sa vyvíja artróza, je zníženie bolesti po vývoji kefy. Ak pacient intenzívne pracuje rukou, bolesť dočasne ustupuje. Ale vykonať tento diagnostický test je možné iba pri 1-2 stupňoch patológie, s artrózou zápästia 3 stupne, akýkoľvek pohyb zápästia spôsobuje akútnu bolesť.

  ​​

  Artróza zápästia v pokročilých formách vyzerá mimoriadne neesteticky a je viditeľná pre ostatných

  . Metódy diagnostiky a liečby

  Diagnóza sa vykonáva v niekoľkých etapách:

  1. Výsluch pacienta, vykonanie anamnézy, externé vyšetrenie postihnutých končatín.
  2. Klinické testy moču a krvi.
  3. Krvné testy na biochémiu a reumatické testy.
  4. RTG snímka zápästia v dvoch projekciách.
  5. Počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia.

  Ak existuje podozrenie na sekundárnu artrózu ramenného kĺbu na pozadí generalizovanej infekcie, môžu sa vyžadovať ďalšie špecifické testy a vyšetrenia, konzultácie s príslušnými úzkymi odborníkmi. Lieky proti bolesti môžu byť predpísané okamžite na zmiernenie stavu pacienta. V závažných prípadoch sa vykonáva blokáda kĺbov novokainu. Komplexný liečebný režim sa zostaví až po prijatí výsledkov všetkých analýz a štúdií.

  Ciele komplexnej liečby artrózy zápästia:

  • zastaviť bolesť, zmierniť opuch, sčervenanie, horúčku;
  • zastaviť ničenie a deformáciu kĺbových štruktúr;
  • 65) ak je to možné, obnoviť postihnuté kĺbové prvky a pohyblivosť ruky;
  • na zabránenie recidív a komplikácií.

  S cieľom vylúčiť nielen príznaky, ale aj príčiny choroby, nemožno chondroprotektory upustiť od

  Na dosiahnutie cieľov sa používa kombinácia rôznych metód liečby a liekov s rôznymi účinkami. Čo znamená komplexná liečba artikulárnej patológie:

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť artrózu doma
  • Lieky . Nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory, vitamínovo-minerálne komplexy, biologicky aktívne prísady s kyselinou hyalurónovou a kolagénom, glukokortikoidy, ak sú potrebné, sa vyberajú podľa diagnózy podľa veku. Správna kombinácia liekov pomáha zmierniť bolesť a opuch, zastaviť zápalový proces, zlepšiť výživu chrupavky a obnoviť ich, pokiaľ nie sú úplne zničené.
  • Fyzioterapia . Z tradičnej fyzioterapie sa používa elektroforéza a UHF, moderná magnetoterapia, kryoterapia, laserová terapia, blato, akupunktúra preukázali dobrý účinok. Priebeh liečby zvyčajne zahŕňa dva až tri postupy a pozostáva z 10 - 20 sedení. Účinnosť: normalizácia krvného obehu a metabolických procesov, vďaka čomu tiežpríznaky zápalu zmiznú, lieky sa lepšie vstrebávajú, obnoví sa pohyblivosť zápästia.
  • Diéta . Dôraz sa kladie na produkty, ktoré majú priaznivý vplyv na metabolické procesy a regeneráciu chrupavky. V potrave musia byť strukoviny, obilniny, kapusta všetkého druhu, morské ryby, hovädzie mäso, želé. Musíte vylúčiť kávu, alkohol, nočnú zeleninu, korenené a slané jedlá, údené mäso.
  • 83. Fyzioterapeutické cvičenia . Špeciálna gymnastika pre kĺby vám umožňuje vyvinúť kĺby niekoľkokrát rýchlejšie a obnoviť ich funkčnosť. Pravidelné cvičenie udržuje normálny krvný obeh v kĺboch, posilňuje svaly, chrupavky, kosti a väzivo. Kĺbová gymnastika sa odporúča vykonávať pravidelne a neustále, nemá žiadne kontraindikácie a bude vždy prospešná.
  • Používanie ortopedických pomôcok . Pre zápästný kĺb existujú špeciálne obväzy a elastické obväzy, pomocou ktorých sa zníži zaťaženie postihnutého kĺbu a zabráni sa novým zraneniam. Existujú aj rukavice pre ľudí s artritídou a artrózou rúk. Poskytujú kozmetický efekt (prsty a zápästia ohnuté artrózou nevyzerajú veľmi esteticky), rovnomerné rozloženie záťaže a ochranu pred náhodným poškodením alebo infekciami.
  • Zaobchádzanie s ľudovými prostriedkami . Účinnosť fytopreparácií na báze liečivých rastlín, ako aj rôznych mastí a odrenínorganické zložky, ktoré nie sú úradne overené. Niektoré z nich môžu skutočne zmierniť stav pacienta, zmierniť bolesť a pálenie, zmierniť príznaky zápalu. Neovplyvnia však príčinu choroby a obnovenie chrupavky nepomôže. Ich použitie je alebo nie je pre každého pacienta osobnou záležitosťou. Ale stojí za zváženie, že väčšina liečivých rastlín môže spôsobiť alergické reakcie a nedá sa kombinovať s liekmi. Pred experimentovaním s homeopatiou sa odporúča konzultovať s lekárom.

  Existujú výrobky, ktoré sú prospešné pre kĺby, pomáhajú im obnoviť sa a fungovať úplne

  Ak boli všetky tieto metódy neúčinné, vykoná sa chirurgická operácia. v závislosti od indikácie sa vykonáva artrodéza (umelá imobilizácia kĺbu) alebo endoprotetika (odstránenie zničených prvkov kĺbu a implantácia protézy).

  Čo iné je potrebné vedieť

  V prípade progresívnej a opakujúcej sa osteoartritídy má zmysel uvažovať o zmene povolania. Hlavným preventívnym opatrením po úspešnej liečbe je zníženie záťaže kĺbu a eliminácia predĺženej monotónnej práce. Osoba, ktorá raz podstúpila artrózu ruky alebo má predispozíciu na ňu, by mala neustále sledovať svoje zdravie.

  Je potrebné vyhnúť sa zraneniam a podchladeniu, včasne liečiť všetky infekcie. Nemôžete zastaviť liečebné cvičenia, je tiež dôležité, aby ste naďalej dodržiavali diétu, zvyšovali celkoveImunita. Ak sa kĺby začínajú znova bolieť, mali by ste okamžite vyhľadať lekára a včasnú a primeranú pomoc.

  Zhrnutie:Artróza zápästného kĺbu nie je najbežnejšou patológiou, vyskytuje sa častejšie u žien ako u mužov, môže sa prejaviť už vo veku 20 - 25 rokov. Príčiny degeneratívnych-degeneratívnych zmien v tkanivách kĺbu sú najčastejšie konštantné preťaženie kĺbových prvkov a výsledné mikrotraumy. Hlavnými príznakmi sú silná bolesť a viditeľná deformácia ramenného kĺbu. V skorých štádiách sa artróza rúk úspešne lieči liekmi a fyzioterapiou. V pokročilých prípadoch je obnovenie funkcie kĺbov aspoň čiastočne možné iba pomocou chirurgického zákroku.