Artróza ramena

Obsah

  Ramenný kĺb je jedným z najzraniteľnejších v ľudskej kostre. Je to kvôli pomerne zložitej štruktúre kĺbu so slabou fixáciou lopatky. Pákovým efektom pri výkone domácich alebo pracovných povinností je každý deň veľký stres. Ak dôjde k poraneniu, metabolické procesy sa narušia, tkanivá sa opotrebujú v dôsledku veku - začnú sa dystrofické zmeny v tkanive chrupavky. Táto patológia sa nazýva osteoartróza ramenného kĺbu.

  Štyri stupne patológie sa diagnostikujú v závislosti od prejavov a stupňa lézií ramenného kĺbu. Rozlišuje sa aj akútna artróza ramena a chronická. Ak sa ošetrenie uskutočnilo predčasne alebo v zlom úmysle, kĺb sa naďalej deformuje a zrúti, čo nakoniec končí výrazným obmedzením funkcií hornej končatiny a stratou pohyblivosti.

  Dnes je úplne vyliečená iba brachiálna artróza 1. stupňa. To však neznamená, že sa môžete vzdať a nerobiť nič s patológiou 2 a viac stupňov. Komplexná a adekvátna liečba artrózy ramenného kĺbu pomocou liekov alebo chirurgického zákroku pomáha spomaliť deštrukciu kĺbu, aspoň čiastočne udržiava pohyblivosť ramena a ramena a bráni zdravotnému postihnutiu.

  Príznaky a príčiny

  Deformujúca sa artróza ramenného kĺbu sa nevyvinie za jeden deň. Zmeny sú spočiatku malé. Chrupavka postupne strácajeho elasticita pod vplyvom rôznych faktorov - môžu to byť zmeny súvisiace s vekom alebo metabolické procesy v tkanivách. Na jeho povrchu sa objavujú mikrotrhliny, v ktorých sa hromadí vápenaté soli. Potom sa stane tenkou, krehkou, začne sa zrútiť.

  Zápal sa často spája s týmto procesom a rozširuje sa aj do okolitých svalových, spojivových a kostných tkanív. Prejavuje sa to predovšetkým bolesťou - najprv bezvýznamnou bolesťou. Potom sú intenzívnejšie av pokročilých štádiách nikdy nezmiznú, čo významne znižuje pracovnú kapacitu a kvalitu ľudského života.

  Hlavné dôvody rozvoja DOA ramenného kĺbu sú tieto:

  • Poruchy obehu v chrupavke ramena s aterosklerózou a iné choroby chronického priebehu spojené s krvnými cievami.
  • Chronické patológie autoimunitnej povahy, napríklad reumatoidná artritída, systémový lupus erythematodes.
  • Poruchy endokrinného systému (diabetes mellitus).
  • Vrodené chyby ramenného kĺbu, poranenia pri narodení dieťaťa a iné zranenia, ktoré viedli k patologickej deformácii a dysfunkcii končatiny.
  • Získané patológie kĺbových štruktúr po zranení alebo nehode, neúspešný chirurgický zákrok, vrátane zápalu pri artritíde, synovitíde, osteoporóze atď.

  Niektoré profesie môžu po rokoch tvrdej práce viesť k zraneniam ramena.kĺb

  Okrem toho existujú provokatívne faktory, pod vplyvom ktorých sa riziko rozvoja artrózy ramena niekoľkokrát zvyšuje. Patria sem:

  Odporúčané čítanie: Ako liečiť osteoartrózu
  • odborná činnosť, v ktorej bol ramenný kĺb po mnoho rokov vystavený veľkému stresu - brachiálna artróza sa právom nazýva choroba sadry, maliarov a nakladačov;
  • sedavý spôsob života, nedostatok fyzickej aktivity - pri nedostatočnom zaťažení sa krvný obeh spomaľuje, tkanivá kĺbov nedostávajú správne množstvo živín a začínajú atrofovať;
  • s nadváhou - často v kombinácii s predchádzajúcim faktorom, v prípade obezity sa osoba nedokáže pohybovať aktívne, zatiaľ čo kĺby dostávajú dodatočné zaťaženie v dôsledku ďalších kilogramov;
  • dedičná predispozícia;
  • vek - približne 80% ľudí starších ako 70 rokov má príznaky osteoartritídy.

  Pri vyšetrovaní a výsluchu pacienta lekár najčastejšie identifikuje kombináciu niekoľkých chorôb a vyvolávacích faktorov. Typickým pacientom, u ktorého je diagnostikovaná osteoartritída ramenného kĺbu, je muž alebo žena staršia ako 50 rokov, ktorí sa zaoberajú tvrdou fyzickou prácou, trpia nadváhou a majú iné chronické patológie (diabetes, arteriálna hypertenzia, kŕčové žily, kolenná artritída atď.). V tomto prípade sú lézie pravého ramena častejšie ako ľavá. Dôvodom je skutočnosť, že väčšinaľudia aktívne využívajú svoju pravú ruku v práci av každodennom živote, s výnimkou vrodených ľavákov.

  Ako rozpoznať chorobu

  Príznaky artrózy ramenného kĺbu sa nemusia objaviť dlho. Ak z času na čas začne rameno bolieť, osoba ho odpisuje na únavu, berie lieky proti bolesti, používa masť s účinkom otepľovania a upokojuje sa. Ale skôr alebo neskôr nastane okamih, keď už tablety a masti už nepomáhajú, bolesti nadobudnú konštantný, intenzívny charakter, rušia v pokoji av noci. Okrem tohto príznaku sú dystrofické zmeny ramenného kĺbu indikované aj týmito príznakmi:

  • opuch a deformácia kĺbu viditeľná voľným okom;
  • sčervenanie kože nad kĺbom, miestne zvýšenie teploty;
  • charakteristická kríza v kĺbe. Škrípavé zvuky počas ostrého pohybu ruky sa vysvetľujú hromadením solí v puklinách chrupavky a medzi kĺbovými prvkami. Spočiatku sa kríza vyskytuje iba pri náhlych pohyboch, je tichá a slabo rozlíšiteľná. S pokročilou formou choroby sa rameno krčí každým pohybom, zvuk počujú ostatní;
  • obmedzenie pohyblivosti končatín. Pri vyšetrení pacienta ho lekár požiada, aby si rozčesal vlasy. Tento test postačuje na diagnostikovanie osteoartritídy ramenného kĺbu: pacient pociťuje ostrú bolesť, vykoná rotačný pohyb ramena, bude pre neho ťažké vziať rameno späť, lekár počuje praskliny a klikne do kĺbu.

  Na presnú diagnostiku patológie lekárvykoná sériu skúšok a predpíše potrebné inštrumentálne vyšetrenia
  .

  Rameno sa musí ošetriť, inak v priebehu času pacient úplne stratí pohyblivosť hornej končatiny a pracovnú kapacitu. Ak sa proces deštrukcie chrupavky a okolitých tkanív už začal, nezastaví sa sám. Nie je dostatok správnej výživy, ľudových liekov, zdravého životného štýlu a športu. Na zvládnutie problému a prevenciu zdravotného postihnutia budete potrebovať komplexnú liečbu s použitím liekov rôznych účinkov a fyzioterapie.

  Stupne

  Existuje niekoľko štádií predkolenia, každá z nich sa prejavuje rôznymi spôsobmi a vyžaduje odlišný prístup k liečbe.

  • 1 stupeň . V tejto fáze sa choroba začína rozvíjať, zmeny chrupavky sú stále menšie. Hlavnými príznakmi stupňa 1 až stupňa sú slabosť kĺbov a končatín a pravidelné bolesti pri ťahaní. Bolesť po fyzickej námahe znepokojuje rovnomernými, dlhodobými opakovanými pohybmi rúk. Po nočnom spánku alebo dlhšom odpočinku sa človek cíti stuhnutý v ramennom kĺbe, ale ako sa vyvíja, stuhnutosť stále zmizne bez liekov a fyzioterapie - pomerne ľahké cvičenie. Ak v tejto fáze urobíte röntgen, obrázok neukáže významné zmeny v kĺbových štruktúrach, aj keď je možné pozorovať zoslabenie a deformáciu chrupavky.
  • 2 stupne . Patologický proces prebieha a prejavuje sa aktívnejšie. Človek užzvykne si na to, že po práci bude rameno bolieť, „čakať“ na bolesť, mať pripravené analgetiká a masti na bolesti v kĺboch, lekárni alebo doma pripravené. Röntgenová diagnostika ukáže výrazné zmeny v kĺbe: riedenie a deformácia chrupavky, zápal kĺbovej membrány. Z času na čas sa kĺb zmení na červený a opuchnutý a počas pohybov je dobre počuť drhnutie, vŕzganie a kliknutie.
  • 3 stupne . Ramenný kĺb neustále bolí a drví sa, aby zmenšil nepohodlie, človek sa ho snaží neovplyvniť a nepohybuje končatinou vôbec. Deformácia je viditeľná vizuálne, bolesť v ramene sa líši veľkosťou a tvarom od zdravého, často sčervená, opuchne, čo je sprevádzané zvýšenou bolesťou. Nie je možné ich odstrániť liekmi proti bolesti.

  Osteoartritídu ramenného kĺbu 2. alebo 3. stupňa možno voľným okom rozoznať podľa nasledujúcich príznakov: rameno je opuchnuté, začervenané, zväčšené

  Ak sa nič neurobí a v treťom štádiu choroby dôjde k štvrtému - úplná nehybnosť. ramenný kĺb a končatina. V tomto prípade je už zbytočné predpisovať lieky a fyzioterapiu, iba endoprotetická operácia pomôže aspoň čiastočne obnoviť funkčnosť ramena. Nie je však vždy úspešná.

  Poznámka:je v lekárskej praxi zrážka s artrózou ramena stupňa 3 mimoriadne zriedkavá. Pacient zvyčajne vyhľadá lekársku pomoc skôr a začne liečbu. Môže dôjsť k silnému poškodeniu chrupavkypozadí rozsiahlej traumy, ak z nejakého dôvodu pacient nemohol navštíviť lekára, alebo ak osoba žije v nepriaznivých sociálnych podmienkach, kde nie sú k dispozícii kvalifikovaní lekári.

  Ako sa diagnostikuje a lieči artróza

  Dobrý lekár môže urobiť predbežnú diagnostiku po rozhovore s pacientom a po jeho externom vyšetrení. Inštrumentálne diagnostické metódy sú potrebné viac na vylúčenie iných patológií a komplikácií alebo na ich identifikáciu. Na presné stanovenie závažnosti postihnutia kĺbu, či sa vyskytne zápal, sa vykonávajú tieto diagnostické opatrenia:

   65) rádiograf;
  • počítačová tomografia;
  • zobrazovanie magnetickou rezonanciou;
  • v niektorých prípadoch ultrazvuk na získanie úplného obrazu o stave kĺbu;
  • Hodnotia sa klinické testy moči a krvi - počtu bielych krviniek a rýchlosti sedimentácie erytrocytov. Ak sú predražené, v tele sa vyvíja zápalový proces.

  Čím lepšie sa lieči patológia, lekár určí individuálne, berúc do úvahy vek, povolanie, celkový stav pacienta.

  Tradičné zaobchádzanie zahŕňa použitie takýchto metód a prostriedkov:

  • Priebeh liečby nesteroidnými protizápalovými liekmi. Ibuprofén, diklofenak, nimesulidové prípravky sa predpisujú vo forme tabliet alebo práškov na perorálne podanie alebo vo forme mastí na vonkajšie použitie, aby sa odstránili hlavné príznaky zápalu - bolesť, opuch, začervenanie, horúčka.Telo.
  • Anestetika silnej bolesti - Analgin, Spasmolgon, Ketanov vo forme tabliet alebo injekcií. Tieto lieky sa nemôžu užívať neustále, neodstraňujú príčinu choroby a sú určené iba pre extrémne prípady, keď je bolesť neznesiteľná.
  • Priebeh užívania chondroprotektorov - liekov, ktoré pomáhajú obnoviť chrupavku a zabraňujú ďalšiemu poškodeniu. Čiastočne tiež zmierňujú bolesť a opuch, deformáciu ramenného kĺbu. Takéto lieky nefungujú okamžite, musíte ich užívať najmenej 3-4 mesiace. Známe lieky Teraflex, Don.
  • Priebeh svalových relaxancií - pilulky alebo injekcie, ktoré uvoľňujú svalové kŕče. Nie sú to povinné lieky pri komplexnej liečbe osteoartrózy, nie sú vždy predpísané.
  • Priebeh prijímania vitamínovo-minerálnych komplexov a doplnkov výživy s kolagénom a kyselinou hyalurónovou.

  Manuálna terapia, moderná fyzioterapia a lieky pomôžu rýchlo zvládnuť príznaky patológie v skorých štádiách
  .

  Na zlepšenie účinnosti liečby, rýchleho zotavenia a prevencie nových lézií sa tiež vyžaduje špeciálna lekárska výživa. Pacientova strava zahŕňa potraviny bohaté na vitamíny skupín B, A, C, E - jedná sa o čerstvé ovocie a zeleninu, akýkoľvek druh kapusty, obilniny a strukoviny. Polynenasýtené mastné kyseliny sa dajú získať z morských rýb a morských živočíchov. Želatínová strava sa praktizuje, pretože pomáha želatínaobnoviť elasticitu chrupavky. Do ponuky sa pridávajú hovädzie kopytá a chvosty, aspik, rôzne želé. Je užitočné brať čistú želatínu, ktorá bola predtým namočená v teplej vode.

  Fyzioterapia je ďalším dôležitým bodom v komplexnej liečbe osteoartrózy ramena. Začínajú sa až po zastavení zápalového procesu. V závislosti od stupňa ochorenia, jeho dynamiky, účinnosti liečby liekmi si lekár vyberie kombináciu nasledovnej fyzioterapie:

   85) kryoterapia;
  • akupunktúra;
  • elektroforéza;
  • laserová terapia;
  • magnetoterapia;
  • bahenná terapia;
  • masáže rôznych druhov;
  • cvičebná terapia.

  Fyzioterapia je zameraná na aktiváciu metabolických procesov v kĺbových tkanivách, normalizáciu krvného obehu a obnovu pohyblivosti končatín. S ich pomocou je možné znížiť počet užívaných liekov a ich dávkovanie, čo je obzvlášť cenné, ak je patológia pozorovaná u dospievajúcich, starších osôb alebo dojčiacich žien.

  Užitočné rady:Je možné ošetrovať lézie ramenného kĺbu doma 1 - 2 stupňa, s dodatočným použitím ľudových prostriedkov. Hlavné je, že pacient nezabudne užívať lieky včas a nevynechá fyzioterapiu - účinok bude zrejmý a bude trvať iba pri pravidelnom a svedomitom plnení všetkých lekárskych predpisov.


  Pokrmy obsahujúce želatínu pomáhajú obnoviťzničené kĺbové tkanivo

  Ak je konzervatívna liečba neúčinná, lekár musí pacientovi ponúknuť chirurgický zákrok. Zvyšky zničeného kĺbu budú odstránené a namiesto toho bude implantovaná protéza. Takýto zásah nie je neobvyklý, ale vyžaduje vysoko kvalifikovaného lekára, presnosť a pozornosť v každej fáze. Protézy okrem toho nie vždy dobre zakorenia a obdobie zotavenia po operácii trvá najmenej šesť mesiacov. Preto, ak si všimnete, že máte pravidelnú bolesť, ťažkosti, znecitlivenie ramien, drvenie počas počúvania, nepočúvajte návštevu u lekára, podrobte sa včasnému vyšetreniu av prípade potreby začnite liečbu.

  Zhrnutie:Ateróza ramenného kĺbu je pomerne častá patológia muskuloskeletálneho systému, ktorá sa vyskytuje hlavne u ľudí starších ako 50 rokov. Patológia sa vyvíja postupne, postupne po pôsobení nepriaznivých faktorov, štruktúry kĺbov sa začínajú zrútiť, čo sa prejavuje bolesťou, opuchom, stuhnutosťou kĺbov. V počiatočných fázach možno progresiu choroby zastaviť pomocou komplexnej liečby: liekov, doplnkov vitamínov, diétnej terapie a fyzioterapie. Beh osteoartrózy sa lieči iba chirurgicky.