Artróza chrbtových kĺbov

Obsah
  6. Osteoartritída stavcových kĺbov sa týka degeneratívnych chorôb u ľudí. Typicky tieto ochorenia postihujú väčšie kĺby (bedrové, kolenné, kĺbové ruky alebo medzistavcové kĺby). Vyskytuje sa však aj artróza kĺbov hrudného kĺbu, často maskovaná ako iné patológie.

  Anatómia chrbtových kĺbov

  Kostné kĺby s chrbticou sú zastúpené dvoma kĺbmi:

  • Kĺb hlavy rebra. Vytvára sa spojením rebier z rebier na telo stavcov a kĺbový povrch hlavy rebier.
  • Priečny kĺb. Toto je kĺb úžernej priehlbiny priečnych procesov hrudných stavcov a kĺbového povrchu tuberkulózy rebra. Častejšia je priečna artróza rebier.

  Kĺbové povrchy sú pokryté hyalínovou chrupavkou. Kĺb je zosilnený štyrmi väzmi a má tenkú kĺbovú kapsulu. Oba kíby sú valcovité a funkčne spojené, to znamená, že pri dýchaní dochádza k synchrónnym pohybom kĺbov.

  Prečo sa rozvíja artróza

  Degeneratívne-dystrofické zmeny v chrupavke sa vyskytujú v dôsledku zvýšeného zaťaženia kíbu alebo sú dôsledkom metabolických porúch. Hrudná chrbtica nemá významnú fyzickú aktivitu a jej pohyblivosť je obmedzená. Preto je artróza kĺbov hrudného a chrbtového kĺbu menej častá ako u iných kĺbov.

  Poruchy metabolizmu v chrupavke môžu byť spôsobené týmito faktormi:

  • Endokrinné choroby (diabetes mellitus, dysfunkcia štítnej žľazy a pohlavných orgánov).
  • Nečinnosť vedúca k zlej mikrocirkulácii.
  • Obezita.
  • podvýživa.
  • Trauma do kĺbov hrudnej chrbtice.
  • Vrodené chyby stavcov.
  • Zápal kĺbov spôsobený infekciou (napríklad tuberkulóza).

  Osteoartritída priečnych kĺbov sa vyvíja v kĺboch ​​na úrovni 9 - 10 rebier, menej často 3 - 5. Podvýživa chrupavky vedie predovšetkým k dehydratácii a vzniku mikrotrhlín. Takáto „suchá“ chrupavka významne stráca svoju tlmiacu schopnosť a zvyšuje sa zaťaženie kĺbu.

  To vedie k mikrotraume a zápalu. V dôsledku zápalu dochádza k kompenzačnému rastu chrupavkového tkaniva, ktoré sa postupne mení na kosť. Anatomicky to vyzerá ako výskyt kostných výrastkov (osteofytov) v kĺbovej dutine aj vedľa nej.

  Známky

  V počiatočnej fáze choroby osoba nepociťuje žiadne zmeny v pohody. Symptómy sa spravidla objavujú už v druhom štádiu choroby, keď sa chrupavka podrobí významným zmenám a vyskytnú sa osteofyty.

  Najčastejšou sťažnosťou je bolesť hrudnej chrbtice. Ako pri každej artróze, bolesť je začiatočná postava, to znamená, že na začiatku pohybu sa zosilňuje,a potom v procese motorickej aktivity prechádza. Po cvičení sa bolesť znovu objaví.

  Pre artrózu kostných kĺbov je charakteristické, že bolesť v dolnej časti hrudníka sa zhoršuje námahou spojenou s intenzívnym dýchaním. Súčasne je možné pociťovať špecifickú krízu alebo kliknutia v kĺbe.

  Okrem bolesti sú možné aj tieto prejavy:

  • Pocit stuhnutosti v hrudníku.
  • Bolestivosť pri pohmate stavcovej oblasti.
  • Crunch pri zatáčaní alebo nakláňaní tela.

  S pribúdajúcim ochorením sa zvyšuje intenzita syndrómu bolesti, ktorá je spojená s kompresiou (kompresiou) koreňov vlákien stavovcových nervov

  V priebehu času sa osoba začína sklopiť, aby kompenzovala, aby znížila svalové kŕče a zmiernila bolesť.

  Diagnóza

  Bolesť v hrudníku môže byť príznakom širokého spektra chorôb pohybového aparátu a vnútorných orgánov. Ich kombinácia sa zriedka nezistí. Preto akýkoľvek syndróm bolesti vyžaduje kontaktovanie odborníka s cieľom zistiť jeho príčiny.

  Prečítajte si tiež: Artróza ramena

  Lekár okrem vyšetrenia anamnézy, výsluchu a vyšetrenia pacienta vymenúva aj vyšetrenie:

  • Rádiografia. Táto metóda je hlavnou metódou diagnostiky osteoartrózy. Obrázky odhalili zúženie kĺbového priestoru, subchondrálnej osteosklerózy a osteofytov. Presnejšia metóda, najmä v počiatočnom štádiuchorôb, je počítačová tomografia (CT), ktorá vám umožňuje získať trojrozmerné röntgenové lúče kĺbov.
  • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. Je predpísané hodnotiť stav cievnych a nervových zväzkov v patologickej zóne.
  • Ďalšie metódy. Používajú sa na vylúčenie patológie vnútorných orgánov, ktoré majú podobné príznaky (ischemická choroba srdca, choroby gastrointestinálneho traktu alebo dýchacieho systému, interkstálna neuralgia a ďalšie). V týchto prípadoch môže lekár predpísať EKG, ultrazvuk brušnej dutiny, biochemický krvný test, röntgen pľúc.

  Liečba

  Úspešnosť liečby degeneratívnych chorôb závisí do veľkej miery od štádia, v ktorom sa liečba začína. V počiatočných štádiách artrózy je možné zastaviť progresiu ochorenia integrovaným prístupom k liečbe. Zahŕňa:

  • Správna výživa.
  • Terapeutické cvičenie.
  • Fyzioterapeutické postupy.
  • Ľudové metódy.
  • Lieky.
  • Prijímanie obohacujúcich látok, vitamínových a minerálnych komplexov, chondroprotektorov.

  Výživa

  Keďže degenerácia je vo väčšine prípadov metabolickou poruchou a znížením rýchlosti celkového metabolizmu, vyvážená strava je v terapii dôležitým faktorom. V potrave by mala prevládať zelenina, ovocie, zelenina, celozrnný chlieb, ryby a nízkotučné mäso, aspik, želé, tvaroh, orechy.

  Je tiež dôležité udržiavať rovnováhu vody pitím približne 2 litrov čistej vodyza deň (čaj, káva, džúsy sa nezohľadňujú). Polotovary, výrobky obsahujúce cukor, slanosť, údené mäso, mastné mäso sa neodporúčajú.


  Jedlo sa odporúča 5-krát denne - 3 hlavné jedlá a 2 ľahké jedlá pozostávajúce z ovocia alebo zeleniny

  Terapeutické cvičenie

  Fyzická aktivita by mala byť pravidelná a primeraná. Potrebné sú všeobecné zaťaženie a špeciálny komplex cvičebnej terapie. Odporúčané všeobecné zaťaženia zahŕňajú:

  • Chôdza.
  • Nordic walking.
  • Plávanie.
  • Lyžovanie.
  • Jóga
  • Fitness.

  Okrem toho sa vyžaduje osobitný súbor cvičení, ktoré sa vyberajú individuálne. Musíte začať triedy iba v období remisie, choroby, postupne zvyšovať záťaž.

  Fyzioterapeutické postupy

  Fyzioterapia je doplnková liečba. Správne vybrané postupy sú však veľmi účinným spôsobom, ako zlepšiť mikrocirkuláciu v postihnutej oblasti a urýchliť regeneračné procesy. Platí:

  • Magnetoterapia.
  • Liečebné kúpele.
  • Parafínová terapia.
  • Elektroforéza s lidázou.
  • Liečivé bahno.

  Alternatívne metódy

  Bylinné prípravky sa používajú na zlepšenie metabolizmu a elimináciu toxínov. Okrem toho sa môžu použiť tinktúry na odreniny a obklady. Pred použitím metód tradičnej medicíny je potrebné poradiť sa so špecialistom.

  Lieky

  Lieky sa predpisujú v priebehu rokaexacerbácie na zmiernenie bolesti a zápalu. V počiatočných štádiách artrózy sa zvyčajne obmedzujú na lokálne lieky, pretože nenesú na organizmus všeobecnú toxickú záťaž.

  Používajú sa masti a gély obsahujúce analgetiká a protizápalové lieky. Najefektívnejšie sú Voltaren Emulgel, Nurofen Express Gel, Amelotex. Ako ochorenie postupuje, syndróm bolesti sa stáva intenzívnejším a musíte brať lieky v tabletách.

  Všetky lieky v tejto skupine majú kontraindikácie a závažné vedľajšie účinky, preto sa predpisujú v krátkom čase. Samoliečba je v tomto prípade neprijateľná.

  Vitamínové a minerálne komplexy a chondroprotektory

  Potraviny v supermarketoch sa, žiaľ, nemôžu nazývať vzorkou prírodnej výživy, a preto je čoraz ťažšie získať z nej nevyhnutný denný súbor výživných látok. Preto lekári odporúčajú užívať vitamíny a minerály navyše. Prijímanie chondroprotektorov (doplnkov, ktoré posilňujú a chránia chrupavku) pre všetkých ľudí nad 40 rokov je povinné.

  Prevencia

  Preventívne opatrenia pozostávajú z vyváženej stravy, pravidelnej miernej fyzickej námahy, včasnej liečby chorôb vnútorných orgánov, z preventívnej liečby chondroprotektorov v strednom a starom veku.


  Degeneratívnym ochoreniam kĺbov sa dá oveľa ľahšie predchádzať ako ich liečiť

  Osteoartritída stavcových kĺbov jeochorenie postihujúce chrupavku a potom kostné tkanivo kĺbu. Má progresívny priebeh a vyznačuje sa zvýšenou bolesťou na hrudníku a obmedzením pohyblivosti kĺbov hrudného kĺbu.

  V počiatočných štádiách choroby sa môže vývoj patológie zastaviť. V prvom rade sú potrebné zmeny v životnom štýle pacienta a počas obdobia exacerbácie užívanie drog.