Artroskopia ramenného kĺbu

Obsah

  Artroskopia ramena sa týka minimálne invazívneho chirurgického zákroku na kĺboch. Podstata metódy spočíva v tom, že artroskop sa vkladá malými rezmi 5–7 mm, čo vám umožní vyšetriť kĺbovú dutinu a špeciálne mikrochirurgické nástroje na operáciu.

  V ktorých prípadoch sa vykonáva

  artroskop je tenká trubica s priemerom niekoľko milimetrov, na konci ktorej je videokamera z optických vlákien. Pomocou nástrojov sa tkanivá pohybujú od seba a lekár môže vyšetriť všetky anatomické štruktúry v kĺbovej dutine.

  Takáto štúdia sa používa v prípadoch, keď iné diagnostické metódy (röntgen, počítačová tomografia, magnetická rezonancia) nepriniesli jednoznačne interpretované výsledky. Výhodou artroskopie je to, že sa používa ako diagnostická a terapeutická metóda.

  Chirurgia na ramennom kĺbe s artroskopom je indikovaná v týchto prípadoch:

  • Poškodenie chrupavkovej manžety.
  • Nestabilita, obvyklá dislokácia a subluxácia kĺbu.
  • Priľnavosť v dutine kĺbu.
  • Zložité zápalové procesy (artritída, synovitída, burzitída).
  • Kompresia lopatkového nervu.
  • Prítomnosť cudzích telies v kĺbovej dutine sú kúsky chrupavky alebo kostného tkaniva.
  • Roztrhané šľachy a väzy.
  • 19. Podozrenie na nádor v kĺbovej dutine.

  Kontraindikácie

  Artroskopia ramena, ako akýkoľvek iný kĺb, sa nevykonáva, ak existuje akútny zápalový proces v kĺbovej dutine, kĺbová medzera je výrazne zúžená, v intervenčnej zóne je pustulárna kožná lézia. Okrem toho nie je predpísaný chirurgický zákrok, ak existujú kontraindikácie pre anestéziu.

  Príprava na artroskopiu

  Keďže artroskopia ramien sa vykonáva v celkovej anestézii, anestéziológ pred vyšetrením pacienta vyšetrí. Na túto konzultáciu musíte mať k dispozícii čerstvý výsledok EKG, všeobecný krvný test a koagulogram. V deň operácie je vylúčené stravovanie, v predvečer sa odporúča ľahká večera.

  Ako sa postup vykonáva

  Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Pacient je položený tak, aby poskytoval čo najširší prístup k postihnutému kĺbu. Najčastejšie je to zdravá vedľajšia poloha. Chorá ruka je položená a mierne do strany, pripevnená špeciálnym systémom blokov.

  Chirurgické pole je ošetrené dezinfekčným roztokom a sú urobené 2-3 rezy. Najskôr sa zavedie prepichovacia ihla, aby sa odstránila synoviálna tekutina a následné podávanie soľného roztoku. Potom sa do kĺbovej dutiny vloží artroskop a prostredníctvom iného rezu sa zavedie špeciálna kanyla na zavedenie ďalších potrebných chirurgických nástrojov.

  Počas artroskopie chirurg vykonáva potrebné manipulácie:

  • Odstraňuje úrazy chrupavky a kostí.
  • Vykonáva dekompresiu nervových vlákien.
  • Obnovuje perykĺb (chrupavková manžeta).
  • Vykonáva plastickú chirurgiu šliach a väzov.
  • Spotrebné dane.

  V súčasnosti existuje veľa techník artroskopie. V každom prípade lekár určí, ktorý z nich má zvoliť na základe konkrétnej situácie.


  Operácia obvykle trvá 1 - 3 hodiny
  .

  Artroskopia sa končí odstránením nástrojov, zošitím rezov a pripevnením kĺbu sterilným obväzom. Po operácii je na profylaktické účely pacientovi predpísaná 1 alebo 2 injekcie antibiotík s predĺženým účinkom.

  Možné komplikácie

  Artroskopia sa týka manipulácií, pričom riziko komplikácií je minimálne. Avšak možné:

  • Vývoj infekcie v kĺbe.
  • Hromadenie krvi v kĺbovej dutine (hemartróza).
  • Poškodenie chrupavky a nervov pomocou nástrojov.
  • Vzhľad pooperačných adhézií.

  Riziko komplikácií je 0,7–1,7%.

  ​​

  Rehabilitácia

  Správne vykonaná pooperačná rehabilitácia je kľúčom k úspešnému obnoveniu spoločnej funkcie. Rehabilitačné obdobie trvá zvyčajne od dvoch do šiestich mesiacov a závisí od zložitosti chirurgického zákroku a celkového stavu pacienta. Rehabilitačný plán zostavuje rehabilitológ.

  Prvých 1–4 týždne

  V skorom období je dôležitá imobilizácia končatín. Spravidla sa používa bandáž s pevnou fixáciou. Ak po operácii existuje bolesť, odporúča saobklady za studena alebo lieky proti bolesti.

  Prečítajte si tiež: Diagnostická artroskopia

  Už v prvej etape rehabilitácie je potrebné vykonávať jednoduché cvičenia: ohýbať a narovnať prsty, vykonávať kruhové pohyby pomocou kefy. Potom sa pridajú pohyby na miešanie a zdvíhanie čepelí, plynulé zdvíhanie a spúšťanie ramena, rotácia s malou amplitúdou.

  Pacient by mal pozorne sledovať svoje pocity. Ak sa bolesť počas alebo po cvičení zintenzívni, informujte svojho lekára.

  Analyzuje situáciu a upraví program odbornej prípravy. Prvý týždeň je lepšie zvládnuť pod dohľadom inštruktora cvičebnej terapie (fyzioterapeutické cvičenia). Nezabudnite vykonávať cvičenia so zdravou končatinou.

  5–8 týždňov

  Terapeutické cvičenie je základom rehabilitácie. Počas tried je dôležité dodržiavať tieto pravidlá:

  • Cvičte každý deň.
  • Zaťaženia by sa mali postupne zvyšovať v súlade s odporúčaniami špecialistu.
  • Náhle pohyby, trhanie, manipulácia s nákladom sú zakázané.

  Počas druhého mesiaca po operácii komplex cvičebnej terapie zahŕňa zložitejšie cvičenia na rozvoj kĺbu a zabránenie rozvoja kontraktúr

  Po 9 týždňoch

  Počas tohto obdobia sa odporúčajú spoločné cvičenia a rozvoj kĺbov. na špeciálnych blokových simulátoroch. Športovci môžu začať individuálny tréning v špeciálnom ľahkom programe. Artroskopická operáciapovažovaný za „zlatý štandard“ pri chirurgii kĺbov.

  Medzi jeho výhody patrí:

  • Minimálne riziko komplikácií.
  • Kratšia (2-3-krát) doba rehabilitácie.
  • Neprítomnosť výrazných kozmetických defektov na pokožke vo forme pooperačných jaziev.
  • Možnosť kombinovať diagnostické a terapeutické funkcie.

  Recenzie

  Irina, 40 rokov:
  Aby sa rameno stabilizovalo kvôli obvyklej dislokácii, musela sa vykonať artroskopia. Po treťom dislokácii lekár povedal, že nemá na výber. Operácia trvala asi hodinu, druhý deň som už strávila noc doma. Hlavnou vecou je prísne dodržiavať všetky odporúčania po operácii a každý deň robiť súbor cvičení. Uplynul rok, rameno mi neublíži, stále jazdím na bicykli. Je pravda, že sa snažím chrániť kĺb a pomocou ťažkých bremien nasadených na obväz, čo odporučil traumatológ.

  Victor, 28 rokov:
  Pred rokom bol jeho pleec silne pomliaždený, ale nešiel k lekárom. V kabíne som si kúpil obväz, nosil som ho asi 2 týždne, potom sa zdalo, že všetko zmizlo, ale potom sa nejako otočilo neúspešne na horizontálnej lište a kĺb začal opäť bolieť. Opil som sa ďalší mesiac, potom som išiel k traumatológovi, povedali, že musím urobiť operáciu. Rozhodol som sa pre artroskopiu, pretože lekár povedal, že neexistuje takmer žiadne riziko a rýchle uzdravenie. Uplynul mesiac, pomaly sa zotavujem. Prvý týždeň po chirurgickom zákroku bolelo ramená veľa, ale teraz je takmer úplne preč. Vykonajte špeciálne cvičenia. Vo všeobecnosti je hlavnou vecou okamžitý kontakt so špecialistami a nie ťahanie,ako ja

  Oleg, 25 rokov:
  Pred 3 týždňami podstúpila artroskopia ľavého ramena - kĺbová pera bola zošitá späť. Zdá sa, že všetko nie je nič, ale necítim prsty, nejakú necitlivosť. Vadí mi to a lekár povedal, že všetko by malo prejsť. Dúfam v to najlepšie, keď idem na šport a chcem sa čo najskôr vrátiť na tréning.