Apendicitída počas tehotenstva

Obsah

  Tehotenstvo je nádherné obdobie očakávania narodenia dieťaťa. Nastávajúca matka by sa mala tentokrát tešiť a nemyslieť na nič zlé. Toto obdobie môže, bohužiaľ, zatieniť zdravotné problémy. Jedným z možných problémov je apendicitída počas tehotenstva. Aká nebezpečná je táto choroba? Ako sa v tomto prípade lieči?

  Čo je to?

  Zo všetkých chirurgických patológií, ktoré sa vyskytujú u tehotných žien, je zápal slepého čreva najčastejší. V 50% prípadov sa choroba vyskytuje v druhom trimestri.

  Zápal slepého čreva je zápal doplnku. Jedinou liečbou je chirurgický zákrok. Funkcie dodatku stále nie sú úplne pochopené. Predtým ho vedci považovali za zbytočnú časť tela. Dnešné vedecké objavy však dávajú dôvod veriť, že tento proces sa aktívne podieľa na imunitných a endokrinných procesoch, ako aj na tvorbe črevnej mikroflóry.

  Dodatok obsahuje lymfatické cievy, ktoré obsahujú bunky rozpoznávajúce škodlivé vírusy a baktérie. V tých prípadoch, keď väčšina prospešnej mikroflóry umiera, sú to baktérie v dodatku, ktoré rýchlo prenikajú do voľných miest, množia sa a obnovujú normálne fungovanie črevného traktu a tráviaceho procesu.

  Zápal doplnku je spravidla akútny. V dôsledku patológie vhnisavá sekrécia sa hromadí v dodatku. Príloha sa zväčšuje a stáva sa bolestivou. To nakoniec vedie k prasknutiu steny orgánov a k uvoľneniu hnisu vonku.

  Špecialisti rozlišujú dve hlavné formy patológie - katarálnu a deštrukčnú. V prvom prípade sa príloha zväčšuje, zväčšuje sa, ale zostáva nedotknutá. To znamená, že purulentné tajomstvo sa nevylieva do brušnej dutiny.

  Deštruktívna forma je zasa rozdelená do troch poddruhov. Najprv sa porozprávajte o flegmonálnej apendicitíde. Príloha je vyplnená hnisom a môže prasknúť kedykoľvek. Ak sa opatrenia neprijali včas, choroba pokračuje do ďalšej fázy - obrovská. Tkanivá stien slepého čreva odumierajú a zrútia sa. To je spojené s patologickou sekréciou vstupujúcou do brušnej dutiny a rozvojom peritonitídy (zápal pobrušnice).

  Poslednou a najzávažnejšou formou je perforovaná apendicitída. Spôsobuje rozvoj infekcie, ktorá predstavuje hrozbu pre život matky a plodu.

  Príčiny výskytu

  Vedci doteraz presne neurčili presné príčiny výskytu patológie počas tehotenstva. Špecialisti môžu predložiť iba hypotézy. Podľa jedného z nich sa zápal slepého čreva vyvíja v dôsledku zablokovania lúmenu spojeného slepého čreva a slepého čreva.

  Môže to byť spôsobené skutočnosťou, že stojatá stolica v črevnom trakte začína stvrdnúť a kameňovať. Okrem toho je príčinou zablokovaniasa môžu stať toxínmi, ktoré sa z tela nevylúčia včas.

  Pokiaľ ide o obdobie nosenia dieťaťa, je to samo o sebe negatívny faktor vo vývoji zápalovej reakcie. Najprv musíte vziať do úvahy, že maternica rastie, stláča a vytlačuje vnútorné orgány. Obzvlášť postihnuté sú črevá. Posun slepého čreva môže viesť k zápalu.

  Poznámka!S vývojom plodu sa vylučuje slepé črevo. Tento proces je mechanicky ohnutý a podráždený.

  A nenechajte si ujsť ani skutočnosť, že peristaltika sa spomaľuje pod vplyvom hormónu progesterónu. To vedie k zápche. Stojavé výkaly môžu vstúpiť do dodatku alebo upchať lúmen.

  Zadržiavanie stolice je sprevádzané rozvojom dysbiózy, ktorá je sama osebe príčinou vzniku apendicitídy. Patogény môžu preniknúť do slepého čreva a spôsobiť v ňom patologické zmeny. Niekoľko skupín mikroorganizmov sa stáva provokatórmi zápalu naraz: E. coli, stafylokok, diplokok a samozrejme streptokok.

  Iné príčiny môžu spôsobiť zápal slepého čreva u tehotných žien:

  • narušený prísun krvi do doplnku;
  • zníženie kyslosti;
  • zápalové ochorenia vaječníkov;
  • stravovacie návyky (jedenie nestráviteľného jedla);
  • poruchy imunitného systému;
  • lokalizačné funkcieslepé črevo.

  Hlavným dôvodom zápalu slepého čreva je to, že rastúca maternica tlačí na črevá

  Charakteristické príznaky

  Príznaky zápalu slepého čreva počas tehotenstva nie sú bez povšimnutia, ale ženy ich môžu zamieňať s hypertonicitou maternice alebo iné procesy priamo súvisiace s obdobím narodenia dieťaťa. Okrem toho sa pocity môžu meniť v dôsledku zmenenej vnútornej štruktúry pobrušnice.

  Je nevyhnutné včas zistiť príznaky choroby a zabrániť život ohrozujúcim komplikáciám. Ako rozpoznať patológiu? Medzi hlavné príznaky slepého čreva patria:

  • Kreslenie pretrvávajúcej bolesti v pravej iliakálnej oblasti (dolné brucho). Postupom času sa stáva ostrou dýkou. Keď sa dotknete žalúdka, zintenzívnia sa nepríjemné pocity.
  • Nevoľnosť, vracanie s nečistotami žlče, pálenie záhy.
  • Zapálený dodatok tlačí maternicu a spôsobuje jej hypertonicitu. Z tohto dôvodu je predná brušná stena tvrdá.
  • Nájdenie zapáleného doplnku v malej panve vyvoláva bolestivé močenie.
  • Suchý a potiahnutý jazyk v bielej farbe.
  • ​​
  • Potenie, intenzívna horúčka, slabosť, horúčka a povrchové rýchle dýchanie.

  Pretože zväčšená maternica posúva prílohu nahor, bolesť môže byť lokalizovaná v hornej časti brucha. Ďalejšíriť sa po celom tele a padať. V niektorých prípadoch sa syndróm bolesti stáva opaskom a vracia sa späť k spodnej časti chrbta a späť. Pri ležaní na pravej strane sa nepohodlie zosilňuje.

  Často sa žena cíti nepohodlie v pravej hypochondrii, epigastriu, na pravej strane alebo na chrbte. V tomto prípade špecialista vykonáva diferenciálnu diagnostiku pri ochoreniach pečene, gastritídy, pyelonefritídy alebo obličkovej koliky.

  Čím dlhšie je toto obdobie, tým väčšie problémy môžu nastať, preto je veľmi dôležité stanoviť včasnú diagnózu. Samotné tehotenstvo komplikuje rozpoznanie zápalu slepého čreva, najmä v druhej polovici. Mnoho symptómov sa považuje za normálne.

  Z dôvodu dostatočne veľkej veľkosti maternice sa od druhej polovice tehotenstva nemusí okamžite objaviť bolesť s apendicitídou. Nepriaznivé pocity sa prejavujú v bedrovej oblasti panvových orgánov.

  DÔLEŽITÉ!Intenzita bolesti počas tehotenstva sa môže líšiť. Čím dlhšie je toto obdobie, tým výraznejší je nepohodlie.

  Klinický obraz choroby má v každom trimestri gravidity svoje vlastné charakteristiky. Špecifickosťou zápalového procesu je postupné zvyšovanie bolesti a pridávanie príznakov všeobecnej intoxikácie (otravy) tela vo forme bolesti hlavy, teploty, nevoľnosti, slabosti.

  Ako bolesť zápalu slepého čreva počas tehotenstva závisí od trimestra. V počiatočných fázach zostáva lokalizácia doplnkovnezmenené, takže žena cíti bolesť na charakteristickom mieste - na pravom dolnom bruchu.

  V druhom trimestri sa dodatok začína pohybovať. Bolesť je v súčasnosti sústredená tesne pod pupkom vpravo. V neskorších fázach stúpa dodatok ešte vyššie a zaujíma pozíciu v pravej hypochondrii, takže bolesť bude lokalizovaná pod rebrá.

  Ak sa bolesť náhle zastavila a celkový stav sa výrazne zhoršil, potom praskol dodatok, hnisavá sekrécia unikla a začala peritonitída - akútny zápal pobrušnice. Preto nie je potrebné vnímať zastavenie bolesti ako zlepšenie. To signalizuje vývoj závažných komplikácií.


  Bolesť v bruchu môže byť veľmi závažná, vrátane nutkania zvracať

  Možné komplikácie

  Bez ohľadu na gestačný vek je zápal slepého čreva vyriešený výlučne chirurgicky. A čím skôr sa tak stane, tým menšie riziko pre matku a dieťa sú. Preto ak máte podozrenie na bolesť brucha, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

  Vývoj slepého čreva môže ohroziť ukončenie tehotenstva. Cisársky rez sa používa iba vo výnimočných prípadoch. Potreba čistenia môže vzniknúť aj v prípade nadmerne veľkej maternice, keď to narúša chirurgický zákrok.

  Okrem hrozby potratu môže apendicitída počas tehotenstva viesť k rozvoju mnohých ďalších komplikácií:

  • pooperačnáinfekčné procesy;
  • obštrukcia čriev;
  • predčasné prerušenie placenty;
  • abnormality kontraktility maternice;
  • hypoxia plodu (hladovanie kyslíkom);
  • krvácanie;
  • • peritonitída;

  FAKT!Ak bol zapálený dodatok odstránený včas, nemá to vplyv na plod.

  Pokiaľ ide o možné následky pre dieťa, okamžite chcem poznamenať, že plod je spoľahlivo chránený stenami maternice pred vonkajšími vplyvmi. Avšak v pokročilých prípadoch, keď zápal pokrýva všetky orgány brušnej dutiny a maternice, existuje riziko predčasného pôrodu, pretože zapálená maternica sa pokúsi plod odmietnuť.


  S rozvojom peritonitídy dochádza k vážnemu ohrozeniu života budúcej matky a dieťaťa. Na odstránenie hnisu a prevenciu infekcie je potrebná neodkladná operácia

  Ako dlho môžem otehotnieť?

  S čím súvisí táto otázka? Predovšetkým so skutočnosťou, že počas chirurgického zákroku sa používa celková anestézia. Odborníci neodporúčajú otehotnieť okamžite po slepom čreve. Použitá gravidita bude ovplyvnená drogou používanou na anestéziu. Takéto fondy sú dostatočne silné, takže môžu mať negatívny vplyv na vyvíjajúci sa plod.

  Okrem toho je potrebné zvážiť skutočnosť, že po odstránení zapáleného dodatku je potrebný čas na obnovenie poškodených svalov brušnej dutiny. Koľko to bude trvať na rehabilitáciu - každý má iný spôsob.Za pár dní sa niektoré ženy budú cítiť dobre, zatiaľ čo niekto bude trpieť bolesťou za mesiac.

  V súčasnosti sa čoraz viac používa ľahšia verzia chirurgického zákroku, laparoskopia. Na vyriešenie problému špecialista urobí malé vpichy.

  V tomto prípade sa brucho ženy zvlášť nezmení, svaly zostanú nedotknuté. Odborníci tvrdia, že s laparoskopiou môžete otehotnieť skoro - po niekoľkých mesiacoch. Zároveň je stále lepšie dodržať odporúčaný čas, aby sa telo zotavilo zo silného stresu.

  V pokročilých prípadoch sa k chorobe pripoja závažné komplikácie, ako je roztrhnutie slepého čreva, po ktorom nasleduje hnis v brušnej dutine. Kedy je možné v tomto prípade naplánovať koncepciu? V tomto prípade tvorba plnohodnotnej jazvy trvá najmenej šesť mesiacov, preto nie je možné otehotnieť skôr ako šesť mesiacov po zápale slepého čreva. Inak existuje vysoká pravdepodobnosť potratu. Rastúci plod pomôže napnúť tkanivá. To povedie k rednutiu jazvy a dokonca k jej prasknutiu.

  Obdobie rehabilitácie po operácii brucha trvá pomerne dlho, počas ktorého sú rôzne zaťaženia kontraindikované. Prirodzene, tehotenstvo a pôrod spôsobia vážne napätie svalov, čo neprispeje k úplnému a kvalitnému uzdraveniu. Aby sa predišlo komplikáciám, je ženám predpísané silné antibakteriálne činidlo, ktorémôžu mať na telo určitý čas určitý účinok aj po ukončení ich používania.

  Liečba

  Čo mám robiť, ak zistíte, že rušivé príznaky naznačujú apendicitídu? Pohotovostná posádka by mala byť okamžite privolaná. Musíte konať okamžite! Jedinou metódou liečby je chirurgický zákrok, pri ktorom chirurgovia prerušujú zápal.

  POZOR!Neexistuje žiadny iný spôsob, ako prevádzka. Pri liekoch nie je možné zápal odstrániť.

  Bežná chirurgia spočíva v vytvorení rezu na prednej stene brucha až do desiatich centimetrov. Po odstránení ovplyvneného procesu sa použijú stehy.

  Laparoskopia sa vykonáva len s niekoľkými vpichmi. Tento postup je výhodnejší pre nastávajúcu matku, pretože riziko vzniku komplikácií sa niekoľkokrát znižuje.

  Zvyčajne sa po operácii kladie na brucho náklad a ľad. V prípade tehotnej ženy je však takéto opatrenie kontraindikované. Pacientovi je ukázaný odpočinok na lôžku a šetrná výživa.

  Obdobie rehabilitácie trvá jeden až dva týždne. V dňoch 1–2 a 7–8 existuje riziko potratu, preto sa vyžaduje osobitný dohľad. Ďalej sa predpisujú antibiotiká, ako aj lieky, ktoré uvoľňujú tón svalov (vrátane maternice) a nervového systému. V neskorších obdobiach je možné predpísať cisársky rez, aby nedošlo k divergencii švov.

  Zhrnutie

  Výskyt zápalu slepého čreva počas tehotenstva je do značnej miery spôsobený rastúcou maternicou, ktorá komprimuje črevá. Hlavným príznakom patológie je silná bolesť v pravom dolnom rohu. Komplikácie zápalu slepého čreva môžu viesť k úmrtiu ženy aj vyvíjajúceho sa plodu. Aby ste tomu zabránili, neváhajte sa poradiť s lekárom a samoliečiť.