Antrálna gastritída

Obsah

  Gastritída je pomerne komplexný pojem, ktorý zahŕňa zápal žalúdočnej sliznice. Existuje však veľa druhov tejto choroby. Existuje veľké množstvo klasifikácií, ktoré sa zostavujú v závislosti od formy patologického procesu, lokalizácie a výskytu lézie.

  Antrálna alebo pylorická gastritída je chronická lézia sliznice výtoku zo žalúdka. Práve táto forma vo väčšine prípadov spôsobuje vznik vredu. Prečo sa prejavuje zápal? Môže sa choroba vyliečiť? O tom všetkom a oveľa viac sa budeme baviť v tomto článku.

  Čo je to?

  Antrum je najnižšia časť žalúdočného vaku, ktorá prechádza do dvanástnika. Sliznica antru syntetizuje gastrín, hormónový stimulátor kyseliny chlorovodíkovej. Preto sa antrálna gastritída nazýva aj hypersekrecia.

  Antrum obsahuje epitel z buniek sliznice, ktoré produkujú hlien a hydrogenuhličitany. Hlavnou funkciou antru je alkalizácia potravinového hrudka predtým, ako prechádza do dvanástnika. Okrem toho táto anatomická formácia tiež vykonáva motorickú funkciu.

  S vývojom zápalovej reakcie pylorického oddelenia je narušený proces získavania alkalickej reakcie potravou a jej ďalší postup do čreva. Kyselina chlorovodíková sa začína uvoľňovať v nadbytkumnožstvo prispievajúce k tvorbe jaziev na slizniciach. Základom rozvoja patológie je narušenie štruktúry epitelu a jeho funkčnosti.

  Vo väčšine prípadov ochorenie nesprevádza rozvoj živých klinických príznakov, ktoré sa potichu degenerujú do eróznej formy. Pylorický zápal sa označuje ako gastritída skupiny B, ktorá má vývojovú príčinu spojenú so vstupom baktérií Helicobacter do tela.

  Tento mikroorganizmus spôsobuje, že hlien sa stáva menej viskóznym. To vytvára priaznivé podmienky pre aktívny život patogénov, ktoré sú spojené s poškodením sliznice a porušením sekrečného aparátu. Na pozadí zvýšenej kyslosti v priebehu času sú do patologického procesu zapojené ďalšie časti žalúdka.

  Podľa všetkých odporúčaní ošetrujúceho lekára táto choroba na liečbu dostatočne dobre reaguje. Inak to môže spôsobiť vznik ulceratívnych defektov alebo dokonca rôznych nádorových procesov.

  ŠTATISTIKA!V 80% prípadov vedie k výskytu peptického vredu antrálna gastritída.

  Je zaujímavé, že iba desať percent pacientov vyhľadá včasnú lekársku starostlivosť. Je to kvôli skutočnosti, že veľa ľudí uprednostňuje samoliečbu alebo oddialenie, až kým sa nevyskytnú komplikácie.

  Rizikové faktory

  Vedci pri skúmaní toho, čo je to pylorická gastritída, dospeli k záveru, ženavrhuje existenciu rôznych príčin jeho výskytu, vonkajších aj vnútorných.

  Vnútorné príčiny

  Helicobacter pylori (hp) hrá hlavnú úlohu vo vývoji antrálneho zápalu. Mikrobi sa aktívne množia v dutine žalúdočného vaku, vnikajú do sliznice. Životná aktivita patogénu často vedie k deštrukcii tkaniva, zníženiu kyslosti a zhoršeniu enzymatického spracovania potravinovej hrudky.

  Lekári tvrdia, že dedičná náchylnosť je na začiatok zápalového procesu. Rodičia môžu prenášať patológiu na svoje dieťa na genetickej úrovni.

  Ďalším dôležitým faktorom, ktorý prispieva k výskytu patologických zmien na pylorickom oddelení, je porucha imunitného systému. K deštrukcii povrchových vrstiev orgánu dochádza v dôsledku vývoja protilátok proti ich vlastným bunkám. Vyvíja sa autoimunitný proces, v ktorom telo bojuje samo o sebe.


  Antrálna gastritída sa zdedila
  .

  Vonkajšie príčiny

  Podvýživa pri formovaní choroby má podvýživu. Závislosť od mastných, údených, kyslých, slaných, konzervovaných potravín dráždi žalúdočnú sliznicu a vedie k zvýšeniu úrovne kyslosti dutého orgánu.

  Nedostatočný príjem vitamínov a mikroelementov v tele nepriaznivo ovplyvňuje bunky antra, čo vedie k ich deplécii a ďalšej smrti.

  Rozvoj pylorickej gastritídy môže spôsobiť ďalšie faktorydôvody, a to:

  • Antibiotická terapia. Dlhodobé užívanie antibakteriálnych liekov má toxický účinok na tkanivá dutého orgánu. Žalúdočná stena postupne stráca svoju funkciu, štruktúru a stáva sa atrofickou.
  • Stresové situácie. Emočné poruchy spôsobujú, že nervový systém prestane regulovať kontrakciu a relaxáciu krvných ciev. Zhoršený prietok krvi vedie k hypoxii a bunkovej smrti.
  • Zlé návyky (fajčenie, alkoholizmus).
  • Zranenia žalúdka.
  • Zlá výživa.
  • Diabetes mellitus, alergia, infekčné procesy.

  Klasifikácia

  Podľa priebehu a trvania choroby je pylorická gastritída akútna a chronická. V prvom prípade sa choroba objaví v krátkom čase a je sprevádzaná výraznými klinickými symptómami. Chronický zápal antra je považovaný za zanedbávanú formu choroby, ktorá sa vyznačuje výskytom jaziev.

  V závislosti od charakteru morfologických zmien sa antrálna gastritída delí na:

  • katar;
  • ​​
  • erozívne;
  • povrchné;
  • fokálne;
  • erytematózne;
  • hyperplastické;
  • subatrofické;
  • pevné;
  • rozptýlená;
  • folikulárny;
  • zrnitý;
  • nie atrofické;
  • atrofické.

  Katar

  Vyznačuje sa poškodením celej hrúbky slizničnej vrstvy orgánu. tamčiastočné poškodenie žliaz a narušená enzymatická funkcia. Pacienti sa sťažujú na nadúvanie, belenie, bolesť na ľavej strane, znížený tlak, všeobecnú nevoľnosť, zimnicu.

  Povrchné

  Nesprevádzané vážnymi trofickými zmenami. Do patologického procesu sú zapojené iba povrchové vrstvy dutého orgánu. Nedochádza k žiadnym zmenám v jazde a poškodeniu žliaz.

  Poznámka!Príznaky povrchovej gastritídy sú mierne.

  Povrchový zápal sa vyvíja, keď baktérie Helicobacter vstupujú do žalúdka. Choroba je charakterizovaná výskytom bolesti, pálenia záhy, kyslého grgania, nevoľnosti, miernej nevoľnosti, pocitu plnosti v bruchu.

  Erozívne

  Vyvíja sa po povrchovej gastritíde, ak sa nelieči. Keď sa zväčšujú, otvárajú sa jazvy a krvácanie. Pri eróznej verzii sú do procesu zapojené hlbšie ležiace vrstvy, ktoré sú sprevádzané tvorbou erózií, ktoré môžu ovplyvniť žľazy.


  Výskyt erózie je sprevádzaný silnou bolesťou

  Erozívny zápal je charakterizovaný výskytom ostrej bolesti v bruchu, pri ktorej osoba zaujíma nútené miesto, ktoré uľahčuje jej stav. Pacient leží na boku a tlačí si kolená na seba.

  Erózia je v podstate otvorená rana, ktorá môže krvácať. V tomto scenári pokožka zafarbí sivým odtieňom. Trus sa stáva dechtom.

  Focal

  Vyznačuje sa niekoľkými léziami. Rezné bolesti sa stávajú paroxysmálnymi. Pacient rozvíja averziu voči jedlu, kvôli čomu výrazne schudne. Znepokojujú ho príznaky ako je grganie, plynatosť, pálenie záhy, celková slabosť, závraty. Ak sa neporadíte s lekárom, ochorenie prejde do rozptýlenej formy.

  erytematózny

  Charakteristickým znakom je vznik erytému - jasne červené vyrážky. Poškodenie tela je povrchové. Počas exacerbácií sa môžu transformovať na vredy. Erytematózna gastritída vedie k zníženiu motorickej funkcie žalúdka. Na mieste hojenia rán sa tvoria jazvy.

  Hyperplastika

  Hyperplastická forma sa vyznačuje zhrubnutím sliznice a výskytom polypóznych a cystických výrastkov.

  Subatrofické

  Ide o progresívny zápal sliznice dolného žalúdka s čiastočnou stratou sekrečných žliaz. Diagnóza je založená na výsledkoch fibrogastroduodenskopie.

  Baktérie spôsobujú patológiu. Chronická subatrofická gastritída môže viesť k rakovine. Po jedle sa objaví bolesť matnej a boľavej povahy. Pacienti pociťujú poruchu.

  Pevné

  Táto forma bola objavená relatívne nedávno. Deformácia orgánu nastáva v dôsledku zhutnenia a expanzie svalového tkaniva, ako aj tvorby zapálených jaziev. Pylorus žalúdočného vaku sa zužuje, čo vedie k akumuláciinadbytok hlienu. Existovali prípady, keď bolo možné stanoviť presný klinický obraz choroby iba vďaka chirurgickému zákroku.

  Nadmerné napätie v žalúdočných stenách je spojené s dosť intenzívnou bolesťou. Je sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním, grganím. Kvôli nedostatku chuti do jedla dochádza k rýchlemu chudnutiu. Niekedy schudne človek jednoducho za poznaním.

  Folikulárny

  Folikulárny (lymfoidný, lymfocytický) zápal nie je najbežnejším prípadom chronického ochorenia žalúdka. Choroba sa obvykle tvorí na pozadí existujúcich lézií sliznice. Obzvlášť často mu predchádzala infekcia Helicobacter pylori.

  Nadmerná aktivita patogénov vedie k tomu, že telo začína hromadiť lymfocyty v postihnutých oblastiach tkanív. Folikuly blokujú žľazy, ktoré sú určené na výrobu látok štiepiacich potraviny.

  Neatrofický

  Povrchová vrstva žalúdočnej sliznice je chronicky zápal. Práca žliaz je zachovaná. Zvýšila sa výroba kyseliny chlorovodíkovej.

  Atrofické

  Pri atrofickom variante dochádza k rednutiu žalúdočných stien. V tkanivách sú pozorované sklerotické procesy, funkcia evakuácie je narušená. Ochorenie sa prejavuje vo forme dyspeptických porúch, závažnosti v ľavom hypochondriu, silnej slabosti, chvenia, zvýšeného potenia, bolesti hlavy.


  Atrofická gastritída sa nazýva prekancerózna choroba

  Granulárne

  Početné výrastky vo forme oválnych tuberklov sa tvoria na vnútornom povrchu orgánu. Najmenej bežná forma antrálnej gastritídy. Počas exacerbácie je množstvo hlienu v žalúdku, zvýšenie kyslosti. Ochorenie spôsobuje poruchy trávenia a stenózu (zúženie) pylorického oddelenia. Sliznica sa stáva edematóznou, obsahuje asi 90% infekcie Helicobacter pylori.

  Príznaky

  V počiatočnej fáze sú príznaky antrálnej gastritídy mierne. Medzitým sa zápal sliznice naďalej zosilňuje. Mnoho ľudí bolo mučených už roky, dokonca ani netušili, že príčinou ich utrpenia sú mikroskopické mikróby. Patogény vylučujú toxické látky, ktoré otrávia ľudské telo.

  Poznámka!Dôležitým diagnostickým príznakom antrálnej gastritídy je výskyt silnej bolesti jednu a pol hodiny po jedle.

  S postupujúcou chorobou sa objavujú tieto príznaky:

  • nevoľnosť a zvracanie;
  • bolesť v ľavom hypochondriu;
  • obalený jazyk;
  • ťažkosť a pocit plnosti žalúdka;
  • hnačka alebo zápcha;
  • nadúvanie a dunenie v žalúdku;
  • kyslá chuť v ústach;
  • pálenie záhy;
  • kŕče žalúdka;
  • strata chuti do jedla.

  Medzi bežné príznaky patológie patrí:

  • slabosť;
  • podráždenosť;
  • ospalosť;
  • arytmia;
  • kardialgia;
  • hypotenzia;
  • znížená výkonnosť;
  • sa zvyšujeteplotu.

  Možné komplikácie

  Bez včasnej liečby môže gastritída antrum viesť k rozvoju takýchto závažných komplikácií:

   130) stenóza žalúdka;
  • jazvové zmeny v dutom orgáne;
  • dysbióza;
  • bulbitída;
  • závraty;
  • nespavosť;
  • anémia;
  • peptický vred;
  • pankreatitída;
  • krvácanie;
  • polypové výrastky.

  Diagnostika

  Najprv sa odoberie krv a výkaly na výskum. Laboratórne testy pomôžu identifikovať infekciu Helicobacter pylori, ako aj študovať vlastnosti procesov trávenia potravy a vstrebávania živín.

  DÔLEŽITÉ!Účinnosť liečby antrálnej gastritídy priamo závisí od správnosti diagnózy.

  Fibrogastroduodenoskopia sa nemôže vynechať. Pomocou optickej trubice bude odborník schopný posúdiť stav antrum. Tento postup umožňuje vizuálne vyhodnotiť stav žalúdočnej sliznice, ako aj zistiť prítomnosť erózie a zjazvenia. Pri vykonávaní endoskopie je možné odobrať vzorku tkaniva na biopsiu.

  Na diagnostiku sa môžu vyžadovať aj ďalšie štúdie:

  • brušný ultrazvuk;
  • rádiografia;
  • C-ureázový dychový test;
  • MRI, CT.

  Hlavnou diagnostickou metódou pre antrálnu gastritídu je gastroskopia

  Liečba

  Liečba antrálnej gastritídy je dlháproces, ktorý zahŕňa celý rad terapeutických opatrení.

  Drogová terapia

  V prvom rade je cieľom liečebných opatrení pri pylorickom zápale odstránenie baktérie Helicobacter. Ak sa tak nestane, všetky ostatné kroky budú neúčinné. Na tento účel sú predpísané antibakteriálne činidlá. Aby sa zabránilo rozvoju dysbiózy, predpisujú sa probiotiká súbežne s antibiotikami.

  Na uľahčenie pohody je predpísaná symptomatická terapia:

  • Na zníženie kyslosti sú uvedené antacidá, ktoré obalujú žalúdočnú sliznicu.
  • Na bolesť sa používajú analgetiká alebo antispasmodiká.
  • Vitamínová terapia pomôže obnoviť epitel žalúdka a jeho funkčnosť.

  Strava

  Bez správnej výživy neprináša užívanie drog žiadny úžitok. Odborníci odporúčajú jesť jedlo v malých porciách, ale často.

  Z potravy by sa nemali vylúčiť tieto potraviny:

  • korenené, údené, vyprážané a mastné jedlá;
  • silný čaj a káva;
  • alkohol a sýtené nápoje;
  • surová zelenina;
  • korenené korenie.

  Bylinné čaje, kompoty a želé budú užitočné pri gastritíde. Môžete použiť rastlinné pyré, chudé mäso, obilniny na vode.

  Tradičná medicína

  Hlavné liečenie môžete doplniť pomocou odporúčaní populistov. Netradičné recepty vám pomôžu zbaviť sa nepríjemných symptómov.gastritídu. Poďme hovoriť o najúčinnejších tipoch:

  • Vypite prázdny žalúdok pohár čerstvo vylisovanej zemiakovej šťavy na desať dní.
  • Kvet nechtíka má liečivý a protizápalový účinok. Dve polievkové lyžice rozdrvenej rastliny sa musia naplniť pohárom vriacej vody. Napustený a prefiltrovaný bujón sa berie pol hodiny pred jedlom trikrát denne.
  • Infúzia alkoholu propolisom odstraňuje zápal a neutralizuje negatívny vplyv mikróbov na sliznicu. Na sto gramov vody musíte vziať tridsať kvapiek farmaceutického propolisu. Je potrebné vziať hodinu pred jedlom.
  • Olej z rakytníka rakytníka obnovuje poškodené žalúdočné bunky a normalizuje sekrečnú funkciu. Lyžica produktu sa musí rozpustiť v pohári mlieka. Nástroj chráni poškodený orgán obalením vnútorných stien.

  Najdôležitejšia vec

  ​​

  Antrálna gastritída je choroba, pri ktorej je zapálený pylorický orgán. Veľkú úlohu pri formovaní choroby hrá baktéria Helicobacter pylori. Toto ochorenie sa môže zdediť. Chyby vo výžive prispievajú k rozvoju patologických zmien v orgáne. Po dlhú dobu sa choroba nemusí prejaviť vôbec. V priebehu času sa človek začína obávať bolesti v ľavom hypochondriu, nevoľnosti a zhoršenia chuti do jedla. Je potrebné liečiť túto chorobu komplexne. Okrem liekovej terapie je strava povinná. Recepty môžu byť použité ako pomôcka.tradičná medicína.