Ankylozujúca spondylitída u žien

Obsah

  Ankylozujúca spondylitída (ankylozujúca spondylitída) medzi reumatickými chorobami je dosť bežná. Toto ochorenie spravidla postihuje mladých mužov, ankylozujúca spondylitída u žien je oveľa menej častá (pomer k mužom 1: 5–1: 9) a ľahšie.

  Nedávno sa však objavili štúdie naznačujúce, že predstavitelia oboch pohlaví rovnako často trpia ankylozujúcou spondylitídou. Prevažná väčšina mužov v štatistike je spôsobená skutočnosťou, že u žien je patológia menej často diagnostikovaná z dôvodu miernejšieho priebehu choroby.

  Príčiny výskytu

  Vedci stále nedospeli k jednoznačnej odpovedi týkajúcej sa príčiny ankylozujúcej spondylitídy. V súčasnosti sa za vedúcu teóriu považuje genetická predispozícia, najmä prítomnosť génu HLA-B27.

  Malo by sa zdôrazniť, že prítomnosť tohto génu znamená iba zvýšenú predispozíciu k chorobe a jeho neprítomnosť neznamená, že je vylúčená ankylozujúca spondylitída. Popri genetickej predispozícii sú dôležité aj chronické infekcie, hormonálne poruchy, poranenia miechy, podchladenie a silný stres.

  Treba poznamenať, že u mladých žien sa ochorenie často začalo počas tehotenstva alebo bezprostredne po ňom.

  Mechanizmus vývoja

  Hlavným mechanizmom rozvoja patologických zmien je zápal kĺbov autoimunitným (tj zameraný proti vlastným bunkám).Postihnuté sú najmä kĺby chrbtice a sakroiliakálny kĺb.

  V chrbtici má zápal vplyv na vláknitý kruh medzistavcových platničiek. Ako choroba postupuje, objavujú sa najprv tzv. Kostné mostíky a potom ankylózy - intergrowths susedných stavcov. Okrem stavovcov sú postihnuté aj veľké kĺby dolných a horných končatín.

  Dochádza k zápalu synoviálnej membrány kíbu (synovitída), postupne sa kapsula kíbu a synoviálna membrána vyvíjajú s vývojom kĺbovej ankylózy. U žien sa tieto procesy vyskytujú pomalšie ako u mužov a úplná imobilizácia kĺbu je mimoriadne zriedkavá.

  Príznaky

  Toto ochorenie postihuje ľudí vo veku 15 - 30 rokov. Menej často sa diagnostikuje u 40-ročných. Po 45 rokoch sa ankylozujúca spondylitída prakticky nevyskytuje. V tomto veku je najčastejšou príčinou bolesti chrbta u žien osteochondróza alebo osteoporóza.

  Klasickým príznakom ankylozujúcej spondylitídy je zápalová bolesť dolnej časti chrbta:

  • Objaví sa v noci, bližšie k ranu.
  • Popoludnie bolesť ustupuje.
  • Existuje ranná stuhnutosť.

  U žien je zvláštnosťou to, že choroba môže ovplyvniť jeden sakroiliakálny kĺb, zatiaľ čo u mužov prevláda symetrická lézia. Okrem toho u žien nemôže ochorenie začať od spodnej časti chrbta, ale od ramenných kĺbov.

  Na začiatku choroby bolesť nespôsobuje pacientom žiadne zvláštne ťažkosti, zriedkavo sa to stáva.intenzívne a ľahko liečiteľné lieky proti bolesti. Okrem bolesti existujú aj ďalšie príznaky naznačujúce možnú ankylozujúcu spondylitídu:

  • Poškodenie očí (iritída, uveitída, iridocyclitída). Je to začervenanie plynu, pocit „piesku v očiach“, bolesť v očných bulkách.
  • Poškodenie kardiovaskulárneho systému. U žien je najčastejšou nedostatočnosťou aortálnej chlopne. Pacient sa môže sťažovať na pocit silného pulzu ciev krku, búšenie srdca, sklon k mdlobám.
  • Dýchavičnosť. Je to predovšetkým kvôli zníženiu pľúcnej kapacity v dôsledku rozvoja výraznej kyfózy hrudnej chrbtice. Okrem toho pri ankylozujúcej spondylitíde sú často postihnuté apikálne segmenty pľúc - v nich sa vyvíja fibróza.
  • Slabosť.
  • Strata hmotnosti.
  • Horúčka nízkej kvality (menej ako 38 stupňov).

  Pre ankylozujúcu spondylitídu je charakteristické striedanie období exacerbácie choroby a remisie. U žien sú obdobia remisie dlhšie ako u mužov a môžu trvať 5 až 10 rokov bez ohľadu na liečbu.

  Ďalším znakom klinického obrazu u žien je to, že zriedka majú syndróm „bambusovej palice“, to znamená, že medzistavcové kĺby neprechádzajú úplnou fúziou a chrbtica si stále zachováva pohyblivosť, aj keď je obmedzená.

  Ankylozujúca spondylitída a tehotenstvo

  Ženy sAnkylozujúca spondylitída dokáže vydržať a porodiť zdravé dieťa. Ochorenie nezvyšuje riziko potratov alebo patologických pôrodov a deti sa rodia hlavne prirodzene. Rez cesárskeho rezu môže byť potrebný, ak je pohyb bedrového kĺbu alebo panvovej kosti výrazne obmedzený.

  Dávky liekov počas tehotenstva a laktácie by mali byť čo najmenšie. Niekoľko týždňov pred pôrodom sa odporúča prestať užívať lieky, pretože to zvyšuje riziko krvácania.

  Diagnóza

  Keďže klinické príznaky ankylozujúcej spondylitídy u žien sú slabo vyjadrené, pacienti sa v neskorých štádiách choroby často obracajú na lekárov. Diagnózu a liečbu ankylozujúcej spondylitídy vykonáva reumatológ. Uskutoční prieskum, aby zistil, či sú v rodine nejakí ľudia, ktorí majú „petíciu predstavujú“ charakteristickú pre ankylozujúcu spondylitídu, a uskutoční sériu klinických testov.

  • Vzorka Forestier. Pacientka sa dotýka steny pri kontakte s jej pätami, zadkami, lopatkami a chrbtom hlavy. V prípade ankylozujúcej spondylitídy v žiadnom z kontaktných miest nenastane.
  • Vzorka brady. Zdravý človek nakláňa hlavu dopredu a ľahko sa dotýka brady hrudnej kosti. S obmedzenou pohyblivosťou krčnej chrbtice sa tak nestane.
  • ​​
  • Osobitné testy na stanovenie pohyblivosti chrbtice (testy, ktoré uskutočnili Ott, Schober, Thomayer).

  Hlavná inštrumentálna metóda jeX-ray. Pretože patologické zmeny sa zvyčajne začínajú v sakroiliakálnych kĺboch, zameriavajú sa na ne. V závislosti od získaných výsledkov sa rozlišujú 4 štádiá choroby.

  • Etapa 1. Fuzzy obrysy kĺbu, malá subchondrálna skleróza.
  • 2 etapa. Zúženie kĺbovej medzery, výskyt okrajovej erózie, výrazná subchondrálna skleróza.
  • Krok 3. Začiatok ankylózy sakroiliakálneho kĺbu.
  • 4. etapa. Kompletná ankylóza sakroiliakálnych kĺbov.

  Okrem rádiografie sa im prideľuje:

  • Kompletný krvný obraz. Stanovuje zvýšenú ESR (rýchlosť sedimentácie erytrocytov) - 30 - 60 mm /h.
  • Biochemický krvný test odhaľuje vysoké hladiny sialových kyselín, seromukoidov, fibrinogénu, alfa-1 a alfa-2 imunoglobulínov.
  • MRI, CT alebo iné štúdie na vylúčenie chorôb, ktoré majú podobné príznaky.

  Liečba

  Liečba ankylozujúcej spondylitídy u žien zahŕňa fyzioterapiu, fyzioterapiu a užívanie drog.

  Fyzikálna terapia

  je predpísaná cvičebná terapia na ankylozujúcu spondylitídu pre každého pacienta bez ohľadu na vek a štádium choroby. Dokonca aj počas obdobia exacerbácie sa odporúča vykonávať šetrné cvičenia.

  Použitím špeciálnej gymnastiky je možné dosiahnuť tieto ciele:

  • Zlepšiť prísun krvi do kĺbov a zabrániť ankylozácii.
  • Zlepšenie svalového tonusu.
  • Posilnite väzivový aparát.

  Pacienti s ankylozujúcou spondylitídou musia spať na dostatočne pevnej matraci, ktorá podporuje chrbticu v rovnomernej polohe. Nezabudnite urobiť 10 minútové ranné cvičenie. V noci sa zintenzívňuje zápal a stagnácia krvi, takže ráno, ešte predtým, ako vstanú z postele, sa hladko vykonávajú špeciálne ľahké cvičenia, ktoré vyberie odborník.

  Pomáhajú zaviesť mikrocirkuláciu, zlepšujú prívod krvi do tkanív kyslíkom a výživnými látkami a obnovujú pružnosť svalov. Takáto gymnastika nielenže nasýti krv kyslíkom, ale tiež pomáha udržiavať pohyblivosť chrbtových kĺbov, ktoré často trpia ankylozujúcou spondylitídou.


  Okrem komplexu LFK by sa mali vykonávať aj dychové cvičenia, najlepšie na čerstvom vzduchu
  .

  Užitočné je chôdza, plávanie a lyžovanie pri miernom tempe. U pacientov s ankylozujúcou spondylitídou je veľmi dôležité udržiavať počas celého dňa správne držanie tela. Pomôže to udržať mobilitu kĺbov chrbtice.

  A treba sa tiež vyhnúť dlhodobému vystaveniu chrbtových a bedrových kĺbov rovnakej polohe. Mnoho pacientov zvládne bez liekov dostatočnú celkovú fyzickú aktivitu a pravidelnú cvičebnú terapiu.

  Fyzioterapeutické postupy

  Pri komplexnej liečbe ankylozujúcej spondylitídy sa pevne využívajú fyzioterapeutické metódy. Pomáhajú zmierňovať zápaly a bolesti, zlepšujú výživu aregenerácia kĺbového tkaniva. Najefektívnejšie pre túto chorobu:

  • Magnetoterapia.
  • Laserové ošetrenie.
  • UFO chrbtice.
  • Balneoterapia.
  • Liečivé bahno.

  Lieky

  Na ankylozujúcu spondylitídu sa predpisujú lieky na potlačenie zápalu a bolesti.

  Nesteroidné protizápalové lieky

  Väčšina z týchto liekov je dostatočná. U žien toto ochorenie zriedkavo prechádza závažnou formou a najčastejšie je to fyzioterapeutické cvičenie, fyzioterapia a užívanie liekov vo fáze exacerbácie ochorenia. Pridelené:

  • nimesulid.
  • Ketanov.
  • Ibuprofen.
  • Voltaren.

  Existuje veľa analógov týchto liekov v rôznych dávkach. Je dôležité prísne dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára, pretože tieto lieky majú veľa vedľajších účinkov.

  Glukokortikosteroidy

  Hormonálne lieky majú výrazný protizápalový účinok spojený so potlačením imunity. Má zmysel liečiť takýmito liekmi iba v prípade, že nesteroidné protizápalové lieky sú neúčinné.

  Pri silnej bolesti kĺbov môže byť hormonálny liek podaný lekárom priamo do kĺbovej dutiny, pretože takéto podanie rýchlo zmierňuje bolesť a zápal.

  Základná terapia

  Tieto lieky sa používajú na neúčinnosť protizápalových liekov. Mechanizmus ich pôsobenia je zameraný na potlačenie autoimunitného zápalu kíbu.

  • Sulfasalazín a salazopyridazín. Prvé výsledky liečby sa môžu vyhodnotiť najskôr po 4 mesiacoch od prijatia. Najčastejšie je predpísaný na poškodenie periférnych kĺbov.
  • metotrexát. Droga zo skupiny cytostatík. Používa sa s vysokou aktivitou procesu a rýchlym progresom ochorenia.

  Nesteroidné protizápalové lieky sa používajú na liečbu ankylozujúcej spondylitídy

  Blokátory faktora nekrózy nádorov

  Tieto lieky sú drahé a používajú sa podľa prísnych indikácií. Najbežnejšie menovanými sú Remicade, Humira, Enbrel.

  Predikcia

  Ankylozujúca spondylitída je u žien ľahšia ako u mužov a má priaznivejšiu prognózu života. Ženy s ankylozujúcou spondylitídou majú normálny životný štýl bez obmedzenia profesionálnych aktivít. Taktiež neexistujú obmedzenia týkajúce sa hodín telesnej výchovy. Naopak, pacientom sa odporúča telesná výchova a šport.

  Priemerná dĺžka života u pacientov s ankylozujúcou spondylitídou sa nelíši od priemeru v populácii. Môže sa znižovať iba v dôsledku významnej lézie kardiovaskulárneho systému alebo v dôsledku gastrointestinálneho krvácania, čo je komplikácia pri užívaní liekov. V súčasnosti sú takéto komplikácie zriedkavé.

  Priaznivejší priebeh choroby ako u mužov neznamená, že tento proces sa môže nechať náhodne alebo samoliečivo. Načasovanéopatrenia pomôžu spomaliť progresiu choroby a zabrániť zdravotnému postihnutiu.