Ankylozujúca spondylitída (ankylozujúca spondylitída)

Obsah

  Ankylozujúca spondylitída alebo ankylozujúca spondylitída je závažné ochorenie pohybového ústrojenstva, ktoré sa vyznačuje dlhým chronickým priebehom. Spočiatku sa pod vplyvom vonkajších alebo vnútorných faktorov začína zápal v medzistavcových tkanivách chrbtice. Ako choroba postupuje, stavce sa zdeformujú, premiestnia a spoja.

  To vedie k narušeniu funkcií všetkých vnútorných orgánov a systémov osoby. Krvný obeh sa zhoršuje, znižuje sa citlivosť končatín, abdominálne a hrudné orgány sa vytesňujú kvôli silnému zakriveniu chrbtice. Výsledkom je, že pacient tvorí hrboľ, nemôže sa narovnať a preberá takzvanú póze pórovitosti. Pri absencii liečby ankylozujúcej spondylitídy sa človek najskôr stáva zdravotne postihnutým a potom zomrie v dôsledku mnohých komplikácií.

  Dôležité!Túto patológiu nie je možné úplne vyliečiť. Vedci stále nedokážu zistiť presné príčiny ankylozujúcej spondylitídy a nájsť spôsob, ako proti nim bojovať. Toto ochorenie stále predstavuje veľké riziko pre život pacienta.

  Opis a príznaky choroby

  Choroba je reumatologická, vyznačuje sa dlhotrvajúcim zápalom kĺbových prvkov chrbtice - môže sa rozvíjať mnoho rokov až desaťročí. Najčastejšie sa u mužov diagnostikujú príznaky ankylozujúcej spondylitídy. To sa verítoto ochorenie má genetický charakter pôvodu a je zdedené. V 95% prípadov sa pri diagnostike pacientov zisťuje antigén HLA-B27, ktorý je údajne zodpovedný za patologické zmeny kĺbových tkanív chrbtice.

  Ak skôr bola spravidla diagnostikovaná ankylozujúca spondylitída u mužov, potom sa v posledných desaťročiach zistila patológia vyvolávajúca antigén aj u žien. Zložitosť diagnostiky a liečby sa vysvetľuje nedostatočnou informovanosťou verejnosti o tom, o aký druh choroby ide, ako a prečo sa vyvíja. Bolesť chrbta, hlavný príznak choroby v skorých štádiách, sa používa na prejavy osteochondrózy, radikulitídy, prepracovania. Keď pacient ide k lekárovi a dostane správnu diagnózu, nezvratný proces ankylózy sa už začal.

  Poznámka:výskyt choroby vo svetovej populácii nepresahuje 2%. V Rusku bolo zaznamenaných približne 400 tisíc pacientov so spondylitídou. Typickým pacientom s touto diagnózou je muž vo veku 16 až 35 rokov, ktorý má v anamnéze poranenia kĺbov, chronické ochorenia kĺbov, dedičné predispozície a ktoré sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou v nepriaznivých podmienkach. Asi 15% zaznamenaných prípadov ochorenia sa vyskytuje u ženského pohlavia.

  HLA antigén sa nachádza na povrchu spojivového tkaniva. Po poškodení sa zoskupuje spolu so zdravými bunkami a vytvára komplexy, ktoré imunitný systém vníma ako agresívne. V odpovedivylučuje veľké množstvo lymfocytov na ich odstránenie, začína zápalový proces sprevádzaný deštrukciou prvého spojivového tkaniva kĺbu a potom kosti.

  Prejavy zápalového procesu sú nasledujúce:

  • Ovplyvňuje sa synoviálna membrána kĺbov, znižuje sa produkcia synoviálnej tekutiny, chrupavkové vrstvy sa stenčujú a ničia.
  • Aby sa kompenzovalo poškodenie, tkanivo chrupavky začalo rýchlo rásť, ale nové bunky sú defektné, husté, nepružné.
  • Spojivové tkanivá sa postupne nahrádzajú vláknitými tkanivami a kĺbové prvky sa navzájom spájajú.
  • V neskorších štádiách choroby sa spojivové tkanivo premieňa na kosť, chrbtica úplne stráca mobilitu a väzy tiež osifikujú. Chrbtica nadobúda charakteristický tvar „bambusovej paličky“.

  Röntgenové snímky ukazujú zmeny stavcov už vo fáze, keď sú nezvratné, to znamená, že sa začal proces fúzie
  .

  Tento proces je pre pacienta asymptomatický v počiatočných štádiách a bolesť a obmedzenie pohyblivosti ich v budúcnosti začnú rušiť. Medzi mimoriadne príznaky patrí zápal dúhovky a rozvoj sekundárneho glaukómu - vyskytuje sa v 25% prípadov. U 10% pacientov sú postihnuté veľké cievy, aorta, pľúca, pečeň, obličky a slezina.

  Na porovnanie:Čas od začiatku zápalového procesu po prvé prejavy môže byť 3 až 4 roky alebo 20 rokov. Závisí to od jednotlivcavlastnosti pacienta, jeho vek a životný štýl. Ak dokážete ochorenie zistiť počas tohto obdobia a začať liečbu včas, môžete významne predĺžiť trvanie a kvalitu života pacienta.

  Príčiny

  Jedným z hlavných spúšťacích faktorov, rovnako ako pri každom autoimunitnom ochorení, je genetická predispozícia. Patológia sa prenáša z rodičov na deti prostredníctvom génu HLA. Ak nie je poškodený, jeho hlavnou úlohou je kontrolovať pozitívnu alebo negatívnu reakciu imunitného systému na stimul. Po poškodení sa tento gén sám o sebe stáva cudzím, agresívnym telom. Imunitný systém na ňu odpovedá, v dôsledku čoho začína zápalový proces.


  Pravdepodobne problém spočíva v mutácii určitého génu, ktorý sa potom usadí na povrchu kíbu a vytvára so svojimi zdravými bunkami komplexy
  .

  Takéto faktory môžu spôsobiť zmeny v štruktúre génov:

  • alkohol, fajčenie, závislosť od alkoholu;
  • zlomeniny bedrových kĺbov alebo chrbtice;
  • akútne infekcie panvových orgánov;
  • infekčné črevné choroby spôsobené streptokokmi, stafylokoky alebo Klebsiella;
  • predĺžená alebo pravidelná podchladenie;
  • endokrinná dysfunkcia.

  Všetky tieto faktory sú iba hypotetické, nie je dokázaná priama súvislosť génu HLA s rozvojom ankylozujúcej spondylitídy. Tento gén sa napríklad vyskytuje u 9% ľudí, ktorí ho nemajúpatológie. Po dôkladnom vyšetrení však každá z nich odhalí ankylozujúcu spondylitídu v skorých štádiách alebo latentnom priebehu s miernymi príznakmi. Súčasne sa u 15% pacientov s diagnostikovanou ankylozujúcou spondylitídou tento gén nedeteguje, môžu však predávať túto patológiu svojmu potomstvu.

  Klasifikácia

  Patológia sa klasifikuje podľa viacerých kritérií. Jedna z hlavných etáp vývoja. Spolu sú tri:

  • 1 stupeň.​​Najčastejšie je to bez povšimnutia, pretože bolesť prakticky neruší, mobilita stavcov, ak je narušená, je zanedbateľná. Ak sa v tomto štádiu vykoná röntgen chrbtice podľa iných indikácií, zmeny sa nezistia. Ankylozujúca spondylitída sa dá zistiť iba komplexným a dôkladným vyšetrením.
  • 2 etapa.V tomto štádiu vývoja choroby sa príznaky stanú výraznejšími. Obmedzenia pohyblivosti periférnych kĺbov a chrbtice sú značné, často je to dôvod na návštevu lekára. Na röntgenovom snímaní sa môže zistiť zúženie kĺbovej medzery medzi stavcami. V niektorých oblastiach je už zaznamenaná ankylozácia.
  • Etapa 3.V tejto fáze sú hlavnými prejavmi výrazná ankylóza a osifikácia. Motorická aktivita pacienta je výrazne znížená, deformácia kĺbov je viditeľná vizuálne, vnútorné orgány sú vážne postihnuté.

  Zníženie a deformácia rastuchrbtica - typické znaky progresívnej spondylitídy

  Patológia sa klasifikuje podľa závažnosti bolesti. Rozlišujú sa tiež tri:

  Odporúčame vám prečítať si: Osteoartritída medzistavcových kĺbov
   62. minimálne - narušenie menších bolestí a nepohodlia po nočnom spánku ráno, po fyzickej námahe alebo predĺženom pobyte v jednej polohe;
  • mierna - bolesť nie je príliš silná, ale stáva sa trvalou. Ranná stuhnutosť sama o sebe nezmizne, niekedy človek potrebuje niekoľko hodín, aby obnovil pohyblivosť kĺbov chrbtice.
  • - bolesti sa stanú veľmi silnými, neznesiteľnými, už neprechádzajú a vážne znižujú kvalitu života pacienta. Osoba sa nedokáže v noci úplne pohybovať, pracovať, spať. Dlhý odpočinok a analgetiká nepomáhajú zmierniť bolesť.

  Podľa miesta lézií sa rozlišujú štyri formy choroby:

  • Root - asi 18%, ovplyvňuje chrbticu a veľké kĺbové kĺby - ramenný pás a bedrový kĺb.
  • Periférne zariadenie - zameranie zápalu v chrbtici, lézie pokrývajú malé kĺby horných a dolných končatín.
  • Stredná - trpí iba chrbtica.
  • Škandinávsky - zápal postihuje okrem chrbtice aj mimoriadne nepríjemné kĺby rúk a nôh.

  Bolesť ankylóznej spondylitídy je taká silná, že je obvykláanalgetiká ich nedokážu potlačiť

  Aby sa správne diagnostikovala ankylozujúca spondylitída a určila sa jej forma a štádium, budete musieť absolvovať niekoľko testov a podrobiť sa vyšetreniam. Je dôležité vylúčiť iné patológie s podobnými príznakmi, aby sa pri nesprávnom ošetrovaní nestrácala doba a pacientovi sa čo najskôr poskytla nevyhnutná pomoc. Závisí to od toho, či má pacient vyhliadky na udržanie pohyblivosti kĺbov a zabránenie život ohrozujúcim komplikáciám.

  Pozor!V roku 1997 identifikoval reumatologický ústav Ruskej akadémie lekárskych vied hlavné príznaky, ktoré sa považujú za základ pre diagnostiku idiopatickej ankylozujúcej spondylitídy. Patria sem: bolesti chrbta po dobu 3 mesiacov, obmedzenie pohyblivosti chrbtice v prednom, zadnom a bočnom smere, bilaterálna sakroileitída, znížený výdychový a inhalačný objem.

  Terapia

  Bohužiaľ v súčasnosti neexistujú žiadne účinné lieky na spondylitídu. Liečba liečivami je predpísaná predovšetkým na zmiernenie bolesti a poskytnutie aspoň minimálnej fyzickej aktivity pacientovi pri vykonávaní základných domácich úloh. Používajú sa nesteroidné protizápalové lieky. S pomocou týchto liekov sa bolesti, teplota, opuch, ak existujú, zastavia.

  NSAID sa zvyčajne nepredpisujú dlhšie ako 14 dní, pretože tieto lieky majú mimoriadne vážne vedľajšie účinky na zažívací trakt,ovplyvňujú zrážanie krvi. Ale s spondylitídou sú NSAID jediným spôsobom, ako sa zbaviť neustálej bolesti. V akútnom štádiu sa predpisujú v dávkach zodpovedajúcich veku a telesnej hmotnosti. V pokojnom štádiu pacient berie minimálnu udržiavaciu dávku protizápalových liekov. Celý priebeh liečby môže trvať až päť rokov a niekedy aj celý život.


  Jediným spôsobom, ako zmierniť silnú bolesť, je pravidelné používanie NSAID v akejkoľvek forme.

  NSAID sa používajú vo forme tabliet alebo injekcií. Môžu sa líšiť v aktívnej zložke, optimálna metóda pre pacienta sa vyberie metódou vzoriek. Najobľúbenejšie:

  • Ketoprofen - Ketonal, Flexen.
  • Deriváty indolu - indometacín, metindol.
  • Diclofenac - Voltaren, Altrofen.
  • Meloxicam - Movalis, Arthrosan.

  Pri dlhodobom používaní uvedené lieky nielen zmierňujú bolesť, ale tiež zastavujú progresiu choroby. Ak nedôjde k zlepšeniu, možno bude potrebné diagnózu skontrolovať. Okrem NSAID sa používajú aj lieky nasledujúcich skupín:

  • Sulfasalazín je drogou voľby pri patologických reumatoidných kĺboch. Má výrazný protizápalový účinok, ale účinok nie je okamžite viditeľný, ale až po 2-3 mesiacoch pravidelného príjmu. U 70% pacientov po liečbe sú zaznamenané významné zlepšenia.
  • Midokalm je relaxant s centrálnym účinkom predpísaný na kŕče a svalové kŕče.
  • Prednizolón -glukokortikoidy tiež zmierňujú zápal, znižujú bolesť, ale majú množstvo vedľajších účinkov a sú návykové.
  • Cytostatiká a imunosupresíva - sú predpísané pre komplikácie iných orgánov.

  Kombinácia liekov a dávok sa vždy vyberá individuálne, pre každého neexistuje jednotný liečebný režim. Počas liečby môže lekár vykonať úpravy v závislosti od reakcie pacienta na lieky.

  Poznámka:miestne lieky sa používajú na zvýšenie účinnosti liekov. S Dimexidum rýchlo odstráni opuchy a obklady bolesti. Pri silnej bolesti pomáha intraartikulárne podávanie analgetík.

  Aké ďalšie metódy sa používajú

  Hneď ako sa odstráni akútny zápal, prechádzajú na iné metódy liečby zamerané na obnovenie pohyblivosti stavcov a zabránenie ich fúzii.


  Terapeutické cvičenie je nevyhnutným bodom komplexnej liečby, cvičenia pomáhajú udržiavať pohyblivosť kĺbov

  Vykonávajú sa tieto činnosti:

  • Fyzioterapeutické cvičenia a športové činnosti. Pre vývoj kĺbov sú vynikajúce kúpanie, lyžovanie a joga. Lektor vyberie súbor cvičení zameraných na zvýšenie elasticity fixovaných tkanív a väzov, posilnenie svalového korzetu okolo chrbtice.
  • Fyzioterapia. Pacientovi pomáha blato, parafínové masky, fonoforéza, elektroforéza, ultrazvuk. Užitočné kúpele amasáž.

  Počas liečby a vo všeobecnosti počas života by mal pacient monitorovať svoju polohu tela, ak je to vhodné, nosiť špeciálny ortopedický korzet. Na lôžku pacienta záleží. Matrac by mal byť vybraný špeciálne, tiež ortopedický, s vysokou mierou tuhosti. Je lepšie odmietnuť vankúš alebo vyzdvihnúť najmenšieho a ploššieho.

  Niektorí pacienti sa snažia liečiť ankylozujúcu spondylitídu pomocou ľudových liekov. V tomto prípade sú infúzie alebo masti liečivých rastlín a iných organických zložiek neúčinné. Dúfam, že iba v alternatívnej medicíne nevyhnutne povedie k progresii ankylozujúcej spondylitídy a komplikáciám.


  Ľudové liečivá s takouto diagnózou sú neúčinné a nemožno ich považovať za plnohodnotnú metódu liečby

  Prognóza a prevencia

  Prognóza života u pacientov s pokročilými štádiami ankylozujúcej spondylitídy je sklamaním. Aj po intenzívnej liekovej terapii vo veku 70 rokov zomiera viac ako polovica pacientov na rôzne komplikácie: zlomeninu miechy, mozgovú príhodu alebo infarkt, akútne zlyhanie obličiek alebo pečene. Vysoké riziko rozvoja patológií žalúdka v dôsledku dlhodobého používania NSAID.

  V tomto prípade musíte zvoliť: buď život bez liekov s neznesiteľnou bolesťou a progresívnym zápalom, alebo užívanie liekov, ale zároveň skrátenie života z dôvodu mnohých vedľajších účinkov. Ak však beriete iba lieky a neurobíte nič iné(strava, gymnastika, masáž, balneológia), účinok liekov nebude významný ani trvalý.


  Liečba sanatóriom konsoliduje výsledky liekovej terapie a predlžuje remisiu

  Recenzie

  Tu hovoria pacienti a lekári o moderných metódach liečby patológie a ich účinnosti:

  Arina, 34, Volgograd:
  „Moja matka žije so spondylitídou osem rokov. Ihneď po stanovení diagnózy, asi o rok neskôr boli ošetrení na rôznych klinikách, potom bolo k dispozícii sanatórium, po ktorom došlo k výraznému zlepšeniu. Mobilita bola obnovená, matka sa dokázala dostať z postele sama, chodiť bez palice. Nie je to tu písané, ale chcem si uvedomiť dôležitosť stravovania. Opierali sme sa o morčacie mäso, vajcia, tvaroh a mlieko. A samozrejme čerstvé ovocie a zelenina. Je to vždy dobré a tiež nám to pomohlo. Teraz mama sama chodí na prechádzky, berie si tabletky, len keď sa bolesť zhoršuje, pije vitamíny a chondroprotektory. Raz týždenne chodíme na masáže a gymnastiku pre seniorov. Ak to beriete múdro, nebuďte leniví, môžete si poradiť s touto chorobou. Je však potrebná sila vôle a trpezlivosť. “

  Michail, 52, Kaluga:
  „Ak máte takú kliniku, nejde o ankylozujúcu spondylitídu, ale o nejakú osteochondrózu, a to je všetko. Pri ankylozujúcej spondylitíde zomrie jeden z desiatich pacientov do 60 rokov na komplikácie v srdci, pečeni alebo obličkách a zo zostávajúcich deviatich sedem ľudí trpí zdravotným postihnutím, nemôže pracovať a postarať sa o seba. Tí dvaja, ktorí zostanú, sa môžu obliecť a ísť na toaletu,Neustále užívajú pilulky a v dôsledku toho aj tak zomierajú vo veku 70 - 75 rokov, pretože také dávky NSAID sú jedom pre akýkoľvek organizmus. Toto je naša štatistika. A vravíte - pomoc s diétou a kúpeľmi. ““

  Zhrnutie:Ankylozujúca spondylitída je artikulárna patológia chronického priebehu, v ktorej sa kĺbové prvky najskôr zapália, potom sa spoja a osifikujú. Ankylozujúca spondylitída zatiaľ nie je úplne liečiteľná. Ale s včasnou diagnostikou a komplexnou liečbou môže pacient bezpečne žiť, slúžiť sám a dokonca pracovať, až kým nebude starý. Pod podmienkou včasného odhalenia choroby, komplexnej liečby a nepretržitého lekárskeho monitorovania môže pacient žiť až 65 - 70 rokov.