Analýza dysbiózy u dojčiat

Obsah

  Dysbakterióza je porušením zdravej črevnej mikroflóry. Zákernosť tohto stavu spočíva v tom, že nemá charakteristické príznaky. Dysbakterióza nie je ochorenie, ale iba prejav najrôznejších patologických procesov v tele.

  V tenkom čreve každej osoby je obývaná špeciálna skupina mikroorganizmov, ktoré sú zodpovedné za fungovanie imunitného systému a trávenie. Dysbióza sa vyskytuje v dôsledku zmien v kvalitatívnom a kvantitatívnom zložení mikroflóry.

  Počas prenatálneho vývoja sú črevá dieťaťa úplne sterilné. Počas pôrodu sa z matky dostanú prvé mikroorganizmy. Ich počet a rozmanitosť sa postupne zvyšuje počas dojčenia, ako aj pri objatí a bozkávaní. Všetky tieto mikróby tvoria prirodzenú črevnú mikroflóru.

  V súčasnosti sa diagnóza dysbiózy stala bežnou. Zlá ekológia, užívanie antibiotík, infekcie - to všetko môže viesť k narušeniu mikroflóry. Vo veľkej väčšine prípadov sa u detí vyvinie dysbióza v dôsledku neskorej aplikácie na hrudník. Materské mlieko normalizuje rovnováhu mikroflóry v črevách, dá sa povedať, že ide o prírodný liek. Dysbióza je nebezpečná z dôvodu jej dôsledkov, preto je dôležité včas diagnostikovať problém a začať ho liečiť.

  Je osobitne dôležité eliminovať alebo úplne zabrániť výskytu patológie u novorodenca. Analýza dysbiózypredpísané pre batoľatá od detstva. Aby však bol výsledok štúdie čo najspoľahlivejší, je dôležité oboznámiť sa s pravidlami zberu biologického materiálu a jeho dodávania do laboratória.

  Analýza dysbiózy u dieťaťa je mikrobiologické vyšetrenie výkalov. S jeho pomocou môžete určiť počet baktérií, ktoré sú súčasťou normálnej mikroflóry, ako aj patogénne mikroorganizmy. Analýza tiež umožňuje ďalšie stanovenie citlivosti mikróbov na antibiotiká. Výkaly na dysbiózu u dojčiat sa skúmajú na účely diagnostiky aj monitorovania liečby.

  Indikácie na použitie

  Hlavnou indikáciou mikrobiologickej analýzy výkalov je tendencia k zápche alebo hnačke alebo nestabilnej stolici so striedajúcou sa hnačkou a zápchou. Špecialisti predpisujú analýzu dysbiózy u detí a pri výskyte iných príznakov:

  • nepohodlie a bolesť brucha;
  • plynatosť a nadúvanie;
  • zápach z ústnej dutiny;
  • nevoľnosť, vracanie;
  • pomalý prírastok hmotnosti;
  • stomatitída;
  • nechutenstvo;
  • letargia;
  • neznášanlivosť určitých potravín;
  • výskyt nestrávených častíc potravy v stolici;
  • nepokoj, nálady, zlý spánok; poškodenie kože, nechtov, vlasov;
  • kožná vyrážka.

  Po antibiotickej terapii sa vykonáva štúdia zameraná na črevné infekcie, diatézu, choroby tráviacich orgánov.

  Nieoplatí sa zmiasť dysbiózu s prirodzenou adaptáciou tela dieťaťa na nové životné podmienky. Nasledujúce prejavy sa považujú za variant normy:

  Prečítajte si viac: Ako liečiť dysbiózu u dieťaťa
  • stolica žltá, zelená alebo hnedá;
  • drobné nečistoty hlienu, peny alebo prúžky krvi;
  • plynatosť a nadúvanie, krátkodobého charakteru;
  • regurgitácia po kŕmení;
  • opakujúca sa črevná kolika.

  Moderní vedci zdôrazňujú, že diagnóza „dysbiózy u dieťaťa“ nie je úplne správna. Črevná mikroflóra je stále vo fáze formovania, takže je veľmi skoro robiť akékoľvek závery. Kvantitatívne a kvalitatívne ukazovatele biocenózy sú individuálne a často sa menia. Preto je ťažké primerane ich vyhodnotiť aj u dospelých.

  Napriek skutočnosti, že diagnóza „dysbiózy“ je pomerne častým javom, nie je tak neškodná, ako by sa mohla na prvý pohľad zdať. Mikroflóra, ktorá obklopuje črevá, hrá pri normálnom fungovaní tela obrovskú úlohu. Priaznivé baktérie stimulujú obnovu buniek, chránia pred rakovinovými nádormi, aktivujú črevné enzýmy a podieľajú sa na biosyntéze vitamínov a aminokyselín.

  V dôsledku porušenia rozdelenia epitelových buniek sa permeabilita črevnej sliznice mení. To vedie k tomu, že toxíny a alergény sa vstrebávajú do krvi a otravujú celé telo. Preto alergia tela a celková intoxikácia v roku 2007viac spojené s poruchou črevnej mikroflóry.

  Dysbióza negatívne ovplyvňuje produkciu lyzozýmu a imunoglobulínov lymfoidnými bunkami. Práve tieto látky poskytujú telu spoľahlivú ochranu pred vírusmi a baktériami. Porušenie eubiózy má za následok významné oslabenie imunitného systému.

  Druhy analýz

  Jednou z najobjektívnejších štúdií, ktorá odzrkadľuje činnosť gastrointestinálneho traktu, ako aj stupeň trávenia a asimilácie potravín, je koprogram. Výsev výsevom tiež pomôže identifikovať črevné problémy.

  Detskí lekári často predpisujú laboratórnu štúdiu o obsahu plienky. Takáto analýza sa však nepovažuje za príliš informatívnu a niektorí odborníci ju nazývajú úplne bezvýznamnou. Je to spôsobené skutočnosťou, že mikroorganizmy potrebné na detekciu často žijú na parietálnych slizniciach čreva. To zaisťuje normálne trávenie jedla, ako aj absorpciu užitočných chemických zlúčenín do krvi.

  Ďalšou nevýhodou tejto štúdie je to, že počas zberu trusu dochádza ku kontaktu so vzduchom, čo vedie k smrti veľkého počtu anaeróbnych mikróbov. Ich koncentrácia vo výsledkoch analýzy nie je ani zďaleka realita. A ak bol biologický materiál dodaný do laboratória neskoro, tieto mikroorganizmy vôbec nezostanú.


  Analýza výkalov na dysbiózu odráža v súčasnosti kvantitatívne a kvalitatívne zloženie črevnej mikroflóry

  Viac informatívneAnalýza sa považuje za biochemickú štúdiu stolice. Umožňuje presne spočítať baktérie a dokonca určiť koncentráciu ich metabolických produktov. Biochémia pomáha odborníkovi vyvodiť závery o súčasnom stave mikroflóry, ale nie je možné pochopiť, ako sú tieto ukazovatele normálne pre konkrétne dieťa.

  ZAUJÍMAVOSTI!Bakteriologické vyšetrenie trusu by teoreticky malo poskytnúť informácie o črevnej biocenóze. V praxi však analýza odráža iba mikrobiálne zloženie výkalov. Je to, akoby niekto posudzoval nábytok v byte iba podľa obsahu koša.

  Vykonanie jednej analýzy bez akejkoľvek dynamiky jednoducho nemôže poskytnúť objektívne posúdenie črevných problémov. Mikrobiálna krajina je pomerne dynamická. Možno bola analýza ovplyvnená skutočnosťou, že dieťa zjedlo nejaké potraviny, ktoré ovplyvňujú rast Klebsielly. To spôsobilo mierny pokles koncentrácie bifidoflory. Po niekoľkých hodinách sa však situácia môže dramaticky zmeniť. Preto môžeme s istotou povedať, že štúdia dysbiózy odráža jednotlivé mikrobiálne flóry až v súčasnosti. Analýza jednoducho nedokáže identifikovať žiadne skutočné problémy.

  Za zmienku stojí aj to, že štúdia hovorí viac o mikroflóre konečných častí hrubého čreva. Tu však tráviace procesy už neprechádzajú. Vo vyšších častiach intestinálneho traktu môže byť biocenóza úplne odlišná. Dostaťmateriál na výskum z týchto miest je možný iba pri kolonoskopii. Pokiaľ však ide o dysbiózu, neodporúča sa vykonávať tento postup v detstve.

  Samozrejme, je nesprávne tvrdiť, že výskum dysbiózy je úplne zbytočný. Analýza môže odhaliť ostré a radikálne abnormality.

  Aké ďalšie štúdie existujú? Vedci pracujú na vývoji stále nových metód diagnostikovania dysbiózy. Tieto štúdie sa v súčasnosti ťažko implementujú a nie sú lacné. Medzi nimi sú:

  • expresná technika na detekciu proteolytickej aktivity určitých enzýmov;
  • elektroforéza vysokonapäťovým prúdom s určením špecifických markerov;
  • iónová chromatografia detekujúca špecifické kyseliny;
  • plynová chromatografia prchavých mastných kyselín;
  • mikroskopia fekálnych výterov s identifikáciou určitých druhov baktérií.

  Diagnóza dysbiózy je dnes skôr akútnym problémom. Výsledok jednej štúdie s odchýlkami nie je dôvodom na liečbu. Dynamika zmien v kombinácii s hodnotením klinických príznakov je dôležitá.

  Pravidlá zberu

  Výkaly z plienky nie sú žiaduce. Odborníci dôrazne odporúčajú vykonať fekálnu analýzu najčistejšieho biologického materiálu bez nečistôt.

  Aby bola štúdia informačná, ako je to možné, dva týždne pred údajnou diagnózoumusíte prestať podávať dieťaťu probiotiká a antibiotiká. Po dobu piatich dní budete musieť prestať používať akékoľvek lieky, vrátane doplnkov výživy a vitamínov.

  Nedávajte svojmu dieťaťu nové doplnkové potraviny alebo zmesi. Nie je známe, ako bude telo reagovať na neznámy produkt. A to môže ovplyvniť diagnostické výsledky. Niekoľko dní pred navrhovanou analýzou by sa malo prerušiť používanie rektálnych čapíkov a klystírov.

  Ak chcete získať presné výsledky analýzy, musíte biologický materiál zhromaždiť správne.

  Zvážte hlavné odporúčania:

  • Čerstvé výkaly sú vhodné na výskum. Stoličku nezmrazujte a nenechávajte ju v chladničke. Čas na dodanie vzorky do laboratória nie je dlhší ako jedna hodina.
  • Zabezpečte, aby do biologického materiálu nevstúpil žiadny moč.
  • Výkaly by sa mali umiestňovať do suchej sterilnej nádoby s pevne priliehajúcim vekom.
  • Na štúdiu bude potrebných iba 10 - 15 g biologického materiálu.
  • Ak nájdete v stolici hlien a krvné nečistoty, musíte ich spolu s trusom dať na vyšetrenie.
  • Defekácia na analýzu by sa mala uskutočňovať prirodzene. Stimulácia čapíkmi alebo klystýrmi je neprijateľná.

  Ak má dieťa hnačku, musí sa kňazovi pripevniť polyetylénový pisoár, aby sa mohla odobrať vzorka. Môžete tiež dať dieťa na handričku. Odtiaľ sa výkaly dajú ľahko zbierať na výskum.

  TIP! Masáž a gymnastika pomôžu urýchliť proces prirodzeného pohybu čriev.

  Ako možno vyvolať prirodzené nutkanie na defekáciu? Z tohto dôvodu by novorodenec mal byť pripojený k hrudníku. Sací reflex aktivuje črevnú motilitu. Niektoré mamičky používajú plynovod. Pre toto dieťa je potrebné ho položiť na ľavú stranu a vložiť ho jeden centimeter do konečníka. Ďalej je plynové potrubie skrútené v smere hodinových ručičiek. Ak dieťa bije v určitú dobu, je potrebné počas tejto doby z neho zobrať plienku a položiť na ňu handričku.


  Masáž brucha urýchli nutkanie na defekáciu

  Rozdelenie výsledkov

  Odborník môže vysvetliť výsledky laboratórneho testu. Neskúšajte o svojej úlohe sami. To nebude viesť k ničomu dobrému.

  Keď spozorujete abnormality, okamžite nepropadajte panike. Pamätajte, že dešifrovanie zloženia stolice neodráža skutočný stav mikroflóry v čreve. Biocenóza dieťaťa je v procese formovania, takže v stolici môžu byť prítomné aj patogény, ktoré nepoškodzujú jeho zdravie. Kvalitatívne a kvantitatívne zloženie flóry je individuálne, a preto sa v prípade detí jej definícia často stáva bezvýznamnou.

  Normálne sa v stolici nachádzajú tieto mikroorganizmy:

  • laktobacillus a bifidobaktérie;
  • Escherichia;
  • klostrídie;
  • Klebsiella;
  • enterokoky;
  • Huby rodu Candida;
  • E. coli.

  U detí v prvých mesiacoch životamnožstvo bifidobaktérií je 95% z celkovej mikroflóry. Zníženie koncentrácie môže byť spojené so zavedením skorého kŕmenia, infekciami a stresovými situáciami. Druhou najdôležitejšou skupinou prospešných mikroorganizmov sú laktobacily. Významné množstvo z nich sa nachádza v materskom mlieku.

  Escherichia coli označuje oportúnnu mikroflóru. Jeho úlohou je syntetizovať vitamíny, zvyšovať imunitu a potláčať patogény.

  Pokiaľ ide o huby rodu Candida, ich malé množstvo nespôsobuje v tele žiadne poruchy. Aktivácia mikroorganizmov sa zvyčajne pozoruje po liečbe antibiotikami. Kandidóza vedie k nadúvaniu, bolesti brucha a nestabilnej stolici. U detí sa často vyvinie drozd v ústnej dutine.

  Clostridia je zodpovedná za spracovanie bielkovín. Mikróby vylučujú špeciálne chemikálie, ktoré stimulujú črevnú motilitu a urýchľujú evakuáciu stolice. Nebojte sa, ak vo výsledkoch analýzy zistíte zvýšenie alebo zníženie koncentrácie klostrídií. Zmena tohto ukazovateľa priamo súvisí s množstvom spotrebovanej bielkoviny.

  V zdravom tele neexistuje hemolizačná flóra, patogénne enterobaktérie a stafylokoky. Čo môže naznačovať ich prítomnosť? Nedostatok esirichie môže súvisieť s parazitárnymi chorobami, malnutríciou a antibiotickou liečbou. V detstve takáto odchýlka od normy prakticky nie jevyskytuje.

  Prítomnosť patogénnych enterobaktérií naznačuje vývoj akútnej črevnej infekcie. Medzi ne patrí salmonella a shigella. Ak sa tieto mikróby nájdu, mali by ste okamžite kontaktovať odborníka. Hemolytická Escherichia coli v procese svojej činnosti uvoľňuje toxické látky. Aj jeho malá koncentrácia môže spôsobiť poruchy trávenia a alergické reakcie. Výskyt hemolizačnej flóry u dieťaťa je primárne spojený s používaním infikovaných potravín živočíšneho pôvodu matkou.

  Staphylococcus aureus je tiež veľkým nebezpečenstvom pre novorodencov. Jeho vstup do gastrointestinálneho traktu spôsobuje vážne metabolické poruchy. U detí sa pozoruje nadúvanie, kolika a horúčka. Infekcia Staphylococcus aureus sa najčastejšie vyskytuje v pôrodniciach. Dieťa sa môže nakaziť aj materským mliekom, jedlom a dokonca aj vzduchovými kvapkami.

  Ešte raz chcem poznamenať, že dysbióza nie je choroba, preto si nevyžaduje liečbu! Progresívni detskí lekári túto analýzu vôbec nepredpisujú malým pacientom. Črevná mikroflóra sa mení a prispôsobuje sa prijímaniu nových produktov pre telo. V prípade podozrenia na akútnu infekciu čreva sa odporúča vykonať analýzu na dysbiózu. Aj v tomto prípade však budú prítomné špecifické príznaky, ktoré jasne naznačujú prítomnosť určitej patológie.

  Zhrnutiesúčty

  Analýza dysbiózy u dojčiat odhaľuje mikrobiálne zloženie výkalov. Koprogram je analýza, ktorá hodnotí fungovanie tráviaceho traktu, ako aj stupeň trávenia a asimilácie potravín. Biochemická štúdia vám umožňuje presne vypočítať počet baktérií. Jediná analýza neposkytuje objektívne hodnotenie črevných problémov. Pre špecialistu je dôležitá dynamika takýchto zmien v kombinácii s klinickým obrazom. Vykonanie analýzy je mimoriadne dôležité, ak máte podozrenie na akútnu infekciu čreva. Ak chcete získať spoľahlivé výsledky, musíte sa oboznámiť s pravidlami zberu trusu. Ako vzorka sú potrebné čerstvé výkaly. Biologický materiál by mal byť dodaný do laboratória čo najrýchlejšie. Výkaly by sa mali získavať prirodzene bez použitia klystíru. Interpretáciu výsledkov musí vykonať kvalifikovaný odborník!