amébióze

Obsah

  Amébiáza je črevná infekcia spôsobená parazitickými protozoami. Ochorenie sa prenáša fekálno-orálnou cestou. Ochorenie je charakterizované výskytom vredov na črevnej sliznici a abscesoch (abscesoch) iných orgánov.

  Zaujímavé fakty

  Toto ochorenie má tendenciu k dlhému a chronickému priebehu. Najčastejšie sa vyskytuje v krajinách s horúcim podnebím.

  Hippokrates bol prvý, kto spomenul amébiózu. Popísal toto ochorenie ako dlhé a bolestivé ochorenie sprevádzané hnačkami, pri ktorých sa v črevách vytvárajú vredy. Hippokrates tiež uviedol, že patológia je charakterizovaná tvorbou hnisavých ohnísk v pečeni.

  Poznámka!Črevná amébia je bežná v regiónoch s vysokou úrovňou nehygienických podmienok, ktoré zvyšujú riziko fekálno-orálnej infekcie.

  Americkí biológovia uskutočnili výskum účinku črevnej mikroflóry na ľudské telo. Vedci zistili, že mikroorganizmy dokážu manipulovať s chuťou človeka, aby vytvorili optimálne životné prostredie. Biológovia zistili, že niektoré baktérie potrebujú tuky, iné potrebujú cukry. Zástupcovia črevnej mikroflóry môžu spôsobiť, že osoba bude chcieť používať jeden alebo iný výrobok.

  Ako vedci vysvetľujú tento vzťah? Teoretický základ je založený na skutočnosti, že črevná mikroflóra ovplyvňuje nervový systém človeka. špecialistiMikroorganizmy naznačujú, že do nervu sa vysielajú rôzne signály, ktoré spájajú veľké množstvo buniek gastrointestinálneho traktu, čo nakoniec ovplyvňuje túžbu po jedle určitého produktu.

  Ďalšou vlastnosťou baktérií je ich schopnosť prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam prostredia. Vedci odstránili časť infekčných agens z experimentálnych myší. To nepriaznivo ovplyvnilo reakciu zvierat v ťažkých situáciách. Zaznamenali tiež významné zvýšenie stresových hormónov.

  Vedci odstránili časť gastrointestinálnych baktérií z experimentálnych myší a zistili, že experimentálne subjekty reagovali horšie na zložité situácie. Také myši vykazovali signifikantné zvýšenie hladiny stresových hormónov v porovnaní s tými zvieratami, u ktorých bola mikroflóra nedotknutá.

  Vedci vykonali ďalší experiment, ktorého podstatou bolo, že zvieratá dostali laktobacily. To viedlo k výraznému zlepšeniu vzdelávacích schopností a zvýšenej koncentrácii.

  Americkí odborníci dokázali, že zástupcovia črevnej mikroflóry dokonca chránia pred autizmom. Vedci zistili, že duševné poruchy sú často spojené s poruchami gastrointestinálneho traktu. V jednej rozsiahlej štúdii sa ukázalo, že autisti sú oveľa pravdepodobnejšie postihnutí rôznymi črevnými patológiami.

  Na zistenie tohto vzťahu vedci pozorovali myši vykazujúce zvierací model autizmu. Po preskúmaní ich črievzistené zápalové procesy. Zvieratá dostali probiotiká. Po troch týždňoch k úžasu vedcov začali príznaky autizmu miznúť.

  Patogén

  Améby sú jednobunkové mikroorganizmy. Rovnako ako všetky živé organizmy majú aj svoje vlastné vlastnosti metabolizmu, priestorového pohybu a reprodukcie. Životný cyklus prebieha v dvoch fázach:

  • vegetatívny;
  • odpočinok.

  Prvá fáza môže mať niekoľko foriem: tkanivá, veľké vegetatívne a luminálne. V prvom prípade sa améba vyznačuje výraznou mobilitou. Spôsobuje rozvoj akútnych zápalových procesov. Pri veľkej vegetatívnej forme mikróby absorbujú červené krvinky. Oslobodený typ sa vyskytuje pri zotavovaní pacientov. Vyznačuje sa nízkou mobilitou.

  V stave cysty môže mikroorganizmus odolať zamŕzaniu až na mínus dvadsať stupňov. V obličkách môže mikrób trvať až jeden týždeň. Améba však netoleruje sušenie. Je potrebné poznamenať, že vegetatívne formy sú vo vonkajšom prostredí nestabilné. Cysty však pretrvávajú mimo svojho hostiteľa. Počas dormancie je cysta v režime dlhodobého spánku. Všetky životné procesy sú dočasne pozastavené. Aktívne štádium začína od okamihu, keď cysta vstúpi do ľudského tela.

  Za zmienku stojí hlavné znaky, ktoré charakterizujú amébu:

  • nepravidelný tvar tela, ktorý sa neustále mení;
  • tenká vonkajšia škrupina;
  • falošné nohy;
  • veľké jadro;
  • intracelulárna tekutina.

  Améba jeheterotrofné. To znamená, že nemôžu produkovať všetky látky potrebné pre život. Veľké množstvo výživných látok pochádza z prostredia.

  Améby zachytávajú jedlo v dôsledku vyrastania na membráne. Tvárou v tvár nejakému objektu ho začnú obalovať zo všetkých strán. To vedie k tvorbe vakuol. Ďalej sa do jeho lúmenu uvoľňuje veľké množstvo enzýmov a povrchovo aktívnych látok, pomocou ktorých začína trávenie absorbovaných predmetov.


  Príčinou ochorenia je dysenterická améba

  Kľúčovým parametrom, ktorý vám umožňuje určiť, do ktorej rodiny patrí améba, je pohyb v priestore. Ich pohyb je taký špecifický, že pre názov týchto mikroorganizmov existuje osobitný pojem - „pseudopody“. Črevná améba sa pohybuje v smere, z ktorého sa šíria látky priťahujúce tento mikrób.

  Patogén sa reprodukuje priamym delením buniek. Vedci neopisujú sexuálny mechanizmus. Po dosiahnutí určitej veľkosti sa mikróby zastavia. Genetický aparát bunky sa zdvojnásobil.

  Existuje niekoľko druhov amébovej infekcie - patogénne a podmienečne patogénne. Črevné, orálne, trpasličie formy nespôsobujú rozvoj choroby. Avšak so znížením obranyschopnosti tela môžu viesť k výskytu patologických procesov v čreve.

  Najväčší záujem je o dysenterickú alebo patogénnu formu mikroorganizmu. Za nepriaznivých podmienokmôže byť v stave cysty. Parazit infikuje črevnú sliznicu, spôsobuje horúčku, bolesť brucha a krvavú hnačku. Mikroorganizmus v niektorých prípadoch vstupuje do pečene a mozgu.

  Améba je protozoom s celulárnym charakterom, ktorý má jedinečnú schopnosť pohybovať sa vo vesmíre a stráviť ho. V niektorých prípadoch sú neviditeľnými spolubývajúcimi v ľudskom tele. V niektorých prípadoch však môžu spôsobiť vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje dlhodobé liečenie a masové preventívne opatrenia.

  Cesty prenosu

  Dysenterická améba vstupuje do vonkajšieho prostredia spolu so stolicami pacienta alebo nosiča amébovej infekcie. Len za jeden deň sa z ľudského tela môže uvoľniť až niekoľko stoviek cýst.

  Penetrácia parazitov do zažívacieho traktu je možná niekoľkými spôsobmi:

  • potraviny;
  • vodný;
  • domácnosť;
  • análny sex;
  • priamy kontakt.

  Zdrojom infekcie sú najčastejšie nositelia infekcie, ako aj pacienti s chronickými formami choroby alebo sa zotavujú z akútnej formy úplavice. K uvoľňovaniu infekčných agens môže dôjsť v priebehu niekoľkých rokov. Pacient, ktorý trpí akútnou formou amébózy, nepredstavuje ohrozenie pre ostatných, pretože vo svojom tele sú neinfekčné vegetatívne formy.

  Cysty vstupujú do ľudského tela z environmentálnych objektov, kde môžu byťdlho. K infekcii môže dôjsť, ak budete jesť jedlo špinavými rukami alebo jete nemyté potraviny. Nebezpečenstvo sú špinavé riady, veci, bielizeň. Imunita voči chorobe chýba.

  DÔLEŽITÉ!Zdrojom infekcie sú ľudia. Muchy a šváby sú mechanickými nosičmi choroboplodných zárodkov.

  V črevnom trakte sa cysta transformuje na vegetatívnu formu. Mikrób je zavedený do steny tela, vylučujú enzýmy, ktoré štiepia tkanivá. To prispieva k tvorbe vredov. Môžu sa vzájomne spájať, ovplyvňovať svalové vlákna a dokonca spôsobiť perforáciu čreva. To je spojené s rozvojom život ohrozujúcich komplikácií - peritonitídy (zápal brušnej dutiny). V dôsledku zničenia krvných ciev môže dôjsť k krvácaniu. Vo fáze hojenia sa často vyvíja stenóza (zúženie) stien čreva, po ktorej nasleduje obštrukcia.

  Cysty vstupujú do tela cez kontaminované povrchy a predmety, konkrétne:

   62) jedlo;
  • pôda;
  • otvorené vodné útvary;
  • posteľná bielizeň a spodná bielizeň;
  • potreby pre domácnosť;
  • odpadové vody a voda z vodovodu.

  Ak hovoríme o etiológii (príčinách) choroby, patológia je často spojená so zlými životnými podmienkami, hygienickou negramotnosťou, nedostatočnou výživou a nervovým zaťažením. Transformáciu mikróbov do tkanivových foriem môžu vyvolať ďalšie faktory:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť črevnú chrípkudeti
   74) mikrotrauma alebo zápal čreva;
  • dysbióza;
  • giardiáza;
  • tehotenstvo;
  • oslabená imunita;
  • predĺžený pôst;
  • hormonálne poruchy;
  • fyzická alebo duševná práca.

  Teraz hovorme o patogenéze alebo mechanizme vývoja choroby. Cysty sa rozpúšťajú v dolnom čreve. Reprodukcia a prostredie parazita v hrubej časti nespôsobuje žiadne rušivé príznaky. Vitálna aktivita mikróbov vedie k vzniku abscesov, ktoré sa vlievajú do vredov. Améba, ktorá sa viaže na stenu čreva, uvoľňuje cytolyzín, látku, ktorá ničí orgánové bunky. Postihnutá sliznica sa začína nahrádzať jazvou. Infekčné látky môžu spolu s krvným obehom prenikať do iných orgánov a spôsobiť tak hnisavý zápal. Najzraniteľnejšie sú dýchací systém, pečeň, mozog a tiež koža hrádze a zadku.


  Epidemiológia amébiózy je spojená s nedodržiavaním pravidiel osobnej hygieny

  Inkubačná doba trvá od jedného týždňa do niekoľkých mesiacov. Ochorenie je charakterizované vývojom akútneho procesu, hoci sa môže vyskytnúť v chronickej forme.

  DÔLEŽITÉ!Amébická úplavica sa vyznačuje akútnym priebehom.

  Svetová zdravotnícka organizácia identifikuje tri hlavné formy amébózy:

  • Črevo.
  • Extraintestinálne.
  • Kožné.

  Ohrozené sú osoby, ktoré sa intenzívne vrátili z krajínepidemiologická situácia, obyvatelia miest a obcí s nevyčistenými stokami. Ovplyvnené sú aj osoby prichádzajúce do styku s potravinami a čistiacimi službami. Aby sa predišlo infekcii na štátnej úrovni, mali by sa vykonávať pravidelné inšpekcie vodárenských zariadení, kanálov, žúmp a tiež verejných toaliet.

  Príznaky

  Črevná amébia u dospelých začína všeobecnou nevoľnosťou, stratou chuti do jedla a bolesťou brucha. Ako sa patológia vyvíja, objavujú sa ďalšie príznaky:

  • smäd;
  • ospalosť;
  • hnačka;
  • kontrakcie v bruchu;
  • pálenie jazyka;
  • bolesť hlavy;
  • Nepravdivé naliehanie na defekáciu.

  Najčastejšie je na začiatku choroby telesná teplota normálna, ale časom sa môže začať horúčka s teplotou až štyridsať stupňov. Bolesť je lokalizovaná v dolnom bruchu na pravej strane. Hnačka je kľúčovým znakom amébiózy. V prvý deň je hojne voľná stolica s nečistotami hlienu. V priebehu času sa stolica stáva malinovou želé.

  Príznaky chronickej amébovej úplavice sú:

  • štítok v jazyku;
  • nepríjemná pachuť v ústach;
  • strata chuti do jedla;
  • porucha stolice;
  • letargia, znížená výkonnosť.

  Extraintestinálna amébia má niekoľko odrôd:

  • Hepatic. Žltačka je pozorovaná. Obzvlášť nebezpečné je prielom abscesu.
  • Pľúcne. Vyvíja sa vďaka perforáciiabsces v pečeni. Infekcia preniká stenami bránice do hrudnej dutiny.
  • Cerebrál. Purulentné ložiská sa môžu tvoriť v ktorejkoľvek časti mozgu. Najčastejšie končí smrťou.
  • Urogenital. Na hlave a predkožke penisu sa tvoria hlboké bolestivé vredy.
  • Dermal. Vytvára sa pomerne hlboká bezbolestná kožná ulcerácia.

  Amébióza u žien sa vyznačuje skromným hnisavým výtokom z vagíny. Krvácajúce vredy sa objavujú na sliznici sliznice minie a labia majora. Ženy majú bolesti pri močení.

  U detí

  Vysoká miera úmrtnosti na amébiózu je spôsobená skutočnosťou, že rodičia ignorujú hlavný príznak choroby - hnačku, pričom ju berú na bežnú otravu. Prorastanie často vedie k život ohrozujúcim komplikáciám.

  ŠTATISTIKA!Tisíce detí zomiera každý rok na amébiózu.

  Infekčné ochorenie začína žalúdočnou nevoľnosťou, stratou chuti do jedla a hnačkou, sprevádzanou intenzívnym smädom a únavou. V nasledujúcich dňoch sa objaví tenesmus - falošné nutkanie na defekáciu.

  V prítomnosti klinických príznakov sa bacil často vyskytuje v čerstvých výkaloch. Indikované sú aj sérologické testy na protilátky proti patogénom.

  Inkubačná doba je variabilná a asymptomatická. Neprítomnosť alebo naopak prítomnosť určitých príznakov závisí odšpecifický kmeň amébovej infekcie, ako aj stav imunity hostiteľa.

  V záujme prevencie by rodičia mali svoje deti učiť, aby dodržiavali osobnú hygienu. Nezabudnite si umyť ruky po návšteve toalety, po výmene plienky, ako aj pred jedlom. Kúpeľňa a WC je potrebné dôkladne vyčistiť. Osobitná pozornosť by sa mala venovať WC a umývadlu. Liečba amébiózy u detí zahŕňa použitie antibakteriálnych a antiparazitických liekov.


  Amébióza u detí môže spôsobiť smrteľné komplikácie

  Pravdepodobné komplikácie

  Najprv sa porozprávajte o možných následkoch črevnej formy:

  • zúženie čreva;
  • perforácia;
  • peritonitída;
  • amoebóm (tvorba podobná nádoru);
  • zápal slepého čreva;
  • prolaps konečníka;
  • polyp.

  Predĺžená amébia ovplyvňuje fungovanie kardiovaskulárneho systému. Zlyháva rytmus srdca, zvyšuje sa srdcová frekvencia, je narušený trofizmus myokardu (výživa). Infekčná patológia nemôže ovplyvniť stav nervového systému, spôsobiť depresívne stavy, zmeny nálady, podráždenosť a nespavosť. Extraintestinálna forma často spôsobuje pečeňové abscesy, kožné vredy a rozsiahle hnisavé ložiská v pľúcach.

  Diagnostika a liečba

  Diagnostika je založená na laboratórnych testoch. Napríklad:

  • mikroskopické vyšetrenie výkalov;
  • biopsia ulceratívnych lézií;
  • aspirujte obsah abscesu;
  • rektálne tampóny.

  V niektorých prípadoch sa budú vyžadovať tri až šesť stolíc na amébiózu. Špecialista vykonáva diferenciálnu analýzu (komparatívna charakteristika) s chorobami ako je shigelóza, salmonelóza, ulcerózna kolitída.

  Liečba amébiózy je na infekčnom oddelení. Terapeutické činnosti fungujú v troch hlavných oblastiach:

  • Ničenie patogénov.
  • Zvládanie klinických príznakov.
  • Kompenzácia za stratu krvi, tekutín a elektrolytov.

  Počas liečby môžu odborníci odporučiť rôzne prípravky na použitie, pretože nie všetci ničia patogény. Je to tak preto, že améba ako biotop si môže zvoliť stenu čreva alebo môže byť mimo čreva.

  Liečivá na amébiózu sa delia do troch hlavných skupín:

  • Kontakt. Poškodenie luminálnych foriem. Používajú sa na liečbu amébózy u nosičov, ktorí zotavili pacientov, aby sa zabránilo recidíve, ako aj pri chronických formách.
  • Fabric. Ovplyvňujú améby nachádzajúce sa v slizniciach a tkanivách. Zvládnite aj extraintestinálne formy.
  • Universal. Ovplyvňujú všetky formy améby. Zničte parazity zvnútra. Môže byť použitý na všetky formy amébózy.

  Poznámka pre pacientov s amébiou v prvom prípadeNa rade je dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny. Ak sa objavia rušivé príznaky, nemali by ste sa samy liečiť. Adresa pre odborníkov!

  Najdôležitejšie

  Čo je teda amébia? Toto je črevná infekcia vedúca k ulcerácii. Hlavným príznakom patológie je hnačka. Amébiáza je sprevádzaná objavením sa črevných a extraintestinálnych symptómov. Pacienti s akútnou formou amébózy nie sú nebezpeční. Pacienti vylučujú parazity, ktorí v prostredí rýchlo umierajú. Najbežnejšou cestou infekcie je požitie kontaminovanej potravy alebo vody do gastrointestinálneho traktu. K prenosu môže dôjsť u pacientov, u ktorých bola diagnostikovaná chronická amébia, ako aj u parazitických nosičov vo fáze zotavenia. Bez liečby môže amebiáza trvať desať a viac rokov. Toto ochorenie je všadeprítomné. Citlivosť na amébiózu zostáva vysoká. U detí je menej pravdepodobné, že ochorejú, ale ich choroba je závažnejšia. Obvykle infikované deti, ktoré nedodržiavajú pravidlá osobnej hygieny. Amebiáza je potrebné liečiť antibiotikami a antiparazitikami.