alveococcosis

Obsah

  Alveokokóza (viackomorová alebo alveolárna echinokokóza) je helminiáza, ktorá postihuje hlavne pečeň. Príčinnou látkou sú larvy alveococcus tapeworm. Čo je to choroba a aké nebezpečné je?

  Všeobecný opis

  Alveokokóza pečene je závažné ochorenie charakterizované infiltračným rastom parazitického tkaniva. Patológia môže poskytnúť vzdialené metastázy. Toto je pomerne zriedkavé ochorenie. Podliehajú mu muži mladého a zrelého veku, ktorí sa venujú lovu. Zdrojom infekcie môžu byť mačky, psy, vlci, polárne líšky a líšky. V larválnom štádiu patogén tiež parazituje divé myši podobné hlodavcom. Sú jeho dočasným hostiteľom.

  Larvocysta (malá bublinová formácia s centrálnou zónou nekrózy) parazituje hlodavce (hraboše, lemmings, muškety), moly Altaj, voliteľne u ľudí. Zrelé vajcia vynikajú výkaly. Výkaly znečisťujú chlpy zvierat, pôdy a environmentálne objekty. K infekcii dochádza pri kontakte s nimi, pri spracovaní kože kožušinových zvierat, ako aj pri používaní kontaminovanej zeleniny, bobúľ alebo vody.

  Alveolárna echinokokóza je rozšírená, najčastejšie sa však vyskytuje v strednej Európe, Severnej Amerike, ako aj v ázijských krajinách. Maximálny výskyt sa vyskytuje najmä v oblastiach intenzívneho chovu zvierat.

  Poznámka!Alveokokóza poskytuje metastázy do lymfatických uzlín.pľúca, mozog.

  Takmer vo všetkých prípadoch sa zaznamenáva dlhá doba asymptomatického priebehu. V priebehu ochorenia sa objavujú nepríjemné príznaky, ako je pravidelná bolesť v pečeni, ťažkosť po jedle v pravom hypochondriu, znížená chuť do jedla, žihľavka, svrbenie, horkosť v ústach, grganie a nevoľnosť. Vyskytuje sa tiež zvýšenie pečene. Pravý lalok je častejšie postihnutý. Často dochádza k ikterickému sfarbeniu pokožky. Hnisanie a prielom cysty môže spôsobiť anafylaktický šok.

  V ľudskom tele existujú paraziti vo forme larvy, ktorá vyzerá ako viackomorový močový mechúr alebo sa nazýva aj echinokoková cysta. Larva pozostáva z vnútornej a vonkajšej škrupiny. Vo vnútri bubliny je tekutina, v ktorej embryá plávajú. Existujú dokonca aj špeciálne oblasti so schopnosťou rodiť nové larvy. Bublina sa postupne zväčšuje, stlačuje okolité orgány a vedie k narušeniu ich fungovania.

  V lúmeni gastrointestinálneho traktu strácajú vajcia škrupinu. Ďalej je zavedené uvoľnené larvy do krvných ciev, cez ktoré sa šíria po tele. Väčšina parazitov pretrváva v pečeni. Tu rastú, množia sa a vytvárajú uzly, ktoré môžu prerásť do okolitých tkanív a dokonca aj do susedných orgánov. V tejto súvislosti sú tieto útvary podobné syrovému nosu alebo čerstvému ​​poréznemu chlebu. Hromadenie alveokokových lariev sa podobá hustým nádorom veľkosti kuracieho vajca,päsť alebo dokonca hlava dieťaťa.

  Parazitické uzly stláčajú tkanivá, ktoré nevyhnutne vedú k poškodeniu vnútorných orgánov, až do ich degenerácie (podvýživa) a fibrózy (proliferácia spojivového tkaniva). Vitálne produkty parazitov uvoľňujú toxické látky, ktoré spôsobujú intoxikáciu (otravu) a alergické reakcie.

  Pri alveokokóze trpí imunitný systém. Desaťročné prežitie sa pozoruje iba v desiatich až dvadsiatich percentách prípadov. Jedinou radikálnou liečbou je úplné odstránenie nádoru.

  Foto

  Nasledujú fotografie opisujúce ochorenie pečeňovej alveokokózy:

  Cesty prenosu

  Alveokoková infekcia sa vyskytuje, keď človek prichádza do styku so psami a mačkami, ako aj s kožami polárnych líšky, líšky, vlky. Konečných hostiteľov nakazí hlodavce. Najnebezpečnejšie sú hlísty, ktoré sú v štádiu lariev. Štruktúra dospelých má podobnú štruktúru ako echinokoky.

  Paraziti žijú v gastrointestinálnom systéme líšky, psy a mačky. Všetky tieto zvieratá sa považujú za hlavných nosičov alveokokov. Helmintové vajíčka sa spolu s trusom uvoľňujú do prostredia a odtiaľ vstupujú do črevného traktu medziproduktu. Tam sa odohráva ich larválny vývoj. Väčšina parazitov nemôže prekonať pečeňovú bariéru, a preto zostáva v tomto tele.

  Po vstupe larvy do telaosoba, je privedená do pečene prúdom krvi, kde je pevne fixovaná. Porážka iných orgánov je pomerne zriedkavá udalosť. V pečeňovom tkanive sa patogén transformuje na vezikulu, ktorej aktívna reprodukcia nastáva exogénnym pučaním. Parazitická formácia vykazuje vlastnosti zhubných nádorov.

  DÔLEŽITÉ!Osoba sa tiež môže stať prechodným hostiteľom alveokoka.

  Medzi rizikových pracovníkov patria chovatelia zvierat, poľovníci, pastieri. Mali by sa vyšetriť na prítomnosť alveokokov v krvi.

  Rozlišujeme tri hlavné varianty šírenia parazitov:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť červy
  • Malé hlodavce prehĺtajú jednu časť vajec. Parazity prenikajú do čriev a potom krvou prenikajú do pečene, kde začínajú dozrievať. Alveokoky infikujú voľne žijúce zvieratá potom, čo jesť potkany, myši alebo pižmo. Ak poľovníci jedia zle opečenú zver, môžu byť infikovaní parazitmi.
  • Ďalšia časť vajec vstupuje do tela hospodárskych zvierat (kozy, ovce, ošípané, hovädzí dobytok a malý hovädzí dobytok), keď jesť trávu, infikované krmivo alebo piť infikovanú vodu. Larvy sú dlho v pečeni a pľúcach. Človek sa môže ľahko nakaziť, ak bude jesť mäso infikovaného zvieraťa, ktoré nebolo dostatočne tepelne spracované.
  • Ďalším spôsobom prenosu parazita je nedodržiavanie osobnej hygieny. Pravdepodobnosť infekcie občaszvyšuje sa, ak si napríklad človek hrá na záhrade so psom a potom začne jesť bez umývania rúk.

  Nerešpektovanie hygienických pravidiel je jedným z dôvodov, prečo sa osoba môže nakaziť alveokokmi.

  Osoba v životnom reťazci echinokokov je prechodným hostiteľom. Z hlíst je potrebné iba na dozrievanie lariev. Dospelí jedinci vstupujú do tela dravcov po konzumácii mäsa chorých zvierat. Človek neje svoj vlastný druh, a preto je slepou uličkou v biologickom reťazci vývoja alveolárneho echinokoka. Nie je možné sa nakaziť kontaktným spôsobom! Čisto teoreticky sa môže chirurg infikovať počas operácie na alveokokózu, ako aj patológ pri otváraní infikovanej mŕtvoly. To sa môže stať, ak sa nedodržiavajú základné pravidlá osobnej hygieny.

  ​​

  Charakteristické znaky

  Alveolárna echinokokóza prebieha v troch etapách:

  • Asymptomatické alebo predklinické . Osoba sa cíti celkom zdravo a efektívne. Predklinické obdobie môže trvať päť až desať rokov. Pozoruje sa žihľavka a svrbenie kože. V tomto štádiu je choroba u človeka zistená náhodne pri ultrazvukovom vyšetrení z úplne iného dôvodu.
  • nekomplikované . Parazity pôsobia v pečeni. V oblasti na pravej strane brucha sa vyskytujú ťažkosti zo zažívacieho traktu vo forme tupých bolestí bolesti, závažnosti a tlaku v epigastrii, ako aj v neprítomnosti.chuť do jedla, horkosť v ústach a nevoľnosť. V niektorých prípadoch existuje asymetria brucha a jeho zväčšenie. Počas búšenia srdca (palpácia) objaví špecialista tesný uzol s hľúzovým povrchom. Ochorenie vyvoláva výskyt bez príčinnej slabosti a chudnutia. V dôsledku mechanického stlačenia žlčovodov sa objaví žltačka.
  • Komplikované . Primárny nádor v pečeni poskytuje metastázy. Neúspechy pri práci vnútorných orgánov. Pri kontaminácii mozgu parazitmi sa objavujú mozgové a ložiskové príznaky vo forme silných bolestí hlavy, zvracania, závratov.

  Príznaky alveokokózy sa nemusia objaviť alebo pocítiť infikovaná osoba po dobu niekoľkých rokov od času choroby. To spôsobuje ťažkosti pri diagnostike. Patológia sa zvyčajne zisťuje už v štádiu, keď je potrebný urgentný chirurgický zákrok.

  Pri pľúcnych léziách sa ako prvé príznaky objavuje suchý kašeľ proti kašľu, ktorý sa nakoniec stáva vlhkým a penovým. Patológiu je možné ľahko zamieňať s tuberkulózou a rakovinou, pretože v spúte sa objavujú pruhy krvi. Ak cysta dosiahne veľkú veľkosť a začne mačať pohrudnicu, objaví sa bolesť na hrudníku.

  Možné komplikácie

  Jedným z nebezpečných dôsledkov, ktoré môže spôsobiť alveokokóza, je hnisanie cysty. Vo vnútri dutiny je hnisavé tajomstvo. Keď cysta praskne, patologické tajomstvo preniká do brušnej dutiny, ktorá sa môže staťpríčinou peritonitídy je zápal pobrušnice. Ak absces praskne v hrudnej dutine, vedie to k rozvoju hnisavej pohrudnice - zápalu pľúcnych membrán.

  Ruptúra ​​cysty môže tiež spôsobiť jej vstup do krvného obehu. Uvoľňovanie biologicky aktívnych látok vedie k alergickej reakcii. Prejavuje sa vo forme kožných vyrážok, svrbenia, zúženia lúmenu dýchacích ciest a dýchavičnosti.

  Pri stláčaní intrahepatických žlčovodov sa vyvíja obštrukčná žltačka. Telo pacienta zožltne so zelenkavým odtieňom. Človek trpí neustálym svrbením. Moč získava farbu piva.

  POZOR!Včasné rozpoznanie umožňuje úplné odstránenie lézie.

  Ak cysta zablokovala lúmen portálnej žily, spôsobuje to zvýšenie tlaku v žalúdku, slezine, pažeráku, ako aj v tenkom a hrubom čreve. Prejavuje sa to hlavne vo forme ascitu, akumulácie tekutín v brušnej dutine. Ak sa zablokuje lúmen dolnej dutej veny, vznikne kardiovaskulárne zlyhanie. K tomu dochádza v dôsledku nedostatočného prietoku krvi do srdca a pľúc. Pretože krv nie je nasýtená kyslíkom, objavuje sa dýchavičnosť. V tomto prípade je krvná zásoba do všetkých telesných systémov postihnutá. Porážka ovplyvňuje predovšetkým také životne dôležité orgány, ako sú srdce, obličky a mozog. To vedie k častej strate vedomia a bolesti v srdci.

  Pri hnisaní cysty v pľúcach a výstupehnisavé sekréty sa objavujú dlhé a neustále sa rozvíjajúce zápal pľúc. Prielom vaku cez pleuru môže byť fatálny.

  Alveokokóza môže viesť k ďalším komplikáciám. Tieto zahŕňajú:

  • portálna hypertenzia;
  • absces pečene;
  • hnisavá cholangitída;
  • pleurálny empyém;
  • ascites;
  • 76) krvácanie zo žalúdka a pažeráka;
  • amyloidóza;
  • chronické zlyhanie obličiek.

  Diagnóza

  Diagnóza sa vykonáva na základe klinického obrazu a sťažností pacientov. Vyžadujú sa röntgenové, rádioizotopové a ultrazvukové vyšetrenia. Príčinná látka alveokokózy sa dá zistiť mikroskopickou analýzou spúta. Imunologické štúdie ako ELISA a RNGA pomôžu odhaliť protilátky proti alveokokom. Pacientom sa predpisuje všeobecný krvný test so vzorcom, odborník venuje pozornosť počtu eozinofilov. Lekár vám vysvetlí, kde má robiť predpísané testy.


  Pomocou krvného testu môžete identifikovať protilátky proti pôvodcovi alveokokózy

  Pri diagnostike alveolárnej echinokokózy bude potrebné určiť epidemiologickú anamnézu. Zahŕňa to kontakt s infikovanými zvieratami, pracovné vystavenie, spracovanie jatočných tiel a kožiek voľne žijúcich zvierat a poľovníctvo. V skorých štádiách vývoja choroby alergické a imunologické testy ukazujú pozitívne výsledky.

  Poznámka!Najinformatívnejšia metóda zisťovaniaAlveokokóza sa považuje za počítačovú tomografiu.

  Špecialisti vykonávajú porovnávaciu analýzu alveokokózy s týmito chorobami:

  • echinokokóza;
  • polycystické ochorenie pečene;
  • cirhóza;
  • rakovina;
  • hemangióm.

  Liečba

  Liečba alveokokózy zahŕňa okrem chirurgického zákroku aj chirurgický zákrok. Podstatou operácie je resekcia postihnutej oblasti orgánu v zdravých tkanivách. Avšak vzhľadom na to, že patologický proces má tendenciu k metastázovaniu, postup sa môže uskutočniť iba v dvadsiatich percentách prípadov.

  Alternatívou k chirurgickému zákroku je lúpanie parazitickej cysty, po ktorom nasleduje infiltrácia okolitého tkaniva pomocou chemoterapeutických látok. Niekedy sa deštrukcia formácie uskutočňuje vystavením chladu. Existujú aj prípady liečby, keď sa používa výlučne lieková terapia.

  Liečba anelmintikami sa podáva pred operáciou a po nej. Tablety pomáhajú inhibovať rast parazitickej cysty. Vermox sa považuje za populárny liek, ktorého aktívnou zložkou je mebendazol.

  POZOR!Väčšina pacientov vstupuje na chirurgické oddelenie príliš neskoro. Radikálna chirurgia pri alveolárnej echinokokóze je možná iba v 20% prípadov.

  Pri úplnom poškodení pečene parazitickými uzlami je jediná šanca na prežitietransplantácia orgánov. Priemerné prežitie je 8-9 rokov. Je to kvôli pomalému rastu nádoru a nastávajúcej kompenzačnej reštrukturalizácii pečene. Najčastejšie je letálny výsledok spojený s okluzívnou žltačkou, menej často pacienti zomierajú na metastázy v mozgu. Včasná radikálna operácia významne zlepšuje prognózu.

  Po chirurgickom zákroku by si pacienti mali udržiavať zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa ukončenie liečby alkoholom, drogami a fajčením. Vykazuje mu miernu fyzickú aktivitu. Je nevyhnutné riadiť sa stravou. Pri alveokokóze je uvedená tabuľka liečby č. 5a. Zahŕňa to použitie potravín s vysokým obsahom bielkovín, vitamínov a stopových prvkov. Musíte vylúčiť tuky, cholesterol a hrubú vlákninu. Špecialisti tiež predpisujú lieky, ktoré obnovujú pečeňové bunky.

  Pokiaľ ide o účinnosť alternatívnej liečby alveokokózy, nemá zmysel uplatňovať rady lekára. V prírode neexistujú žiadne také látky, ktoré rozpúšťajú parazitické cysty v pečeni.

  Ľudové recepty sú napriek tomu prijateľné na použitie ako profylaxia po chirurgickom zákroku alebo v prípadoch, keď je chirurgický zákrok z nejakého dôvodu nemožný. Preferované by mali byť liečivé rastliny s anthelmintickým účinkom.

  Prevencia

  Prevencia alveokokózy spočíva v starostlivom veterinárnom dohľade a odčervení domácnosti.zvieratá. Od odborníkov sa vyžaduje, aby vykonávali rozsiahle zdravotnícke vzdelávanie s populáciou žijúcou v endemických oblastiach. Pracovníci zvierat, poľovníci, pastieri a iní ohrození by mali byť pravidelne vyšetrení na alveokokózu.

  Poznámka!Pred konzumáciou lesných plodov alebo bylín by sa malo jedlo dôkladne umyť vodou.

  Nezabudnite na jednoduché pravidlá hygieny. Po použití toalety, kontakte so zvieratami a pred jedlom si umyte ruky. Zabráni sa tak preniknutiu infekčných agensov do tela. Voda z prírodných zdrojov, vrátane prameňov a studní, sa musí piť prevarenú. Mäso môže obsahovať larvy pásomnice, preto je dôležité starostlivé tepelné ošetrenie.

  Tí, ktorí mali alveokokózu, sú zaregistrovaní v lekárni. Mali by sa vyšetriť raz za dva roky počas desiatich rokov.

  Zhrnutie

  Alveokokóza je parazitárne ochorenie spôsobené larvami pásomníc, ktoré sa prevažne usadzujú v pravom laloku pečene. Zdrojom infekcie sú psy, vlci, líšky. Alveokokóza pečene je chirurgicky závislé ochorenie. Uskutočňuje sa radikálne odstránenie parazitických uzlov. Prognóza závisí od toho, ako bola patológia včas rozpoznaná, ako aj od miesta výskytu cysty. Ak nie je možné vykonať operáciu, prognóza je mimoriadne nepriaznivá. Kvôli pomalému rastu nádorupacienti môžu žiť niekoľko rokov. Pacienti zomierajú hlavne v dôsledku rozvoja obštrukčnej žltačky a zhoršenej funkcie pečene. Včasné odhalenie pacientov v endemických oblastiach u ohrozených ľudí. Najcitlivejšie na infekciu sú poľovníci, pastieri, ako aj osoby prichádzajúce do styku s kožou zvierat. Po kontakte so psami si dôkladne umyte ruky mydlom a vodou.