Aký je najlepší spôsob liečby pneumónie, aby sa predišlo komplikáciám?

Etiologická a symptomatická terapia sa považuje za hlavnú zbraň v boji proti zápalovým procesom v pľúcach. Prvou možnosťou je odstránenie všetkých ohnísk zápalu a druhou je eliminácia prejavov tejto patológie. Počas liečby sa používajú antibakteriálne činidlá (antibiotiká), ako aj mnoho ďalších metód na odstránenie kašľa a normalizáciu telesnej teploty, t.j. zlepšiť celkový stav pacienta. Okrem toho sa metódy liečby ľudí rôznych vekových skupín môžu výrazne líšiť. O tomto a omnoho viac sa môžete dozvedieť v tomto článku.

Ako liečiť zápal pľúc? Pred zodpovedaním tejto otázky je potrebné si uvedomiť, že pneumónia (alebo zápal pľúc) je mimoriadne zložitá a nepredvídateľná choroba, o ktorej by ste nemali hovoriť ani v boji proti nej, bez predchádzajúcej konzultácie s pľúcnym lekárom a terapeutom. Pred použitím lieku sa pacient podrobí úplnému vyšetreniu. Preto, ak máte akékoľvek podozrenie spojené s pneumóniou, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Znaky označujúce pneumóniu

Často je toto ochorenie zamieňané s akútnymi infekciami dýchacích ciest alebo bronchitídou. V tejto súvislosti je potrebné pamätať na klasické príznaky zápalu pľúc, aby ste sa včas poradili s lekárom a začali liečbu. Tieto zahŕňajú:

 • dýchavičnosť;
 • Zvýšenie telesnej teploty na 3 dni;
 • Kašeľ so spútom;
 • Bolesť na hrudníku spojená s dýchaním;
 • Prudké zhoršenieTo je.

Iba odborník môže stanoviť konečnú diagnózu. Na tento účel sa zvyčajne vykonávajú také opatrenia, ako je auskultácia (počúvanie fonendoskopom) pľúc, bicie (klepanie) na hrudník, rádiografia a množstvo laboratórnych testov.

Ako liečiť zápal pľúc?

Ako je uvedené vyššie, rozlišuje sa symptomatická a etiologická (patogénna) terapia.

Úlohou symptomatickej liečby je zmierniť stav pacienta a zmierniť prejavy choroby. Hlavnými liekmi sú mukolytiká a antipyretiká.

Ďalej je potrebné poznamenať, že zníženie teploty u pacientov s pneumóniou je potrebné iba vtedy, ak dosiahne 39 ° C a je sprevádzané prudkým zhoršením pohody.

Používanie mukolytík pomáha zlepšovať evakuáciu hlienu z dýchacích ciest. Niektoré lieky v tejto skupine navyše významne zvyšujú účinok antibakteriálnych látok. Pokiaľ ide o zápal pľúc, lekári uprednostňujú predpisovanie jedného z nasledujúcich liekov:

 • karbocysteín (mucodín, mucopront);
 • ACC (acetylcysteín, mucobén);
 • Ambroxol (lazolvan, ambrobén).

Dávkovanie liekov a trvanie liečebného postupu určuje výlučne lekár.

Všeobecné odporúčania

Je možné liečiť zápal pľúc doma (viac ako 80% všetkých pacientov), ​​avšak pre účinné využitie liekovej terapie je potrebné - vytvoriť vhodné podmienky a -poskytnite pacientovi náležitú starostlivosť.

V prípade zápalu pľúc musí pacient dodržiavať špeciálnu diétu, ktorá zahŕňa vylúčenie ťažkých a mastných potravín z diéty. Odporúča sa jesť čo najviac zeleniny a ovocia.

Na rýchle a úplné uzdravenie by mal pacient denne vypiť veľa tekutín. Napokon, ďalšie pitie umožňuje telu produkovať viac hlienu a zabrániť vývoju dehydratácie tkanív, ku ktorej často dochádza pri zvýšenej telesnej teplote. Potrebujete vypiť najmenej 3 litre tekutiny denne. Môžete tiež piť alkalickú minerálnu vodu, mlieko a prírodné džúsy.

Do konečného zotavenia by mala byť osoba v stave zvýšeného pohodlia a mieru, najmä ak je potrebné liečiť zápal pľúc u dieťaťa. Vo všetkých prípadoch sa odporúča odpočinok na posteli.

Fyzioterapeutické cvičenia na zápal pľúc

Fyzioterapeutické cvičenia môžu významne znížiť čas uzdravenia a riziko závažných komplikácií, preto ho lekári odporúčajú všetkým pacientom, ktorí zažili toto ochorenie.

Telesná výchova by sa mala vykonávať od prvých dní choroby. Spočiatku je to obvyklá zmena polohy tela (na rôznych stranách alebo na chrbte) a neskôr sa k tomu pridajú špeciálne dychové cvičenia. Po zotavení by triedy mali pokračovať najmenej 2 mesiace, po ktorých sa o tejto záležitosti poraďte so svojím lekárom.

Antibiotická liečba pneumónie

predtýmPred začatím liečby pneumónie je potrebné objasniť množstvo postihnutého tkaniva pomocou rôznych diagnostických metód. Na základe získaných údajov je predpísaný špecifický terapeutický režim a predikuje sa riziko komplikácií.

V praxi lekári rozlišujú niekoľko skupín pacientov v závislosti od závažnosti priebehu pneumónie:

 • skupina I . Pacienti mladší ako 60 rokov, ktorí nemajú sprievodné patológie a základné ochorenie (pneumónia), pokračujú bez komplikácií. Pri ich liečbe sa používajú penicilíny a makrolidy. Liečba sa často vykonáva doma pod dohľadom lekára;
 • skupina II . Pacienti po 60 rokoch so sprievodnými ochoreniami (zlyhanie srdca, zlyhanie obličiek, duševné poruchy, alkoholizmus, hypertenzia, cukrovka). Liečba sa uskutočňuje s cefalosporínmi 3. generácie a aminopenicilínmi. Pacienti sú vždy uvedení do nemocnice;
 • Skupina III . Ľudia všetkých vekových skupín, ktorých choroba je extrémne ťažká s výskytom viacerých komplikácií. Liečba závisí od konkrétnej situácie, ale vždy sa používajú najúčinnejšie a najrýchlejšie lieky. Pacienti sú odkázaní na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde je ich stav neustále monitorovaný.

Je potrebné poznamenať, že lekári neodporúčajú liečbu pneumónie ľudovými prostriedkami, pretože riziko vzniku komplikácií je veľmi vysoké. Okrem toho, aj pri miernom priebehu pneumónie existuje šanca na náhly smrteľný výsledok. a toPreto je pri tejto chorobe lepšie lekárovi úplne dôverovať a neskúšať šťastie sami.

Vo väčšine prípadov trvá liečba pneumónie najmenej 3 týždne. A vo vážnych prípadoch a pri komplikáciách sa môže ťahať dva alebo dokonca tri mesiace.

​​

Prognóza choroby

V prípadoch, keď je choroba pomerne ľahká a pomoc sa poskytuje včas a v požadovanom množstve, sa pacient zvyčajne úplne uzdraví. To však možno povedať až po 20 - 30 dňoch a nie skôr. V iných prípadoch, napríklad pri vývoji závažných komplikácií, to všetko závisí od stavu ľudského tela pred ochorením, od schopností lekára, ako aj od mnohých ďalších faktorov. Môžeme iba povedať, že také ťažké situácie sú mimoriadne zriedkavé (menej ako 3% prípadov). Prognóza ľudí s pneumóniou je v zásade dobrá.

Prevencia

Je možné a dokonca potrebné zabrániť rozvoju pneumónie. Preto je potrebné opustiť všetky zlé návyky (fajčenie, alkohol) a začať vytvárať priaznivú atmosféru na pracovisku aj doma. Metóda kalenia je veľmi účinná. No a samozrejme najdôležitejšou úlohou pri prevencii akýchkoľvek chorôb vrátane pneumónie je dodržiavanie zdravého životného štýlu.