Aký je najlepší spôsob liečby nádchy u detí?

Táto situácia je celkom bežná: doslova včera dieťa veselo bežalo na tráve alebo si hrávalo futbal s priateľmi a dnes ráno pritekalo v troch prúdoch potok a nekonečne kýcha. Preto je veľmi dôležité zabrániť včasnému vývoju bežného prechladnutia - je to najlepší nástroj v každej situácii. Vždy je potrebné skontrolovať, či dieťa prišlo so zmrznutými alebo mokrými nohami. Ak si všimnete, že telo dieťaťa je podchladené, okamžite ho vložte do kúpeľa s teplou (asi 40 - 45 ° C) vodou a pridajte horčičný prášok. A pred spaním sa dieťaťu odporúča predhriať mlieko na pitie sódou alebo medom. Potom nasledujúce ráno sa vaše dieťa zobudí úplne zdravé a nebudete mať otázky o tom, ako a ako liečiť nádchu u dieťaťa.

Ak sa napriek tomu tento problém vyskytol, nepribližujte sa k najbližšej lekárni, aby ste dostali lieky na prechladnutie u detí, je lepšie počkať pár dní. Na tento bod by sa nemalo zabúdať, pretože nádcha (nádcha) sa môže vyvinúť pri akútnych respiračných vírusových infekciách a po vystavení určitým alergénom na slizniciach dieťaťa. Terapeutické taktiky sa v každom z týchto prípadov môžu výrazne líšiť.

Príčiny prechladnutia a jeho typov

V súčasnosti sa všetky druhy rinitídy zvyčajne delia na infekčné a neinfekčné. Okrem toho existuje alergická rinitída, ktorá je trochu vzdialená od celkovej hmotnosti, pretože má skôr špecifickú etiológiu. Takže na neinfekčné formy rinitídyzahŕňajú:

    7. traumatický výtok z nosa;
  • vazomotorický výtok;
  • Atrofická a hypertrofická nádcha;
  • Drogová nádcha.

Alergická rinitída je reakcia tela na rôzne alergény, ako sú jedlo, prach, chlpy domácich miláčikov alebo chmýří zo stromov. Okrem toho predstavuje určité nebezpečenstvo, pretože môže viesť k rozvoju bronchiálnej astmy.

Avšaknajbežnejší alebo dokonca „dominantný“ typ rinitídy sa považuje za infekčný . Jeho výskyt vyvoláva prenikanie rôznych húb, vírusov a baktérií do tela dieťaťa. Táto forma nádchy môže u rodičov spôsobiť úzkosť, preto by sa k otázke, ako čo najlepšie liečiť dieťa s nádchou, malo pristupovať vážnejšie ako kedykoľvek predtým.

Infekčná rinitída sa spravidla stáva vedľajším účinkom pri všetkých druhoch respiračných chorôb: vírusové infekcie, chrípka, šarlach, diftéria, osýpky atď. Väčšina prípadov bežného prechladnutia u detí sa vyskytuje na jar a na jeseň, práve keď sa často vyskytujú prudké teplotné skoky, v dôsledku čoho je detské telo často vystavené podchladeniu.

Etapy vývoja nádchy

Na účinné liečenie bežného prechladnutia u detí je potrebné jasne poznať všetky štádiá choroby a príznaky, s ktorými sú sprevádzané.

V počiatočnej fáze , ktorá trvá asi dva dni, sa vyvinie suchý nos a svrbenie. V takom prípade môže telesná teplota zostať na hodnotelimity prípustnej normy.

Druhé (alebo katarálne) štádiumje charakterizované prítomnosťou hojných priehľadných sekrétov, dýchavičnosťou nosom a suchosťou v hrtane. Čiastočná strata zápachu dieťaťa sa navyše stáva celkom pravdepodobnou, jeho spánok sa zhoršuje (často sa prebúdza) a jeho hlava sa zdá byť ťažká. Telesná teplota sa môže zvýšiť.

Potom choroba pokračuje dotretieho štádia , ktoré je vo väčšine prípadov spojené s uzdravením dieťaťa. Priehľadný výtok sa postupne nahrádza silným zelenkavým alebo žltým nálevom, pri bolestiach hlavy, pri preťažení nosa. Symptómy prechladnutia spravidla úplne vymiznú po 9 až 10 dňoch. Je to však v prípade priaznivého vývoja choroby (dieťa má silnú imunitu) a liečba sa začína v pravý čas. A keď je telo dieťaťa oslabené, liečba sa môže odložiť aj o niekoľko týždňov. V niektorých prípadoch sa vyvíja chronická rinitída sprevádzaná závažnými komplikáciami vo forme zápalu hrtanu, frontálnych a maxilárnych dutín, ako aj vnútorného ucha.

Rýmu možno liečiť a dokonca potrebovať!

Pred príchodom k lekárovi a predpísaním liekov sú rodičia celkom schopní nezávisle zmierniť stav svojho dieťaťa. Najprv musíte zdvihnúť plecia a hlavu ležiaceho dieťaťa. To možno dosiahnuť určitým spôsobom tým, že vankúš. V tejto polohe bude dieťa ľahšie dýchať a hlien z nosa bude vychádzať aktívnejšie.

Ak je to dieťa, potomnebude sa môcť pokloniť, takže by mu rodičia mali pomôcť pomocou malej gumovej žiarovky, špeciálnej sprejovej nádoby alebo striekačky bez ihly. Aby ste to dosiahli, musíte striekačku alebo hrušku striekať opatrne do každej nosovej dierky a nasať tam vytvorený hlien. Tento postup opakujte niekoľkokrát denne.

Aby sa zabránilo zablokovaniu dýchania dieťaťa sušením spúta, odporúča sa nosové cesty pravidelne navlhčiť. Na tento účel sa do nosa vliali buď solný roztok alebo niektoré iné lekárenské prípravky na báze morskej soli. Môžete tiež použiť obyčajný soľný roztok pripravený doma. Niektorí detskí lekári okrem toho odporúčajú používať na tento účel olejové roztoky obsahujúce vitamíny A a (alebo) E. Nielenže zvlhčujú nosnú sliznicu, ale obnovujú aj jej poškodené oblasti.

Dokonca aj hromadenie hlienu je možné odstrániť pomocou malých „bičíkov“, ktoré sú skrútené z gázy alebo vaty.

Ak dieťa stúpne na teplotu , je potrebné mu ponúknuť čo najčastejšie pitie prevarenej vody, ovocného nápoja alebo kompótu. Ak ho však odmietne, nenúťte ho, pretože jedným z príznakov choroby je nechutenstvo.

Všetko ostatné je potrebné monitorovať teplotu, vlhkosť a čistotu v miestnosti, v ktorej je dieťa. Bude oveľa ľahšie liečiť kašeľ a nádchu.

Počas konzultácie lekári predpíšurôzne spreje akvapky s vazokonstrikčným účinkom(Nazivin, Vibrocil a ďalšie). Okrem toho sa musia lekárove odporúčania na výber lieku bezpodmienečne dodržiavať, pretože výber liekov v lekárňach je dnes veľmi veľký. Každé dieťa je však individuálne, a preto sa s ním musí zaobchádzať nie podľa vzoru.

Vazokonstrikčné spreje a kvapky by nemali byť dlhšie ako 6 dní. Pred vniknutím do nosa sa odporúča trochu ich zahriať. Za týmto účelom môžete liekovku alebo fľašu s liekom umiestniť na niekoľko minút pod horúcu vodu.

V závažnejších prípadoch , keď sa u dieťaťa vyvinie bakteriálny zápal, sa dodatočne predpisujú antibakteriálne lieky, ako napríklad masť Bactroban, Bioporox aerochol alebo sprej Isfora.

Na odstránenie príznakov choroby niekedy odborníci odporúčajú alternatívnu medicínu: reflexológiu, dychové cvičenia, aromaterapiu a bylinnú medicínu.

Je možné liečiť nádchu s ľudovými liekmi?

Samozrejme, že môžete. Najprv však musíte prediskutovať taktiku liečby s miestnym detským lekárom, pretože niektoré ľudové lieky, ktoré ponúkajú rôzne časopisy alebo zdroje online, môžu nepriaznivo ovplyvniť celkový priebeh choroby.