Aktívne uhlie na nadúvanie (plynatosť)

Obsah

  Nadúvanie je nepríjemný symptóm charakterizovaný zvýšeným splyňovaním v črevách. Ak chcete správne zvoliť najúčinnejší a najbezpečnejší nástroj, musíte pochopiť príčiny tohto javu. Nadúvanie môže byť dôsledkom prejedania, prehĺtania vzduchu počas jedenia alebo zneužívania potravín, ktoré spôsobujú kvasenie. Nafukovanie spôsobuje veľké nepohodlie, spôsobuje pocit plnosti, pocit pretečenia, bolesť, nevoľnosť, pálenie záhy.

  Ak sa vyskytnú tieto príznaky, mali by sa prijať neodkladné opatrenia. Ak nadúvanie nie je výsledkom závažných patológií, ale vznikne v dôsledku prejedania sa alebo výživných chýb, aktívny uhlík pomôže vyrovnať sa s týmto problémom. Naozaj mu pomáha? Ako užívať liek? Existujú nejaké kontraindikácie? O tom všetkom a oveľa viac sa budeme baviť v tomto článku.

  8. Princíp účinku

  Uhlie brezy sa už dlho používa na zmiernenie príznakov intoxikácie jedlom a alkoholom. Starí Egypťania používali tento produkt na čistenie tela toxických látok a jedov. Uhlie sa spomína v dielach Hippokrata, ako aj starogréckych a rímskych liečiteľov.

  Aktívne uhlie je prírodné sorbčné činidlo, ktoré môže absorbovať malé molekulárne formácie a zabrániť telu v ich absorpcii. Látka sa získava z aktívneho uhlia, ropy alebo uhoľného koksu. Prechádza špeciálnymspracovanie a čistenie, ktoré umožňuje orálne podávanie. Uhlie nemá nepriaznivý vplyv na sliznicu gastrointestinálneho traktu.

  Aktívne uhlie má silné detoxikačné a proti hnačkové vlastnosti. Pórovitý povrch látky poskytuje vynikajúcu absorpciu plynov. Moderná technológia výroby liekov významne zvýšila absorpčnú oblasť škodlivých látok.

  Enterosorbent má širokú škálu terapeutických aplikácií. Pomáha vyrovnať sa s mnohými poruchami zažívacieho traktu, vrátane intoxikácie tela a predávkovania drogami. Aktívne uhlie sa používa na odstránenie vedľajších účinkov antibiotickej liečby.

  Tablety sa predpisujú ako súčasť komplexnej terapie pri liečbe chronických chorôb sprevádzanej nadúvaním, a to:

  • gastritída;
  • cholecystitída;
  • pankreatitída;
  • hepatitída;
  • enterokolitída.

  Pravidlá prijímania

  Aby aktívne uhlie malo požadovaný účinok a zmiernilo nadúvanie, je potrebné presne vedieť, ako tento liek správne užívať v takejto situácii. Pri použití nízkej dávky nebude možné tento problém rýchlo zvládnuť.

  Použite liek na plynatosť podľa nasledujúcej schémy: 1 tableta na 10 kg telesnej hmotnosti. Musíte veľkú dávku zaokrúhliť na celú tabletu. Napríklad, ak je vaša hmotnosť 63 kg, potom pitePotrebných je 7 tabliet. Maximálne trvanie užívania lieku je tri dni. Inak takáto liečba ohrozuje rozvoj dysbiózy, hypovitaminózy a nedostatku minerálov. Ak je potrebný dlhší príjem, je potrebné súčasne začať užívať vitamíny, minerály a probiotiká. Toto vymenovanie vykonáva odborník s prihliadnutím na charakteristiky konkrétneho pacienta a príčiny plynatosti.

  Pred použitím by sa tablety aktívneho uhlia mali rozdrviť, výsledný prášok naliať do malého množstva studenej prevarenej vody, okamžite premiešať a vypiť. V tejto forme má liek maximálne absorpčné vlastnosti a pôsobí rýchlejšie. Hodinu pred jedlom je potrebné brať uhlie.

  Bezpečnostné opatrenia

  Aktivované (aktívne) uhlie je jednoduchý a prírodný prostriedok, ale dlhodobé a nekontrolované používanie lieku môže byť škodlivé. Je prísne zakázané brať aktívne uhlie na nadúvanie v týchto prípadoch:

  • žalúdočný alebo dvanástnikový vred;
  • gastrointestinálne krvácanie;
  • hemoroidy;
  • ulceratívna kolitída;
  • akútna gastritída;
  • individuálna intolerancia.

  Poznámka!Nezmyselné podávanie tabliet môže spôsobiť štrukturálne zmeny na sliznici gastrointestinálneho traktu (GIT).

  Osobitne stojí za zmienku, prečo je nebezpečné brať lieky na peptický vred. Dostať sa do krvného obehu cez poškodené krvné cievy, uhlievyvoláva zablokovanie a ohrozuje trombózu. Užívanie lieku na ulceróznu kolitídu ohrozuje rozvoj nebezpečnej komplikácie - toxickej dilatácie hrubého čreva.

  Vo veľkých množstvách môže aktívne uhlie spôsobiť zápchu a zhoršiť vstrebávanie základných látok. To spôsobuje zlyhanie metabolických procesov, oslabenú imunitu, prudkú stratu vitamínov a minerálov. Ahoj, nedostatok vitamínov!


  Nekontrolovaný príjem aktívneho uhlia vás môže vážne poškodiť

  Pilulky môžu spôsobiť črevnú dysbiózu. Aktívne uhlie počas nafukovania vykazuje zlý aj dobrý stav. To vedie k potlačeniu prospešnej mikroflóry a k narušeniu kvalitatívneho a kvantitatívneho zloženia baktérií v čreve.

  Nekontrolovaný príjem sorbentu je nebezpečný aj pre myokard. Je to spôsobené skutočnosťou, že aktívne uhlie odstraňuje z tela horčík a draslík, ktoré sú užitočné pre činnosť srdcového svalu.

  Uhlie berie so sebou časť uhľohydrátov, bielkovín a tukov z tela a listy užitočného cholesterolu tiež zanechávajú. To spôsobuje vypadávanie vlasov, stratifikáciu nechtov, starnutie kože a záchvaty slabosti. Muž vyzerá strašidelne a vo veku.

  Nezabúdajte, že keď sa karbonizujú materiály na výrobu aktívneho uhlia, vznikajú polycyklické aromatické uhľovodíky, ktoré môžu poškodiť genotyp a spôsobiť rakovinu.

  Vzhľadom na uvedené skutočnosti by sa pred uskutočnením experimentov s vlastným organizmom malo dôkladne vyhodnotiť jeho stav,poraďte sa s terapeutom a zvážte klady a zápory.

  Počas tehotenstva

  Tehotné ženy majú často tráviace problémy. Dôvodom je zvýšená produkcia progesterónu, pomocou ktorej je maternica chránená pred predčasným pôrodom. Tento hormón neumožňuje aktívne peristaltické pohyby zažívacieho traktu. V dôsledku toho je žena mučená zápchou, pálením záhy, nadúvaním a kolikou.

  FAKT!Aktívne uhlie neprechádza placentárnou bariérou a nemôže dieťaťu poškodiť. Jeho dlhodobé a nekontrolované používanie však môže spôsobiť spomalenie vývoja plodu.

  V skorých štádiách tehotenstva sa liek môže predpisovať bez obáv, pretože nemôže ovplyvniť procesy, ktoré sa vyskytujú u plodu. Použitie tabliet v treťom trimestri môže viesť k oslabeniu črevnej motility a zhoršeniu zápchy. Preto je s nadúvaním v druhej polovici tehotenstva lepšie používať aktívne uhlie.


  Aktívne uhlie je bezpečné pre tehotné ženy
  .

  Predpisovanie deťom

  Odporúčame tiež: Ako liečiť črevnú nadúvanie

  Počas vývoja plodu sú črevá dieťaťa sterilné. Po narodení obývajú rôzne mikroorganizmy a vytvárajú biocenózu. Nie všetky sú však rovnako užitočné. Niektoré z nich sa týkajú oportunnej mikroflóry av niektorých prípadoch môžu spôsobiť rozvoj patologického ochoreniazmeny tráviaceho traktu. Niet divu, že deti trpia poruchami stolice.

  Aktívne uhlie absorbuje plyny a bakteriálne produkty, čím sa dieťa cíti lepšie. Tento liek sa môže používať ako terapeutické a profylaktické činidlo. Zneužívanie takejto liečby nadúvania je však vysoko nežiaduce!

  Dávka lieku sa počíta na základe telesnej hmotnosti dieťaťa. Napríklad, ak hmotnosť dieťaťa nie je vyššia ako tri kilogramy, potom mu nemôže byť súčasne podaná viac ako štvrtina jednej tablety. Ak sa telesná hmotnosť pohybuje od 3 do 5 kg, potom je možné podať tretinu tablety. Uhlie dobre drží a zafarbí kreslo takmer čiernou farbou. Preto je pri užívaní lieku lepšie dať dieťaťu viac vody, aby sa zabránilo dehydratácii.

  DÔLEŽITÉ!Jedna tableta s aktivovaným uhlom je určená na 10 kg hmotnosti. Táto hodnota je relevantná pre dospelých aj pre deti.

  Pre malé deti by sa tableta mala drviť na granulovaný prášok. Výsledná hmota by mala byť homogénna bez veľkých inklúzií. Aby sa získala pastovitá zmes, prášok by sa mal zmiešať s malým množstvom vody. Ak nemôžete dať liek dieťaťu zo lyžice, zadajte ho injekčnou striekačkou bez ihly. Nechajte dieťa brať dúšok vody, čo uľahčí príjem aktívneho uhlia.

  Pokiaľ ide o liečbu starších detí, skôr, ako prehltnete tabletu s aktívnym uhlím, precvičte prehltnutie malých sladkostí. Ak máte problémy s prehĺtaním, nechajtevaše dieťa pije vodu zo slamiek. Buďte pokojní a trpezliví!

  Akákoľvek terapia, hoci je prirodzená, by sa mala dohodnúť s lekárom. Predtým, ako začnete dávať uhlie, musíte sa poradiť s odborníkom, aby pomohol presne vypočítať dávku a povedať, či liek v konkrétnom prípade pomôže alebo nie. Nadúvanie môže byť prejavom závažnej patológie, preto by ste sa pred liečením mali podrobiť vyšetreniu.

  Zhrnutie

  Aktívne uhlie absorbuje akumuláciu plynu počas nadúvania, čím prispieva k jeho odstráneniu z tela. Pórovitá štruktúra látky zvyšuje absorpčnú oblasť škodlivých látok. Tento liek má silné detoxikačné a proti hnačkové vlastnosti. Nadúvanie uhlia po dlhú dobu je neprijateľné. To môže spôsobiť rozvoj dysbiózy a hypovitaminózy. Maximálna doba liečby je tri dni. Liek sa zakazuje používať v takých patológiách, ako sú vredy, akútna gastritída, hemoroidy.

  Tablety sú schválené na použitie deťmi a tehotnými ženami, ale liečba týchto kategórií pacientov má niekoľko vlastných charakteristík. V prvom trimestri sa liek môže bezpečne používať na odstránenie nadúvania, ale v druhej polovici tehotenstva môže viesť k spomaleniu peristaltiky. Dávka lieku na použitie v detstve sa počíta v závislosti od hmotnosti. Novorodencovi sa podáva najviac jedna tretina tablety. Nadúvanie môže byť prejavomvážne poruchy v tele, ktoré aktívny uhlík nedokáže zvládnuť. Z tohto dôvodu samoliečba za to nestojí.