Ako znížiť hladinu cholesterolu

Obsah

  Hlavným cieľom pacientov s vysokými hladinami tejto látky je zníženie cholesterolu v krvi. Cholesterol je mimoriadne škodlivý pre ľudské zdravie a prispieva k ukladaniu plakov na plavidlách, čo môže nakoniec viesť k smrti. Jediným spôsobom, ako zabrániť tejto hrozbe, je kontrola hladiny cholesterolu. Zvážte, ako rôznymi spôsobmi znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

  Strava

  Strava je prvá vec, ktorá začína liečbu s vysokým obsahom cholesterolu. Vďaka správnej výžive u niektorých pacientov je možné vrátiť hladinu tejto látky do normálu a znížiť riziko vzniku aterosklerózy. Pri pretrvávajúcej vysokej hladine cholesterolu a rozvoji klinických príznakov aterosklerózy sa diéta nedokáže zbaviť problému.

  Zvláštnosťou diétnej výživy je to, že potraviny s vysokým obsahom cholesterolu sú vylúčené z diéty pacienta. Ako viete, asi osemdesiat percent cholesterolu je produkovaných samotným telom a zvyšných dvadsať sa získava zvonka s jedlom.

  Ak nedodržíte zásady správnej výživy, potom zlý cholesterol vstupujúci do tela bude mať za následok disproporciu tukov a prevládajú lipoproteíny s nízkou hustotou. Preto je dôležité získať iba tie potraviny, ktoré nevyvolávajú zvýšenie zlého cholesterolu.

  Jedným zo základných princípov správnej výživy je vyvážená strava. Ak konzumujete potraviny vysokonízke hladiny lipoproteínov, potom bude vysoký cholesterol. Môžete ho upraviť znížením príjmu takýchto produktov. Takto bude možné dosiahnuť optimálnu rovnováhu látky v krvi.

  V strave pacientov je najskôr potrebné obmedziť príjem nasýtených tukov. Vyskytujú sa hlavne v potravinách živočíšneho pôvodu a významne zvyšujú hladinu cholesterolu v ľudskej krvi. Zároveň rastlinné tuky pôsobia na organizmus priaznivo - musia byť obsiahnuté v potrave.

  Za zmienku tiež stojí, že konzumácia rôznych neprírodných potravín môže zvýšiť hladinu cholesterolu. V margaríne sa nachádza veľa zlých tukov, ktoré sa používajú pri pečení a pridávajú sa do rôznych potravín. Margarín sa musí nahradiť rastlinným olejom:

  • ľanové semeno;
  • kukurica;
  • oliva.

  Okrem toho by podiel tukov v dennej strave nemal prekročiť 25% energetickej hodnoty všetkých výrobkov vstupujúcich do tela. Hladina spotrebovaného cholesterolu by nemala prekročiť 250 mg - pri niektorých potravinách je tento ukazovateľ osobitne pridelený osobitne. Je lepšie variť doma pomocou povolených výrobkov.

  Do ponuky sa musí pridávať čerstvá zelenina a ovocie. Výrazne spomaľujú vstrebávanie škodlivých látok a rýchlo odstraňujú potraviny s vysokým obsahom cholesterolu z gastrointestinálneho traktu, čím zabraňujú vstrebávaniu. Pokiaľ ide o odporúčané výrobkyodstrániť alebo obmedziť, je to maslo, šproty, mastné mäso, vnútornosti a mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku. Vajcia s žĺtkom sú povolené najviac dva kusy za týždeň a bez žĺtka - toľko, koľko chcete.

  Na zníženie úrovne škodlivých tukov sa odporúča variť vtáka bez kože, je dôležité znížiť množstvo sladkých a solí. Alkohol sa neodporúča a varí sa káva, ktorá vyvoláva zvýšenie hladiny cholesterolu v dôsledku škodlivých látok uvoľňovaných počas varu. Pri správnej strave môžete vrátiť cholesterol do normálu bez toho, aby ste sa uchyľovali k liekom.

  Lieky

  Lekári používajú lieky, ktorých strava nepriniesla požadovaný výsledok. Zníženie vysokého cholesterolu nie je také jednoduché, preto sa na liečbu pacientov predpisujú rôzne skupiny liekov s rôznymi princípmi účinku, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi.

  TIP!Lieky sa musia užívať striktne na odporúčanie lekára. Lieky by ste nemali nahrádzať sami, ani niektoré z nich piť - ak ste neznášanlivý, môžete sa obrátiť na svojho lekára so žiadosťou o náhradný liek.

  Počas liečby pacienti pravidelne darujú krv na stanovenie hladín cholesterolu, aby potvrdili účinnosť liečby alebo upravili lieky, ak nepomáhajú dostatočne. Ak je hladina cholesterolu nízka, dávka sa upraví. Pri používaní drog je potrebné pripomenúť:

  • drogy sa musia užívať dlhodoba;
  • statíny sa odoberajú každý večer večer;
  • v prípade vedľajších účinkov, bolesti svalov a slabosti je potrebné sa poradiť s lekárom.

  Podávanie liekov sa vykonáva súbežne s diétnou výživou pacientov. To je dôležité, pretože týmto spôsobom môžete dosiahnuť výsledok oveľa rýchlejšie, a ak budete postupovať podľa správnej výživy, telo zlepší celkové zdravie.

  Statíny

  Statíny sú hlavnou skupinou liekov určených na zníženie hladiny cholesterolu v krvi do normálu. Pacienti s aterosklerózou na pozadí vysokého cholesterolu poznamenávajú, že ide o jedno z najúčinnejších liekov, ktoré môže dosiahnuť normalizáciu krvného obrazu. Princíp práce statínov je dosť komplikovaný. Tieto látky sú schopné blokovať lipoproteíny - špeciálne prvky, ktoré prenášajú cholesterol v tele z pečene do tkanív a späť do pečene.

  Z tohto dôvodu tkanivá prijímajú menej cholesterolu. V dôsledku tohto účinku sa hladina cholesterolu v tele ako celku znižuje a statíny pomáhajú rozkladať už existujúce tukové inklúzie v tkanivách a krvných cievach. Tak ako všetky lieky, aj statíny majú nielen pozitívny účinok, ale môžu tiež pôsobiť negatívne.

  Široký výber statínov vám umožňuje zvoliť si najúčinnejší liek.

  Výhody statínov sú nepopierateľné. Dnes je to jediná skupina drog, ktorá môže bojovať nielens vysokým obsahom cholesterolu a sú spôsoby, ako zabrániť nárastu tejto látky v ľudskej krvi. Použitím statínov je možné eliminovať najzávažnejšie riziká rozvoja kardiovaskulárnych patológií - mozgovú príhodu a srdcový infarkt.

  Výhody statínov spočívajú aj v iných účinkoch liekov:

  • znížené riziko prechodných ischemických záchvatov;
  • progresia aterosklerózy sa spomaľuje;
  • fungovanie kardiovaskulárneho systému je normalizované aj na pozadí takých závažných chorôb, ako je angína pectoris a ischémia;
  • ​​
  • zastavujú útoky ostrého skoku cukru, čo je obzvlášť dôležité pre diabetikov;
  • obézni pacienti môžu schudnúť;
  • zápalový proces na stenách krvných ciev je výrazne oslabený;
  • inhibuje sa rast aterosklerotických plakov;
  • krvné tekutiny;
  • metabolické procesy sú normalizované;
  • sa cievy rozširujú, vysoký krvný tlak klesá.

  Statíny sú jedným z najbezpečnejších a najúčinnejších liekov, ktoré odstraňujú cholesterol, a preto sa používajú u pacientov po operácii po posunutí, infarkte, umiestnení stentu a angioplastike. Statíny sú indikované s dobrou toleranciou na pomerne dlhé časové obdobie - boj proti ateroskleróze so statínmi môže trvať roky.

  Ako každé iné liečivo, aj statíny môžu mať na pacientov negatívny vplyv. Je to riziko vedľajších účinkovčasto predpisuje lekárov pri predpisovaní statínov. Skutočne, spolu so skutočnosťou, že hladina lipoproteínov klesá, sa pri liekoch znižuje aj výroba koenzýmov, špeciálnych chemických zlúčenín, ktoré sú zodpovedné za činnosť mozgu a svalového systému. Preto sa u pacientov s intoleranciou na sateen objavujú:

  • odchýlky od činnosti svalového systému;
  • slabosť a zvýšená únava;
  • rozdiely krvného tlaku;
  • stagnujúce srdcové javy;
  • Rozpad svalov je rabdomyolytický proces.

  DÔLEŽITÉ!Najnepriaznivejšie a zdraviu škodlivé vedľajšie účinky sú možné, sú to však ďalšie komplikácie, napríklad poruchy spánku, bolesti brucha, pálenie záhy, poruchy chuti, poruchy stolice, alergické reakcie.

  Niektorí pacienti môžu mať problémy s potenciou, krvácaním z nosa a kašľom. Hladina krvných doštičiek v krvi je znížená, môže sa vyvinúť periférny edém, zhoršujú sa chronické choroby, napríklad bronchiálna astma, artritída a patológia močových orgánov.

  Zdravotné abnormality sa vyskytujú u pacientov, ktorí pijú statíny nevhodne a tiež majú individuálnu drogovú intoleranciu. V druhom prípade sú statíny zrušené a lekár odporúča prísne dodržiavať dávkovanie liekov. Zníženie vysokého cholesterolu je možné aj pri veľkých dávkach lieku. Povolené je až 80 mg liečiva denne. Na podporunormálne hladiny môžu byť až 10 mg liečiva.

  Statínové lieky prvej generácie boli prírodné. V budúcnosti sa na ich základe vyvíjali lieky na znižovanie lipidov nasledujúcich generácií, ktoré však už mali významné zmeny. Jedným z najstarších je lovastatín, ktorý obsahuje prírodné zložky a neskoršie generácie sa už začali vyrábať na báze syntetických látok. Syntetické lieky sú menej škodlivé a majú oveľa menej vedľajších účinkov, a preto sa všeobecne odporúčajú na liečbu aterosklerózy a znižovania cholesterolu v krvi.

  Všetky statíny majú dobrý účinok na znižovanie lipidov. Úspešne sa používajú na prevenciu kardiovaskulárnych patológií - infarktu, aterosklerózy a mozgovej príhody. Hlavné indikácie pre užívanie statínov sú:

  • koronárna artérioskleróza;
  • primárna hypercholesterolémia bez klinických príznakov patológie;
  • neefektívnosť korekcie hladín cholesterolu v krvi prostredníctvom stravovania a potreba silnejšej liečby.

  Druhá generácia sa nazýva fluvastatín. Tieto lieky sú bezpečné, môžu sa predpisovať nielen pre dospelých, ale používajú sa dokonca aj u malých pacientov od 10 rokov. Vďaka obsahu sodnej soli v liekoch druhej generácie majú účinný účinok a rýchlo znižujú hladinu cholesterolu. Druhé generácie liekov odporúčané pre:

   77) dyslipidémia zmiešaného typu;
  • prevencia komplikácií koronárnych srdcových chorôb;
  • odstránenie hypercholesterolémie;
  • pacienti s koronárnou aterosklerózou;
  • prevencia pooperačných komplikácií.

  Atorvastatíny - znakom tretej generácie statínov je to, že vo všeobecnosti majú priaznivý vplyv na fungovanie kardiovaskulárneho systému. Mnoho lekárov verí, že je to najúčinnejšia a najbezpečnejšia tretia generácia statínov.

  Atorvastatín je jedným z najpopulárnejších liekov pre pacientov s aterosklerózou.

  Okrem toho sa vynikajúca práca statínov tretej generácie zaznamenala aj u pacientov s diabetes mellitus, kardiovaskulárnymi patológiami a chronickými koronárnymi ochoreniami. Statíny tohto typu sa odporúčajú u pacientov s progresívnou aterosklerózou s dedičným zvýšením hladiny cholesterolu v krvi, so zhoršeným priebehom patológie.

  Posledná generácia statínov zahŕňa rosuvastatíny a pitavastatíny, ktoré môžu normalizovať hladinu cholesterolu aj u ťažko chorých pacientov. Drogy sú vo farmácii medzi statínmi nové, oproti svojim predchodcom majú množstvo nesporných výhod:

  • poskytujú rýchly účinok;
  • Pôsobia aj pri najnižšej dávke;
  • majú trvalý účinok;
  • majú najmenšie riziko vedľajších účinkov;
  • sa môže užívať spolu s inými srdcovými liečivami;
  • neovplyvňujú metabolizmus glukózy u ľudí.

  DÔLEŽITÉ! Lieky najnovšej generácie sa predpisujú takmer všetkým pacientom, pretože ovplyvňujú diabetes mellitus aj dedičnú záťaž patológie. Vysoký cholesterol sa môžete zbaviť problémov s prácou srdca, ako aj pooperačných pacientov.

  Statíny, rovnako ako všetky ostatné lieky, by mal predpisovať výlučne lekár, pretože lekár berie do úvahy riziko vedľajších účinkov a vyberá pre pacienta najbezpečnejšie prostriedky. Účinná látka simvastatín je obsiahnutá v lieku s rovnakým názvom a hypercholesterolémiu môžete liečiť aj pomocou liekov Simvastol, Zokor, Simvakor, Vastatin, Zovatin a ďalších.

  Analógy pravastatínu sú pravastres, lipostat a liek s rovnakým názvom pravastatín. Účinná látka lovastatín je súčasťou prostriedkov spoločnosti Holetar, Mevacor, Lovageksal, Lovacor a ďalších. Fluvastatín je súčasťou lieku Lescor. Atorvastatín je obsiahnutý v liekoch Liprimar, Torvakard, Liptonorm, Tulip, Lipitor a mnohých ďalších. Vysoký cholesterol rosuvastatínu sa odstraňuje - jedná sa o slávny a populárny Rosucard, Krestor, Rosulip a Mertenil, ale pitavastatín sa doteraz zvládol v jednej droge - Livazo.

  Iné lieky

  Relatívne nedávno sa zistili účinky kyseliny nikotínovej s ohľadom na hladiny cholesterolu, a preto sa začali používať na zníženie množstva látky v krvi. Kyselina nikotínová sa predtým používala na rozšírenie krvných ciev, čo vždy pomáhalo s už rozvinutou aterosklerózou, pretožesvetlosť cievy sa mierne zvýšila, čo uľahčilo prietok krvi. Zistilo sa tiež, že vďaka kyseline nikotínovej môžete šetrne znižovať cholesterol.

  Účinná látka niacín aktívne odoláva prenikaniu tukov a mastných kyselín do tela, vďaka čomu klesá hladina lipidov, normalizuje sa krvný tlak a zlepšuje sa kardiovaskulárny systém. Pri užívaní kyseliny nikotínovej sa znižuje počet plakov na stenách ciev, zlepšuje sa priechodnosť krvného obehu. Prípravky kyseliny nikotínovej sa odporúča užívať v minimálnych dávkach - 50 - 100 mg za deň. Ak je to potrebné, lekár zvýši dávku na 3 - 5 g.

  Fibráty majú dobrý vplyv na vysoký cholesterol. Sú to deriváty kyseliny fibroovej, ktoré inhibujú produkciu lipoproteínov s nízkou hustotou. A tiež fibráty urýchľujú evakuáciu zlého cholesterolu z tela. Vďaka príjmu fibrátov v tele sa stav ciev zlepšuje, zvyšuje sa elasticita stien a zlepšuje sa lipidový profil. Zároveň fibráty nemôžu ovplyvniť produkciu lipoproteínov s vysokou hustotou.

  Fenofibráty účinne znižujú hladinu cholesterolu a sú súčasťou komplexnej liečby pacientov s aterosklerózou.

  Vo väčšine prípadov sú fibráty dostupné vo forme tabliet. Boli už uvoľnené tri generácie fibrátov vrátane clofibrátu, gemfibrozilu, fenofibrátu, ciprofibrátu. Najčastejšie sa prideľujú posledné dve mená. Sú to zástupcovia tretiehoskupiny fibrátov. Denne sa môže užiť až 200 mg látky.

  Sekvestranty žlčových kyselín boli pôvodne vyvinuté na liečbu svrbenia kože u pacientov so zhoršenou funkciou pečene, neskôr sa však zaznamenal pozitívny účinok liekov so zvýšenou hladinou cholesterolu. Najbežnejšie používané sú colestyramín a colestipol. Intenzívne vylučovanie žlčových kyselín je sprevádzané znížením cholesterolu, zvýšením triglyceridov a odstránením lipoproteínov s veľmi nízkou hustotou.

  Zníženie počtu lipoproteínov s nízkou hustotou v dôsledku sekvestrácií žlčových kyselín môže byť 10–35%. Tento účinok sa navyše dosiahne pomerne rýchlo - po dvoch týždňoch dochádza k zníženiu hladiny lipoproteínov s nízkou hustotou a k zvýšeniu hladiny lipoproteínov s vysokou hustotou. Negatívom tejto skupiny liekov je, že sa nedokážu vyrovnať s veľmi vysokým cholesterolom. Môžu sa tiež vyskytnúť poruchy trávenia.

  Najdôležitejšie

  Pacientom trpiacim aterosklerózou, ktorí majú zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi, sa odporúča, aby znížili hladinu lipoproteínov a neustále monitorovali hladinu cholesterolu. Najjednoduchšie je dosiahnuť normalizáciu tohto ukazovateľa pomocou diétnej výživy, ale to sa dá dosiahnuť ďaleko od všetkých pacientov.

  V zložitých prípadoch sú pacientom predpísané lieky. Základom terapie sú statíny, ktoré účinne znižujú hladinu cholesterolu, sú relatívne bezpečné a ľahko sa používajúaplikácie. Okrem statínov užívajú pacienti fibráty, kyselinu nikotínovú a sekvestranty žlčových kyselín. Touto liečbou môžete dosiahnuť dobrý krvný obraz a odstrániť prebytočný cholesterol z tela.