Ako zmierniť bolesť pri pankreatitíde

Obsah

  Pocity bolesti sprevádzajú veľa patológií v tele: záchvaty, zápalové procesy. Tolerovať ich je ťažké a nie je potrebné. Akútna forma so zodpovedajúcimi príznakmi vyžaduje okamžité poskytnutie špecializovanej lekárskej starostlivosti. V chronickom priebehu ochorenia sú možné pravidelné alebo systematické prejavy syndrómu. Ako rýchlo zmierniť bolesť pri exacerbácii pankreatitídy? Aké lieky by mali byť vždy súčasťou súpravy prvej pomoci pre pacienta?

  Pravidelný návrat choroby

  Zápal podžalúdkovej žľazy nastáva postupne, pretože sa poškodzujú orgánové bunky. Pri akútnej pankreatitíde sa procesy objavujú náhle. Produkované enzýmy korodujú samotnú žľazu. Sleduje nekrózu tkaniva, jeho purulentnú fúziu.

  Spolu s tráviacimi bunkami orgán obsahuje aj takzvané Langerhansove ostrovčeky, ktoré produkujú inzulín. Často sa ich týka aj zápalová lézia. Hormonálna funkcia je narušená, u pacienta je diagnostikovaná diabetes mellitus. Ochorenie vyžaduje použitie hypoglykemických látok.

  Príčiny pankreatitídy možno rozdeliť do 3 hlavných skupín:

  • po prvé, vrodené patológie žľazy spojené s úzkymi kanálikmi v nej a v dôsledku toho upchatie tráviacej šťavy;
  • po druhé, získané choroby orgánov funkčne alebo anatomicky príbuzné pankreasu (žalúdočné a duodenálne vredy,cholecystitída, cholelitiáza);
  • Po tretie, podvýživa.

  V prvých dvoch prípadoch je nevyhnutná hospitalizácia, prípadne chirurgický zákrok. V druhom prípade je človek schopný si založiť vlastnú výživu. S miernymi záchvatmi pankreatitídy doma sa s týmto syndrómom vyrovnajte sami.

  Porušenie stolice a nevoľnosť sprevádzajú bolesť lokalizovanú v ľavom hornom hypochondriu. Je to pásový opar a vracia sa vždy, keď pacient porušuje stravu alebo zneužíva mastné, vyprážané jedlá, alkoholické nápoje.


  Pankreas je úzko spojený s pečeňou, žalúdkom, črevami
  .

  Anestézia s drogami

  Bolesť pri výbuchu pri pankreatitíde môže byť spôsobená zvýšenou kyslosťou obsahu žalúdka. Znížením obsahu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdočnej šťave môžu byť antacidá (Fosfalugel, Maaloks, Almagel). Užívajte ich každé 2-3 hodiny.

  blokátory H2 znižujú sekrečnú funkciu pankreasu, umožňujú vám tiež zmierniť záchvat pankreatitídy, anestetizovať telo. Rhinitidín (až do 450 mg za deň) poskytuje telu odpočinok. Narkotické analgetiká tabliet Analgin alebo Baralgin v kombinácii s antispasmodickými liekmi (Papaverine, No-shpa) zastavujú bolesť.

  Aké lieky najčastejšie predpisuje lekár? Najobľúbenejšie lieky proti bolesti proti pankreatitíde sa nazývajú Analgin. Účinná látka syntetického prípravku má nasledujúceliečivé vlastnosti:

  • lieky proti bolesti;
  • protizápalové;
  • antipyretikum.

  Normálne dávky pre dospelých sú u dospelých 0,25 až 0,5 g až 3-krát denne. Maximálna jednotlivá dávka je 1 g denne - 3 g. Zvýšená koncentrácia lieku v krvi vedie k inhibícii krvotvorby, anémie. Deti sa počítajú na základe telesnej hmotnosti: 5 až 10 mg na 1 kg, po jedle, až štyrikrát denne. Pri nezvratnom vracaní sa liek podáva intramuskulárne.


  V kabinete pre domáce lekárstvo osoby, ktorá trpí periodickými akútnymi bolesťami, musia byť prítomné tablety a injekcie, aby pomohli pri exacerbovanej pankreatitíde
  . akcie. Roztok 5 ml sa podáva intramuskulárne veľmi pomaly. Je dôležité sledovať krvný tlak pacienta.

  Kombinovaný prípravok Panzinorm-forte vo forme dražé obsahuje deriváty aminokyselín, pankreatínu, pepsínu a kyseliny cholovej. Obal umožňuje liečivu rozpustiť sa iba v čreve, ísť celú cestu bez toho, aby bol vystavený tráviacim enzýmom. V poslednej časti Panzinorm-forte rozvíja svoje spektrum pôsobenia, uľahčuje úplné trávenie a asimiláciu potravín.

  Dražé v dávke 1 - 2 kusy sa berú bez žuvania trikrát denne počas vydatného jedla. Použitie drogy má niekoľko obmedzení:

  • k dispozíciichoroby (gastritída s vysokou kyslosťou, neinfekčná hepatitída pečene);
  • zvýšená citlivosť na živočíšne bielkoviny (hovädzie a bravčové mäso);
  • laktácia, gravidita;
  • Diabetickí pacienti si vyžadujú úpravu dávky v dôsledku obsahu cukru.

  Lekár predpisuje na prevenciu infekčných komplikácií antibiotiká (ampioky, cefuroxím).

  Ako inak môžete pomôcť telu pri bolesti?

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť pankreas ľudovými liekmi

  Prirodzeným momentom v procese eliminácie útoku je odmietnutie potravy na niekoľko dní. Podľa stravy č. 5 sa normálna výživa prenáša až po jej útlme. Metódy, ktoré zmierňujú bolesť pri pankreatitíde, sa neobmedzujú len na užívanie liekov.

  ​​

  Bolesť sa ľahšie toleruje v polohe na sedenie alebo ležanie. Niekedy, najmä u pacientov s hypotenziou (ľudia s nízkym krvným tlakom), klesne na kritické hodnoty a zvyšuje sa srdcová frekvencia. Osoba môže spadnúť.

  V tomto prípade sa pacientovi odporúča, aby si vzal pózu. To vám umožní uvoľniť brušné svaly a výrazne anestetizovať stav: nohy sú ohnuté na kolenách a tlačené čo najviac na telo. Šetriaca pozícia sa často prijíma intuitívne.

  Mali by ste dýchať rovnomerne, zhlboka dýchať. Pri výdychu - použiť všetky steny brucha - "vlna". Uskutočňuje sa jemná masáž tráviacich orgánov.

  Bolesť pri útoku, naprzvyčajne sprevádza zvracanie, pretože je narušený správny pohyb potravín pozdĺž gastrointestinálneho traktu (GIT). Charakteristickým znakom emetického príznaku pankreatitídy je, že je mnohonásobný.

  Erupcia nestráveného jedla neprináša úľavu pre človeka, vyčerpá a oslabuje telo a zvyšuje telesnú teplotu. Predzvesťou zvracania je nevoľnosť, pravdepodobne zachytená v skorých štádiách manifestácie.


  Pomáha zmierniť nepohodlie v horných gastrointestinálnom trakte bylinných čajov, medzi ktoré patrí liečivý valerián, poľný harmanček, mäta pieporná

  Takže 2 polievkové lyžice. l. pozberajte 200 ml vriacej vody, trvajte 1 hodinu. Liečivý čaj, izbová teplota, vypiť pol pohára. Ak osoba nie je alergická na včelárske výrobky, do nápoja pridajte 1 lyžičku. prírodný med.

  Prírodná sladkosť dodáva silu, odstraňuje intoxikáciu (otravu) tela škodlivými látkami, neutralizuje prebytočnú tráviacu šťavu, ktorú vytvára pankreas. Súčasne by pacienti s diabetom mali upraviť príjem hypoglykemických látok a sledovať hladinu glukózy v krvi.

  Pitná minerálna voda špeciálnym spôsobom pomáha zmierniť bolesť pri pankreatitíde. Minerálna voda (Smirnovskaya, Essentuki No. 4, Slavyanovskaya, Borjomi) je vyrobená z teplých teplôt. Fľašu otvorte tak, aby z nej vychádzali plyny, niekoľkokrát pretrepte. Vezmite tekutinu z prírodných zdrojov na 1-2 lyžice. l. každých 30-40 minút. Na pankreas sa umiestni ohrievač ľadu.