Ako získať pleseň v suteréne

Obsah

  Pleseň je problém, ktorý možno nájsť doslova kdekoľvek v dome alebo v garáži. Najčastejšie sa objavuje v pivniciach, kde sú pre ňu ideálne podmienky. Napriek skutočnosti, že je ťažké odstrániť huby, je to možné dosiahnuť použitím niekoľkých metód naraz.

  Prvé príznaky plesní

  Mikroskopické spóry húb sa objavujú na akomkoľvek povrchu. Nie je možné ich vidieť voľným okom. Keď našli prijateľné miesto pre rozvoj, vytvárajú mycélium (mycélium). Vnikajú do materiálu a ničia ho. Pleseň na výrobkoch výrazne znižuje ich trvanlivosť. Poškodenie huby spočíva v tom, že môže preniknúť do ľudských pľúc a usadiť sa tam. To môže spôsobiť astmu, kašeľ, kožné vyrážky, migrény. Pleseň je obzvlášť nebezpečná pre deti, pretože ich vnútorné orgány nie sú úplne formované.

  Pochopte, že pleseň sa usadila v pivnici podľa týchto kritérií:

  • zatuchnutý a ťažký vzduch;
  • voda na povrchoch;
  • 13. „lúpanie“ stien, zmena farby;
  • čierne, zelené, hnedé alebo modré škvrny na strope;
  • deformácie štruktúr.

  Pivnica, do ktorej neprichádza takmer žiadny čerstvý vzduch, je ideálnym miestom na rozvoj plesňových spór
  .

  Pivnica má vysokú vlhkosť, ale vlhkosť sa neodparuje - vytvárajú sa kondenzácie. Betón, drevo a jedlo sú vhodné pre plesne. Aby ste sa toho zbavili, musíte sa uchýliť k používaniuniekoľko metód.

  Najúčinnejšie metódy boja

  Aby sa zbavili plesní v suteréne, ľudia sa často obracajú na profesionálov. Špecialisti rýchlo a bez následkov spracujú miestnosť. S týmto problémom sa môžete vyrovnať sami.

  Najskôr musíte pripraviť priestor na postupy. Pivnica je očistená od všetkého, čo umožňuje voľný prístup k povrchom. Deje sa tak kvôli ochrane potravín pred plesňami.

  Všetky položky vrátane nábytku sa vyberajú zo suterénu. Zasahujú do spracovania. Spory na nich môžu zostať, takže všetky položky sa musia starostlivo preskúmať.

  Ďalšou fázou je jarné čistenie. Ak huba prenikla dovnútra a poškodila povrch, existuje iba jedna cesta von - odstráňte jej hornú časť. Môžete použiť kovovú kefu. Pretože strom je najzraniteľnejší, je lepšie ho úplne nahradiť novým.

  Pleseň má vplyv aj na zem, preto by sa mala odstrániť horná guľa pôdy (13 - 24 cm), pretože by sa mohla poškodiť. Po všeobecnom vyčistení je potrebné miestnosť dobre osušiť.

  Nestačí ničiť stopy plesní - musíte sa obávať, že sa v budúcnosti neobjaví. Na tento účel je najlepšie použiť špeciálne nástroje. V obchodoch si môžete kúpiť antibakteriálne a protiplesňové látky. Každá z nich má svoju vlastnú dobu platnosti. Pri ich použití musíte prísne dodržiavať pokyny.


  Na trhu je veľa výrobkov, ktoré zabíjajú a zabraňujú plesniam

  Priemyselné výrobky, najmäpopulárne:

  • Pôdne suché antiseptické vo vode rozpustné ArmMix. Steny z tehál, betónu, dreva a kameňa pokrývajú tento základný penetračný náter.
  • Zastavte plesne Olympus. Účinné antiseptikum bez zlúčenín chlóru. Používa sa na povrchy dreva, sadrokartónu, sadry. Používa sa na spracovanie suterénov v drevených domoch.
  • Neomid Bio je protiplesňové a antibakteriálne činidlo. Fľaša je vybavená rozprašovacou fľašou.

  Ľudové metódy

  Okrem nakúpených prostriedkov môžete použiť aj ľud:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako odstrániť huby v pivnici
  • Všetky povrchy, na ktorých sú viditeľné spory húb, je možné pokryť bežnou belosťou. Látka účinne ničí pleseň.
  • Amoniak nie je o nič menej účinný.
  • Roztok kyseliny citrónovej môže prekonať akékoľvek množstvo plesní. 100 g kyslého prášku sa rozpustí v litri vody a výsledná tekutina sa nastrieka na povrch v pivnici.
  • Nasledujúce zloženie poskytuje dobrý účinok. Vezmite 2 kg vápna, 200 g síranu meďnatého. Na zmes sa pôsobí hornou, dolnou a suterénovou stenou.
  • Populárnym prostriedkom proti škodcom, ktorý sa dá použiť aj na boj proti plesniam, je síra. Jeho stav agregácie pomôže zbaviť sa problému na tých najprístupnejších miestach. Dáma je umiestnená v kovovej doske, zapálená na neho a ponechaná v suteréne na noc. Po vetraní miestnosti.
  • Účinným prostriedkom proti nepriazni osudu je soľný roztok. 100 mg sa rozpustí v 5 litroch vriacej vodykyselina boritá a 1 kg soli. Zmes haseného a bieliaceho prostriedku rozpusteného vo vode má rovnaký účinok.
  • Pleseň sa bojí tepla a vysokých teplôt, preto na čistenie pivnice často používajú horák. Upozorňujeme, že táto metóda nebude fungovať, ak sú povrchy pivnice drevené.
  • ​​
  • Medzi účinné lieky proti plesniam patrí formalín a bielidlo. Látky prijímajú 50 gramov a rozpustia sa v 2 litroch vody.
  • Nasledujúca zmes má trvalý účinok. Síran meďnatý, kyselina octová a voda interferujú v pomere 1: 4: 20. Zmes sa mieša, ošetrí sa povrchom.
  • Malé škvrny bielej plesne možno odstrániť ich namazaním stolovým octom alebo peroxidom vodíka.
  • Vodka je ďalším prostriedkom proti plesniam. Nie je potrebné riediť - stačí tekutinu naliať do sprejovej fľaše a striekať tam, kde bola forma najviac. Huba musí byť najskôr očistená drôtenou kefou.

  Bez ohľadu na to, ktoré zloženie bolo vybrané, je potrebné s ňou ošetriť miestnosť a nechať ju najmenej jeden deň

  Potom by sa pivnica mala vetrať. Je vhodné spracovať povrch pomocou špeciálneho postrekovača.

  Poličky, na ktoré boli zásoby umiestnené, by sa tiež mali očistiť od plesní. Pri tom vám pomôže roztok deaktínu. Rozpustí sa vo vode a naleje sa na všetky povrchy, na ktorých je farba. Procedúra sa najlepšie vykonáva na čerstvom vzduchu, aby nedošlo k intoxikácii.

  Preventívne metódy

  Po zničení spór plesnívšetko sa musí urobiť, aby sa v budúcnosti neobjavilo. Ak to chcete urobiť, vytvorte pre ňu neznesiteľné podmienky. Najprv musíte zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu. Pravidelne vetrajte pivnicu, každý deň počas dvadsiatich minút. Na zabezpečenie vetrania môžete vo dverách urobiť niekoľko otvorov alebo ponechať pod nimi priestor. Zo stropu a z podlahy si môžete vziať pár potrubí. Tým je zabezpečený voľný prístup do vzduchu. Dôležitý bod: všetky objekty sa musia pohybovať preč od stien, aby nedošlo ku kondenzácii.

  Je absolútne zakázané uchovávať zhnité alebo rozpadnuté potraviny - zvyšuje sa tým riziko plesne.

  Aby sa zabránilo vniknutiu vlhkosti, je potrebné dotknúť sa všetkých otvorov v pivnici. Hydroizolácia je dôležitou podmienkou prevencie plesní. Všetky povrchy v miestnosti môžu byť pokryté špeciálnym vodotesným materiálom, čím sa vytvorí vodotesná vrstva. Je potrebné postarať sa o dobrý drenážny systém. Na tento účel zvážte odtokový systém, slepé oblasti, svahy a odtokové potrubia. Ak tam aspoň nie je niečo z tohto zoznamu, musíte ho opraviť.

  Aby ste udržali vlhkosť vzduchu na prijateľnej úrovni, môžete do pivnice vložiť ohrievač. Namiesto toho môžete použiť horúce keramické tehly - absorbujú všetku vlhkosť. Rozpadajúca sa vrstva sa musí pravidelne odstraňovať. Výsledné trhliny sa štetcom potiahnu tmelom alebo cementom (počnúc veľkosťou otvorov).

  Po vytvrdnutí omietky sú steny dokončené. Sú mazanéprotiplesňové látky a tiež ošetrené hydroizolačným materiálom.

  Dôležité!Aby sa zvýšila kvalita hydroizolácie, omietky stien dvakrát.

  Ďalším účinným spôsobom prevencie proti plesniam je vybavenie prídavnej steny. Vzdialenosť medzi ňou a hlavnou stenou by mala byť najmenej 3 centimetre.

  Je vhodné občas skontrolovať podlahu, pretože to môže spôsobiť aj plesne. Betónové potery by nemali mať žiadne medzery. Ak chcete chrániť podlahu pred plesňami a vodou, môžete poter ošetriť expandovanou hlinkou alebo alternatívnym materiálom odolným voči vlhkosti.

  Na tento účel je vynikajúci aj biely mach, rovnako ako vápno. Po obvode pivnice si môžete zariadiť kontajnery. Ak je v pivnici veľa nádob s tekutinou, musíte skontrolovať, či sú pevne zatvorené.

  Raz ročne je potrebné nepretržite sušiť miestnosť (od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov). Je lepšie stráviť to v lete.

  Regály môžu byť doplnené mydlom a vodou a sušené na slnku. Ak má pivnica podlahu zo zeme, musíte ju naliať pomocou síranu meďnatého. Miesto, kde sa nachádza zelenina a konzervácia, je potrebné posypať zmesou vápna a piesku.

  Aby sa huba opäť neobjavila, steny suterénu sa môžu pravidelne mazať éterickým olejom monarda. Má silný antiseptický účinok a tiež vám umožňuje zbaviť sa špecifického zápachu.

  Bezpečnostné opatrenia pri spracovaní

  • Aby nedošlo k otravespracovanie, musíte čo najviac chrániť telo, oblečte si oblek, respirátor, okuliare, rukavice.
  • Nedotýkajte sa plesní ani ich nevdychujte - to môže byť škodlivé pre vaše zdravie.
  • Po spracovaní priestorov je zakázané vstúpiť do nich počas dňa.
  • Ak pleseň pokrýva jedlo a nedá sa odstrániť, plesne by sa mali zlikvidovať. Jeho použitie môže byť náročné.

  Dodržiavanie jednoduchých pravidiel vás ochráni pred zdravotnými problémami a použitie jednoduchých metód na odstránenie plesní vám umožní zabudnúť na problém dlhú dobu. Pretože je ľahšie zabrániť huby doma ako ju odstrániť, je potrebné vykonať postupy, aby sa ju okamžite zbavili ihneď po zistení.