Ako zaobchádzať so zachrípnutím u dieťaťa

Obsah

  Keď je hlas dieťaťa chrapľavý, pediatri sa bez neho nezaobídu. Najmä ak je tento príznak vírusových a bakteriálnych infekcií sprevádzaný horúčkou, kašľom, kýchaním. Toto ochorenie by sa malo liečiť čo najskôr, aby sa minimalizovala pravdepodobnosť komplikácií. Husky hlas u detí je jednou z odrôd dysfónie.

  Patológia sa vyznačuje rôznymi príčinami, ale najškodlivejšia z nich je nadmerná záťaž väzov, keď kričia počas hier. Pred liečením aj malého huskyho hlasu u dieťaťa vykoná detský lekár laboratórium av prípade potreby inštrumentálne štúdie. Je potrebné vylúčiť patológie, ktoré nie sú spojené s akútnymi vírusovými infekciami dýchacích ciest, angíny, faryngitídy alebo laryngitídy.

  Funkcie terapie

  Zachrípnutie detského hlasu sa často objaví do hodiny a prekvapením berie rodičov. Spravidla tento príznak predchádza ďalšiemu šíreniu infekčných patogénov cez dýchacie cesty. Aby sa zabránilo vývoju udalostí v takom negatívnom scenári, niektoré otecko a matky začínajú bábätko podávať antivírusové tablety alebo nalievať horčičné omietky. Vo väčšine prípadov sú tieto preventívne opatrenia nevhodné. Kým sa nezistí príčina chrapľavého hlasu, nenapĺňajte dieťa tabletkami alebo sirupmi.

  Lekár by mal vyšetriť hrtan dieťaťa, pretože je možné, že sa nachádzajú v dýchacích cestách.cudzí predmet. Dieťa by sa mohlo zraniť pri hrách s rovesníkmi, ktoré nie sú zvonka viditeľné, ale vyprovokujú:

  • opuch slizníc dýchacích ciest;
  • Zápalový proces v tkanivách hrdla.

  Nemožno vylúčiť vývoj alergických reakcií, a to ani vtedy, ak sa u dieťaťa predtým nevyskytli. V tomto prípade nie je potrebné brať expektoranty - zlepšenie nastane až po užití antihistaminík (Zodak, Erius, Suprastin).

  Malé deti sú zvedavé, priťahujú ich pestrofarebné fľaše s domácimi chemickými výrobkami. Tekutiny, ktoré sú v nich obsiahnuté, majú často príjemnú vôňu citrusov alebo vanilky. Po ochutnaní takéhoto lieku môže dieťa dostať chemické popálenie, ktoré sa prejavuje chrapľavým hlasom a kašľom. Uloženie farmakologických prípravkov na miesta prístupné dieťaťu povedie k rovnakému výsledku. Tu budete potrebovať urgentnú lekársku pomoc pri detoxikačnej terapii - použitie rehydratačných liekov (Hydrovit, Regidron) a enterosorbentov (aktívne uhlie, Smecta).

  Je potrebné u malého dieťaťa zaobchádzať s chrapľavým hlasom komplexným spôsobom, s použitím liekov odporúčaných lekárom a liečebných postupov. Ak sa nachladnutie stalo príčinou dysfónie, potom správne zostavený terapeutický režim pozostáva z týchto opatrení:

   18. ničenie patogénnych vírusov a baktérií;
  • premena suchého kašľa na produktívnu vlhkú formu;
  • použitie expektorantných liekov na riedenie a hlien;
  • použitie antihistamínov na zmiernenie opuchy;
  • zvýšená imunita.

  Od úplného začiatku liečby pediatri odporúčajú dojčenským komplexom podávať stopové prvky. Výrobcovia vyrábajú prípravky pre deti v žuvacej forme vo forme medveďov, rýb alebo ovocia. Tieto vitamíny zahŕňajú - Vitrum, Jungle Kids, Supradin pre deti.

  Liečba chrapľavosti u dieťaťa by sa mala začať vitamínmi

  .

  Správny prístup k liečbe

  Liečba strateného hlasu u detí bude rýchla a účinná, ak sa budú dodržiavať všeobecné pravidlá liečby infekčných chorôb. Čo pediatri odporúčajú rodičom, aby urýchlili zotavenie:

  Odporúčané čítanie: Ako liečiť suchý kašeľ u dieťaťa
  • lôžko. Zníženie pohybovej aktivity je potrebné na obnovenie vnútorných síl tela a na zabránenie vzniku komplikácií;
  • nedostatok rozhovoru. Obzvlášť nežiaduce šepot alebo výkriky, ktoré zaťažujú hlasivky;
  • zvlhčovanie vzduchu. Pri liečbe husitých hlasov je dôležitá pohodlná vnútorná klíma. Rýchle zvýšenie obsahu vodných pár v okolí pomôže špeciálnym zariadeniam alebo dennému mokrému čisteniu;
  • vetranie miestnosti. Čerstvý vzduch prispieva k správnemu fungovaniu všetkých životne dôležitých systémov, urýchľuje regeneráciu dieťaťa. poNa zlepšenie stavu môžete podniknúť krátke prechádzky v parku alebo na námestí.

  Ak sú v rodine stále chorí ľudia, je potrebné vylúčiť kontakt dieťaťa. Oslabené telo dieťaťa sa môže znovu infikovať. Pri odchode by členovia rodiny mali nosiť lekárske masky a ošetrovať ich ruky dezinfekčnými roztokmi.

  Ľahká vyvážená strava pomôže liečiť chrapľavý hlas, kašeľ a bolesti v krku. Z denného menu je potrebné vylúčiť mastné a vyprážané potraviny, minimalizovať obsah soli a korenín v jedlách, pretože príliš dráždia sliznice a spomaľujú hojenie poškodených tkanív. Detská strava by mala pozostávať z týchto výrobkov:

  • chudé mäso a ryby;
  • ľahké polievky;
  • čerstvá zelenina a ovocie;
  • mliečne výrobky.

  V čase ošetrenia je potrebné obmedziť dieťa na sladké pečivo a sladkosti. Môžu sa nahradiť orechmi, sušienkami, sušeným ovocím.

  Režim pitia

  Ak malé dieťa stratilo hlas, potom sa nemôžete obísť bez toho, aby ste pili veľa tekutiny. Pomôže to rýchlo odstrániť škodlivé vírusy a baktérie z horných a dolných dýchacích ciest. Počas ochorení dýchacích ciest strácajú bunky a tkanivá veľa tekutín v dôsledku horúčky a rozvoja zápalových procesov. Spolu s ňou opúšťajú telo biologicky aktívne látky a minerálne zlúčeniny.

  ​​

  Pediatri odporúčajú používanie:

  • alkalická minerálna voda - Borjomi, Essentuki č. 2 a č. 4, Narzan, Goryachy Klyuch;
  • ovocné nápoje z ríbezlí, brusníc, brusníc, brusníc;
  • ovocné kompóty;
  • Uvoľnený sladký čierny čaj.

  Väčšina liečivých bylín nie je určená na vnútorné použitie deťom mladším ako 12 rokov kvôli možnému vzniku akútnej alergickej reakcie. V lekárni si môžete kúpiť špeciálne poplatky pre batoľatá - „Funny song“, „Mama's warm“, „Voiced Voice“.

  Hypertermia často sprevádza chrapľavý hlas, ktorý vyvoláva nedostatok chuti do jedla, zvracanie a hnačku. V tomto prípade pediatri predpisujú rehydratačné prípravky Regidron alebo Hydrovit na doplnenie rezerv tekutín. Lieky vyrábajú výrobcovia vo forme práškov. Obsah jednej z nich sa musí rozpustiť v litri teplej vody a dať dieťaťu polievkovú lyžicu každých 20 minút. Soľné roztoky zmäkčujú hrdlo a spomaľujú šírenie zápalového procesu.

  Počas ošetrovania je potrebné opitý detský hlas opiť sušenými ovocnými kompotmi

  .

  Farmakologické ošetrenie

  Lekári predpisujú deťom s rôznym chrapotom alebo chrapotom rôzne pastilky, tablety a sirupy. Denné a denné dávky, ako aj trvanie liečebného cyklu, závisia od príčiny negatívneho príznaku, veku malého pacienta a od prítomnosti patológií v histórii. Každé ochorenie vyžaduje použitie určitých liekov v rôznych kombináciách.

  Odporúčanieantibiotiká alebo antivírusové látky, pediatr sa spolieha na výsledky laboratórnych štúdií biologických vzoriek. Ak chrapot hlasu nesprevádza hypertermia a vo vzorkách laboratórnych testov sa nezistia patogénne patogény, pediatri nepredpisujú antibakteriálne ani antimikrobiálne látky. Ak sa antibiotickej liečbe nedá vyhnúť, nemali by sme zabudnúť na súčasné podávanie probiotík s laktobacilami - Linex, Acipol, Lactobacterin.

  Sirupy a tablety na suchý kašeľ

  Ak sa suchý kašeľ stal príčinou husitého hlasu u dieťaťa, mal by sa preniesť na vlhkú, produktívnu formu. Patológia pokračuje na pozadí silného opuchu, ktorý vyvoláva zúženie dýchacích ciest. Dieťa trpí záchvaty vzrušujúceho kašľa, ktoré zvyšujú zaťaženie hlasiviek.

  Negatívny príznak možno odstrániť pomocou tabliet a sirupov, ktorých zložky priamo ovplyvňujú kašeľové centrum. Tieto zahŕňajú:

  • Codelac Neo,
  • Omnitus,
  • Libexin.

  Lieky s beta-blokátormi znižujú frekvenciu záchvatov a súčasne bránia šíreniu zápalového procesu do dolných dýchacích ciest. Najčastejšie pediatri odporúčajú deťom takéto kvapky a sirupy:

  • Sinecode,
  • Flavamed,
  • Stoptussin.

  Tieto lieky nie sú určené na súčasné použitie s riedidlami spúta, pretože ich farmakologické účinky sú úplne opačné.Táto kombinácia nielen spomalí zotavenie, ale môže spôsobiť aj nežiaduce komplikácie, až k bronchiálnej astme a pneumónii.

  Prípravky na liečbu vlhkého kašľa

  Ak má dieťa chrapľavý hlas s mokrým kašľom, je potrebné brať drogy na zníženie viskozity spúta a jeho odstránenie z dýchacích ciest. Na tento účel môžete použiť mukolytiká s účinnou látkou acetylcysteín. Pediatri zvyčajne odporúčajú ACC v dávke 100 mg pre malé deti a 200 mg pre staršie dieťa.

  Po použití mukolytík už nie je sputum na stenách hrtana natoľko pripevnené, takže sa musí z dýchacích ciest odstrániť. Urýchliť evakuáciu hlienu počas vykašliavania mukokinetiky a expektorancií:

  • sirupy z marshmallow a sladkého drievka,
  • pertussín,
  • brómhexín,
  • ambroxol a jeho analógy: Ambrobene, Lazolvan, Bronchorus.

  Lieky obnovujú funkčnú aktivitu riasiniek epitelu, ktoré čistia povrch slizníc od spúta a infekčných patogénov. Po odstránení vlhkého kašľa sa stav väzov normalizuje a hlas nadobudne rovnaké zabarvení.

  Časom testovaný Pertussin pomáha deťom pri liečbe chrapľavého hlasu

  Pastilky na uvoľnenie

  Batoľatá majú radi nielen liečivé sirupy s jahodovými alebo pomarančovými prísadami, ale aj pastilky na uvoľnenie, ktoré pripomínajú chutné sladkosti.

  Zastavia sabolesť, zmäkčenie väzov a bolesti v krku, odstránenie záchvatov kašľa, ktoré sa vyskytujú v dôsledku podráždenia receptorov na sliznici hrtanu. Pediatri odporúčajú deťom tablety, pastilky, dražé, cukríky s harmančekom, sladké drievko, zázvor, šalvie.

  Tieto zložky majú výrazný protizápalový a antiseptický účinok. Strata hlasu dieťaťa pomôže obnoviť tieto lieky:

  • Strepsils
  • Falimint,
  • Faringosept,
  • Septolete,
  • Antiangin.

  Pri nákupe resorpčného činidla v lekárni by sa lekárnik mal zamerať na vek pacienta. Napríklad v línii Strepsils existujú pastilky špeciálne pre deti a mnoho liekových foriem Dr. Mom je určených na použitie iba od 18 rokov. Nepodávajte resorpciu deťom, ktoré to nedokážu. Dieťa jednoducho nahlodáva cukríky alebo pastilky, čo spôsobí úplný nedostatok terapeutického účinku.

  Hrdzové spreje

  Keď deti stratia hlas, lekári odporúčajú používať lieky vo forme aerosólov. Účinné látky týchto liekov majú antimikrobiálne, zvláčňujúce a protizápalové vlastnosti. Ak chrapľavý hlas dieťaťa nie je sprevádzaný inými negatívnymi príznakmi nachladnutia, rozprašovače sa s týmto problémom dokonale vyrovnajú. Pediatri predpisujú tieto lieky najčastejšie:

  • Teraflu Lar,
  • Miramistin alebo chlorhexidin,
  • Hexoral,
  • Lugol,
  • Ingalipt.

  Skúsení lekári neodporúčajú používanie sprejov pri liečbe detí mladších ako 3 roky. Deti v slizniciach dýchacích ciest majú veľa krvných ciev. Ak sa na ne dostane silný prúd aerosólu, môže sa vyvinúť nebezpečný laryngospazmus alebo alergická reakcia.

  Antihistaminiká

  Zachrípnutý hlas dieťaťa naznačuje silné opuchnutie horných dýchacích ciest, ktoré bolo spôsobené zápalovým procesom. V tomto prípade pediatri vždy predpisujú antialergické lieky najnovšej generácie, ktoré nespôsobujú ospalosť:

  • Loratadín,
  • Cetirizin,
  • Claritin.

  Okrem znižovania závažnosti opuchov tieto lieky pomáhajú zabrániť vzniku alergickej reakcie v dôsledku užívania významného množstva farmakologických liekov.

  Liečebné postupy

  Chrapľavý a chrapľavý hlas sa môže liečiť dennými inhaláciami. Ak dieťa často trpí vírusovými a bakteriálnymi infekciami, potom má zmysel pre rodičov, aby si kúpili ultrazvukový alebo kompresorový inhalátor. Tieto zariadenia prevádzajú tekutú formu liečiva na paru nasýtenú suspenziou účinných látok.

  Husky hlas dieťaťa sa môže liečiť bylinným trením

  Po preniknutí do hrtanu, priedušnice a priedušiek sa na ich povrchu rozprestiera jemný mrak. Na inhaláciu dieťaťu sa používajú tieto roztoky:

  • Lazolvan,
  • Ambrobene,
  • Acetylcysteín,
  • Tantum Verde.

  Minerálna voda alebo 0,9% roztok chloridu sodného pomôže vrátiť chýbajúci hlas.

  Staršie deti môžu byť vdýchnuté pomocou akejkoľvek smaltovanej nádoby naplnenej horúcimi zemiakmi alebo slabými infúziami harmančeka a eukalyptu. Použitie éterických olejov pri liečbe detí sa nevykonáva z dôvodu vysokej pravdepodobnosti alergickej reakcie.

  Mnoho rodičov vie, ako zaobchádzať s chrapľavým hlasom trením. Takéto postupy prispievajú k lepšiemu vypúšťaniu spúta, uľahčujú dýchanie a umožňujú dieťaťu pokojne spať celú noc. Na trenie sú vhodné také masti a liečivé balzamy:

  • Suprima Plus,
  • Badger,
  • Dr. Mom.

  Droga by sa mala nanášať na chodidlá, chrbát a hrudník hladkými pohybmi a potom na teplú blúzku a ponožku. Najlepší čas na vykonanie procedúry je hodinu pred spaním.

  Zachrípnutie hlasu dieťaťa je vážnym dôvodom návštevy lekára. Zvyčajne sa tento príznak SARS, prechladnutie, zápal hrtanu objavuje ako jeden z prvých. Ak podniknete naliehavé opatrenia, môžete zastaviť zápalový proces, aby ste zabránili výskytu kašľa a vysokej horúčky.