Ako zaobchádzať s výčnelkom bedrových diskov

Obsah

  Výčnelok je samostatná choroba, ktorá nie je izolovaná. Diagnóza patologického procesu naznačuje výskyt degeneratívnych zmien v jednom z oddelení chrbtice. Bežnými príčinami akútnej bolesti sú zranenia, sedavý spôsob života a zmeny súvisiace s vekom.

  V niektorých prípadoch sa klinický obraz výbežku nemusí v počiatočnej fáze prejaviť výraznými symptómami. To neumožňuje včasnú detekciu patológie a začatie liečby drogami. Pred liečbou vyčnievania disku chrbtice bedrovej alebo krčnej chrbtice sa vykoná kompletné vyšetrenie pacientov, aby sa určila jeho príčina.

  Správny prístup k liečbe

  Výčnelok - výčnelok medzistavcovej platničky do kanála miechy. Nervové vlákna a krvné cievy sú stlačené, podráždené a porušené. Výstupok disku L5 S1 sa vyvíja medzi posledným bedrovým stavcom a krížovou kosti. Medzistavcové platničky vykonávajú v tele tieto funkcie:

  • dať chrbtici odolnosť voči zvýšeným nákladom;
  • poskytuje svoju mobilitu a flexibilitu;
  • náraz absorbuje náraz počas cvičenia.

  Ale v dôsledku deštruktívnych zmien počas vývoja výčnelku dochádza v tkanivách disku k strate tekutín, čo výrazne znižuje jeho veľkosť. Najčastejšie patológia postihuje lumbosakrálnu chrbticu, ktorá je v roku 2005 vystavená značnému stresuľudský životný proces. Neuropatológovia varujú, že výstupok je taký bolestivý stav, že v prípade absencie lekárskeho zásahu môže spôsobiť medzistavcovú prietrž.

  Liečba výčnelku medzistavcovej platničky je nezávislá od jej umiestnenia. Preto lekári pri zostavovaní terapeutického režimu berú do úvahy iba stupeň poškodenia a sklon k progresii patológie. Je možné zmierniť stav pacienta a zastaviť deštrukciu kostí, chrupavky a tkanív kĺbov pomocou integrovaného prístupu k liečbe, ktorý pozostáva z týchto opatrení:

  • užívanie liekov - nesteroidné protizápalové lieky, antispasmodiká, chondroprotektory;
  • vykonávanie fyzioterapeutických postupov - elektroforéza, elektroyostimulácia, magnetoterapia;
  • triedy terapeutickej gymnastiky a telesnej výchovy (LFK);
  • použitie klasickej masáže, akupunktúry, hirudoterapie;
  • na sebe špeciálne ortopedické korzety;
  • v prípade potreby odpočinok na lôžku.

  Chirurgia sa zvyčajne nevyžaduje v tomto štádiu degeneratívnych zmien. Operácie sa vykonávajú iba pri zlyhaní konzervatívnej liečby. Neuropatológovia v poslednej dobe často musia liečiť bedrový výčnelok u veľmi mladých ľudí. Lekári pripisujú túto tendenciu nízkej motorickej aktivite. Chlapci a dievčatá radšej trávia voľný časčas pri počítačových stoloch, čo negatívne ovplyvňuje nielen držanie tela, ale aj celkový stav chrbtice.

  Pri liečbe výčnelkov sa môže infúzia liečivých rastlín použiť ako bohatý nápoj

  .

  Lekárske odporúčania

  Terapia patologického procesu by mala byť zameraná na zabránenie ďalším degeneratívnym deštruktívnym zmenám. Nedostatočná liečba alebo zanedbanie lekárskych odporúčaní povedie k zvýšeniu závažnosti príznakov - bolesť a stuhnutosť pohybov. Preventívne opatrenia sú úplným vylúčením ťažkej fyzickej námahy z obvyklého životného štýlu:

  • šport;
  • vzpieranie.

  Keď znaky výbežku medzistavcových platničiek začnú človeka v mladom veku obťažovať, lekári odporúčajú zmeniť miesto výkonu služby, ak je spojené s dlhodobým pobytom vo zvislej polohe. Čo iné pomôže rýchlej eliminácii bolesti a nástupu uzdravenia:

  • počas liečby je potrebné opustiť zlé návyky - používanie alkoholických nápojov a fajčenie. Etylalkohol a nikotín sú zlúčeniny, ktoré sú toxické pre ľudské telo. Ich prítomnosť v systémovom obehu bude vážnou prekážkou pri oprave poškodenia a zlepšení prísunu krvi do tkanív;
  • Ľudia s nadváhou často trpia chorobami pohybového ústrojenstva. Zvýšené zaťaženie spôsobuje rýchle zničeniekostné tkanivo. Od začiatku liečby by mala postupne znižovať telesnú hmotnosť a vylúčiť z potravy vysoko kalorické potraviny;
  • bolesť pri vyčnievaní medzistavcovej platničky je často sprevádzaná zápalom. Bohaté pitie pomôže znížiť závažnosť tohto procesu. Je potrebné piť najmenej dva litre tekutín denne - čistá voda, infúzia a odvar z bylín, ovocných nápojov a ovocných nápojov.

  Terapia patológie v domácnosti spočíva nielen v prijatí určitého typu drog, ale aj v dodržiavaní pravidiel ich používania. Prekročenie denných a jednorazových dávok, ako aj frekvencia užívania drog v nádeji na rýchle uzdravenie nie sú povolené.

  Liečba drogami

  Hlavnou liečbou protrúzie bedrovej chrbtice je užívanie farmakologických liekov. V počiatočnej fáze liečby sú potrebné na zmiernenie bolesti a zníženie závažnosti zápalového procesu. V budúcnosti sa pacientom predpisuje patogénna liečba, ktorá eliminuje komplikácie, ktoré sa vyskytli, a bude slúžiť ako profylaxia na relapsu patológie.

  Hlavným účelom užívania rôznych liekov je úplné obnovenie funkčnej aktivity miechy. Operácia sa vykonáva, ak výstupok medzistavcových platničiek ohrozuje integritu miechových nervov.

  Dlhodobé používanie Teraflexu vám umožňuje úplne zbaviť sa vyčnievania medzistavcových platničiek

  Svalové relaxanciá

  Liečiťvýstupok krčnej a bedrovej chrbtice môže byť svalovým relaxanciom v kapsulách alebo tabletách. Iba s akútnou bolesťou pri rezaní je pacientovi intramuskulárna injekcia roztokov. Pretože lieky majú významný počet kontraindikácií, môžu vyvolať nežiaduce vedľajšie účinky, na zníženie dávky sa preto používajú spolu s antispasmodikami.

  Medzi najbežnejšie používané látky na uvoľňovanie svalov patria:

  • Tizanidín (Tizalud). Užívanie drogy pomáha obnoviť pohyblivosť chrbtice a eliminuje silnú bolesť;
  • tolperison (Midokalm). Liečivo v priebehu liečby sa používa v tabletách a na zmiernenie záchvatu akútnej bolesti sa používa intramuskulárny roztok;
  • Baclofen (Baclosan). Droga rýchlo uvoľňuje svalové vlákna, zbavuje človeka nepríjemných pocitov.

  Svalové relaxanciá majú analgetické a vazodilatačné účinky. Pri liečení pacientov s chorobami močového ústrojenstva sa tieto lieky nepoužívajú kvôli možnej akumulácii v tkanivách. Účinné látky svalových relaxancií sú súčasťou mastí a gélov na kĺby. Na ošetrenie poškodených diskov bedrovej alebo krčnej chrbtice je však nepraktické používať vonkajšie prostriedky, pretože stavce sú príliš hlboko v ľudskom tele.

  Nesteroidné protizápalové lieky

  Takmer vždy sa nesteroidné lieky používajú na liečbu výčnelku krčnej alebo bedrovej chrbtice.protizápalové lieky. Tento patologický proces je sprevádzaný bolesťou a opuchom mäkkých tkanív, obmedzujúcim pohyb. Zápal sa teda prejavuje a postupne sa šíri do susedných neporušených oblastí. NSAID sa používajú vo forme kapsúl na priebeh terapie a na zmiernenie ataku bolesti lekári predpisujú intramuskulárne injekcie, obvykle diklofenak alebo jeho štruktúrne analógy - Voltaren, Ortofen.

  Tieto lieky majú najväčší terapeutický účinok:

  • naproxén;
  • ketoprofén;
  • nimesulid;
  • Meloxikam;
  • Indometacín.

  Dokonca aj po jednorazovom použití kapsúl a tabliet sa stav pacienta zlepšuje a úplné zotavenie nastáva po priebehu nesteroidných protizápalových liekov. Denné a jednotlivé dávky, ako aj trvanie liečby sú určené neuropatológom. Zohľadňujú sa výsledky inštrumentálnych štúdií na krku alebo dolnej časti chrbta, čo umožňuje zistiť mieru poškodenia stavcov. Jedným z najdôležitejších faktorov uskutočniteľnosti použitia NSAID je stav gastrointestinálneho traktu pacienta.

  Nesteroidné protizápalové lieky sa užívajú spolu s inhibítormi protónovej pumpy:

  Odporúčame prečítať si: Ako zaobchádzať s bolesťou chrbta
  • omeprazol (Omez, Ultopom);
  • Rabeprazol (Noflux, Khairabesol);
  • Pantoprazol (Nolpaza, Sanpraz).

  Tieto lieky inhibujú nadprodukciukyselina chlorovodíková a škodlivé účinky NSAID na sliznicu tráviaceho traktu. Iba komplexné použitie nesteroidných liekov a inhibítorov protónovej pumpy dokáže liečiť bolestivé výčnelky bez toho, aby spôsobovali žalúdočné vredy alebo gastritídu.

  Chondroprotektory

  Degeneratívne patológie medzistavcových platničiek sú založené na opotrebení chrupavky v dôsledku vonkajších faktorov alebo narušenia metabolických procesov. Výsledkom je nedostatok živín a biologicky aktívnych látok v tkanivách chrbtice. Obnovenie výslednej nerovnováhy pomôže chondroprotektorom výmenných kurzov:

   76) Teraflex;
  • Structum;
  • Arthra;
  • Alflutop;
  • Dons.

  Zloženie prípravkov obsahuje prírodné aj syntetické zložky. Prenikajú do poškodených kĺbov, hromadia sa v nich a spomaľujú deštruktívne degeneratívne procesy. Dochádza k postupnej obnove kosti a chrupavky, ako aj k normalizácii krvného obehu. Vyššie uvedené lieky sú veľmi drahé a ak vezmete do úvahy celkové náklady na liečbu, získate veľmi hmatateľnú sumu pre rodinný rozpočet.

  V lekárňach sa nedávno objavili biologicky aktívne prísady. Obsahujú veľké množstvo:

   84) chondroitín;
  • glukozamín.

  Tieto prírodné zlúčeniny sú neoddeliteľnou súčasťou ľudských kostí, chrupavky a kĺbových tkanív. Môžu úspešne liečiť krčný výčnelokoddelenie a bedrová chrbtica. Vďaka kombinácii zložiek potravinových doplnkov sa optimálny stav medzistavcových platničiek a kĺbov rýchlo normalizuje.

  Na obnovenie štrukturálnych prvkov miechy sa vyžaduje nepretržité podávanie chondroprotektorov. Pri ťažko poškodených kĺboch ​​môže liečba trvať niekoľko rokov. Teraflex a Arthra sú predpísané pacientom, ktorí majú predispozíciu na výskyt skorého vyčnievania hrudnej alebo krčnej chrbtice.

  Masti a gély s NSAID sa používajú na liečbu vyčnievania medzistavcových platničiek

  Vitamíny skupiny B

  Vitamíny a minerály sa používajú pri komplexnom liečení vyčnievania miechy. Najdôležitejšie je použitie komplexov s vysokým obsahom vápnika, ktoré sú potrebné na posilnenie kostného tkaniva a zabránenie ich ničivým zmenám. Vitamíny skupiny B predpisujú lekári pacientom s akýmikoľvek chorobami pohybového aparátu. Pomáhajú urýchliť obnovu poškodených štruktúr, zlepšujú vedenie nervových impulzov. Aké lieky sa používajú na liečbu vyčnievania medzistavcových platničiek:

  • Pentovit;
  • neuromultivitída;
  • Milgamma;
  • Neurobion;
  • Combilipen.

  Pri ťažkých formách výčnelku sa praktizuje použitie Combibipenu a Milgammy v roztokoch na parenterálne podávanie. Takéto dávkové formy pomáhajú rýchlo a efektívne.obnoviť inováciu.

  Protizápalové masti, krémy a gély

  Ak sa pri liečení vyčnievania chrbtice nevykonáva masť pri relaxácii chrbtice, lekári vo veľkej väčšine prípadov odporúčajú vonkajšie látky s protizápalovými nesteroidnými liekmi. Prenikajú do najhlbších vrstiev tkanív a majú decongestant a analgetický účinok.

  Na zníženie závažnosti zápalového procesu drhnite krčnú alebo bedrovú oblasť takýmito masťami, krémami, gélmi 1-3-krát denne:

  • diklofenak;
  • nimesulid;
  • ibuprofén;
  • Voltaren;
  • Fastum gél.

  Masti a gély s otepľovacím účinkom pomáhajú rýchlo eliminovať stuhnutosť pohybov a silnú bolesť. Po použití týchto vonkajších činidiel sa zlepšuje prísun krvi do poškodených tkanív a živiny a biologicky aktívne látky k nim začínajú voľne prúdiť. Bedrový a krčný výčnelok je možné liečiť Capsicamom, Finalgonom, Revmalgonom zo série 911. Tieto lieky používajte opatrne - u ľudí s citlivou pokožkou môžu vyvolať alergické reakcie.

  Neliečivová terapia

  Lekári, u ktorých sa pôvodne diagnostikovala výčnelok bedrovej alebo krčnej medzistavcovej platničky, uprednostňujú liečbu bez farmakologických látok. Môžete napraviť porušenia, ktoré sa vyskytli, a odstrániť bolestivé pocitypomocou manuálnych terapeutických sedení. Bežnou príčinou deštruktívnych zmien je osteochondróza, ktorú odborník tiež pomôže zbaviť. Po zákroku svalové kŕče vymiznú a bolesť s nimi zmizne. Okrem manuálnej terapie masáže, akupunktúra a terapeutické cvičenia významne zlepšujú pohodu pacienta.

  Pri praktizovaní fyzickej terapie môže byť výčnelok liečený bez liekov

  Terapeutická gymnastika

  Cvičenia fyzioterapie na vyčnievanie bedrových alebo krčných stavcov sa vykonávajú pod dozorom rehabilitológa. Toto je najobľúbenejší spôsob liečby, pomocou ktorého sa znižuje závažnosť symptómov a celkový stav pacienta. Trvalý účinok sa dosiahne iba pri bežných triedach niekoľko mesiacov.

  Na začiatku výcviku sa musíte riadiť odporúčaniami špecialistov:

  • nezačínajú triedy s ťažkou bolesťou, čo naznačuje prítomnosť zápalového procesu;
  • v prípade bolesti a nepohodlia by sa cvičenia mali okamžite zastaviť;
  • Striedanie dynamických a statických cvičení je dôležitou podmienkou na liečbu výčnelkov a účinnosti gymnastiky.

  Hlavným cieľom telesnej výchovy pod dohľadom odborníka je posilnenie korzetu chrbtice, takže všetky cvičenia posilňujú svalové kontrakcie. Rehabilitológovia vám radia ráno robiť gymnastikudosiahnuť maximálny terapeutický výsledok.

  Elektroforéza

  Použitie elektroforézy umožňuje obísť sa bez chondroprotektorov a antispasmodík.

  Liečivé látky počas postupu pod vplyvom elektrického prúdu prenikajú do ľudského tela medzi stavcami. Pri protrúznej terapii sa používa karipainový gél, krém a lyofilizát. Farmakologické liečivo sa vyrovnáva s bolesťou chrbtice, eliminuje zápalový proces, urýchľuje regeneráciu tkaniva chrupavky a poškodených medzistavcových platničiek.

  Prírodné prísady Caripainu plnia mnoho užitočných funkcií:

  • opravy poškodeného tkaniva;
  • dodávajú výživové zlúčeniny do ktorejkoľvek časti chrbtice;
  • zlepšujú krvný obeh tkanív;
  • bránia ďalšiemu vyčnievaniu stavcov.

  Postup je úplne bezpečný a nespôsobuje žiadne nepohodlie. Jedinou kontraindikáciou pri použití elektroforézy pri výčnelku je individuálna intolerancia zložiek liečiva, ktorá je stanovená ošetrujúcim lekárom.

  Je možné patologický proces odstrániť bez chirurgického zákroku - vo väčšine prípadov nie je potrebný chirurgický zákrok. Terapeutický režim zahŕňa iba liečebné a rehabilitačné postupy. Dodržiavanie lekárskych odporúčaní a správny spôsob života prispievajú k rýchlemu uzdraveniu, bránia rozvoju komplikácií.