Ako zaobchádzať, ak je na krku fúkané

Obsah

  Neustále prievan, prudké zmeny teplotných podmienok, nepríjemná poloha hlavy počas nočného odpočinku, predĺžené napätie svalov krku počas práce - to všetko vedie k ochoreniu, ako je cervikálna myozitída. Ľudia hovoria o ňom „sfúkli mu krk“. Niekedy sa tento jav vyskytuje ako komplikácia po chrípke alebo bolestiach v krku. A v prvých fázach vývoja choroby človek necíti žiadne zvláštne príznaky. Bolesť krčnej chrbtice sa objavuje ostro. A keď k tomu dôjde, človek sa musí vyrovnať so svojím novým stavom, odmietnuť aktívny životný štýl a trpieť ťažkými nepohodliami. Aby ste si pomohli zbaviť sa nepríjemných príznakov, musíte vedieť, čo robiť a akú liečbu zvoliť, ak máte bolesti v krku.

  Základy liećby drogami

  Vzhľadom na krćnú myozitídu je potrebné okamżite prijai terapeutické opatrenia, ktoré pomôžu odstránii nepríjemné pocity a tým odstránii samotné ochorenie. Na blokovanie zápalového procesu by sa malo jedno z týchto liekov užívať perorálne:

  • Dicloberl,
  • Nurofen,
  • Ketonal.

  Okamžite zmierňujú zápal a zmierňujú stav pacienta. Ak sa zvýši vysoká teplota, potom je liečba sprevádzaná použitím antipyretík, napríklad paracetamolu. Na postihnutú oblasť môžu byť navyše aplikované masti s otepľovacím účinkom. Sú to Apizatron, Finalgon, Ketonal, Nikoflex. Droga je potrebnávmasírujte masážnymi pohybmi, potom by ste mali krk zabaliť do teplého šálu. Ak nemáte žiadne z navrhovaných nápravných opatrení, môžete použiť vodku komprimáciu. Zahreje tiež bolesť a urýchli krvný obeh.

  Počas tejto terapie musíte robiť svetelnú masáž sami a denne. Pri jemnom pohybe je potrebné krčné svaly miesiť päť minút, potom sa odporúča aplikovať terapeutickú masť.

  Samomasírovanie krku urýchli proces hojenia

  Ak však bol vyhodený krk a v tom čase boli zapálené lymfatické uzliny, masáž je zakázaná. V tomto prípade musia svaly krku zaistiť dokonalý pokoj, všetkými možnými spôsobmi sa snažte vyhnúť prievanu a mali by ste spať na pohodlnom vankúši.

  Okrem toho možno predpísať fyzioterapeutické postupy:

  • moxoterapia;
  • teplé vyhrievacie podložky a suché zábaly;
  • magnetoterapia;
  • UHF a ultrazvuk s hydrokortizónom.

  Všetky tieto postupy umožňujú dôkladné zahriatie tkaniva krku. Počas liečby je však lepšie odmietnuť kúpeľ a saunu. Náhle zmeny teploty iba zhoršia situáciu a môžu vyvolať nežiaduce komplikácie.

  Lieky na vnútorné použitie

  Na rýchle zmiernenie bolesti a zastavenie rozvoja zápalového procesu pomáhajú lieky patriace do skupiny analgeticko-antipyretík, ako aj nesteroidné lieky. Takéto lieky znižujú dokonca aj najintenzívnejší syndróm bolesti. Iné ako to sú onieliminuje opuch a začervenanie mäkkých tkanív, normalizuje telesnú teplotu a pomáha zlepšovať mobilitu krčných stavcov.

  Medzi najbežnejšie protizápalové lieky patria:

  • paracetamol a aceklofenak;
  • indometacín a meloxikam;
  • Lornoxicam a Piroxicam;
  • Naproxen a Celecoxib;
  • Ketorolac a nimesulid.

  Ako presne lieči myozitída krku takýmito liekmi, určuje iba lekár. Je to on, na základe charakteristík priebehu zápalu a berúc do úvahy závažnosť všeobecných príznakov, predpisuje dávkovanie lieku a volí trvanie priebehu. Liečba liekmi však spravidla nepresiahne päť dní. V opačnom prípade bude možné sa neskôr stretnúť s vedľajšími účinkami. Deti, ktoré majú vydutý krk, môžu dostať iba paracetamol a ibuprofén. Všetky ostatné lieky sú povolené iba od veku 18 rokov.

  Vonkajšia liečba

  Gély a masti sa často používajú na liečbu cervikálnej myozitídy. Poskytujú tiež rýchle výsledky, ale zároveň majú menej vedľajších účinkov a ich použitie nespôsobuje žiadne ťažkosti. V takom prípade sa proces liečby takýmito látkami môže uskutočniť bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.

  Externé výrobky sa môžu používať bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom

  Je však potrebné pripraviť sa na skutočnosť, že používanie mastí a gélov môže v niektorých prípadoch vyvolať alergiu.reakcie. Vonkajšie lieky sa tiež častejšie vyberajú v prípade, že krk bolí mierne a osoba netrpí ťažkými kŕčmi.

  Frekvencia používania mastí sa mení až trikrát denne. Liečivo sa typicky aplikuje na postihnutú oblasť tenkou vrstvou. Ak sa bolesť rozšíri do ďalších častí tela, potom sú chrbát a plece rozmazané. Najčastejšie masti, ktoré môžu ohriať svaly a aktivovať krvný obeh, sú:

  • Finalgon,
  • Capsicam,
  • Viprosal.

  Môžu sa používať masti, ktoré spolu s účinkom otepľovania majú protizápalové a analgetické vlastnosti. To je presne to, čo znamená Dolobene. Má komplexný účinok.

  Ak počas takejto liečby dôjde k neznesiteľnej bolesti, je lepšie poradiť sa s odborníkom. V takých prípadoch ošetrujúci lekár predpisuje novokainové blokády, ktoré sa vykonávajú niekoľkokrát týždenne. Okrem toho musíte kontaktovať neurológa, aby ste vylúčili výskyt komplikácií.

  Tradičná medicína

  Ak je krk prepálený a bolí ho, čo spôsobuje nepohodlie a nepohodlie, môžete použiť recepty tradičnej medicíny. Najproduktívnejšie z nich sú:

  • Vodka compress.
  • Použitie zemiakov.
  • Stlačiť z listov lopúch.
  • Aplikácie z chrenu.
  • Tinktúra z lila.

  Vodka compress je schopná nahradiť aj tie najdrahšie masti na zohrievanie. Potrebujete vziať kusgázu, vložte ju do niekoľkých vrstiev a hojne ju namočte do vodky. Potom sa na boľavé miesto nanesie gáza a zafixuje sa lepiacou fóliou. Kompresia sa navinie na šál a na niekoľko hodín odchádza.

  Aplikácia zemiakov dokonale zahreje svaly krku, obmedzí existujúce opuchy a zmierni všetky bolesti. Niekoľko kusov koreňovej plodiny je potrebné zvárať v uniformách, kým nie sú mäkké. Potom sa zemiaky musia miesiť vidličkou spolu so šupkou a výsledná teplá hmota sa zabalí do bavlnenej tkaniny, ktorá sa potom aplikuje na postihnutú oblasť. Je lepšie zabaliť si šál na krk. Túto aplikáciu nechajte, kým sa zemiaky úplne nevychladnú. Samotný zákrok sa musí vykonať večer pred spaním.

  Zemiaková komprimácia zníži opuch a odstráni bolesť

  Listy lopúcha tiež pomáhajú pri liečbe cervikálnej myozitídy doma. Rastlina sa musí najprv dôkladne umyť a opariť vriacou vodou. Potom sa listy aplikujú na miesto, ktoré bolí, a zafixujú sa kúskom akéhokoľvek teplého tkaniva. Obal sa nosí na päť hodín.

  Chrenové aplikácie majú vynikajúce otepľovacie vlastnosti.

  V krátkom čase zmierňujú všetky nepríjemné a bolestivé príznaky. Aby ste takúto aplikáciu urobili, musíte zobrať 200 g chrenu a nastrúhať ju. Potom hmotu zabalte do gázy a pripevnite ju na krk. Aplikujte aplikáciu utierkou a nechajte pôsobiť 7 - 9 hodín. Niekedy môže spôsobovať použitie chrenupocit pálenia. A ak sa stane neznesiteľným, musí byť obklad odstránený a pokožka utretá rastlinným olejom. Tento postup opakujte, až kým nebudete môcť konečne vyliečiť myozitídy krčných stavcov.

  Tinktúra vyrobená z lila kvetov sa vyrovná so zápalom svalov. Za týmto účelom odoberte 100 g kvetov a naplňte ich 500 ml liehoviny. Nádobu vložte na desať dní na chladné miesto. Pripravená infúzia bude musieť trieť boľavé miesto. Tento postup sa odporúča opakovať až desaťkrát denne. A trvanie celého kurzu bude pokračovať, až kým nezmiznú všetky nepríjemné pocity.

  Ak je krk vyklenutý a človek začína v tejto oblasti pociťovať silnú bolesť, nemali by ste čakať, kým sa situácia zhorší a nepohodlie sa stane neznesiteľným. Je nevyhnutné okamžite prijať určité opatrenia na odstránenie zápalového procesu. Pri výbere spôsobu liečby myozitídy na krku musíte uprednostniť komplexnú liečbu. Na tento účel by sa lieky mali doplniť o alternatívne recepty a fyzioterapeutické postupy.