Ako vyšetriť pankreas

Obsah

  pankreas je najdôležitejším orgánom nášho tela, ktorý vykonáva životne dôležité funkcie. Pankreas je zodpovedný za uvoľňovanie hormónov zapojených do metabolických procesov. Patológie endokrinnej žľazy sa nie vždy prejavujú jednoznačne. Diagnóza chorôb pankreasu preto hrá dôležitú úlohu pri včasnom odhalení závažných porúch. V tomto článku sa budeme zaoberať modernými metódami skúmania tohto orgánu.

  Komu a prečo ho odovzdať?

  Pankreas je jedným z najdôležitejších a najzraniteľnejších orgánov tráviaceho traktu. Patológie pankreasu sú bežné u dospelých aj u detí.

  Hlavnou úlohou tela je výroba pankreatickej šťavy, inzulínu a glukagónu. Funkčná činnosť iných orgánov závisí od jeho práce, a to nielen pre tráviaci systém.

  Napriek skutočnosti, že pankreas je malý, má hlavnú funkciu rozkladať jedlo, rýchlo ho tráviť a asimilovať potrebné živiny.

  Zápal podžalúdkovej žľazy sa môže vyskytnúť v dôsledku nevyváženej stravy, prejedania sa, závislosti na mastných potravinách, vyprážaných potravinách, nezdravých potravinách, ako aj v dôsledku nadúvania nadmerne pikantnými potravinami.

  Aj keď ste nikdy nezažili nepohodlie po jedle, nevoľnosti alebo bolesti na ľavej strane, skontrolujte si svoj podžalúdok.nikdy neuškodí.

  Poznámka!Včasné vyšetrenie pankreasu môže zachrániť životy.

  Symptómy pacientov s ochorením pankreasu sú často podceňované. Patológia je niekedy asymptomatická, čo diagnózu veľmi komplikuje. Preto je dôležité pozorne sledovať svoje telo a včas reagovať na prvé, najčastejšie podceňované príznaky.

  Nasledujúce príznaky by vás mali viesť k štúdiu pankreasu:

  • bolesť v hornej časti brucha;
  • náhle a rýchle chudnutie;
  • nevoľnosť a zvracanie;
  • poruchy stolice;
  • nadúvanie;
  • strata chuti do jedla alebo naopak nadmerná chuť do jedla;
  • svrbenie kože;
  • tmavý moč a stolica svetlej farby;
  • horúčka;
  • žltačka.

  Okrem testov predpísaných lekárom, ak je podozrenie na chorobu, je potrebné preskúmať pankreas, aby sa monitorovala účinnosť priebehu liečby a jej korekcia u pacientov so závažnými patológiami orgánov.

  Testy na testovanie pankreasu si vyžadujú predchádzajúcu prípravu pacientom. Napríklad biochemický krvný test sa vykonáva nalačno a posledné jedlo by sa malo dokončiť osem až desať hodín pred časom testov.

  24 hodín pred testom je potrebné upustiť od užívania liekov, jedenia mastných, vyprážaných potravín a alkoholu, ako ajintenzívna fyzická námaha. To vám umožní získať najspoľahlivejší a objektívne odrážajúci obraz o stave tela.


  Je potrebné vykonať testy na kontrolu stavu pankreasu
  .

  Pre pankreatitídu

  Laboratórne testy môžu určiť nasledujúce:

  • stupeň poškodenia orgánov;
  • stav organizmu ako celku;
  • koncentrácia sekretovaných enzýmov;
  • stupeň rozvoja zápalovej reakcie;
  • povaha patológie;
  • prítomnosť komplikácií.

  Diagnóza vám okrem toho umožňuje vidieť dynamiku liečby. Na výskum berte krv, moč, výkaly.

  Pankreatitída u detí je diagnostikovaná pomocou takýchto laboratórnych testov:

  • Kompletný krvný obraz. Záujem o hladinu leukocytov, ESR. Pri zápale budú tieto ukazovatele nad normálne.
  • Biochémia krvi. Deteguje sa zvýšenie množstva amylázy, trypsínu a lipázy a glukózy.
  • Analýza trusu. Zistili sa nestrávené častice potravín.

  Krv

  Pomocou všeobecného krvného testu je možné zistiť príznaky zápalového procesu. Prejaví sa to vo forme zrýchleného indexu ESR a zvýšeného počtu leukocytov a neutrofilov. Indikátory sa pri vykonávaní lekárskeho ošetrenia rýchlo vrátia do normálu. ESR je stabilizovaný najnovšími. Ak sa tieto ukazovatele nevrátili k normálu, môže to naznačovať vývoj komplikácií.

  Krvný test na pankreatitídu s hemoragickými komplikáciami (hemorágia) sa ukážekvapka hemoglobínu a červených krviniek. Pri chronickom zápale sú krvné obrazce rôzne. Počet leukocytov klesá, rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) sa spomaľuje. Je to kvôli nedostatku živín. V závažných prípadoch sa budú pozorovať príznaky anémie.

  Všeobecný krvný test sa vykonáva nalačno. Medzi posledným jedlom a odobratím biologického materiálu musí uplynúť najmenej osem hodín. Príjem vody neovplyvňuje krvný obraz. Odporúča sa vykonať štúdiu ráno, pretože ukazovatele sa môžu počas dňa meniť. Všetky laboratórne normy sú navrhnuté špeciálne pre ranné hodiny. Deň pred testom sa musíte zdržať alkoholu, fajčenia a intenzívnej fyzickej námahy.

  Na stanovenie presnej diagnózy nie je možné upustiť od biochemického krvného testu. Analýza skúma nielen pankreas, ale aj pečeň. Na presnú otázku, či je pankreatitída skutočne prítomná, možno zodpovedať hladinu koncentrácie amylázy (enzým na rozklad škrobu).

  POZOR!Odporúča sa vykonať test pankreasu dvakrát, aby sa získali čo najpresnejšie výsledky.

  Už niekoľko hodín po aktivácii zápalového procesu v pankrease sa obsah tejto látky v krvi zvyšuje. Lekári si však nevšimli vzťah medzi koncentráciou amylázy a závažnosťou choroby.

  Ďalšou diagnostickou metódou používanou na detekciu pankreatitídy jekrvný test na lipázu (enzým, ktorý štiepi lipidy). Toto je špecifickejšia štúdia pankreatitídy, pretože táto látka je produkovaná iba pankreasom a jej hladina stúpa výlučne s patológiami tohto orgánu.


  Kľúčovými ukazovateľmi v počiatočnej diagnóze je koncentrácia amylázy v krvi

  Na správne určenie, či pacient zvýšil hladinu lipázy v krvi, je potrebné, aby nejedol jedlo dvanásť hodín pred štúdiou. Spoľahlivosť výsledku môže byť ovplyvnená emočnými zážitkami a fyzickou aktivitou.

  V prípade akútneho záchvatu pankreatitídy je možné pozorovať zvýšenie hladín lipázy v priebehu niekoľkých prvých hodín. Je to kvôli zablokovaniu pankreatického kanálu, čo vedie k prudkému zvýšeniu tlaku, k poškodeniu tkanív orgánov a tráviacim enzýmom prenikajú hematopoetickým systémom.

  Toto je život ohrozujúci stav, pretože jeho vlastné enzýmy poškodzujú tkanivá tela, čo vedie k ich smrti. U pacientov sa rýchlo vyvinú vážne poškodenia vnútorných orgánov, ktoré môžu spôsobiť smrť pacienta.

  Pri pankreatitíde získajú veľkú marker aj iné markery:

  • Glukóza. Na pozadí nedostatočnej syntézy inzulínu sa tento ukazovateľ zvýši.
  • Bilirubín. Prebytok sa pozoruje s kameňmi v žlčníku, ktoré sa tvoria na pozadí opuchupankreas.
  • 76) Transamináza. Pri akútnom záchvate sa pozoruje krátkodobé zvýšenie koncentrácie.
  • Trypsín, elastáza, fosfolipáza. Zvýšenie množstva je charakteristické pre chronický zápal.
  • Albumín, celkový proteín, feritín, transferín sú znížené.
  • C-reaktívny proteín. Deteguje sa v nádorových procesoch, infekčných léziách.
  • Vápnik. Znížené s predĺženými pankreatickými léziami.

  Výkaly

  Pacient môže mať na pozore skutočnosť, že výkaly sa môžu prvýkrát umyť ťažko, majú nepríjemný zápach a lesklý povrch a často je potrebné vyprázdniť výkaly.

  Koprologická štúdia odhaľuje narušenú funkciu endokrinného orgánu vrátane poruchy syntézy enzýmov. Zvýšenie koncentrácie neutrálneho tuku vo výkaloch naznačuje nedostatok enzýmov pankreasu. Na dosiahnutie spoľahlivých výsledkov musí pacient dodržiavať špeciálnu diétu a odmietnuť užívať enzymatické prípravky.

  Špecialisti v laboratóriu budú venovať pozornosť príliš svetlej farbe výkalov. To naznačuje problém so žlčovými cestami. Môžu byť prenášané opuchom pankreasu.

  Ak sa zistí, že výkaly obsahujú vysoké hladiny tuku a mydla spolu s normálnymi žlčovými kyselinami, majú odborníci právo diagnostikovať zlyhanie exokrinných orgánov.

  Skúšobná vzorka by sa mala získať po spontánnom pohybe čriev. Zber biologického materiálu je zakázanýpoužívať preháňadlá a robiť klystír. Výkaly sa zbierajú zo štyroch rôznych miest pomocou špachtle v sterilnom obale. Výkaly by nemali obsahovať nečistoty moču alebo menštruačného toku. Pri odbere vzorky musia ženy uzavrieť vaginálny otvor vatovým tampónom.

  Moč

  V prípade podozrenia na pankreatitídu má analýza moču na amylázu veľkú diagnostickú hodnotu. Zvýšená hladina tohto enzýmu trvá dlhšie ako v krvi. Navyše u pacientov s chronickým alebo závažným zápalovým procesom sú hodnoty amylázy v rámci normálnych limitov.

  Iné príznaky môžu naznačovať poruchu pankreasu:

  • zakalenie moču spojené s prítomnosťou hnisavého vylučovania;
  • stmavnutie telesnej tekutiny;
  • detekcia cukru;
  • prítomnosť červených krviniek;
  • zvýšila koncentráciu diastázy.

  Osobitne stojí za zmienku o uskutočniteľnosti analýzy moču na alfa-amylázu. Tento laboratórny ukazovateľ ukazuje, ako funguje pankreas a ako účinne štiepi škrob.

  Diastáza sa rozpadne v priebehu prvej hodiny, takže zber moču je vopred zakázaný. Kontaminácia moču alebo jedla môže mať za následok skreslený výsledok. A tiež nespoľahlivý výsledok možno získať po požití alkoholu.

  Pri rakovine

  Hoci rakovina pankreasu nie je najbežnejšia, úmrtnosť na ňu je vyššia ako na rakovinu prsníka. V dôsledku tohodifúzne zmeny v patológii orgánov je ťažké diagnostikovať. Patológia sa prejavuje vo forme bolesti brucha, straty chuti do jedla, žltačky, chudnutia. V deväťdesiatich percentách všetkých prípadov sa príznaky začnú prejavovať, keď choroba už aktívne progreduje. V tomto prípade sa nádoru podarí dosiahnuť dostatočne veľkú veľkosť, vedie k poškodeniu lymfatických uzlín a objaveniu sa metastáz. Aj pri včasnej diagnóze má rakovina pankreasu zlú prognózu.


  Prebytok nádorových markerov možno pozorovať dokonca aj u zdravého človeka

  Kto potrebuje krvný test na nádorový marker? Týka sa to predovšetkým ohrozených osôb:

  • fajčiari;
  • pacienti starší ako šesťdesiat rokov;
  • ľudia s pankreatitídou, diabetes mellitus;
  • Obézni pacienti.

  FAKT!Neexistujú žiadne testy na zistenie skorého karcinómu pankreasu.

  Pri rakovine hlavy pankreasu sa často pozoruje leukocytóza, výrazný posun leukocytovej receptúry doľava, zvýšenie ESR, trombocytóza a prudké zvýšenie bilirubínu. Tieto štúdie môžu pomôcť pri diferenciálnej diagnostike.

  Pri rakovine tela a chvosta podžalúdkovej žľazy obyčajný krvný test obvykle tiež preukáže leukocytózu, trombocytózu a zrýchlenú ESR. Zvýšené hladiny lipázy sú dôležitým markerom v nádorovom procese. U mnohých pacientov s rakovinou pankreasu je aktivita alkalickej fosfatázy zvýšená. S nádorovým procesomhodnoty amylázy môžu tiež prekročiť normálne hodnoty.

  Testy na CA 242 a CA 19-9 majú pomerne vysokú citlivosť a špecifickosť, ale ich hladiny sa môžu zvýšiť dokonca aj v zdravom tele. Preto je test na nádorové markery pomocnou metódou na diagnostiku rakoviny. Ak existuje podozrenie na zhubný nádor, používajú sa aj ultrazvuk, MRI a CT.

  Pri cukrovke

  Diabetes mellitus je choroba, ktorá si vyžaduje neustále monitorovanie hladín glukózy v krvi. Ak máte chorobu pod kontrolou, môžete si udržať kvalitu života na správnej úrovni a zabrániť vzniku komplikácií.

  Niektoré diabetické testy sa môžu vykonávať samostatne doma. Týka sa to napríklad stanovenia hladín cukru v krvi nalačno. Štúdia sa vykonáva okamžite po prebudení. Po poslednom jedle by malo uplynúť najmenej osem hodín. Na reguláciu absorpcie potravy v tele sa môže koncentrácia glukózy určiť dve hodiny po jedle.

  Dva dni pred analýzou by ste nemali piť alkohol, inak sa zvýši cukor. Z toho istého dôvodu by ste nemali fajčiť niekoľko hodín pred štúdiou. Je tiež lepšie zdržať sa intenzívnej fyzickej námahy.

  Za zmienku tiež stojí, že stres môže ovplyvniť hladinu cukru. Nemali by ste byť testovaní po terapeutických procedúrach, ako sú masáže, röntgenové lúče alebo fyzioterapia. Môže to mať za následok skreslený výsledok. Počas tohto obdobia nemá zmysel darovať krvinfekčné ochorenie, v každom prípade sa zvýši hladina glukózy.

  Krvný test na glykovaný hemoglobín sa vykonáva v špecializovanom zariadení. Je to veľmi dôležitý ukazovateľ, ktorý poskytuje informácie o priemernej hladine glukózy v krvi za posledné tri mesiace. Sledovanie výkyvov cukru však stále nie je možné. Avšak počas nárastu glukózy sa tvoria všetky komplikácie cukrovky. Preto krvný test na glykovaný hemoglobín nevylučuje potrebu pravidelného testovania hladiny glukózy v krvi nalačno.

  Krvný test na C-peptid tiež poskytuje informácie o fungovaní pankreasu. Zvýšenie koncentrácie je diagnostickým príznakom prediabetov.

  Krvný test na cholesterol je zahrnutý v povinnom zozname testov, ktoré možno použiť na monitorovanie metabolizmu lipidov v tele. Pri cukrovke je potrebné monitorovať celkový cholesterol a jeho zložky („prospešný“ a „škodlivý“).

  Všeobecný močový test pomáha včas odhaliť možné obličkové komplikácie diabetes mellitus. Ak sa pacient sťažuje na poškodenie zraku, vykoná sa vyšetrenie fundusu.

  Zhrnutie

  Laboratórne testovanie je kľúčovou metódou na diagnostikovanie chorôb pankreasu. Stav orgánu sa dá skontrolovať pomocou krvných testov, moču a výkalov. Laboratórne štúdie sú často dostupné pre mnoho zdravotníckych zariadení, umožňujú vám rýchlo a presne určiť diagnózu. Ak máte podozreniePankreatitída sa odporúča, aby sa pacient podrobil všeobecnému a biochemickému krvnému testu, stolici pre koprogramy a moču pri diastáze. Ak je podozrenie na rakovinu, podávajú sa hematologické testy na nádorové markery.

  Pacienti s cukrovkou musia neustále monitorovať hladinu glukózy v krvi. Štúdium glykovaného hemoglobínu sa v poslednej dobe stáva čoraz obľúbenejším. Analýza poskytuje informácie o priemernej glukóze za posledných niekoľko mesiacov. Je potrebné skontrolovať činnosť pankreasu s výskytom rušivých príznakov, ako je bolesť v ľavom hypochondriu, nevoľnosť, vracanie, strata chuti do jedla, strata hmotnosti. Prevenciu je možné vykonať aj pomocou laboratórnych testov, pretože mnohé patológie endokrinného orgánu sú asymptomatické.