Ako vyliečiť zarastený necht a dá sa urobiť bez chirurgického zákroku?

Väčšina ľudí sa veľmi obozretne venuje manikúre, pretože ruky osoby sú vždy v nedohľadne. Mnohí ľudia však zabudnú nasledovať nechty na nohách a pamätajú si ich iba vtedy, keď pri chôdzi dôjde k ostrej a neznesiteľnej bolesti. V takejto situácii však už nemusí konzervatívne liečenie pomôcť a človek bude musieť vyhľadať pomoc chirurga. Aby ste tomu zabránili, musíte vedieť, ako liečiť zarastený necht, keď sa objavia prvé príznaky, a ako chrániť svoje nohy pred týmto ochorením pomocou preventívnych metód. O tom sa bude diskutovať neskôr.

Zarastený necht - kde?

Hlavným dôvodom výskytu zarasteného nechtu je nepochybne vrodená predispozícia a nedodržiavanie hygienických noriem (stláčanie, pevné topánky a nadmerné orezávanie rohov nechtov počas pedikúry).

Spočiatku nechtová doska poškodzuje susednú kožu - objavia sa malé rany, pacienti si všimnú sčervenanie a opuch poškodenej oblasti. Potom je tu bolesť, ktorá je oveľa horšia pri chôdzi. Navyše, ak sa opatrenia neprijmú včas, situácia sa prehĺbi a poškodenie tkanív bude vážnejšie.

Takmer 2/3 všetkých prípadov diagnostiky zarastených nechtov na nohách sa vyskytujú u žien, ktoré kvôli kráse radšej nosia nepohodlnú obuv, ktorá stláča ich prsty na nohách.

Pri nosení takýchto topánok sa necht neustále vtláča do klinca, čo vedie k rozvoju tejto patológie.

Problém zarasteného nechtu je často spájaný s plochými chodidlami, traumami a hubami nôh - všetky tieto body môžu viesť k nesprávnemu rastu nechtov (zhrubnutie a skrútenie) a následne k vytvoreniu zarasteného nechtu.

Ako liečiť zarastený necht?

Samozrejme, ak sa zistia prvé príznaky zarasteného nechtu, je potrebné vyhľadať pomoc lekára, ktorý predpíše príslušnú liečbu. Toto ochorenie nevyžaduje žiadne špeciálne vyšetrenie. Lekár vás požiada, aby ste urobili iba všeobecný krvný test, aby ste určili mieru aktivity zápalového procesu. V niektorých prípadoch budete musieť darovať krv, aby ste vylúčili prítomnosť cukrovky.

V závažných prípadoch sa môže vyžadovať konzultácia s dermatológom (ak je huba) alebo s röntgenovým žiarením (ak existujú komplikácie).

Je možné vyrastený necht vyliečiť doma?

V najskorších štádiách choroby je domáca liečba prijateľná. Najprv by ste sa však mali poradiť so svojím lekárom.

Hlavným bodom prispievajúcim k rýchlemu zotaveniu je správne rezanie nechtov na nohách. Malo by sa to robiť hladko a iba priamo, hrany by mali byť mierne (dôležité!) Zaoblené, pretože sa najužšie dostanú do kontaktu s pokožkou. U starších ľudí to nie je také ľahké, pretože ich nechtová doska sa stáva tvrdšou a hrubšou. Preto sa pred vykonaním tejto manipulácie odporúča kúpeľ nôh.

Okrem toho výsledná rana aleboodporúča sa ošetriť iba zapálenú oblasť v blízkosti nechtu dezinfekčným roztokom (napríklad furatsilinom). Tým sa zabráni pridaniu infekcie, ktorá môže výrazne zhoršiť priebeh choroby. Môžete tiež použiť všetky druhy kúpeľov na nohy s prídavkom manganistanu draselného alebo chlórhexidínu.

Niekedy lekár odporúča nainštalovať špeciálne zariadenie (svorky, taniere, pružiny), ktoré vám tiež umožní zbaviť sa zarasteného nechtu. Princíp ich pôsobenia je založený na eliminácii mechanického faktora traumy na klinec a priľahlé tkanivo. Neobávajte sa tejto liečebnej metódy - je to úplne bezpečné a nezasahuje do nosenia obuvi.

Zarastený necht - operácia?

Zďaleka nie vždy s zarasteným nechtom sa vyžaduje chirurgický zákrok. V niektorých prípadoch je však nemožné to urobiť bez neho. Platí to pre prípady, keď sa ochorenie začína alebo sa k nemu pripojila závažná infekcia.

Dôležité! Operácia sa vykonáva vždy v lokálnej anestézii, takže by ste sa nemali báť bolesti.

Metódy chirurgickej liečby:

  • Úplné odstránenie zarasteného nechtu . Táto metóda nie je príliš praktická, pretože nechtové lôžko bude počas 3 mesiacov nechránené. To povedie k zvýšenému traumatu a rozvoju súvisiacich problémov. Okrem toho sa tento problém často opakuje až potom, čo sa necht úplne rozrástol;
  • Odstránenie zarasteného nechtu v kombinácii s plastom nechtového lôžka . Problémy so zranenímlôžko nechtov zostáva, ale následne pretrváva remisia choroby;
  • Laserové odstránenie zarasteného nechtu . Najmodernejšia metóda liečby, ktorá vedie k pretrvávajúcej remisii choroby. Počas operácie sa zarastená časť nechtu a malá oblasť tkaniva zárodočnej zóny nechtu odstránia. Okrem toho sa odstráni patologická granulácia a dokonca ložiská infekcie.

Prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju tejto patológie, je potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel:

  • včasné liečenie ortopedických chorôb (napr. Ploché nohy);
  • Používajte iba voľnú a pohodlnú obuv;
  • Dodržiavajte osobnú hygienu;
  • Správne rezané nechty na nohách;
  • Včasné liečenie plesňových a infekčných chorôb chodidiel.