Ako vyliečiť strumu

Obsah

  Štítna žľaza štítnej žľazy je patologické zväčšenie jej veľkosti, ku ktorému dochádza nie ako samostatné ochorenie, ale v dôsledku iných patológií v tele, ktoré sú sprevádzané takým príznakom. V niektorých prípadoch sa veľkosť štítnej žľazy zvyšuje natoľko, že začína vymačkávať okolité orgány a deformuje krk. Ako zaobchádzať s goiterom, aby sa predišlo negatívnym dôsledkom, sa budeme zaoberať podrobnejšie.

  Lieky

  Symptómy nodulárnej strumy sa dajú odstrániť iba komplexnou liečbou. Ktorá metóda bude pre konkrétnu osobu najúčinnejšia, sa stanoví s prihliadnutím na zdroj patológie, typ uzla a objem zvýšenia. Zohľadnite tiež vek pacienta a sprievodné choroby vyskytujúce sa v tele v danom období.

  Lekár môže predpísať jednu z dvoch liečebných metód: lieky alebo chirurgický zákrok. V počiatočnej fáze vývoja strumy sa človek môže obmedziť na konzervatívnu techniku, ale v pokročilých prípadoch je chirurgia jedinou cestou von. Vo väčšine prípadov to sú lieky, ktoré pomáhajú zbaviť sa choroby a minimalizujú tak riziko potreby zásahu lekára.

  Antitroidné lieky

  Pri liečení strumy sa často používajú antithyroidné lieky alebo inými slovami, thionamidy (tyreostatiká), ktorých hlavným účinkom je normalizácia zvýšenej aktivity štítnej žľazy. Takéto lieky pomáhajú blokovaťschopnosť tohto tela produkovať hormóny štítnej žľazy.

  Spravidla sa predpisuje jedno z dvoch najúčinnejších liekov - tiamazol alebo propyltiouracil. V európskych krajinách sa používa iný nástroj pod obchodným názvom Carbimazol. V Rusku bohužiaľ nie je takáto droga populárna.

  Tiamazol kvôli aktívnym zložkám, ktoré ho tvoria, blokuje použitie jódu štítnou žľazou na výrobu vyššie uvedených hormónov. Takéto liečivo sa predpisuje v dennej dávke 1 tableta a spravidla to stačí na normalizáciu stavu. Celkové trvanie prijatia určí lekár na základe charakteristík patológie.

  Liečivo tiamazol má rýchlo pôsobiaci účinok

  Propyltiouracil má rovnaký účinok ako tiamazol. Napriek vysokej účinnosti sa jeho účinok pozoruje na krátku dobu, čo sa stáva dôvodom na užívanie tabliet dvakrát alebo trikrát denne.

  Goiter je možné liečiť takýmito drogami iba pri udržiavaní konštantnej úrovne ich aktívnych zložiek v krvi. To sa dá dosiahnuť tým, že sa liek užije v rovnakom časovom intervale. Ak potrebujete užiť niekoľko tabliet denne, môžu sa užiť napríklad každých 5-6 hodín.

  Takéto lieky nespôsobujú blokovanie tých hormónov, ktoré sa už v tele vyvinuli pred použitím lieku. Inými slovami, aj keď sú akceptovanépilulky, železo bude produkovať skôr vytvorené hormóny, čím prispieva k pokračovaniu symptómov strumy. Antitroidné lieky začnú účinkovať približne po 6 až 8 týždňoch od začiatku podávania.

  Liečivá štítnej žľazy

  Podobné lieky sa zvyčajne predpisujú ako substitučná liečba hypotyreózy. Môžu sa použiť ako supresíva pri vývoji difúzneho netoxického strumy, ako aj na zabránenie relapsu strumy po čiastočnej resekcii žľazy.

  Doteraz najobľúbenejšími liekmi tejto skupiny sú levotyroxín, trijódtyronín a kombinované činidlá založené na hormónoch štítnej žľazy. Prvý liek (levotyroxín) sa predpisuje častejšie ako iné lieky.

  Mnoho starších pacientov s strumou štítnej žľazy je precitlivených na účinky hormónov štítnej žľazy obsiahnutých v užívaných drogách. Z tohto dôvodu často zvyšujú riziko negatívnych následkov na srdce a krvné cievy, čo spôsobuje rozvoj arytmie a infarktu myokardu. Dávka hormónov pre starších ľudí je predpísaná v zníženom objeme, počínajúc od 25 mcg a nakoniec sa zvyšuje na plnú podporu.

  Tehotné ženy sú okamžite predpísané maximálne dávky liekov štítnej žľazy

  Odborníci odporúčajú lieky na báze hormónov štítnej žľazy brať opatrnechorý struma, ktorý súčasne trpí ochorením koronárnych artérií, vysokým krvným tlakom alebo nedostatočnou funkciou obličiek a pečene. V takýchto prípadoch sa vyžaduje systematické sledovanie celkového stavu osoby, najmä fungovania srdca a krvných ciev.

  Tehotné ženy potrebujú zvýšený príjem hormónov štítnej žľazy, takže im je predpísaná maximálna dávka liekov. Po podaní je denný objem liečiva znížený. Pre iných ľudí je dávka lieku 1 tableta denne pred jedlom.

  Kombinované výrobky obsahujúce jód

  Prečítajte si viac: Ako liečiť štítnu žľazu doma

  Takéto látky zvyšujú koncentráciu jódu v tele, ktorá je potrebná na jódovanie tyrozínu v žľaze. Lieky spomaľujú tvorbu hormónov štítnej žľazy, a tým pomáhajú zastaviť rast strumy.

  Jedným z nich je jodid draselný, dostupný vo forme tabliet. S vývojom strumy lekár predpisuje užívanie lieku v dennej dávke 200 - 500 mcg. Odporúča sa piť po jedle alebo počas jedla. Celkové trvanie liečby je určené ošetrujúcim lekárom, spravidla sa však táto liečba podáva v kurzoch s prestávkou 10 dní počas obdobia 2 týždňov až 2 až 3 rokov.

  Jodid draselný sa môže užívať aj počas tehotenstva, ale iba pod prísnym dohľadom ošetrujúceho lekára, pretože hlavná látka, ktorá je súčasťou lieku, môže preniknúť cezplacentu do plodu. U tehotných žien by denná dávka lieku nemala byť vyššia ako 250 mcg. Jodid kadmia sa nepredpisuje počas tehotenstva, ak žena trpí pľúcnou tuberkulózou, hemoragickou diatézou, difúznym toxickým strumom. Jedinou kontraindikáciou pri užívaní jodidu draselného je individuálna intolerancia na lieky obsahujúce jód.

  Ďalším, nemenej účinným prostriedkom na liečbu strumy je jodtirox, ktorý obsahuje anorganický jód a levotyroxín. Liek sa musí užiť 30 minút pred ranným jedlom v množstve pol tablety. Po niekoľkých týždňoch, za podmienky normálnej znášanlivosti lieku, sa môže dávka zvýšiť. Celková dĺžka liečby je až 3 mesiace, ale v niektorých prípadoch je možné predpísať lieky na celý život.

  Liečba rádiojódom

  Táto metóda liečby sa v mnohých európskych krajinách považuje za jednu zo vedúcich možností, ako sa zbaviť strumy. Napriek tejto vysokej prevalencii má táto metóda nízku účinnosť a pomáha liečiť chorobu iba u 40% pacientov. Ak rádiojódová terapia nepriniesla požadované zotavenie, uchyťte sa k radikálnej liečbe, teda k chirurgickému zákroku.

  Medzi indikácie pre takúto terapiu je možné vyčleniť vývoj difúzneho toxického strumu, ktorý má jednu z týchto foriem:

  • mierny alebo závažný priebeh patológie a nízka účinnosť liekovej terapie;
  • ťažký priebehpatológia, ktorá spôsobila významné zmeny v aktivite hematopoetického systému;
  • relaps patológie po operácii štítnej žľazy;
  • výsledné duševné poruchy v dôsledku vývoja strumy, ako aj progresívna oftalmopatia, ktorá sa nezastavuje liekmi.

  Nepredpisujte podobnú liečbu nodulárnej strumy ľuďom mladším ako 40 rokov, ktorí trpia miernou formou choroby počas tehotenstva a laktácie, patológiami obličiek, pečene a žalúdočných vredov a 12 dvanástnikových vredov.

  Optimálne dávkovanie pre výrobu železa rádioaktívnym jódom je 30–40 g. Určité množstvo jódu sa podáva v niekoľkých dávkach s frekvenciou 2 až 3 dni. Prvé pozitívne zmeny v činnosti štítnej žľazy možno pozorovať niekoľko týždňov potom, ako telo dostane rádioaktívny jód. Maximálna závažnosť účinku sa prejaví po 8-12 mesiacoch.

  Rádio jódová terapia je posledným krokom v liečbe strumy, po jej nedostatočnej účinnosti sa uchyľuje k chirurgickému zákroku

  .

  Ľudové lieky

  Liečba strumy sa môže vykonávať doma pomocou ľudových prostriedkov. Napríklad pri príprave terapeutických tinktúr a obkladov môžete použiť nasledujúce zložky:

  • priečky z vlašských orechov (suroviny v objeme tretiny litra sa môžu naliať vodkou hore a nechať vylúhovať 14 dní; hotový výrobok sa užíva perorálne 1 polievková lyžica trikrát denne).na lačný žalúdok, vypláchnuté malým množstvom vody);
  • lastovičník (kvety sa rozdrvia, polovica z nich naplní 1 liter nádoby, naleje vodku až po okraj a nechá sa vylúhovať niekoľko týždňov; hotový produkt sa natiahne a spotrebuje 2 kvapky denne, pričom sa dávka zvyšuje každý deň o 2 kvapky. , dosiahnutie až 16 kvapiek; ošetrenie sa vykonáva mesiac, po prestávke na 10 dní);
  • koreň cinquefoilu (korene sa rozdrvia, naplnia pollitrovou nádobou a naplnia vodkou až po okraj po vylúhovaní na 3 týždne; hotový výrobok sa perorálne berie 25 kvapiek trikrát denne, premyje sa vodou);
  • hlina (obklad sa pripravuje z takejto zložky na postihnutej oblasti, nariedený vodou až do dosiahnutia krémového stavu, po nanesení na tkanivo a podľa toho na mieste nad vývojom strumy; obklad sa udržuje 2 hodiny);
  • preslička poľná (nasekané a sušené suroviny, naplňte ich bavlneným vreckom, potom dajte do horúcej vody; vytiahnite ju, mierne ju ochladte a na postihnutú oblasť aplikujte 2 hodiny);
  • dubová kôra, orechová škrupina (suroviny sa varia 20 minút v pomere 3 lyžice L. Suroviny na 0,5 kvapaliny; hotový produkt sa ochladí, filtruje, navlhčí gázou a niekoľkokrát sa aplikuje na postihnutú oblasť. hodín).

  Chirurgia

  Je ťažké s istotou povedať, či je v konkrétnom prípade možné urobiť bez operácie. Z absolútnych indikácií pre chirurgický zákrokintervencie možno rozlíšiť:

  • ak existuje individuálna neznášanlivosť na tyreostatické lieky;
  • ak sa struma vyvíja v 4. a vyššej etape;
  • ak tyreostatiká vyvolávajú nepriaznivé príznaky vo forme zníženia objemu leukocytov v krvnom sére;
  • ak sa fibrilácia predsiení vyvíja v kombinácii so srdcovým zlyhaním;
  • ak je struma umiestnená v zadnom priestore;
  • vo veku do 15 rokov, najmä ak sa patológia vyskytuje u dievčat (v tomto prípade môžu tyreostatické lieky spôsobiť potlačenie reprodukčných funkcií).

  Chirurgia v prítomnosti strumy sa nazýva „tyreoidektómia“.

  Počas operácie môže lekár odstrániť časť štítnej žľazy, jej časť alebo isthmus. Menej často sa vyžaduje odstránenie celého orgánu. Napriek vysokej účinnosti takejto terapeutickej techniky môže spôsobiť nebezpečné následky, ktoré sú vyjadrené v nasledujúcom texte:

   77. vývoj parézy hrtanového nervu v dôsledku poškodenia v čase operácie;
  • vývoj hypoparatyreózy v dôsledku čiastočnej resekcie paratyroidných žliaz;
  • vývoj tyrotoxickej krízy.

  Aby sa predišlo takýmto komplikáciám, plazmaferéza a rádiojódová terapia, predpisujú sa v pooperačnom období lieky na báze hormónov a beta-blokátorov.

  Ktorá metóda bude najúčinnejšia, určí lekár. Spoľahnite sa iba na ľudové lieky a tiež sa vyhnite kategorickému vyhľadávaniu špecialistovzakázané, inak nezvratné následky nie je možné vyhnúť.