Ako vyliečiť spodnú časť chrbta

Obsah

  Ak bolí chrbát v bedrovej oblasti, spôsobuje to človeku veľa problémov. Dôvody sú rôzne: od banálnej hypotermie po rozvoj závažnejšej choroby na tomto oddelení. Ak sa dokážete vyrovnať s príznakom spôsobeným podchladením, môžete použiť ľudové lieky, potom sa liečba chorôb dolnej časti chrbta nemôže zaobísť bez liekov. Zvážte každú techniku ​​úpravy osobitne.

  Lieky

  Lumbago sa môže liečiť špeciálnymi liekmi. Pri liečení patologického stavu sa používajú 2 typy liekov: tie, ktoré pomáhajú vyrovnať sa so symptómami a tie, ktoré odstraňujú príčinu bolesti. Prvá skupina zahŕňa lieky proti bolesti, antispasmodiká, vazodilatátory. Druhé - lieky, ktoré pôsobia na primárnu patológiu, napríklad na prietrž medzistavcových platničiek, ktorý sa vyvíja s bolesťou.

  Cieľom liekov proti bolesti a nesteroidných liekov je zbaviť sa bolesti a zápalu všeobecne. Ak je dolná časť chrbta kornatá, môžu sa použiť masti alebo krémy s účinkom miestnych účinkov, zatiaľ čo liečba závažnejších problémov v bedrovej oblasti sa vykonáva pomocou injekcií liekov a tabliet. Táto skupina liekov zahŕňa diklofenak, voltarén, indometacín a ďalšie.

  Ak máte nízku chrbát, lieky s účinkom relaxácie svalov sa predpisujú bez problémov.

  Môže to byť Midokalm, baklofen, Sirdalud a ďalšie, ktoré pomáhajú znižovaťzávažnosť bolesti, eliminácia kompresie nervových koreňov. Liečba svalovými relaxantmi sa začína intramuskulárnou injekciou a neskôr sa pokračuje v užívaní tabliet.

  Je tiež možné brať vitamín (pyridoxín hydrochlorid, Milgamma) a regeneračné lieky, lieky, ktoré pomáhajú zmierniť opuch v mieste poškodenia mäkkých tkanív stavca a pomáhajú normalizovať prietok krvi v postihnutej časti.

  Ak je prítomný syndróm silnej bolesti a lieky vo forme mastí alebo tabliet neprinášajú úľavu, blokáda kortikosteroidných liekov (Prednizolón, Dexametazón). Pokiaľ nie sú účinné, používajú narkotické analgetiká po dobu nie dlhšiu ako 3 dni.

  V prípade nervových porúch, ktoré vznikli na pozadí bedrovej kosti, predpíšte prášky na spanie alebo upokojujúce prostriedky, ktoré predpisuje ošetrujúci lekár.

  Fyzioterapia

  Fyzioterapia sa môže použiť na liečenie príznakov bolesti chrbta alebo akéhokoľvek ochorenia bedrovej chrbtice, ktoré pomôže odstrániť bolesť, zabrániť deštrukcii chrupavky medzistavcových platničiek. Napriek tomu, že takáto technika v kombinácii s užívaním liekov prináša pomerne dobré výsledky, v niektorých prípadoch nie je predpísaná:

  • v ťažkom všeobecnom stave;
  • s existujúcimi ranami na koži v mieste potrebnej expozície (v našom prípade na spodnej časti chrbta);
  • s malígnym novotvarom lokalizovaným v ktorejkoľvek časti tela;
  • s osteochondrózou v akútnom štádiu vývoja;
  • počas tehotenstva;
  • pri existujúcich duševných poruchách;
  • intoxikáciou drogami alebo alkoholom;
  • na patológie srdca, obličiek alebo pečene.

  Jednou z najúčinnejších metód je fyzioterapia

  .

  Ak neexistujú kontraindikácie na fyzioterapiu, lekár predpíše jednu z najúčinnejších metód. Môže ísť napríklad o darsonvalizáciu, ktorá spočíva v ovplyvnení postihnutej oblasti pulzného prúdu. Procedúra stimuluje procesy regenerácie tkanív, inhibuje proliferáciu diskov so stavcami, čo často spôsobuje prietrž.

  Ďalšou účinnou technikou je magnetoterapia, ktorá spočíva v vystavení postihnutej oblasti vlnovému poli magnetu. Magnetoterapia pomáha stimulovať krvný obeh, anestéziu, zastaviť zápalový proces a zničiť chrupavku.

  Ak si uchopíte chrbát, môžete sa zúčastniť elektroforetických relácií. V tomto prípade špecialista dodáva pod vplyvom elektriny farmakologické prípravky do tkanív postihnutého oddelenia. Táto technika má výhody oproti užívaniu tabliet, injekcii, pretože nemá žiadne vedľajšie účinky. Počas procedúry nedochádza k nepohodliu ani k poškodeniu pokožky.

  Laserová terapia je ďalším účinným spôsobom na odstránenie bolesti dolnej časti chrbta, ktorý spočíva v vystavení postihnutej oblasti laserovým nízkofrekvenčným vlnám. Laserové ošetrenie stimuluje regeneráciu chrupavky,normalizácia krvného obehu, odstránenie bolesti.

  Pomocou ultrazvuku je možné rýchlo vyliečiť bolesti chrbta. V takom prípade použite zvukové vlny, ktoré ovplyvňujú postihnutú oblasť. Súčasne sa stabilizuje krvný obeh, bolesť a svalové kŕče, zápaly, opuchy vymiznú, krvné cievy sa rozširujú.

  Bedrová masáž a cvičebná terapia

  Ako liečiť bolesť chrbta doma? Ak prepichne dolná časť chrbta, masáž v oblasti syndrómu bolesti pomôže odstrániť taký nepríjemný symptóm, obnoví normálny krvný obeh a lymfatický obeh a zníži svalovú hypotrofiu. Pri masáži môžete použiť špeciálne masti, ktoré majú otepľovací účinok (napríklad Apisatron, Finalgon atď.).

  Môžete tiež použiť ľudové lieky, napríklad zmes bodyagi. Pripravte ho týmto spôsobom: zmiešajte pol lyžičky s rozpusteným maslom v objeme 2 lyžičky. Výsledný produkt sa musí utrieť masážnymi pohybmi v spodnej časti chrbta po tom, ako sa táto časť obalí teplým šatkou.

  Masáž je povolená iba po odstránení akútnej fázy patológie

  Chrbát je možné rýchlo vyliečiť pomocou fyzioterapeutických cvičení, ale iba vtedy, keď výrazná bolesť zmizla. Pomôže to dosiahnuť úplné obnovenie elasticity svalov a zlepšenie krvného obehu v postihnutej oblasti. Vzorový zoznam cvičení:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako vyliečiť chrbát
  • státieoddeľte šírku ramien od seba, položte si ruky na opasok, striedavo vykonávajte sklony doľava a doprava, oneskorenie na niekoľko sekúnd (opakovanie 10-12 krát v každom smere);
  • v stojacej polohe oddeľte šírku ramien nôh od seba, odložte ruky na pás, striedavo sa snažte robiť sklon vpred a vzad, oneskorenie na niekoľko sekúnd (opakovanie 10-12 krát);
  • oddeľte šírku ramien od seba, položte ruky za chrbát, s dlaňami na spodnej časti chrbta, sklonte dozadu a dopredu, pár sekúnd zotrvajte (sklon opakujte 8-10 krát);
  • rozdeľujú nohy na šírku ramien, ruky pozdĺž tela, sklopené nadol, ruky, ktoré sa snažia dostať na podlahu, držať 3-4 sekundy (opakovať 8 - 10 krát);
  • oddeľte šírku ramien od seba, položte ruky na opasok, striedavo otáčajte hornou časťou tela doľava a doprava (opakujte 6–7 krát).

  Alternatívna medicína

  Ak je chrbát zaseknutý alebo vytrhnutý, na záchranu príde alternatívna medicína. Naši predkovia túto techniku ​​používali, kým sa nevymysleli účinné lieky. Môže to byť akupunktúra, manuálna terapia, vákuová terapia, ľudové liečivá.

  Akupunktúra

  Ak si vyhodíte chrbát a máte bolesti, môžete mať akupunktúru. Procedúru by mal vykonávať iba odborník. Počas manipulácie sa pod kožu vkladajú tenké ihly, čo sa stáva úplne bezbolestne. Osoba pociťuje iba mierne nepohodlie a brnenie. Tým, že koná v určitých bodoch na tele,bolesť môže byť odstránená a celkový stav normalizovaný.

  Manuálna terapia

  Hlavným cieľom tejto techniky je odstrániť zdroj bolesti a znížiť jej intenzitu. Vzhľadom na potrebný terapeutický účinok môže lekár predpísať kraniosakrálnu liečbu s miernym účinkom, ktorým sa obnovuje chrbtica, zvyšuje sa jej pohyblivosť a imunitný systém.

  Myofasciálna terapia je ďalšou účinnou technikou, ktorej implementácia pomáha eliminovať poškodenie svalov a väzov v bedrovej oblasti spôsobené podchladením, kŕčmi a patológiami držania tela.

  Vákuová terapia

  Mnoho ľudí pozná terapiu syndrómu bolesti bankami. Vákuová terapia pomáha aktivovať prirodzený obeh v postihnutej oblasti, obnovuje tkanivo, ktoré prešlo dystrofickými zmenami. Okrem toho toto ošetrenie pomáha eliminovať toxíny, zvyšuje elasticitu a motorickú aktivitu väzov.

  Vákuová terapia sa môže vykonávať doma alebo v kancelárii špecialistu

  .

  Je možné a dokonca potrebné liečiť dolnú časť chrbta doma pomocou plechoviek. Vykonanie postupu je celkom jednoduché. Jeho trvanie nie je dlhšie ako 15 minút.

  Ľudové lieky

  Ako liečiť dolnú časť chrbta bez užívania liekov? Môžete použiť ľudové liečivá, pomocou ktorých sa pripravujú masti, drviny, infúzie a odvary, ktoré intenzívne zahrievajú postihnutú oblasť. Do kúpeľa sa môže pridávať horčica (200 g, nie viac).

  Dobrepomáha zmierňovať bolesť stlačenú medom a octom. Zložky sa odoberajú v rovnakom objeme, zmiešajú sa a výsledná zmes sa rozprestrie na liste kapusty, ktorý sa potom nanesie na plochu s bolesťou a na vrch sa pripevní teplý šál. Udržujte obklad až do rána.

  Možno pripraviť horúci piesok. Tá sa musí dobre zohriať na panvici alebo v rúre, naliať do plátenného vrecka, ktoré sa nanesie na postihnutú oblasť, pričom sa má úplne vychladnúť.

  Ktorá metóda bude najúčinnejšia, závisí od individuálnych charakteristík tela a hlavnej príčiny syndrómu bolesti. S podchladením sa môžete vyrovnať sami. Pokiaľ máte podozrenie na vývoj špecifického ochorenia, je lepšie poradiť sa s lekárom.