Ako vyliečiť skoliózu

Obsah

  Skolióza je jednou z najbežnejších chorôb, ktorá sa prvýkrát vyskytuje u detí mladších ako 10 rokov. Problémy so skoliózou sa objavili v dôsledku nedostupnosti a slabosti chrbtice, aby odolali záťaži. Deti v ranom veku sa zvyčajne často ohýbajú chrbtom, nesprávne sedia, nohy sa ohýbajú pod sebou a ak rodičia na to doma nezaujímajú a nevedia, ako liečiť skoliózu, potom sú deťom ohrozené progresiou patológie.

  Do veku dvadsiatich rokov, keď sa končí tvorba chrbtice, sa pacienti stretávajú s pretrvávajúcimi prejavmi choroby, ktoré nie je možné rýchlo napraviť.

  8. Skolióza samotná je zakrivením chrbtice. Je to deformácia, ktorá sa dá dosiahnuť v dôsledku nesprávnej chôdze a následkom zranenia. Väčšina hrudnej skoliózy sa získava patológiou v dôsledku nesprávneho držania tela a vo väčšine prípadov sa získava zo školskej lavice, ak dieťa sedí pri stole, ktorý nezodpovedá jeho výške.

  Existuje niekoľko stupňov skoliózy:

  • v prípade stupňa 1 u dospelých a detí sa chrbtica ohýba v uhle 1 až 10 stupňov;
  • v druhom stupni v uhle až 25 stupňov;
  • pri 3 stupňoch - od 26 do 50 stupňov (podľa niektorých klasifikácií - do 40);
  • a pri 4. najťažšom stupni je zakrivenie chrbtice 50 stupňov alebo viac.

  Kedyrôzne stupne skoliózy používajú rôzne techniky, konzervatívne aj operatívne. Môže sa skolióza vyliečiť bez chirurgického zákroku? Samozrejme, ak venujete pozornosť patológii včas a zabránite rozvoju poslednej, štvrtej etapy choroby, pri riešení tejto choroby je najťažšie.

  Konzervatívne metódy na liečbu patológie chrbtice

  Lekári sa vždy usilujú pomáhať pacientom liečiť skoliózu konzervatívnymi metódami, pretože chirurgický zákrok nielen závažne ovplyvňuje zdravie pacienta, ale prináša aj určité riziká. Medzi konzervatívnymi technikami existuje veľa prístupov, ktoré môžu pacienta zachrániť pred skoliózou bez chirurgického zákroku. Ide o masáže, fyzioterapeutické cvičenia, korzet, manuálnu terapiu. Skoliózu môžete liečiť doma, iba musíte navštevovať kurzy fyzioterapie na klinike alebo v špecializovanom stredisku podľa harmonogramu vypracovaného lekárom.

  Liečba skoliózy u detí

  Keďže skolióza u detí sa často zisťuje v počiatočnom štádiu, je možné na prevenciu tohto ochorenia prijať preventívne opatrenia. Lekári odporúčajú najmä:

   21. nosenie korzetu;
  • fyzioterapeutické cvičenia na posilnenie chrbtových svalov;
  • masáž;
  • tonické ošetrenia.

  Tieto opatrenia účinne pomáhajú pri liečbe skoliózy u detí, ale zotavenie sa z choroby je možné iba vtedy, ak samotné dieťa a ľudia okolo dieťaťa myslia o liečbe vážne a dodržiavajú všetky odporúčania lekárov.V opačnom prípade bude mať dieťa po nejakej dobe vážne problémy s inštaláciou špeciálnych zariadení na vyrovnanie chrbtice.

  Na skoliózu sa odporúča cvičebná terapia.

  Môžete k nim ísť nielen pre dieťa, ale aj pre rodičov - je veľmi dôležité, aby rodičia cvičili doma. Súbor cvičení je možné vykonávať nielen v skupinách, ale aj kdekoľvek inde - v krajine, na prechádzke.

  Jeden stupeň skoliózy sa môže liečiť nasledujúcimi cvičeniami. V stojacej polohe sa odporúča chodiť na mieste a udržiavať chrbticu čo najpriamejšiu, potom sa zdvihnúť na prsty a pomaly natiahnuť ruky. Potom sa ruky pomaly uvoľnia a vrátia sa do pôvodnej polohy. V polohe na chrbte je potrebné zatiahnuť pravý lakť do ľavého kolena a potom zmeniť polohu. Uzatvorený lakeť a koleno sa musia vždy držať spolu päť sekúnd.

  Po ukončení tohto cvičenia by sa mal pacient prevrátiť na brucho, natiahnuť ruky pred seba, zdvihnúť nohy zo zeme a dať ruky do zámku za hlavou. Je veľmi dôležité pokúsiť sa zdvihnúť hlavu a ohýbať sa v tejto polohe. Vykonajte cvičenie desaťkrát.

  Cvičenia je potrebné vykonávať správne a pravidelne, po chvíli môžete vidieť pozitívnu dynamiku

  Pokiaľ ide o používanie korzetov, toto ošetrenie je predpísané deťom, ktorých skolióza dosiahla.druhý alebo tretí stupeň, t.j. keď je uhol počas zakrivenia dvadsať alebo viac stupňov. Lekári sa zvyčajne snažia zabrániť progresii ochorenia fyzickou terapiou a fyzioterapeutickými opatreniami, ale s jasným zhoršením ochorenia u dieťaťa sa lekár rozhodne použiť korzet.

  Spravidla sa tenké bezšvové bavlnené spodné prádlo nosí pod korzetom a potom sa nosí korzet. V prvých dňoch po aplikácii korzetu, pociťujete nepríjemnosť a nepohodlie, na pokožke zostávajú stopy kompresie. Lekárovi sa odporúča, aby na liečbu odierok nepoužíval žiadne opatrenia, pretože pokožka sa postupom času zdrsňuje a korzet už neprináša nepríjemné pocity.

  Aby sa zabránilo zhoršeniu skoliózy, je potrebné pamätať na niekoľko jednoduchých preventívnych pravidiel. Budú relevantné pre zdravé deti, ako aj pre tých, ktorí sa zaujímajú o to, či je možné vyliečiť skoliózu 1. stupňa.

  Ďalší článok: Ako liečiť osteoporózu.
  • matrac, na ktorom dieťa spí, by nemal byť príliš mäkký alebo príliš tvrdý - ideálne, ak ide o matrac s prírodným plnivom. Pokiaľ je to možné, môžete si vopred kúpiť špeciálnu ortopedickú matraci;
  • deti by si nemali vkladať vankúš pod hlavu na jeden rok - túto potrebu necítia a ani bez vankúša zaspávajú;
  • malé deti by sa mali držať pod chrbtom, aby sa uľahčilo zaťaženie chrbtice;
  • každá činnosť, v ktorej sa dieťa zapája, či už sleduje televíziu alebo kreslenie, by malaprejsť v správnej polohe - pri stole, sediaci na stoličke s pevným chrbtom, s chrbtom pevne k nej;
  • výživa detí by sa mala čo najviac líšiť so zahrnutím významného množstva mliečnych výrobkov bohatých na vápnik;
  • od útleho veku musia byť deti zvyknuté na každodenné gymnastické cvičenia;
  • ​​
  • Je dôležité vštepiť dieťaťu vhodné sedadlo pri stole s jedlom.

  Liečba skoliózy u dospelých

  Je ťažšie liečiť skoliózu u dospelých, pretože je oveľa ťažšie opraviť nesprávne formovanú kostnú kostru. Hlavnými cieľmi liečby dospelých pacientov sú:

   53) zníženie zakrivenia chrbtice;
  • normalizácia štruktúry kostí;
  • obnovenie fyziologickej pohyblivosti stavcov;
  • zvýšený obeh;
  • posilnenie chrbtových svalov;
  • eliminujúc bolesť v chrbte.

  Lekári používajú na dosiahnutie týchto cieľov konzervatívne aj chirurgické metódy liečby. Výber techniky závisí od toho, aká závažná je patológia u pacienta a či choroba postupuje. S miernym ochorením je možné skoliózu liečiť doma.

  Konzervatívna liečba skoliózy spočíva v počiatočnom použití niekoľkých protizápalových a analgetických liekov, ktoré pomôžu pacientovi zbaviť sa nepohodlia. Inak nebude žiadny postup užitočný, ak sa vykonáva na pozadí pretrvávajúcej bolesti.

  Po vylúčení pacientapríznaky nepohodlia, je mu predpísaná masáž v kombinácii s cvičením na cvičenie. Samotná masáž nemôže u pacienta zmierniť skoliózu, avšak počas procedúry zlepšujú miestny krvný obeh, posilňujú svalový korzet, podstupujú bolesti chrbta a aktivujú metabolické procesy.

  Masážny kurz pomôže posilniť vaše chrbtové svaly a zvýšiť krvný obeh

  Na pozadí masáže fyzioterapeutické cvičenia ukážu všetky ich výhody. Každý pacient je vybraný individuálny súbor cvičení, ktoré musí vykonávať po dlhú dobu. Počas cvičenia musíte nosiť chrbtový korzet. Pomôže to upevniť správnu polohu chrbtice, oslabiť jej zaťaženie. Pri dlhšom nosení korzetu môžete bez problémov zastaviť progresiu choroby a vyliečiť skoliózu 1. stupňa.

  Fyzioterapeutické liečby skoliózy tiež pomôžu zbaviť sa tohto ochorenia. Využívajú prírodné bahno a vodu a používajú sa aj ultrazvuk, elektrina a magnetické žiarenie. Vynikajúce výsledky poskytuje fyzioterapia v kombinácii s terapeutickou masážou.

  V prípade skoliózy sa pacientom odporúća ozoceritové alebo parafínové kúpele, horúce zábaly. Pretože tieto postupy prispievajú k toku krvi do chrbtice, vykonávajú sa v štádiu, keď skolióza prestane postupovať. Pri správnej implementácii celého komplexu postupov môžeteliečiť skoliózu 2. stupňa a zastaviť progresiu choroby.

  U pacientov sa odporučil priebeh svalovej stimulácie. Najskôr sa predpíše 10 a potom 15 a 25 procedúr v intervale 3 mesiacov. Po kurzoch elektroterapie sú potrebné masáže. Elektroforéza s fosforom a vápnikom poskytuje dobrý účinok, zvyčajne sa predpisuje pre skoliózu stupňa 3, keď je chrbtica výrazne zakrivená. Štandardný kurz - 10 postupov - sa vykonáva raz ročne. Ultrazvuk je tiež indikovaný, priebeh liečby je od 8 do 10 procedúr. Vírusy chloridu sodného sú populárne pri liečbe skoliózy (desať procedúr každé štyri alebo šesť mesiacov).

  Chirurgická liečba skoliózy

  Chirurgia pri skolióze sa vykonáva v priebehu choroby. V priemere 16 percent mladých pacientov nemá pozitívnu dynamiku z konzervatívnych metód liečby choroby, preto v dospievaní, aby sa zastavilo zhoršenie skoliózy, sú indikované operácie vyrovnania chrbtice mladistvých.

  Doteraz dosiahol chirurgický zákrok významný úspech, a to aj pri liečbe skoliózy. Odteraz majú pacienti možnosť vytvoriť také „inteligentné“ vzory, ktoré budú rásť spolu s rastom kostí dospievajúceho v dospievaní. Vadu chrbtice môžete opraviť niekoľkými spôsobmi.

  Ošetrenie Harringtona vám umožňuje fixovať chrbticu na správnom mieste pomocou titánových štruktúr - háčikov a prútov.priemerná operácia trvá asi tri hodiny, po ktorých je pacient premiestnený na pooperačné oddelenie a po prepustení musí mať na sebe špeciálny ortopedický korzet. Harringtonova technika môže pomôcť iba tým pacientom, ktorých zakrivenie chrbtice nedosahuje 60 stupňov.

  Technika Tsilke je progresívnejšia, pretože pri zákroku je možné nielen pomôcť pri korekcii defektov miechy, ale aj vylúčiť zovretie nervov a úplne zbaviť pacienta bolesti. Počas operácie sa chrbtový stĺp tiež fixuje na mieste pomocou skrutiek a tyčí, po čom sa dosiahne nevyhnutný účinok nosením spevňovacieho korzetu.

  Lukeova metóda - manipulácie sa vykonávajú v deformovanej oblasti, kde je nainštalovaná kovová konštrukcia pozostávajúca z valca a drôtu. Charakteristickým znakom tohto zásahu je to, že dizajn je pevne pripevnený tak, že po zásahu nie je potrebné nosiť korzet.

  Technika Cotrell-Dubousse umožňuje fixáciu chrbtice pomocou špeciálnych kovových tyčí a háčikov a vytvára sa poloha chrbtice, v ktorej nie je potrebná podpora korzetu.

  Metodika kazminsko-fiščanských lekárov bola vyvinutá pred niekoľkými desaťročiami, ale ani dnes nestratila svoj význam. Tento zásah použite pri zmene uhla kostry panvy so skoliózou tretieho stupňa. Dizajn opraví iliakkosti a chrbtice v bedrovej oblasti.

  Chirurgia je jedinou šancou pre pacientov s komplexnými prípadmi skoliózy

  Úprava podľa Rodnyanského-Gupalova spočíva v inštalácii komplexnej štruktúry pozostávajúcej z niekoľkých dosiek. Počet doštičiek sa stanoví individuálne v závislosti od závažnosti choroby. Použitím tejto metódy je možné vyliečiť aj štvrtý stupeň rozvoja choroby, percento dosiahnutia požadovaného účinku pri takomto postupe sa však pohybuje v amplitúde od 50 do 70%.

  Chirurgické zákroky v Rusku sa vyznačujú používaním zastaraných metód, pri ktorých pacientom spôsobujú významné zranenia. Zásah do chrbtice u niektorých pacientov má následne za následok zvýšenú krehkosť kostí, zlomeniny, poranenie nervov, pravidelné bolesti chrbtice.

  V prípade neúspešného zákroku je skolióza na hrudníku komplikovaná ochrnutím, problémami s motorickou funkciou horných končatín. Ľudia so slabou imunitou sa zotavujú dlho po operácii. Môžu byť alergickí na anestéziu alebo na materiál, z ktorého sú vyrobené kovové štruktúry.

  Na to, aby bola operácia úspešná, je potrebné sa na ňu pripraviť vopred, príprava trvá najmenej dva mesiace. Počas tejto doby bude lekár vykonávať všetky diagnostické opatrenia, študovať špecifiká zdeformovanej oblasti. Pred odstránením operácievšetky ložiská zápalu. Môže byť potrebné natiahnuť kostru, takže tento postup bude naplánovaný aj pred operáciou. Čas zákroku závisí od zložitosti - zákrok trvá v priemere najmenej jednu a pol hodiny. Celková anestézia.

  Počas operácie sa obnovuje správna poloha chrbtice, ktorá je fixovaná kovovými štruktúrami. V prípade potreby vymeňte ošetrenú oblasť kosti. Po zákroku majú pacienti množstvo vážnych obmedzení - v počiatočných dňoch sú pacienti pod kvapkadlom, dostávajú antibakteriálne lieky, aby sa zabránilo rejekcii. Momentálne sa nemôžete pohnúť.

  Tretí deň po prevode na všeobecné oddelenie povoľuje ošetrujúci lekár obmedzené pohyby, môžete chodiť iba po týždni a pol. V prvých mesiacoch rehabilitácie môžu pacienti potrebovať stálu pomoc blízkym. Úplné zotavenie tela, počas ktorého sa obsluhovaní ľudia zaoberajú fyzickou terapiou, trvá asi rok, absolvujú masážne kurzy.

  Fyzická aktivita je individuálna a prísne sa dávkuje. Pacienti sa vracajú k normálu, nie tak rýchlo - asi po roku môžu pracovať, cestovať, hoci v niektorých prípadoch sú pohybovo obmedzené. Operácia však významne zlepšuje kvalitu života týchto pacientov.

  Zaobchádzanie so skoliózou je náročné na sebe. Ak je v prvom stupni možné napraviť stav pacienta fyzioterapeutickými cvičeniami, potom v druhej fázebude musieť byť liečené nielen telesnou výchovou, ale aj korzetom. Aby sa zabránilo rozvoju tretieho a štvrtého stupňa patológie, je potrebné zastaviť vývoj choroby všetkými možnými spôsobmi.