Ako vyliečiť sklerózu

Obsah
  6. Skleróza nie je samostatným ochorením, ale iba kombináciou príznakov sprevádzajúcich inú primárnu patológiu. Nejde iba o poškodenie pamäti, ale aj o ďalšie klinické prejavy, napríklad o zhoršenú citlivosť končatín, závraty, neurózu atď. Sklerózu je potrebné liečiť komplexne, s lekárskou liečbou, cvičením, masážou a inými liečebnými postupmi.

  Spôsoby liečby

  Vo väčšine prípadov je nemožné zbaviť sa sklerózy, najmä ak sa liečba začína neprimerane alebo ak sa nevykonáva v plnej sile. Preto, ak zistíte prvé alarmujúce príznaky, odporúča sa konzultovať s lekárom, ktorý vám predpíše potrebné diagnostické opatrenia a podľa ich výsledkov príslušnú liečbu.

  Vlastnosti liečby sa určujú s prihliadnutím na formu, typ a štádium choroby. Napríklad lieková terapia na miernu exacerbáciu patológie s emocionálnymi poruchami zahŕňa použitie liekov, ktoré normalizujú krvný obeh, posilňujú ochrannú funkciu tela, sedatíva, antioxidanty.

  Pri ťažkej exacerbácii sklerózy sú potrebné hormonálne lieky, protizápalové lieky, protizápalové tablety alebo injekčné roztoky. V spojení s liečbou drogami sú potrebné fyzioterapeutické kurzy.

  Správne jedlo, zmena životného štýlu, vzdanie sa zlých návykov (najmä fajčenie), normalizáciafyzická aktivita na obnovenie hladiny glukózy v tele. Ak takéto odporúčania nepomáhajú normalizovať celkový cholesterol, je potrebná medikamentózna terapia.

  Ak je diagnostikovaná aterosklerotická lézia s vhodnými klinickými prejavmi, predpisujú sa lieky s obsahom rybieho oleja v zložení, základné fosfolipidy. Ak existuje riziko komplikácií, vykoná sa chirurgický zákrok.

  Životný štýl

  V kombinácii s liečbou drogami, ktorá je základom liečby choroby, je dôležité udržiavať zdravý psychoemocionálny stav a organizovať normálny životný štýl. Vzhľadom na to, že každá následná exacerbácia môže spôsobiť aktiváciu chronických infekcií, je potrebné pravidelné lekárske vyšetrenie: vyšetrenie krvi a moču, návšteva špecializovaných lekárov na sledovanie stavu iných patológií.

  Keďže k exacerbácii dochádza často, keď sú ponorené do horúcej vody alebo pri horúcej sprche, je pacientom zakázané vykonávať také vodné procedúry. Nástup klinických symptómov je spôsobený znížením vedenia impulzov pozdĺž nervových vlákien na pozadí zvýšenia teploty okolia. Zakázané je aj opaľovanie na pláži, návšteva kúpeľov, cestovanie do horúcich krajín.

  Dôležité!Odporúča sa, aby pacienti so sklerózou vylúčili podchladenie, ťažkú ​​fyzickú námahu a emočné preťaženie. Sezónna vakcinácia, imunostimulácia sa neodporúča.

  Lieky

  Liekylieky používané pri liečbe sklerózy môžu spomaliť progresiu ochorenia a znížiť závažnosť klinických prejavov. Na prvý účel sú predpísané základné činidlá s imunomodulačným účinkom. Pomáhajú znížiť riziko relapsu a možnosti zdravotného postihnutia.

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť bradykardiu

  Skupina základných liekov zahŕňa:

  • Betaferon, Ecstavia, Copaxone, Glatirat: drogy znižujú progresiu choroby a frekvenciu jej exacerbácií;
  • Fingolimod, Natalizumab, Teriflumonid: znižujú závažnosť klinických prejavov, spomaľujú progresiu patológie;
  • Tekfidera, Aubadzhio, Gileleniya: finančné prostriedky vydané v ústnej forme sa predpisujú na opakujúci sa priebeh choroby.

  Užívanie základných liekov na rozvoj sklerózy je potrebné na prevenciu exacerbácie, ale keď k nim dôjde, nedávajú správny terapeutický účinok. V miernej forme akútneho priebehu sklerózy sa špecifická terapia nevykonáva.

  Ak sa vyskytnú závažné poruchy, ktoré ovplyvňujú kvalitu života pacienta, steroidy sa podávajú intravenózne, ktoré síce neovplyvňujú príčinu stavu, ale zmierňujú nepríjemné príznaky. V niektorých prípadoch je predpísaná plazmaferéza. Tento postup spočíva v odbere krvi od chorého, ktorá sa rozkladá na plazmu a krvné bunky. Ďalej sa nahradí plazma a krv sa vylúhuje späť do tela.

  Plazmatéza - účinná liečbasklerotické poruchy

  Lekárske ošetrenie klinických prejavov sklerózy vrátane senilného sa vykonáva aj pomocou týchto liekov:

  • svalové relaxanciá a sedatíva, ktoré zmierňujú svalové kŕče (baklofén, valium atď.);
  • lieky, ktoré zmierňujú únavu (Modafinil, Amantadín atď.);
  • antidepresíva, ktoré zmierňujú depresívne stavy (Zoloft, fluoxetín atď.);
  • lieky, ktoré normalizujú aktivitu močového mechúra (Tolterodin et al.).

  V období exacerbácie sklerózy sa predpisujú steroidné lieky, napríklad dekahdrón, ktoré uľahčujú priebeh zápalového procesu. Trvanie jednej infúzie (intravenózne alebo kvapkanie) je 1 hodina. Po injekčnej liečbe pokračuje liečba perorálnymi steroidmi. Môže to byť prednizón.

  Cvičenie a masáž

  Ošetrujúci lekár môže predpísať ošetrujúci lekár. Fyzické cvičenia by mali byť pravidelné, umiernené a správne vybrané, berúc do úvahy celkový stav a vlastnosti vývoja choroby. Vykonanie jedného alebo druhého cvičenia by nemalo spôsobiť bolesť alebo iné nepohodlie. V takom prípade sa vyžaduje ukončenie výkonu a odvolanie sa na ošetrujúceho lekára o opravu cvičebnej terapie.

  Dôležité!Neodporúča sa okamžite naložiť telo. Zvýšenie zaťaženia by malo byť postupné: od jednoduchých po zložité. Dýchanie počas cvičebnej terapie je rovnomerné.

  V spojení s fyzickými cvičeniami je potrebné absolvovať masážny kurz, ktorý iba posilní konečný výsledok.Výhody masáže sú:

  • zvyšuje celkovú reaktivitu;
  • znižuje autoimunitné procesy;
  • normalizuje fungovanie centrálneho nervového systému a autonómneho systému;
  • zlepšuje krvný obeh a odtok lymfoidnej tekutiny v mieche a mozgu;
  • zmierňuje motorické poruchy, mozgové príznaky.

  Masáž sa odporúča v subakútnom štádiu a pri chronickom priebehu choroby. Tento postup je zakázaný pri zhoršovaní patológie, duševných porúch.

  Oblasťami vplyvu sú chrbtová, paravertebrálna zóna chrbtice, goliera, hrudníka, brucha a končatín.

  Inovácia

  Niekedy sa pri liečení sklerózy využívajú inovatívne metódy. Napríklad to môže byť špeciálna vakcína, ktorej zloženie sú látky, ktoré spôsobujú, že imunitný systém prestane ovplyvňovať myelín, a nielen znižujú celkovú imunitnú odpoveď. Podľa výsledkov klinických skúšok je možné poznamenať, že tento spôsob liečby má dobrú znášanlivosť a mierne riziko komplikácií.

  Inovačný spôsob liečby sklerózy je použitie ich vlastných kmeňových buniek, ktoré sa z pacienta odstraňujú, umelo pestované v laboratóriu a potom sa osobe vracajú späť. To vám umožní eliminovať jazvy a obnoviť myelínové vlákna. Táto technika prispieva k čiastočnému obnoveniu myšlienkových procesov, motorickej funkcie a zlepšeniu emočného stavu.

  Inou inovatívnou technikou je automatické očkovanie.Pacient je izolovaný leukocyty, umelo stimulované bunkami nervových tkanív, čo umožňuje zvýšiť produkciu T-lymfocytov. Izolované bunky sú vystavené silnému žiareniu po zavedení späť do tela pacienta.

  Zotavenie

  Obdobie rehabilitácie je tiež dôležité. Rehabilitačné postupy sa spravidla vykonávajú v špecializovaných zariadeniach - rehabilitačných centrách, ktoré sú vybavené všetkými potrebnými prístrojmi a zariadením.

  Kinezoterapiu vykonáva kvalifikovaný lekár

  Na obnovenie poškodených funkcií sa predpisuje fyzioterapia, terapeutická gymnastika, mechanoterapia, manuálna terapia, psychoterapia, arteterapia a ďalšie užitočné postupy. Napríklad účinná pre sklerózu počas obdobia zotavenia bude:

  • kinezoterapia: pomáha obnovovať jemné motorické zručnosti, odstraňovať kŕče, normalizovať koordináciu pohybov, rozvíjať obratnosť a dosiahnuť hlbokú svalovú relaxáciu;
  • mechanoterapia s použitím robotických bicyklových ergometrov: pomáha obnoviť koordináciu pohybov, zintenzívniť prácu svalového aparátu, zmierniť kŕče;
  • cvičenia fyzioterapie: pomáhajú obnoviť fungovanie kĺbov;
  • triedy logopédie: pomoc pri obnove reči a odstraňovaní porúch reči;
  • neuroterapia: je zameraná na formovanie schopnosti pacienta kontrolovať fyziologické funkcie,nekontrolované vedomím;
  • psychoterapeutické sedenia: lekár pomáha osobe zbaviť sa emocionálnych porúch, neurózy;
  • umelecká terapia: stabilizuje emocionálny stav, pomáha obnoviť reč;
  • 76) masáž: zlepšuje krvný obeh, rozvíja pohybové schopnosti, normalizuje svalový tonus;
  • ergoterapia: pomáha pacientovi vstúpiť do zvyčajného spôsobu života a vrátiť sa do starostlivosti o seba.

  Restoratívne postupy sa môžu vykonávať doma. V tomto prípade musí rehabilitačný pracovník mať v tejto oblasti špeciálne zručnosti.

  Záver

  Účinnosť obnovenia tela po exacerbácii roztrúsenej sklerózy závisí nielen od závažnosti porúch a formy patológie, ale aj od psychologickej nálady pacienta. Preto sa odporúča upútať pozornosť, naznačovať, že nie je „špeciálny“, ale obyčajný človek, ktorý dokáže viesť známy spôsob života aj s takouto diagnózou.

  S cieľom obnoviť normálnu pracovnú kapacitu sa odporúča dodržiavať všetky odporúčania a vymenovania ošetrujúceho lekára. Iba tak môže niekto dúfať v priaznivú prognózu a maximálne obnovenie narušených funkcií.