Ako vyliečiť reflux pažeráka

Obsah

  Spätná ezofagitída (GERD) je choroba, pri ktorej sa obsah žalúdka dostane do pažeráka, v dôsledku čoho sa v poslednom orgáne začína rozvíjať zápalový proces. Jedlo vstupujúce do tela sa zmieša so žalúdočnou šťavou a výsledná kompozícia začne dráždiť a vážne poškodiť sliznicu. To všetko vyvoláva pravidelný pálenie záhy a bolesť, trápi človeka a bráni mu v vedení jeho zvyčajného životného štýlu. Aby ste sa nestretli s možnými komplikáciami, pri ktorých je potrebný chirurgický zákrok, musíte včas identifikovať ochorenie a vedieť, ako liečiť reflux pažeráka.

  Hlavné odporúčania týkajúce sa liečby

  Liečba refluxu pažeráka sa vyberá na základe stupňa zanedbania choroby. Liečba liekmi s takýmito chorobami je predpísaná s opatrnosťou. Väčšina liekov ešte viac dráždi sliznicu pažeráka a príznaky choroby sa potom stávajú výraznejšie a nepríjemnejšie.

  Základné zaobchádzanie je založené na určitých zásadách a odporúčaniach. Pacient bude musieť zmeniť svoju stravu a urobiť ju šetrnejšou. Po každom jedle je zakázané zaujímať vodorovnú polohu. V stojacej alebo sediacej polohe sa zrýchľuje proces prechodu konzumovaného jedla zo žalúdka na dvanástnik. Aby bola liečba GERD účinnejšia, bude potrebné opustiť také zlé návyky, ako je fajčenie apitie alkoholických nápojov.

  Ošetrujúci lekár okrem toho odporučil zníženie účinku stresu na telo a zníženie telesnej hmotnosti, ak sú k dispozícii ďalšie libry. A tiež nenoste tesné a príliš úzke oblečenie v bruchu, ktoré bude vyvolávať vnútrobrušný tlak. A ak človek dodržiava všetky tieto tipy, potom lieková terapia spojená s ľudovými liekmi poskytne pozitívny výsledok a pomôže vyliečiť reflux pažeráka.

  Liečba drogami

  Cieľom liečby ezofagitídy a jej symptómov liekmi je odstránenie samotnej príčiny choroby. Môže to byť gastritída, vred, gastroduodenitída alebo neuróza. Liečba liekom umožňuje chrániť sliznicu tráviaceho traktu pred škodlivými účinkami, znižovať kyslosť žalúdka, zvyšovať rýchlosť vyprázdňovania pažeráka. Používané lieky tiež zvyšujú tón zvierača pažeráka a zmierňujú tlak vo vnútri brušnej dutiny. Pomáha tiež liečiť reflux hrtana.

  S touto patológiou zvierač z určitých dôvodov nie je schopný úplne vykonávať svoje funkcie, a preto gastrointestinálna šťava voľne vstupuje do hrtanu. A to vyvoláva vývoj zápalového procesu.

  Gastroezofageálna refluxná choroba sa môže liečiť týmito liekmi:

  • blokátory receptora histamínu H2.
  • Prokinetika.
  • Antacidové činidlá.

  Blokátory receptora histamínu H2, ktoré sú antisekrečnými liečivami, znižujú tok kyseliny chlorovodíkovej do lúmenu žalúdka. Lekári najčastejšie predpisujú fatomodín, omez alebo ranitidín. Liečebný cyklus posledného lieku pre dospelých a deti bude 4-8 týždňov. Musíte ho užívať dvakrát denne pre 150 mg.

  Úlohou prokinetiky je začať stimulovať pomalú pohyblivosť gastrointestinálneho traktu (Motilak, Metalloklopramid, Motilium). Metoklopramid sa zvyčajne predpisuje.

  Prokinetika pomôže stimulovať stagnujúce črevo

  .

  Malo by sa užívať trikrát denne 30 minút pred jedlom, každá po 10 mg. Dĺžka priebehu bude závisieť od charakteristík priebehu choroby. Ak sa u dieťaťa lieči reflux pažeráka, potom by jeho trvanie nemalo presiahnuť štyri týždne kvôli výskytu vedľajších účinkov v samotnom lieku.

  Antacidá neutralizujú kyslosť žalúdočnej šťavy, znižujú jej agresívny účinok na steny žalúdka a podporujú čistenie pažeráka. Toto je Almagel, Fosfalugel, Gastal. Tieto lieky majú antiseptické vlastnosti a pomáhajú adsorbovať toxíny. Almagel je predpísaný dospelým a starším deťom 10 ml trikrát denne 15 minút pred jedlom. Trvanie celého kurzu by nemalo presiahnuť 20 dní.

  Liečba sa zvyčajne zakladá na použití dvoch liekov počas šiestich týždňov. V závažných prípadoch je s liečbou spojená skupina troch liekov a trvaniasamotná terapia sa zvyšuje. Všetko je veľmi individuálne a závisí od charakteristík priebehu choroby.

  Lieky by sa mali liečiť eróznou refluxnou ezofagitídou veľmi opatrne. Pri takejto komplikovanej forme ochorenia sa vredy (erózia) objavujú na sliznici pažeráka, čo iba zvyšuje výskyt nepríjemných symptómov. Užívanie niektorých liekov len zhoršuje situáciu a vyvoláva bolestivé kŕče. Preto lekár v tejto situácii zvyčajne predpisuje najnižšie možné dávky.

  Ak sa gastrointestinálny reflux lieči duodenom, v ktorom obsah duodena vstupuje do žalúdka, je možné okrem vyššie uvedených liekov predpísať aj enzýmové prípravky (Festal). Najmä ak sa DGR vyvíja na pozadí pankreatických chorôb.

  Chirurgické ošetrenie

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť eróznu gastritídu

  Ak lieková terapia zameraná na liečbu gastroezofágového refluxu neprináša požadovaný výsledok, je potrebné chirurgické ošetrenie. V niektorých prípadoch lieky znižujú iba závažnosť príznakov bez toho, aby sa uľavilo osobe od hlavnej príčiny ochorenia. S touto úlohou sa však dokáže vyrovnať chirurgický zákrok, najmä ak potrebujete napraviť kýlu zvieracieho zvierača alebo zvýšiť jeho svalový tonus. V tomto prípade operácia pomôže zlepšiť motorickú funkciu pažeráka a urýchliťpohyb potravín zo žalúdka do čriev. A to pomôže vyliečiť reflux pažeráka takmer navždy.

  Laparoskop sa používa na vykonávanie chirurgického zákroku a minimalizáciu tvorby veľkých zákrokov v chirurgii. Tento zdravotnícky prostriedok vytvára punkcie vo výške 1 cm, ktoré sa potom rýchlo uzdravia bez zanechania veľmi viditeľných jaziev. Ani pooperačná bolesť po endoskopickej operácii nie je tak zreteľná.

  Tradičná medicína

  Refluxná ezofagitída sa môže liečiť aj ľudovými liekmi. Primárne pomáhajú znižovať kyslosť žalúdka, a tým zmierňujú stav s takým ochorením.

  Bylinné liečby sa účinne vyrovnávajú s refluxom pažeráka

  Najúčinnejšie sú tieto recepty:

  • bylinkový zber;
  • zemiaková šťava;
  • zrná pšenice.
  • ​​

  Bylinná úroda sa pripravuje z harmančekových kvetov (20 g), ľanových semienok (20 g), listov balzamu citróna (10 g) a koreňa sladkého drievka (10 g). Všetky zložky sa rozdrvia a zmiešajú, potom sa nalejú jedným litrom vriacej vody. Zloženie vo vodnom kúpeli trvá asi desať minút a potom vylúhuje ďalšie dve hodiny. Keď je vývar pripravený, musí sa prefiltrovať a odobrať štyrikrát denne, 5 ml počas dvoch týždňov. Táto zbierka založená na prospešných bylín pomáha zbaviť sa pálenia záhy a rozlúčiť sa so zápalom stien žalúdka a tiež zmierňuje nepríjemné príznaky.

  Surová zemiaková šťava má tiež terapeutický účinok na reflux pažeráka.

  Mal by sa užívať vždy pred jedlom. Namiesto šťavy môžete použiť strúhané surové zemiaky, ktorých dužina sa musí jesť na lačný žalúdok. Trvanie takejto liečby pokračuje, až kým nezmiznú všetky príznaky choroby. Zrná pšenice však môžu okamžite zmierniť stav žalúdočného refluxu. Mali by sa brať každý deň v dvoch polievkových lyžiciach po umytí zrna vo vriacej vode. Ak je tak ťažké ich zjesť, môžete do polievok alebo obilnín pridať zrná.

  Duodenogastrický reflux sa môže liečiť tinktúrou vyrobenou z kôry bradavíc a rakytníka. Tieto zložky zvyšujú črevnú motilitu a podporujú vyprázdňovanie žalúdka, čo znižuje pravdepodobnosť refluxu žlče. Ľanové semeno pomôže upokojiť zapálenú sliznicu.

  Klinická výživa

  Keď vyvstáva otázka, ako liečiť reflux pažeráka, bez ohľadu na predpísanú terapiu, je s ním vždy spojené dodržiavanie určitej stravy. Jeho podstatou je zníženie množstva spotrebovaných potravín v potrave, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov a zvyšujú kyslosť žalúdočnej šťavy. Chladené, korenené a príliš teplé jedlá sú tiež obmedzené.

  Po strave urýchli proces hojenia

  Z denného menu by sa mali úplne vylúčiť tieto výrobky:

  • cibuľa a cesnak;
  • korenie;
  • káva;
  • čokoláda.

  Tieto výrobky, ako ukazujú skúsenosti a recenzie pacientov, sa výrazne znižujútón zvieracieho zvierača. Budete tiež musieť znížiť spotrebu nafúknutých potravín:

  • mliečne výrobky;
  • čerstvo upečeného hnedého chleba;
  • čerstvá a nakladaná kapusta;
  • hrach a fazuľa;
  • huby;
  • surové ovocie a bobule;
  • sýtené nápoje.

  Tri hodiny pred spaním je potrebné prestať jesť. Mal by sa jesť v malých porciách a pomerne často až sedemkrát denne. Základom ponuky pre pažerák pažeráka by mali byť tieto výrobky:

  • vajcia s mäkkým varom;
  • obilniny a sušený chlieb;
  • tvaroh s nízkym obsahom tuku;
  • mäso a ryby vo forme soufflé a mäsových guličiek;
  • pečené jablká;
  • dusené ovocie.

  Ezofagitída sa môže liečiť, ak je liečba komplexná. Samotné užívanie liekov a nestačí čakať na dobrý výsledok. Budete sa musieť riadiť diétou, vyhnúť sa potravinám, ktoré zvyšujú kyslosť a tvorbu plynov, a tiež budete musieť zmeniť svoj životný štýl a stravovacie návyky. Ak sú s takouto liečbou spojené osvedčené recepty tradičnej medicíny, potom niet pochýb o tom, či je možné úplne vyliečiť reflux pažeráka.

  Recenzia

  Tatyana, 34 rokov

  Refluxná ezofagitída sa liečila v nemocnici, odobrali mi kvapky a predpísali sa tabletky. Počas liečby dodržiavam diétu.

  Julia, 56 rokov

  Almagel mi pomáha vyrovnať sa s refluxom pažeráka. Pravidelne tiež užívam bylinné doplnky. lekárodporúčané dodržiavať stravu.

  Eugene, 27 rokov

  Mám reflux pažeráka. Keď dôjde k recidíve, okamžite vezmem Almagel, rýchlo zmierňuje príznaky.