Ako vyliečiť polycystický vaječník

Obsah
  6. Neplodnosť je ochorenie známe mnohým rodinám. U mladých dievčat sa čoraz častejšie vyskytujú ťažkosti s počatím a ich príčinou je syndróm polycystických ovárií. Pri tomto ochorení sa na párových žľazách - nevybuchnutých folikuloch, vytvára veľa malých cýst. Normálna ovulácia sa v tele nevyskytuje, čo znamená, že pre otehotnenie nie je potrebné pohlavne zrelé vajíčko. Preto je pre mnoho žien v reprodukčnom veku potrebná informácia o tom, ako zaobchádzať s polycystickým vaječníkom.7. Liečba liekmi rôznych skupín8. Na liečbu polycystických vaječníkov sú potrebné správne vybrané hormonálne látky. Mnoho žien sa bojí užívať tablety na báze hormónov. Existuje názor, že v priebehu takejto liečby je možné priberať na váhe, avšak ak sa liek kúpi na odporúčanie ošetrujúceho lekára, nežiaduce vedľajšie účinky budú minimálne. Odporúča sa pokračovať v konzervatívnej liečbe počas 6 mesiacov. Ak nie je požadovaný výsledok, vyberte iný spôsob riešenia problému.

  Na odstránenie cystických formácií z postihnutých vaječníkov sa úspešne používajú hormóny a ich antagonisty. V súlade s hormonálnou nerovnováhou si lekár môže zvoliť lieky, ktoré stimulujú dozrievanie a uvoľňovanie vajíčka. V iných prípadoch je potrebná liečba antiandrogénnymi liekmi, perorálnymi kontraceptívami, progesterónom alebo dexametazónom. Ak je to potrebnépre ženu sú vybrané iné lieky obsahujúce hormóny.

  Lieky s účinkom zníženia hladiny cukru v krvi pomáhajú liečiť polycystózu.

  Najsľubnejšou drogou v tomto ohľade je dnes droga „metmorfín“. Potreba doplniť hlavnú terapiu o hypoglykemické látky je spôsobená ich schopnosťou zvýšiť odolnosť tkanív voči pankreatickému proteínovému hormónu - inzulínu. Počas liečby hladina inzulínu v krvi klesá, čo znamená, že sa znižuje jeho negatívny účinok na doplnky.

  Obnovenie zdravého hormonálneho pozadia nie je možné bez dostatočného príjmu vitamínov a minerálov v tele. Na reguláciu funkčnej schopnosti pohlavných žliaz sa predpisujú vitamínové komplexy pacientom s problémami s plodnosťou. Osobitná pozornosť pri syndróme polycystických ovárií by sa mala venovať príjmu vitamínov skupín B, C a E. Dobrý terapeutický účinok sa dosiahne užívaním Mio-Inositolu - nutraceutika, ktoré je súčasťou niektorých vitamínovo-minerálnych komplexov, napríklad Vitrum Beauty.

  Ak sa počas diagnózy polycystického ochorenia zistí, že patológia je sprevádzaná nedostatočnou funkciou štítnej žľazy, je potrebná korekcia tohto stavu pomocou exogénneho L-tyroxínu v dávke vybranej gynekológom-endokrinológom.

  Napriek prijatým opatreniam nemusí k ovulácii dôjsť bez lekárskej pomoci. Pre ňuna indukciu použite clostilbegit alebo tamoxifén približne v strede cyklu.

  Keď dôjde k otehotneniu, hormonálna terapia sa zruší, pretože úspešné počatie znamená, že sa pacient uzdravil

  .

  Je chirurgický zákrok vždy potrebný?

  Stáva sa, že syndróm polycystických ovárií nie je jediným gynekologickým ochorením diagnostikovaným u ženy. Vyšetrenie môže preukázať, že dochádza k aktívnemu množeniu a zahusťovaniu epitelovej výstelky maternice. V takom prípade je potrebný chirurgický zákrok. Operácia sa vykonáva aj u žien, ktoré nemajú pozitívne výsledky konzervatívnej liečby.

  Úroveň rozvoja modernej medicíny umožňuje liečbu patologických stavov gynekologickej oblasti s menej traumatickou intervenciou. Tento spôsob prístupu k ohnisku choroby sa nazýva laparoskopický. Počas operácie môže chirurg nielen odstrániť identifikované ochorenie, ale aj diagnostikovať ďalšie možné patologické procesy. Eliminácia hromadenia cýst z povrchu vaječníkov sa uskutočňuje metódou klinovej resekcie. Takýto zásah zahŕňa čiastočné odstránenie alebo kauterizáciu postihnutého epitelu doplnkov.

  Výsledkom laparoskopie je v tomto prípade zníženie výroby mužských pohlavných hormónov a v dôsledku toho obnovenie normálnej ovulácie. Podobný účinok je však krátkodobý. Po 1-3 rokoch má mnoho pacientov relaps syndrómu polycystických ovárií. Rodiny, ktoré chcúAby ste mali deti, odporúča sa naplánovať počatie liečby počas prvých 6 mesiacov po resekcii klinového tvaru. Počas tohto obdobia je pravdepodobnosť tehotenstva najvyššia.

  Pomôže tradičná medicína?

  Syndróm polycystických vaječníkov je ochorenie, ktoré nemá prakticky žiadne príznaky. To je dôvod, prečo mnoho žien verí, že sa môžete tohto porušenia celkom rýchlo zbaviť a používať iba recepty na bylinné odvariny a tinktúry. PCOS je vážna hormonálna porucha, ktorá je plná neplodnosti, takže prístup k liečbe by mal byť správny. Akékoľvek úpravy liečby musia byť dohodnuté s lekárom. Neodporúča sa začať užívať rastlinné lieky bez súhlasu špecialistu.

  Recepty tradičnej medicíny pri liečbe polycystiky sa môžu použiť na tieto účely:

  • posilnenie imunitnej obrany tela;
  • na zlepšenie funkcie pečene a štítnej žľazy;
  • očistiť telo od toxínov.

  Ľudovým liekom nie je možné úplne obnoviť zdravie vaječníkov, pretože patogenéza choroby je založená na hormonálnej nerovnováhe.

  Pacientom s diagnostikovanou polycystózou sa odporúča zvýšiť fyzickú aktivitu

  .

  Aká by mala byť strava?

  Ak sa obnoví normálny metabolizmus a hormonálna syntéza, bude možné normalizovať fertilitu žien trpiacich syndrómom polycystických ovárií. V dôsledku metabolických porúch je PCOS častoJe sprevádzaná obezitou, takže diétna terapia je dôležitým bodom na odstránenie polycystických látok.

  Ak sú problémy s reprodukčnou funkciou spôsobené mnohými cystami v doplnkoch, mali by ste jesť potraviny s najnižším glykemickým indexom. Tie, ktoré nie sú rýchlo absorbované telom a nevyvolávajú prudký nárast hladiny cukru v krvi.

  Jedlá sa musia vyrábať frakčne. Odporúča sa znížiť obvyklú veľkosť porcie, ale zvýšiť počet jedál 5 až 6-krát denne. Celkový kalorický obsah diéty počas liečby polycystikmi by sa mal pohybovať medzi 1200 - 1800 kcal. Počas dňa by sa výživa mala usporiadať takto:

   45) vydávať výdatné raňajky, najlepšie najneskôr do 1 hodiny po prebudení;
  • majú občerstvenie medzi ranným jedlom a obedom (obed);
  • v čase obeda jesť prvý a druhý chod;
  • vyberajú ako večeru ľahko stráviteľné produkty (3 alebo 4 hodiny po obede);
  • ​​
  • majú sa zahryznúť jednu hodinu pred spaním (nespia na prázdny žalúdok).

  Dodržiavaním týchto odporúčaní možno zabrániť prudkému zvýšeniu hladiny cukru v krvi, ktoré je pri polycystóze mimoriadne nežiaduce.

  Na trvalé odstránenie tvorby cýst na vaječníkoch je potrebné nielen udržiavať normálne hormonálne pozadie tela, ale aj sledovať váš životný štýl. U žien s ovariálnymi cystami sa často zistí dysfunkciapečene a obličiek, preto sa odporúča odstrániť z potravy potraviny s vysokým percentom živočíšnych tukov.

  Takáto nevyvážená strava podporuje zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi a tiež vyvoláva tvorbu androgénov, čo je pri PCOS nežiaduce. Ako tepelné ošetrenie je lepšie zvoliť dusenie alebo naparovanie, odporúčame vám vyprážať jedlo. Úspešná liečba polycystiky doma má určité obmedzenia.

  Neodporúča sa, aby boli do ponuky zahrnuté choré ženy:

  • pekárske výrobky vyrobené z prémiovej múky;
  • škrobové potraviny (ako sú zemiaky a krupica);
  • živočíšne tuky vrátane masla;
  • mliečna čokoláda;
  • potraviny s vysokým obsahom cukru, ako sú konzervy a smotanové dezerty;
  • rafinované oleje;
  • potraviny pripravené z transmastných tukov (triesky atď.);
  • alkoholické a kofeínové nápoje;
  • konzervovanie a párky;
  • korenie, korenené omáčky a koreniny.

  Úbytok telesnej hmotnosti žien s PCOS by mal monitorovať dietetik. Hladovanie s takýmto ochorením je prísne kontraindikované

  Dá sa zabrániť PCOS?

  Polycystická choroba je choroba, ktorá, ako sa zdá, nie je vyliečená za jeden deň. Mnoho dievčat chodí k lekárovi iba vtedy, keď sú pokusy stať sa šťastnými rodičmi neúspešné. Aby sme sa pýtali, či je možné vyliečiťpolycystického vaječníka v pokročilom štádiu, nie je relevantný, odporúča sa navštíviť gynekológa najmenej raz za 12 mesiacov. Od začiatku prvého menštruačného krvácania (menarky) je tiež potrebné sledovať zdravie dospievajúcich dievčat. Takéto opatrenie odhalí porušenie v počiatočných fázach jeho vývoja, keď je oveľa ľahšie liečiť chorobu.

  Ženy, ktoré neplánujú materstvo, by mali používať antikoncepciu, aby sa predišlo nechcenému tehotenstvu a potratom. Okrem toho by sa mali včas eliminovať zápalové procesy v genitourinárnom systéme, ktoré môžu viesť k dysfunkcii vaječníkov.

  Zhrnutie

  Na vyliečenie polycystického vaječníka je potrebný integrovaný prístup. Nie je možné dosiahnuť hmatateľné výsledky iba pri bylinnej medicíne. Hlavný dôraz pri liečbe syndrómu je na hormonálne lieky, ktoré by mal lekár vybrať na základe výsledkov pacientových analýz.