Ako vyliečiť otravu

Obsah

  Otrava potravinami u detí a dospelých je akútnou patológiou gastrointestinálneho traktu, ktorá sa vyskytuje s narušenou tráviacou funkciou. Hlavným dôvodom tohto javu je prienik patogénnych baktérií do tela spolu s jedlom alebo nápojom (alkohol). Nie každý vie, ako zaobchádzať s otravou jedlom a ako poskytnúť osobe prvú pomoc, ale vôbec to nie je ťažké.

  Prvá pomoc

  Hneď ako sa objavia prvé príznaky otravy, je potrebné začať výplach žalúdka, ktorý jej pomôže zbaviť sa patogénov. To sa dá dosiahnuť použitím slabého roztoku manganistanu draselného, ​​ktorý sa filtruje cez papierový filter alebo tenká vrstva, štyrikrát preložený. Ak nie je k dispozícii žiadny manganistan draselný, môžete zobrať obyčajnú jedlú sódu a pripraviť z nej roztok: 1 lyžička. sóda na liter kvapaliny.

  9. Činidlo výplachu žalúdka sa musí okamžite zozbierať vopred, napríklad v objeme do 10 litrov. Teplota kvapaliny by nemala byť nižšia ako 37 stupňov, čo pomôže predchádzať podchladeniu. Optimálny teplotný režim je 35 - 37 stupňov. V tomto prípade sa črevná peristaltika spomaľuje a inhibuje sa prechod toxínov tráviacim traktom.

  Prvýkrát je potrebné dať otrávenému nápoju 2–6 pohárov tekutiny, to znamená, pripraveného roztoku, čím spôsobí reflex gag a uvoľní žalúdok baktérií a výrobkov, ktoré ich obsahujú. Takáto manipulácia sa uskutočňuje až do emetickej tekutinymajú priehľadnú farbu. Potom sa odporúča každých 15 minút. užívajte enterosorbentové tablety.

  Ak je otrava sprevádzaná teplotou, osoba musí byť zabalená do teplej prikrývky alebo prikrývky a dať jej úplný odpočinok. Prvý deň je zakázané jesť čokoľvek, ale druhý deň je dovolené pridávať do jedla ryžu s nízkym obsahom tuku. Každý deň sa ponuka rozširuje. Až do úplného zotavenia je zakázané jesť nakladané, korenené, údené a slané jedlá, to znamená také, ktoré prispieva k podráždeniu gastrointestinálnej sliznice. Patria sem nápoje sýtené oxidom uhličitým.

  Druhý deň po otrave môžete jesť ryžovú kašu a ryžovú polievku

  Zvyčajne príznaky otravy jedlom u dospelých a detí zmiznú do 7 dní, ale iba s príslušnou prvou pomocou. Existujú však prípady, keď otrava môže byť nebezpečná. V týchto prípadoch nie je potrebné samoliečiť:

  • ak existuje okrem zvracania a nevoľnosti aj silná bolesť hlavy, bolesť obličiek alebo pečene;
  • ak sa vyskytnú akékoľvek príznaky všeobecnej intoxikácie: horúčka, zvýšené potenie, dusenie;
  • ak je malé dieťa otrávené;
  • ak existuje podozrenie na otravu hubami;
  • , ak sú vracanie a hnačka prítomné 2 a viac dní.

  V takýchto prípadoch môže pomôcť iba špecialista vykonaním núdzového výplachu žalúdka v stacionárnych podmienkach pomocou sondy vloženej do ústnej dutiny.dutiny a ďalej do dutiny žalúdka. Ak zvracanie chýba alebo je diagnostikovaná silná otrava, vykoná sa klyzma. V stacionárnych podmienkach špecialista vylučuje aj iné príčiny otravy, napríklad plynom alebo chemikáliami.

  Aké lieky možno užívať na zlepšenie stavu

  Po prvej pomoci sa otrava jedlom lieči liekmi, ako sú sorbenty, činidlá, ktoré pomáhajú obnoviť rovnováhu vody a elektrolytov, enzýmami, probiotikami a prebiotikami.

  Sorbenty

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť exacerbáciu gastritídy

  Takéto lieky prispievajú k absorpcii toxických látok a toxínov z tela ak odstráneniu toxických látok z tela. Patria sem aktívne uhlie, ktoré je pravdepodobne dostupné v každej domácnosti. Vďaka tomu dochádza k rýchlemu odstráneniu toxických látok (pri otrave jedlom a otrave alkoholom). Maximálna jednotlivá dávka je 8 g. Pri jej prekročení môžete spôsobiť podráždenie gastrointestinálnej sliznice.

  Ďalším liekom s adsorpčným účinkom je Enterosgel. Používanie tohto lieku môže rýchlo vyliečiť intoxikáciu. V tomto prípade sa deštruktívny účinok na gastrointestinálnu sliznicu nepozoruje. Maximálna dávka pre dospelého sa považuje za 45 g.

  Pri liečení potravinových alergií sa aktívne používa Smecta, ktorej aktívne zložky sa dobre vyrovnávajú nielen s plynmi a toxínmi, ale aj s baktériami a vírusmi.Droga sa osvedčila pri liečbe patologických stavov, ako je hnačka a plynatosť. Maximálna denná dávka je 10 g.

  Liek Atoxil, ktorý vo svojom zložení obsahuje oxid kremičitý, tiež patrí k sorbentom a pomáha odstraňovať toxické látky, ktoré sa môžu v čreve tvoriť čo najskôr. Maximálna denná dávka pre dospelých sa považuje za 12 g.

  Ak je dieťa otrávené, môžu sa použiť špeciálne sorbenty povolené pre deti. Medzi ne patria Smecta (povolené na vstup pre deti od jedného roku), Filtrum City (povolené na vstup aj pre novorodencov), Enterosgel (povolené na vstup od 1 roka), Silix (povolené na vstup pre deti od 1 roka), aktívne uhlie (povolené) deti od 1 roku veku).

  Enterosgel je účinné liečivo na otravu potravinami

  Prípravky, ktoré obnovujú rovnováhu vody a elektrolytov

  Inými slovami, roztoky voda-soľ, ktoré pomáhajú doplňovať prísun tekutín v tele, ktoré sa počas zvracania a hnačky aktívne strácajú. V každom prípade, pri otrave, je dôležité piť čo najviac. Toxické látky sa po vstupe do dutiny žalúdka začínajú hromadiť a spôsobujú zvracanie. V tomto okamihu ľudské telo stráca až jeden a pol litra tekutiny, ktorú je potrebné doplniť.

  Ak sa normálny objem tekutiny nenaplní okamžite, toxíny môžu vstúpiť do krvného obehu, potom do pečene a obličiek, ako aj do iných orgánov, čo spôsobuje ich narušenie.fungujúce. Ak v tele nebude voda, nebude schopný úplne bojovať proti takýmto škodlivým látkam.

  Na záchranu príde solný roztok.

  Ak nie je čas a možnosť navštíviť lekáreň a otrava sa predbieha náhle, môžete si takýto roztok pripraviť sami pomocou obyčajnej vody, cukru a soli (1 polievková lyžica. Soľ a toľko cukru na 3 litre vody). ). Z hotových prípravkov stojí za povšimnutie Regidron, medzi jeho aktívne zložky patria chlorid sodný, dextróza, chlorid draselný a citrát sodný. Lieky ako Ringer, Aminol atď. Sa používajú intravenózne

  .

  Enzýmy

  Takéto lieky sú potrebné na obnovenie gastrointestinálneho traktu. Obzvlášť dôležité je brať ich po otrave v dôsledku konzumácie nekvalitných potravín alebo alkoholu, to znamená, keď sa vývoj ich vlastných tráviacich štiav nevyskytuje v plnej sile. Všetky enzýmy sa môžu rozdeliť do niekoľkých skupín v závislosti od účinných látok obsiahnutých v kompozícii.

  ​​

  Normálnu aktivitu gastrointestinálneho traktu je možné obnoviť pomocou Mezimu

  .

  Prvá skupina obsahuje enzýmy, ktoré obsahujú pankreatín. Patria sem pankreatín, mezim, kreon, Penzital. Hlavné indikácie pre použitie týchto prostriedkov: rozvoj dysbiózy, črevnej dysfunkcie, ktorá sa často vyskytuje pri otrave.

  Druhá skupina zahŕňa lieky, ktoré zahŕňajú pankreatín, žlčové zložky a hemicelulózu. Medzi ne patrí Festal, Menzim,Digestal, Kadistal. Žlčové kyseliny, ktoré tvoria liečivo, spôsobujú zvýšenú sekréciu pankreasu, motorickú aktivitu žlče a čriev.

  Tretia skupina zahŕňa výrobky rastlinného pôvodu, ktoré vo svojom zložení obsahujú iba prírodné zložky (nesyntetické). Patria sem lieky Solizim Forte a Somilase.

  Štvrtá skupina zahŕňa lieky, ktoré obsahujú pankreatín aj rastlinné prísady. Môže ísť o preparáty Merkenzyme, Wobenzyme, Phlogenzyme.

  Probiotiká a prebiotiká

  Probiotiká sú lieky, ktoré obsahujú jednu alebo viac živých baktérií. Prieniky do črevného prostredia sú fixované na sliznici, čím sa zvyšuje objem ich vlastných prospešných baktérií. Priaznivé podmienky vytvárajú prostredie pre ich normálne prežitie v črevách, ako aj pre intenzívnu reprodukciu. Probiotiká zahŕňajú lieky, ako je laktobaktín, bifidumbaktín, Linex, bifikol.

  Dufalac pomôže normalizovať črevnú aktivitu

  Prebiotiká sú lieky, ktoré neobsahujú živé baktérie, ale obsahujú špecifické chemické zlúčeniny, ktoré pomáhajú potláčať patogénnu mikroflóru a vytvárajú priaznivé prostredie na reprodukciu ich vlastných črevných baktérií. Prebiotiká zahŕňajú Lactofiltrum, Dufalac, Inulin, Portalac, ktoré sa môžu použiť na liečbu otravy aj počas tehotenstva a laktácie.

  Ľudové lieky

  Ako zaobchádzať s otravou doma? Na záchranu prídu ľudové prostriedky. Jedným z nich je med, ktorý sa používa na prípravu odvarov s kôprom. Posledná zložka sa môže užiť čerstvá alebo sušená. Odvar pripravte nasledujúcim spôsobom: 1 polievková lyžica. l. kôpor nalejte 200 ml vody, zapálte a pol hodiny varte. Po odstránení z tepla vložte 1 polievková lyžica do vývaru. l. med, zamiešajte a skonzumujte vo vnútri 100 ml pred jedlom.

  Otrava alkoholom a koreňmi sa môže použiť na liečbu otravy alkoholom a potravinami. Infúzia sa pripravuje nasledovne: 1 lyžička. sušené korene a vopred rozdrvené nalejte 100 ml vriacej vody a nechajte vylúhovať pol hodiny. Hotový produkt sa filtruje a spotrebuje vo vnútri počas 1 lyžice. l. štyrikrát denne.

  Otrava potravinami je ošetrená zázvorovým čajom: 1 lyžička. nasekaný zázvor nalejte 200 ml horúcej vody a nechajte vylúhovať pol hodiny. Pripravené na použitie vo vnútri 1 polievková lyžica. l. každých 30 minút. Hotové infúzie, ktoré je možné kúpiť v lekárni, nie sú o nič menej účinné: astragalus, eleutherococcus, morské riasy.

  Okrem pitia obyčajnej vody si môžete doplniť chýbajúce množstvo tekutín v tele pomocou čierneho a zeleného čaju, vody, pridaním citrónovej šťavy, infúzie divokej ruže alebo horského popola.

  Ak je možné otravu ľahkým jedlom vrátane otravy alkoholom liečiť doma, v závažných prípadoch je lepšie poradiť sa s odborníkom. Často zanedbávanie kampanelekára sa stáva príčinou smrti spôsobenej všeobecnou intoxikáciou tela.