Ako vyliečiť otras mozgu

Obsah

  Otras mozgu je mierne poškodenie orgánov, ktoré je na druhom mieste vo frekvencii po modrinách lebky. Trauma je častejšia u detí kvôli ich vysokej mobilite v porovnaní s dospelými. Je potrebné liečiť otras mozgu pokojom a odpočinkom v posteli. Ak je to potrebné, predpíšte liekovú terapiu.

  Čo sa dá a nemôže sa urobiť

  Je dôležité poskytnúť príslušnú prvú pomoc doma pred príchodom sanitky alebo pred tým, ako sa obeť dostane do nemocničného stavu sama. Nie všetky akcie budú platné. Je prísne zakázané:

  • premiestniť osobu z miesta na miesto, pohnúť hlavou;
  • obete nakŕmte a vypite, až kým sa diagnóza neobjasní (inak môže dôjsť k zvracaniu);
  • podávať lieky pred príchodom lekárov (to prispieva k zhoršeniu stavu a vzniku negatívnych následkov);
  • facku na lícach, triaste pacienta.

  Najskôr je potrebné privolať prvú pomoc. Aj keď neexistujú žiadne zjavné prejavy poranenia mozgu, je dôležité navštíviť lekára, aby zhodnotil stav, pretože účinky otrasov mozgu môžu byť nezvratné, dokonca aj v miernej forme. Pri absencii vedomia je potrebné skontrolovať pulz, dýchanie.

  Určite vyhľadajte lekára kvôli týmto príznakom:

  • emetický syndróm;
  • rôzne veľkosti žiakov;
  • závraty;
  • strata vedomia;
  • všeobecnémalátnosť;
  • bolesť hlavy a krku;
  • ťažkosti a nezrozumiteľná reč;
  • nestabilita chôdze;
  • kŕčový syndróm.

  Poznámka!Na určenie stavu osoby sa môže pýtať, aké je jej meno, kde žije, alebo iné známe informácie.

  Osoba je umiestnená vo vodorovnej polohe a poskytuje pokoj. Za normálnych všeobecných podmienok je dovolené sedieť. Chladné obklady sa aplikujú na opuchnuté oblasti hlavy a obalia predmet s nízkou teplotou v tkanive. Takéto ošetrenie je vhodné, ak v mieste vystavenia nie je žiadne krvácanie.

  Pri krvácaní tlačia na ranu, čo jej pomôže zastaviť. Použite uterák alebo inú čistú handričku. Nedotýkajte sa rany špinavými rukami. Inak môžete infekciu priniesť.

  V prípade nevoľnosti a zvracania je obeť položená na bok, pričom sa musí uistiť, že hlava zostáva v čase prevratu nehybná. Ak neexistuje pulz a dýchanie, vykonáva sa umelé dýchanie:

  • pacienta ležať vodorovne;
  • vystavuje oblasť hrudníka;
  • oboma rukami tlačiť na spodnú tretinu hrudníka silnými nárazmi (1krát za sekundu).

  Ak sa u malého dieťaťa vyskytne zranenie, zriedkavo sa diagnostikuje strata vedomia. V tomto prípade sa však zvyšuje riziko vzniku nebezpečných následkov vrátane oneskorenia vo vývoji.

  Základné ošetrenie

  Koľko tremoru je potrebné liečiťmozog a to, či sa dá urobiť doma, závisí od závažnosti zranenia. Trvanie liečby je spravidla do 10 - 30 dní. Domáca liečba je povolená s miernou formou otrasov. V takom prípade je indikovaný odpočinok na lôžku.

  Najskôr sa prijímajú opatrenia na obnovenie fungovania mozgu a odstránenie nepríjemných príznakov po zranení (bolesti hlavy atď.). Predpíšte lieky, ktoré pomáhajú zmierniť emocionálny stres, normalizujú režim práce a odpočinku - sedatíva a iné.

  Vitamíny sa prijímajú na zvýšenie imunity.

  Vaskulárne a metabolické lieky, napríklad Cavinton, Nootropil, Picamilon, sa používajú na liečbu účinkov traumy. Môže to byť tableta alebo injekčný roztok. Je dôležité brať tonické lieky - ženšen, citrónová tráva, eleuterokok, atď.

  Výživa pacienta by mala byť plná a vyvážená. Strava obsahuje čo najviac zdravých vitamínov. Ak to nie je možné napríklad v zimnom období, nahradia sa syntetickými multivitamínovými prípravkami.

  Rehabilitácia

  Nestačí vyliečiť klinické prejavy otrasov mozgu. Rehabilitácia je dôležitá. Závisí to od jej ďalšej prognózy a rizika negatívnych následkov zranenia.

  Osoba, ktorá utrpela otras mozgu, by mala odpočívať čo najviac. Nejde iba o fyzickú, ale aj duševnú relaxáciu. Prvý zahŕňa vylúčenie fyzickej aktivity,napätia. Športové aktivity sa odkladajú, až kým nepríjemné príznaky úplne nezmiznú. Duševný odpočinok znamená vylúčenie sledovania televízie, sedenia pri počítači, čítania kníh a iných aktivít, ktoré zvyšujú koncentráciu.

  Odporúča sa spať najmenej 8–9 hodín denne. Môžete spať vo dne - to nebude bolieť, ale naopak, dá silu a pomôže urýchliť zotavenie. Vyžaduje sa korekcia stravy. Z toho sú vylúčené nezdravé potraviny, najmä alkoholické nápoje.

  Dôležité! Ak máte bolesti hlavy, môžete si vziať anestetikum, ale iba so súhlasom lekára. Môže to byť Paracetamol alebo iný.

  Nie je potrebné nechať obeť na pokoji. Ľudský stav sa musí kontrolovať aj po hlavnej liečbe.

  Komplikácie

  Liečba komplikácií je ťažšia ako liečba základnej patológie. Preto by ste nemali dúfať v samoliečenie, ale odporúča sa poradiť sa s lekárom ihneď po zranení. Pri včasnom začiatku liečby sa nepríjemné príznaky môžu odstrániť po niekoľkých dňoch alebo týždňoch, čo závisí od závažnosti zranenia.

  Pri závažnom poškodení mozgu sa vyskytujú včasné komplikácie počas 2–3 mesiacov. Liečba komplikácií komplikujú tieto faktory:

   63. prítomnosť psychologickej poruchy;
  • nesprávny životný štýl (fajčenie, zneužívanie alkoholu alebo drog);
  • neustály stres a úzkosť;
  • súbežný vývoj závažných chorôb.

  Jednou z komplikácií je zníženie duševnej a fyzickej aktivity, strata pamäti, ktorá si vyžaduje dlhé zotavenie a ktorá sa podrobuje liečbe neurológom alebo neurológom. V prípade zanedbania liečby môžu byť tieto poruchy prítomné 3 alebo viac rokov.

  Záver

  Otras mozgu si vyžaduje kompetentnú a včasnú liečbu, najmä ak je zranenie závažné. U dospelých trvá doba zotavenia menej ako u detí. Poranenie môže ovplyvniť mozgovú aktivitu dieťaťa, vývoj a prvé príznaky komplikácií sa nevyskytujú vždy okamžite a niekedy roky po poškodení. To sa netýka iba detí, ale aj dospelých postihnutých.