Ako vyliečiť nervovú kliešť

Obsah
  6. Nervová tic - choroba nervového systému, ktorá sa prejavuje okrem ľudskej vôle aj zášklbom svalov. Štatistiky ukazujú, že je vystavených až jednému percentu svetovej populácie. Obyvatelia veľkých miest sú častejšie chorí. A muži ochorejú dvakrát častejšie ako ženy.

  Príčiny výskytu nervovej tiky sú dlhotrvajúce stresy, konflikty, závažné emocionálne otrasy, ako aj organické choroby nervového systému (napríklad encefalitída). Keď sa objavia príznaky, vyvstáva otázka: „Ako sa lieči nervová tika?“ Porozprávajme sa o tom, pretože táto choroba naznačuje vážne porušenia centrálneho nervového systému a vyžaduje si pomoc neurológa.

  Prvá pomoc pre tiky

  Prvé príznaky sa však môžu zmierniť nezávisle.

  Keď sa objavia nedobrovoľné kontrakcie niektorých svalových skupín (tváre alebo končatín), je potrebné, aby sa škubiaci sval napínal čo najviac a dlhšie. Pomôže to mierne zastaviť kŕče, ktoré sa vyskytnú, ale kliešť samozrejme nevylieči a bude sa to opakovať. Túto metódu nemožno použiť na kŕče spojené s trigeminálnou neuralgiou. V takom prípade je potrebné zabrániť podráždeniu postihnutej oblasti.

  Periodická kontrakcia svalov oka naznačuje nadmernú prácu a potrebu odpočinku. Trhnutie očí sa môže vyskytnúť po dlhej práci na počítači, únavnom čítaní pri slabom osvetlení, po strese. Tu je niekoľko spôsobov, ako problém vyriešiť:

  1. Zakryte si oči a oddychujte asi pätnásť minút.
  2. Ľahnúť si položením vatových tampónov navlhčených v teplej vode na oči.
  3. Oči otvorte čo najširšie a potom ich pevne priskrutkujte. Urob to trikrát.
  4. Blikajte rýchlo rýchlo asi pätnásť sekúnd, potom zavrite oči na dve minúty a uvoľnite sa.
  5. Palcom stlačte stred čela nad sťahujúce sa svaly. Stimuluje tu trigeminálny nerv.

  Liečba teaku

  Ošetrujúcim neurológom, s ktorým je potrebné sa poradiť, sú predpísané lieky, ktoré pomáhajú obnoviť prísun krvi do mozgu, sedatív a neurotoxických liekov. Posledne menované blokujú nervové zakončenie, ktoré potláča mimovoľné kontrakcie.

  Pomôžu tiež psychoterapeutické sedenia, ktoré normalizujú emocionálne pozadie pacienta. V tomto prípade je tiež možné vymenovať silné sedatíva. Pomôže to znížiť frekvenciu nervových tík a kondície, hobby niektorých zaujímavých koníčkov a zvýšenej aktivity.

  Primárne nervové tiky sa liečia sedatívami (tinktúra valeriána, tinktúra materskej mladosti, Novo-Passit) a pri liečbe sekundárnych tics sa používajú antipsychotické lieky (tioridazín, haloperidol) a lieky proti úzkosti (fenazepam) v kombinácii, spolu s liečbou základného ochorenia, ktoré spôsobilo takúto reakciu u dospelých aj u detí. S nedostatkom vápnika, ktorý sa prejavuje vo forme spazmov, je predpísaný glukonát vápenatý.

  Ako zaobchádzať s kliešťamitvár

  Ošklbanie tváre je najnepríjemnejšou a najvýraznejšou formou kliešťa, ktorú sa chcem najprv zbaviť. Najúčinnejšie lieky sú injekcie Botox alebo Dysport, ale môžete začať s menej dramatickými liekmi. Mali by ste sa oddýchnuť v bylinných kúpeľoch, aromaterapii a využiť bazén. To bude pracovať s únavou tela, pomôže relaxovať, obnoviť nervový systém a zmierniť tic na tvári.

  Odporúčame vám prečítať si: Ako sa zbaviť pigmentácie

  Očné tiky u dospelých je možné liečiť jednoduchými cvičeniami, pokiaľ to nie je príčina ochorenia alebo traumy mozgu:

  1. Pohodlne si ľahnite a uvoľnite sa.
  2. Zatvorte oči a premýšľajte o príjemných.
  3. Uvoľnite všetky svaly tváre a čeľuste.
  4. Povedzte dlhé „y“, zatiaľ čo jazyk zdvíhate k oblohe.
  5. S úplným uvoľnením dokončite do piatich minút.

  Po takejto príjemnej relaxácii sa zášklby oka úplne oslabia alebo úplne prestanú.

  Ľudové lieky

  Ľudové lieky sa už dlho používajú na upokojenie a relaxáciu. Sú to bylinné infúzie, čaje, odvar a éterické oleje. Všetci pomôžu upokojiť, zmierniť emocionálny stres, a to vylieči nervovú tiku. Na zmiernenie zášklbov očí je možné použiť obklady harmančeka a meduňky.

  Čaj s mätou a medom zmierňuje nervovú únavu a svalové napätie. Takúto infúziu si môžete pripraviť sami:

  • Vezmite si polievkovú lyžicu valeriánu, mäty a trojlistových hodiniek.
  • Nalejte zmes do smaltovanej misky a nalejte pol litra vriacej vody.
  • Nechá sa variť 40 minút.
  • Vypite pohár pred spaním.

  Prevencia tic

  Prevencia tiež pomôže. K tomu je potrebné:

  • vyriešiť všetky konflikty v čase samostatne alebo pomocou terapeuta;
  • spať najmenej osem hodín;
  • jesť správne a vyvážené;
  • jesť 5-6 krát denne v malých porciách;
  • chodiť najmenej hodinu denne.

  Dodržiavanie všetkých týchto opatrení, ako aj včasná konzultácia s neurológom pomôžu zbaviť sa prejavov nervovej kliešte a liečiť chorobu.