Ako vyliečiť nachladnutie na pery doma?

Dnes je najmenej 9 z 10 ľudí nositeľmi vírusu herpesu. Navyše, u asi 25% ľudí sa choroba prejavuje pomerne často. Existuje veľa druhov herpes vírusu a všetky sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi. Avšak častejšie ako ostatní je to labiálny herpes, ktorý ľudia často spájajú s jedným z prejavov prechladnutia. Ochorenie je mimoriadne nepríjemné a je takmer nemožné sa ho úplne zbaviť. Preto by mal každý vedieť, ako liečiť nachladnutie na perách, av tomto článku budú uvedené všetky informácie potrebné na tento účel.

Čo je to opar?

Herpes na perách je choroba spojená s vírusom zvaným Herpes Simplex. U niektorých ľudí sa relapsy vo forme vyrážok na perách vyskytujú až 7-8 krát ročne. V tomto prípade sa v oblasti pier objaví pocit pálenia a silné svrbenie. Potom sú charakteristické vyrážky, ktoré sú najčastejšie lokalizované na lícach, červený okraj pier, sliznica úst alebo v oblasti uší.

Vo vývoji tejto patológie je niekoľko po sebe nasledujúcich etáp:

 • Stupeň Harchingers . V tomto štádiu má chorý pocit pálenia a bolesti na postihnutej oblasti sliznice alebo kože. Táto lehota spravidla netrvá dlhšie ako 24 hodín;
 • Stupeň zápalu.Vyznačuje sa opuchom a sčervenaním v mieste budúcich vyrážok. Postupne sa začínajú objavovať malé bubliny naplnené čírym roztokom;
 • Vredové štádiá i. V tomto okamihu začnú praskať bubliny a namiesto nich sa vytvoria malé vredy. V tomto štádiu je najviac nákazlivá chorá osoba. Typické ťažkosti: pretrvávajúce pocity pálenia a silná bolesť v perách;
 • Stupeň hojenia . Zvyčajne to je 8 - 9 dní. Vytvára sa hnedá kôra, ktorá po čase zmizne.

Liečba prechladnutia pery

Zovirax a acyklovir sa považujú za najlepšie lieky na liečbu opary na perách. Mimochodom, líšia sa iba v spoločnosti a krajine, v ktorej sú vyrobené. Ak použijete tieto lieky v čo najkratšom čase, môžete sa zbaviť nepríjemných príznakov choroby, ako je štípanie (pálenie) a svrbenie. Okrem toho sa tieto lieky môžu použiť na prevenciu. Napríklad pred dôležitou konferenciou alebo cestou.

Mnohí sa domnievajú, že na pery možno liečiť nachladnutie steroidnými masťami. To však v zásade nie je pravda, pretože naopak stimulujú rýchle šírenie vírusu na okolité sliznice a pokožku.

V niektorých situáciách môže byť ošetrenie nachladnutia pery doma veľmi ťažké, potom musíte určite vyhľadať pomoc lekára:

 • v prítomnosti neroztrhnutých bublín 10 alebo viac dní;
 • S častými relapsmi choroby - viac ako 4 - 5 krát za rok;
 • Znaky infekčnej choroby (zväčšené lymfatické uzliny, zimnica atď.) Sa spájajú s typickými príznakmi oparu.
 • Jesť príliš bolestivo.

Je možné rýchlovyrovnať sa s prejavmi oparu?

Je možné urýchliť proces vymiznutia vyrážok a zmierniť bolesť. Za týmto účelom by mala byť poškodená oblasť mierne vysušená. Na tento účel sa používa handrička navlhčená vodou, ktorá sa pripevní na pery a zahreje sa fénom s minimálnym výkonom.

Okrem toho je možné znížiť aktivitu vírusu a zabrániť jeho šíreniu. Použite na to metódu s názvom „zmrazenie“. Pozostáva z nasledujúceho: na miesto, kde je najväčší pocit pálenia, položte kocku ľadu, ktorá by mala byť zabalená do čistej handry. Procedúra trvá 5 - 6 minút. Malo by sa to opakovať každú hodinu počas dňa.

Prevencia

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že ošetrenie nachladnutia pier je dosť problematické. Preto je lepšie ju varovať. Na tento účel by sa mali dodržiavať tieto odporúčania:

 • Nepoužívajte hygienické výrobky niekoho iného (to platí aj pre príbuzných);
 • Počas obdobia zhoršenia oparu je potrebné zubnú kefku vymeniť niekoľkokrát (najlepšie po každej etape);
 • V chladnom počasí by ste pri chôdzi mali zakrývať ústa šatkou a teplo by sa malo opaľovať balzamom;
 • S predispozíciou na túto chorobu lekári odporúčajú úplne upustiť od alkoholu.