Ako vyliečiť koktanie

Obsah

  Hlavným spôsobom, akým človek komunikuje s inými ľuďmi, je reč. S pomocou nej interaguje s vonkajším svetom a prejavuje sa. Na ceste k komunikácii často vznikajú prekážky a jednu z nich možno nazvať koktaním. Presné príčiny tohto stavu sú dnes bohužiaľ neznáme, existuje však niekoľko účinných metód, ktoré pomôžu zbaviť sa patológie.

  Logopedické sedenie

  Ako liečiť koktanie, môže určiť iba odborník.

  Ak je dieťa choré, na záchranu prídu triedy logopédie. Môžu to byť individuálne rozhovory, didaktické materiály a filmové pásy, ktoré sú ponúkané na prezeranie, ako aj remeslá, ktoré špecialista robí s dieťaťom. Počas hodiny môžete používať knihy, hračky, spoločenské hry.

  Hlavnou úlohou rodičov je ovládať reč svojho dieťaťa, pomáhať pri správnom vyjadrovaní ich myšlienok, a tým prispievať k prevencii zamerania sa na patológiu reči. Je dôležité dodržiavať pravidelnosť liečby. Celkové trvanie takejto liečby spravidla netrvá dlhšie ako 4–5 mesiacov. Každý deň sa musíte s dieťaťom vysporiadať, nenechávajte ho na pokoji.

  Pred hlavným liečebným cyklom sú potrebné rekreačné a ochranné opatrenia. Vykonáva ich logopéd, ale spočíva v úprave režimu práce a odpočinku. Počas tohto obdobia je dôležité obmedziť koktanie dieťaťa dovnútraverbálny kontakt s ostatnými deťmi.

  Jednoduché triedy sa konajú trikrát denne s celkovým trvaním 10 minút. Môžete ponúknuť svojmu dieťaťu počítať do 5 alebo 10 a potom ponúknuť vyslovenie fráz, ktoré nie sú príliš dlhé, napríklad „Chcem hovoriť“, „Hovorím pomaly“, „Milujem svoju matku“ alebo iné. Ako vzdelávací materiál si môžete vziať rýmy do materských škôl.

  Tréningový kurz liečby je hlavný v liečbe choroby dieťaťa. Hlavným cieľom tejto fázy je naučiť dieťa zvládnuť komplexné formy reči, pričom sa zohľadnia zručnosti, ktoré získal v prípravnej fáze.

  Dieťa musí pochopiť, že môže hovoriť slobodne a sebavedome, a preto pri ďalších činnostiach nevzniknú ťažkosti. Počas tréningov špecialista praktizuje formu reči na základe otázok, ktorá je založená na rozhovoroch, hrách a práci. Počas relácií môžete používať rôzne hračky, plastelínu, knihy a obrázky z nich.

  Jednou z účinných metód liečby koktania u detí sú triedy logopédie

  .

  V prípade dospelých sa triedy rečovej terapie rozvíjajú aj individuálne, v závislosti od povahy patológie.

  Psychoterapia

  Psychické terapie dospelých môže byť liečená koktaním dospelých. Táto technika bola vždy veľmi populárna a priniesla viac pozitívnych výsledkov ako iné spôsoby liečby. Môže to byť ako individuálne lekcie, napríklad hypnóza, návrh, autogénneškolenia, ako aj skupinové kurzy.

  Rôzne obavy, silné nepokoje a pochybnosti môžu často spôsobiť dezorganizáciu reči osoby, zmeny v správaní a dodanie ťažkých emocionálnych pocitov. Z tohto dôvodu sa implementácia lekárskych a psychologických opatrení považuje za základ psychoterapie. Pomôžu obnoviť narušený vzťah jednotlivca ovplyvňovaním emočnej sféry.

  Špecialista pomáha pri psychoterapeutických sedeniach tlmiť negatívne emócie a vyvolávať iba pozitívne emócie, ktoré pomáhajú stimulovať nervový systém a zabrániť výskytu porúch v emocionálnom prostredí. To všetko pomáha človeku hovoriť plynulo a zreteľne.

  Počas psychoterapie špecialista zisťuje, čo prispelo k vzniku tohto syndrómu (narušenie reči), a pýta sa osoby na vzťah v rodine. Zohľadnite úroveň vzdelania pacienta, prítomnosť traumatických situácií v anamnéze. Koktanie u dospelých je možné liečiť elimináciou traumatického faktora, ktorý sa zvyčajne vykonáva individuálnou psychoterapiou.

  Drogová terapia

  Lieky sa používajú aj na liečbu koktania u dospelých alebo dieťaťa. Vzhľadom na formu a typ patologického stavu môžete predpísať tieto lieky:

  • nootropické (môže to byť piracetam, pantogam, fenotropil alebo iné);
  • anxiolytiká asedatíva (Grandaxin, Noofen, Xanax, atď.);
  • sedatíva (Persen, Glycine, Motherwort alebo iné);
  • vitamínové liečivá (tiamín alebo iné);
  • antiepileptikum (pregabalín, klonazepam, karbamazepín alebo iné);
  • antidepresíva (Citalopram, Pipofesin alebo iné);
  • antipsychotiká (sulpirid, risperidón alebo iné).

  Bohužiaľ, moderná medicína nemá špecifické lieky proti koktaniu. Až do dnešného dňa prebieha výskum zameraný na nájdenie najúčinnejšieho lieku. Niektoré z nich boli klasifikované ako narkotiká a zastavili pátranie, keď dospeli k záveru, že závislosť nastane rýchlejšie ako vyliečenie koktania.

  Dýchacia gymnastika

  Ak dospelý alebo dieťa koktá, je možné vykonať respiračnú gymnastiku, ktorá v kombinácii s inými metódami prinesie požadované zotavenie. Tento postup sa vykonáva buď ráno po prebudení, alebo večer pred spaním. Môžete tak urobiť nasledujúce cvičenia sami:

  • poloha - ležiaca na chrbte, jedno rameno na bruchu, druhé na hrudi; zhlboka sa nadýchnite, počas ktorého by sa mal žalúdok nafúknuť; pri výdychu rukou jemne zatlačte na žalúdok (opakujte 5-krát);
  • pozícia je rovnaká; vdychujte nosom a vydýchnite kokteilovou trubicou (opakujte 5-krát);
  • stojace, ramená pozdĺž línie tela; pri inšpirácii nakloňte telo dopredu a pri výdychu ho vráťte na pôvodné miesto (opakujte 10-12 krát);
  • stojace, ramená ohnuté v lakťových kĺboch ​​asú na úrovni hrudníka; Počas inhalácie sa pokúste objať rukami, pri výdychu sa pokúste vrátiť do východiskovej polohy (opakujte 10 - 12 krát).
  • ​​

  Dýchacie cvičenia sa môžu vykonávať v ktorejkoľvek polohe trupu

  .

  Je potrebné poznať aj niektoré pravidlá, keď hovoríme. Pred rečou sa nadýchnite a slová vyslovujte iba na výdych. Odporúča sa dýchať iba krátko a výdychy sú plynulé a dlhé. Dýchanie sa vykonáva iba pomocou brucha a hrudná oblasť by mala zostať nehybná, rovnako ako ramená. V čase rozhovoru nemusíte namáhať svaly krku a tváre.

  Ľudové lieky

  Domáci sa môžu liečiť ľudové lieky. Napríklad môžete použiť múmiu a med: 1 tableta múmie a 1 lyžička. vezmi si med do úst a drž ho čo najdlhšie bez prehltnutia. Procedúra sa vykonáva ráno pred spaním počas šiestich mesiacov.

  Aromatické oleje sú rovnako účinné pri liečení koktania. Aromaterapia pomáha relaxovať, upokojovať nervový systém a zmierňovať napätie. Bergamot, palina a tymian, pelargónie, santalové drevo, bazalka, levanduľa, šalvia, ruža, borovica, rozmarín sa dajú rozlíšiť od olejov. Každý z olejov musí byť nanesený na suchú handričku alebo vreckovku a nanesený na nos. Postup sa uskutočňuje štyrikrát denne. Do vaní je možné pridať oleje.

  Účinné pri liečbe patológií a bylín, ktoré pomôžu normalizovať emocionálny stav:

  • mäta, valeriána, žihľava, harmanček (bylinky zmiešajte v rovnakých pomeroch, odoberte 1 lyžicu suroviny) a nalejte 200 ml horúcejvoda; činidlo trvá 30 minút, filtruje sa a spotrebováva sa orálne 100 ml naraz dvakrát denne);
  • breza, ďatelina, nechtík, sladké drievko, citrónový balzam (1 polievková lyžica L. Kolekcia nalejte pohár horúcej vody, trvať 2 hodiny, namiešať a pred jedlom použiť vo vnútri 100 ml);
  • trikolóra fialová, svätojánska, sušená uhorka, palina, mäta (nalejte 7 ml suroviny do 200 ml vriacej vody a trvajte pol hodiny, namiešajte a spotrebujte 70 ml z nej štyrikrát denne);
  • rasca, ovos, Fireweed, žihľava (spôsob prípravy a podávania je totožný s predchádzajúcim);
  • oregano, harmanček, materská sladina, aníz, balzam citrónu, ľubovník bodkovaný (metóda prípravy je rovnaká).

  Len ošetrujúci lekár po vyšetrení osoby bude schopný určiť, ktorá konkrétna technika bude v konkrétnom prípade najúčinnejšia.