Ako vyliečiť fistulu na ďasne

Obsah

  Fistula na ďasne je kanál, ktorý spája zameranie zápalového procesu a ústnej dutiny. Vo väčšine prípadov je patológia formovaná na pozadí prebiehajúceho dentálneho ochorenia: pulpitída, kaz, parodontitída, cysty atď. Je potrebné liečiť fistuly na ďasnách v zubnej ordinácii.

  Terapeutické zásady

  Liečba fistuly u dospelých alebo u detí spočíva predovšetkým v dezinfekcii zapálenej oblasti a odstránení infekčných patogénov, ktoré túto chorobu spôsobili. Ďalej sa prijímajú opatrenia, aby sa zabránilo vytváraniu hnisu a aby sa vyplnil nepríjemný kanál.

  V každom prípade zásady liečby závisia od stupňa poškodenia ďasien, zdroja zápalového procesu. Liečba fistúl u dospelých a dojčiat sa nelíši.

  Aby sa predišlo negatívnym dôsledkom vrátane potreby extrakcie zubov, oplatí sa o prevenciu patológie vopred postarať. Ide o dodržiavanie ústnej hygieny, denné čistenie zubov, pravidelné lekárske vyšetrenia odborníkom.

  Hlavné ošetrenie

  Vred umiestnený v blízkosti vrcholu koreňa sa môže vyliečiť odstránením zapálenej oblasti (dužiny). Ďalej zubný lekár vyplní koreňový kanálik. Je dôležité dôverovať kvalifikovanému lekárovi, pretože ak nesprávne zapečatíte kanál, môžete spôsobiť opätovnú tvorbu fistuly.

  Ak boli výsledky rádiografuzistilo sa, že fistula bola vytvorená v dôsledku nesprávneho plnenia, vykonajte nasledujúce kroky:

  1. Zub je naplnený.
  2. Protizápalové činidlo sa vstrekuje do dutiny.
  3. Po zániku zápalového procesu sa kanál naplní.

  Pri liečbe rajskej fistuly v blízkosti zavedených korún a špendlíkov sa môžu vyskytnúť ťažkosti. Takéto štruktúry môžu byť odstránené, ale v budúcnosti bude pre ich opätovnú inštaláciu potrebný ďalší materiál vyrobený podľa nových parametrov zubu. Okrem toho si to bude vyžadovať ďalšie hotovostné náklady.

  K tvorbe fistuly dochádza tiež v dôsledku perforácie koreňa zuba. Ten sa formuje zavinením ošetrujúceho lekára, ktorý nemá dostatočnú kvalifikáciu a vedie nesprávnu terapiu. V tomto prípade sú príznaky identifikované už v pokročilom štádiu. Fistula (fistula) sa spravidla lieči po extrakcii zuba. V niektorých prípadoch je zub zachovaný, oblasť s perforáciou je vyplnená, pretože predtým získala prístup k koreňovému kanáliku.

  Lieky

  Samozrejme, hlavnou metódou liečby zubnej fistuly je chirurgický zákrok, ale niekedy môže lekár predpísať antibiotickú liečbu, ktorá pomáha urýchliť regeneráciu odstránením patogénov z oblasti zápalu.

  Antibakteriálne lieky sa vyberajú jednotlivo. Môže ísť o prostriedky vo forme tabliet alebo injekčných roztokov. Približné trvanie antibiotickej liečby je 8-10 dní.

  Okrem antibiotíkužívajte lieky s antiseptickým účinkom, ktoré spracúvajú ústnu dutinu. Takéto látky pomáhajú eliminovať infekčné agensy, ktoré spôsobujú tvorbu hnisavých hmôt.

  Solcoserylová pasta sa používa po operácii na regeneráciu tkanív

  V pooperačnom období sú predpísané špeciálne zubné masti a gély, ktoré urýchľujú hojenie:

  Odporúčame prečítať si: Liečba tavidla ľudovými liečivami
  • Holisal: má analgetické, protizápalové, antiseptické účinky;
  • Solcoseryl: má účinok na hojenie rán, zlepšuje trofizmus tkanív;
  • Metrogil: má antibakteriálny účinok v dôsledku prítomnosti metronidazolu ako aj antiseptika;
  • Asepta: má regeneračný, antiseptický a upokojujúci účinok.

  Takéto lieky predpisuje iba lekár na základe charakteristík vývoja patológie a veku pacienta.

  Počas tehotenstva

  Počas tohto obdobia sa zvyšuje náchylnosť tela na rôzne infekcie. Okrem toho, ak už sú duté dutiny, stáva sa to ďalšou podmienkou na zvýšenie rizika tvorby fistuly.

  Antibakteriálne lieky sa nepredpisujú v prípade fistuly u tehotnej ženy. Inak môžu byť negatívne následky spôsobené položením hlavných orgánov a systémov plodu a niekedy potratom.

  Z tohto dôvodu je liečbafistuly sa vykonávajú chirurgickým zákrokom. Používajú lieky proti bolesti, ktoré sa môžu počas tohto obdobia používať, špeciálne masti a výrobky na báze prírodných zložiek.

  V pooperačnom období sa na obnovu prevádzkovanej oblasti používajú ľudové lieky, ktoré nespôsobujú vedľajšie účinky. Pomôžu zbaviť tehotnú ženu od syndrómu bolesti a zabránia rozvoju opakovaného zápalu.

  Na tieto účely je vhodná infúzia alebo odvar z liečivých rastlín (nechtík, rebríček alebo eukalyptus). Akákoľvek tráva sa odoberá v množstve 1 polievková lyžica. l., nalejte 200 ml horúcej vody, trvajte na hodine, filtrujte. Vývar je pripravený s výpočtom 1 polievková lyžica. l. suroviny na 200 ml vody, vrieť 15 minút, ochladiť, prefiltrovať. Oplachovanie sa vykonáva každú hodinu. Trvanie jedného postupu by nemalo byť kratšie ako 4 minúty.

  Lekári niekedy predpisujú ústnu vodu s propolisovou infúziou. Takéto ošetrenie je povolené, ak žena nemá individuálnu intoleranciu voči včelárskemu produktu.

  V detstve

  U detí sa fistuly diagnostikujú mnohokrát častejšie ako u dospelých pacientov. To sa dá vysvetliť porušením rastu mliečnych zubov, čo prispieva k rozvoju hnisania v mäkkých tkanivách. Nezabudnite na prvé príznaky patológie, pretože okrem toho, že dieťa bude neustále trpieť, môžete spôsobiť ďalšie zdravotné problémy:

  • vývoj chronických patologických stavov v mliekárenstve a následne v roku 2007;trvalé zuby;
  • ​​
  • vývoj chronických patológií v zadnom tkanive.

  V detstve, ako u dospelých pacientov, sa fistuly liečia liekom alebo chirurgicky. Liečba liekom je predpísaná pre zvýšené riziko vytlačenia primárnych zubov a malokluzu. V tomto prípade znamená použitie prostriedky, ktoré sú bezpečné pre deti, nie pre úplne formovaný organizmus.

  DÔLEŽITÉ!Môžete sa uchýliť k tradičnej medicíne, ktorá urýchľuje regeneráciu, eliminuje patogény a zabraňuje vzniku negatívnych následkov. V pokročilých prípadoch sa odstráni zub v blízkosti fistuly.

  Po extrakcii zubov je postihnutá oblasť ošetrená špeciálnymi prípravkami, čím sa uvoľňujú hnisavé hmoty. Ďalej je predpísané regeneračné ošetrenie: použitie mastí, gélov, ktoré sa nanášajú na otvor na rýchle hojenie, odstránenie bolesti a opuchov (ak existujú).

  Fyzioterapia

  Napriek efektívnosti fyzioterapeutických postupov v zubnej ordinácii, najmä pri fistuloch, majú niektoré kontraindikácie. Medzi nimi:

   58) otvorené krvácanie;
  • prítomnosť nádoru podobného nádoru v ústnej dutine;
  • obdobie tehotenstva;
  • hnisavý proces v oblasti potrebných účinkov;
  • neevidovaná zlomenina;
  • akútne zubné choroby;
  • prítomnosť kovovej štruktúry;
  • patológia krvi;
  • systémový vývojlupus erythematodes (kontraindikácia pre ultrafialové žiarenie).

  Po odstránení a pred liečbou parietálnej fistuly je možné vykonať nasledujúcu fyzioterapiu:

  • laserová terapia pôsobením infračerveného žiarenia a červeného žiarenia na postihnutú oblasť, ktorá pomáha rýchlo sa zbaviť zápalu a urýchliť regeneráciu;
  • infračervená terapia, ktorá sa vykonáva na stimuláciu pomalého procesu, na odstránenie zápalového procesu po operácii;
  • ultrafialové žiarenie, ktoré má antibakteriálne účinky;
  • magnetoterapia, ktorá pomáha odstraňovať opuchy, opravuje poškodené tkanivo po operácii;
  • ultrazvuková terapia, ktorá sa vykonáva pomocou rôznych liekov (analgetík atď.).

  Počas tehotenstva je fyzioterapia fistúl kontraindikovaná

  DÔLEŽITÉ!Fyzioterapeutické postupy pomáhajú zlepšovať krvný obeh, stimulujú metabolické procesy, odstraňujú bolesť a normalizujú vedenie nervov.

  Ľudové lieky

  Po vyliečenej fistule sa na regeneráciu tkanív môžu použiť ľudové lieky vo forme obkladov:

   83. klinček (má analgetické a antibakteriálne účinky): vatový tampón navlhčený éterickým olejom a aplikovaný na postihnutú oblasť, státie pol hodiny a postup sa vykonáva trikrát denne;
  • soľ (antiseptická): 1 lyžička soľrozpustiť sa v 200 ml vody, vypláchnuť ústa štyrikrát denne po dobu 30 sekúnd;
  • 85) pelargónie (regeneračné činidlo): drví list rastliny na dužinu, ktorá sa nanáša na postihnutú oblasť počas 15 minút, pričom postup sa vykonáva trikrát denne;
  • zázvor (liek proti bolesti a odstraňovač žalúdka): olúpame koreň, naneste kúsok na postihnuté miesto, ponechajte ho 15 minút a postup vykonávajte trikrát denne.

  Opláchnutie úst rastlinnými odvarmi a infúziami nie je o nič menej účinné:

  • Ľubovník bodkovaný a med: 10 g sušenej trávy zalejeme 100 ml vriacej vody, nechajte jednu hodinu, pridajte med v objeme 1 lyžička. (vypláchnite ústnu dutinu trikrát denne);
  • dubová kôra, šalvia, harmanček: 1 lyžička. každá bylina sa zmieša, naplní sa 250 ml vody, varí sa 15 minút, ochladí sa, filtruje sa (ústa sa 5-6 krát denne prepláchnu);
  • sedmokráska: 1 lyžica. l. naliať 200 ml horúcej vody do surovín, trvať na jednej hodine, namáhať (vypláchnuť ústnu dutinu 4-krát denne);
  • nechtík, harmanček: zmiešajte prísady v rovnakom objeme, vezmite 1 polievkovú lyžicu. l. zmes, naliať 250 ml vriacej vody, trvať na tom, hodinu, napätie (vypláchnite ústnu dutinu 4 krát denne).

  Alternatívne zaobchádzanie sa nepovažuje za nevyhnutné. Je to iba doplnková terapia, ktorá sa vykonáva v kombinácii s hlavnou predpísanou lekárom. Iba s komplexnou liečbou môžeme dúfať v priaznivú prognózu a rýchle uzdravenie.