Ako vyliečiť eustachitídu

Obsah

  Eustachitída alebo tubo-otitída je zápalový proces v strednom uchu, ktorý sa vyskytuje na pozadí narušeného fungovania Eustachovej trubice. Eustachitídu je potrebné liečiť na základe dôvodu, ktorý ju spôsobil, čo môže určiť iba lekár.

  Lieky

  Zbaviť sa choroby môže byť len komplexnou metódou. Predovšetkým je predpísané užívanie liekov, ktoré sa vyberajú individuálne, pričom sa berie do úvahy príčina patológie a znaky jej vývoja.

  Antibiotiká

  Antibakteriálne lieky používané na liečbu tubootitídy by mali mať široké spektrum účinku. Pomáhajú odstraňovať bolesť, znižujú horúčku, zastavujú tvorbu hnisavých sekrétov zo zapáleného ucha.

  Za účelom výberu najúčinnejšieho lieku najskôr vykonajú štúdiu mikroflóry na citlivosť na konkrétny liek. Štandardné lieky predpísané na eustachitídu sú:

  • biseptol;
  • amoxicilín;
  • Ceftriaxón;
  • Gentamicín.

  Približný priebeh antibiotickej liečby je 1 - 2 týždne. Liečba nie je potrebná pri prvom zlepšení celkového stavu. V takom prípade môžete spôsobiť ďalšie poškodenie a zhoršiť priebeh choroby.

  DÔLEŽITÉ!Niekedy sa stáva, že bolesť zmizne do niekoľkých dní od začiatku liečby, to však neznamená, že došlo k uzdraveniu.

  Protizápalové

  Pri liečení tubo-otitídy sa používajú aj protizápalové lieky, ktoré prispievajú k rýchlemu odstráneniu hyperémie ušnej membrány a k zníženiu jej napätia. Lieky majú analgetický účinok vďaka zahrnutiu liekov proti bolesti (lidokaín alebo iné), eliminujú opuchy a zlepšujú prietok krvi.

  Protizápalové lieky zahŕňajú:

  Ďalší článok: Ako liečiť zápal ucha.
  • Normax;
  • Sofradex;
  • Otof;
  • Cypromed;
  • Otypax.

  Veľa liekov s protizápalovým účinkom sa nepoužíva v patologických stavoch, ako je perforácia a prasknutie membrány.

  vazokonstriktory

  Cieľom liekov s vazokonstrikčným účinkom je zníženie tvorby hlienu v ušnej dutine, odstránenie upchatia nosa a obnovenie priechodnosti zvukovodu. Môže to byť:

  • Otrivín;
  • Sanorín;
  • naftylín;
  • Nazol.

  Pri používaní vazokonstrikčných liekov sa vyžaduje osobitná starostlivosť, pretože ak sa používajú nesprávne a ak je prekročená dávka, môžu zvýšiť suchosť slizníc a spôsobiť podráždenie.

  Antipyretiká

  Antipyretické lieky pomáhajú znižovať horúčku. Použitie týchto prostriedkov sa odporúča pri rýchlostiach nad 38,5 stupňov alebo pri nízkej teplote počas 12 po sebe nasledujúcich hodín.

  Iné lieky

  Ak je tuboititída spôsobená alergickým faktorom, predpisuje sa jej použitie.antihistaminiká 2 alebo 3 generácií. Môže to byť napríklad Tsetrin alebo Erius.

  V závažných prípadoch sa predpisujú hormóny

  .
  ​​

  Môžu sa tiež použiť kortikoidové (hormonálne) lieky. Takéto lieky pomáhajú znižovať imunitnú reakciu zapálených tkanív a používajú sa, keď sú bežné protizápalové lieky neúčinné. Vo väčšine prípadov sa používajú vo forme roztokov, ktoré sa vkladajú do zvukovej trubice pomocou špeciálneho katétra.

  V kombinácii s hlavnými patogénnymi liečivami je potrebné brať lieky zamerané na zvýšenie ochrannej funkcie tela. Sú to imunomodulátory, ktoré zlepšujú boj proti patogénom: Immudon et al.

  Homeopatia

  Môžu sa používať homeopatické lieky. Medzi ne patrí pinosolový sprej (s borovicovým olejom, eukalyptový olej, mäta pieporná), ktorý podporuje hojenie, dezinfekciu, odstránenie zápalu a kvapky Rinitolu, ktoré majú decongestantný účinok, zvyšujú imunitu a urýchľujú odtok hlienu z dutín.

  Medzi homeopatické lieky patrí liek Aconit, ktorý je obzvlášť účinný v prípade choroby, ktorá sa vyskytuje v počiatočnej fáze. Do tejto skupiny tiež patria:

  • Belladonna: používa sa na zápal hrdla, ucha, bolesti;
  • Hamomilla: používa sa na silnú bolesť, podráždenosť, kongesciu ucha, hluk v tejto oblasti;
  • Ferrum fosforicum: používa sa iba v počiatočnej fáze vývojachoroby s miernym zápalovým procesom a miernou bolesťou;
  • Heparová síra: používa sa na zvýšenie citlivosti ucha na hlasné zvuky a dotyk, miernu bolesť, vypúšťanie z zapálenej oblasti exsudátu s nepríjemným zápachom, podráždenie;
  • Ortuť: používa sa na chronickú formu choroby, syndróm akútnej bolesti, hojný výtok z ušnej dutiny, hluk a zvonenie v tejto oblasti;
  • Pulsatilla: používa sa na mierne bolesti počas dňa a na silné bolesti v noci so sprievodným kašľom, horúčkou.

  Liečba bez drog

  Zlepšenie a zrýchlenie odtoku tekutiny v zvukovej trubici sa dá dosiahnuť vykonaním žuvacích pohybov vo veľkom objeme. Nie je potrebné niečo jesť neustále. Môžete si kúpiť žuvačku a použiť ju ako liek. Mrkva, jablká alebo akýkoľvek iný pevný produkt, ktorý vyžaduje dlhé žuvanie, je tiež skvelý.

  Lekár môže masírovať ušné bubienko pomocou špeciálneho prístroja, z ktorého je vyvíjaný vysoký (alebo nízky) tlak.

  Priechodnosť Eustachovej trubice sa môže zlepšiť použitím katétra určeného na podávanie adrenalínu alebo hydrokortizónu. Tento postup sa vykonáva v závažných prípadoch patológie.

  Sprievodné príznaky choroby, napríklad bolesti hlavy, je možné odstrániť pomocou pravidelnej masáže krku. Tento postup vám umožňuje nieiba na zlepšenie celkového stavu, ale aj na normalizáciu stavu orgánov ORL. Akupresúra sa aktívne predpisuje, čo nie je menej účinné pri tubootitíde.

  DÔLEŽITÉ!Účinným postupom predpísaným v prípade eustachitídy je podľa Politzera fúkanie ušnej dutiny. Počas procedúry sa používa gumový balónik, ktorý je spojený s olivou gumovou trubicou. Do nosovej dierky sa vkladá oliva, krídla nosa sú zovreté. Aby sa vzduch dostal do bubienkovej dutiny, bude potrebné prehltnúť vodu.

  Počas hltanu sa palatínová opona zdvíha a pevne pritláča k zadnej stene hltanu. V takom prípade lekár stlačí balónik. Kontrola vstupu vzduchu sa vykonáva pomocou otoskopu. Ak sa postup vykonáva správne, po 1-3 reláciách môžete pozorovať zlepšenie.

  Fyzioterapia

  Fyzioterapeutické postupy sa vykonávajú iba po odstránení akútneho štádia choroby a závažných klinických prejavoch.

  Používajú modrú fototerapiu, ktorá má protizápalové, antiseptické účinky, anestetizuje, zlepšuje miestnu imunitu, zlepšuje prietok krvi a stimuluje regeneračné procesy. Trvanie procedúry je 15 minút. Kurz trvá do 7 dní.

  Ultrafrekvenčná terapia má protizápalové, antiedematózne účinky, znižuje aktivitu mediátorov zápalu a odstraňuje bolesť. Trvanie procedúry je až 7 minút. Kurz trvá do 7 dní.

  Terapia SMV (terapia centimetrovými vlnami)protizápalový, analgetický účinok, aktivuje lokálnu imunitu. Trvanie procedúry je až 10 minút. Kurz - do 10 procedúr.

  Infračervená terapia má detoxikačný protizápalový účinok, podporuje vazodilatáciu, zlepšuje prietok krvi a odstraňuje bolesť. Trvanie procedúry je až 8 minút. Kurz - až 8 procedúr.

  Elektroforéza s liekmi pomáha zvyšovať účinnosť týchto liekov. Môžu to byť lieky proti bolesti, protizápalové látky, látky znižujúce prekrvenie atď. Procedúra trvá 10-20 minút. Kurz - 10 postupov.

  Ľudové lieky

  Eustachitídu môžete liečiť doma pomocou ľudových liekov, ktoré sú v porovnaní s mnohými hotovými drogami úplne bezpečné. Jedinou výnimkou je individuálna neznášanlivosť určitého lieku a to, čo je kontraindikované.

  Cibuľa - obľúbené protizápalové liečivo

  Pri liečbe eustachitídy budú účinné látky pripravené na základe týchto zložiek:

   87. cibuľa: vložte malý kúsok cibule do obväzového výrezu, zabalte ho a vložte do ušnej dutiny, pričom ju držte do rána;
  • levanduľa, yarrow, lastovičník, púpava, eukalyptus: prísady sa prijímajú v rovnakých množstvách, zmiešané, 2 lyžice. l. 400 ml horúcej vody sa naleje do zbierky, trvá 3 hodiny (hotový výrobok sa používa na prípravu turund, ktoré sa vkladajú do boľavého ucha, pričom sa uchovávapol hodiny);
  • cesnak a slnečnicový olej: mletý cesnak (1 hlava), zmiešaný s olejom až do šťavy a glycerínu (získaný prípravok použite na prípravu turund, ktoré sa vkladajú do ucha na 15 minút);
  • Althea, nechtík, mäta a horolezec: nasekajte prísady, zmiešajte v rovnakých pomeroch, vezmite 3 lyžice. l. zmesi, naliať 1 liter horúcej vody, trvať jednu hodinu (hotový výrobok sa užíva perorálne 75 ml trikrát denne);
  • Helichrysum, lúka, žihľava, ďatelina: pomelie prísady, zmiešajú sa v rovnakých pomeroch, vyberie sa 3 lyžice. l. zmes, naliať 0,5 l vriacej vody, trvať niekoľko hodín (hotový výrobok sa užíva perorálne 100 ml trikrát denne);
  • koriander, mäta, ľubovník bodkovaný: nasekajte ingrediencie, zmiešajte v rovnakom objeme, vezmite 2 lyžice. l. zmesi, naliať 200 ml vriacej vody, trvať 5 hodín (hotový výrobok sa užíva perorálne 100 ml dvakrát denne);
  • Aloe: v rovnakom pomere zmiešajte rastlinnú šťavu s vodou, navlhčite Turundu v roztoku a vložte do zapáleného ucha až do rána (šťavu z aloe je možné použiť na vštepenie chorého ucha 5 kvapiek každé 4 hodiny).

  Chirurgický zákrok

  Ak sa eustachiitída vyskytuje v chronickej forme, v tejto oblasti sa vyskytujú pretrvávajúce zmeny, ktoré nemožno vylúčiť pomocou konzervatívnych metód, ktoré si vyžadujú chirurgický zákrok.

  Na obnovenie ventilácie v strednom uchu sa môžu použiť tieto chirurgické postupy:

  • ak existuje útvar, ktorý spôsobuje stlačenie otvoru hltanu, odstráni sa(môže to byť nádor, veľké adenoidy, polypy, zväčšené hrebene trubíc);
  • tympanopunkcia alebo punkcia tympanickej membrány a jej posunovanie zavedením drenážnej trubice prostredníctvom incízie (umožňuje vstupovať do liekov, vysávať výsledný exsudát v prípadoch, keď k obnoveniu drenážnej a ventilačnej funkcie trubice nedôjde do 2 týždňov od začiatku liečby) );
  • endoskopická dilatácia balónika: vykonáva sa zavedením endoskopu a katétra s balónikom cez nos do nosohltanu (balónik sa nafúkne a ponechá v tomto stave niekoľko minút).

  Počas tehotenstva a detí

  Počas tehotenstva je veľa liekov zakázané. Patria sem antibiotiká. Relatívne kontraindikované sú lieky Otipax, Otof, Sofradex. V pokynoch pre fondy neexistujú žiadne priame kontraindikácie na použitie v tomto období, ale štúdie týkajúce sa ich bezpečnosti ešte neboli vykonané.

  Antibiotiká Normax, Tsipromed, Anauran a Polydexa sú absolútne kontraindikované pre tehotné ženy. Tieto lieky majú vysokú toxicitu a môžu sa hromadiť v tele, čo má škodlivý vplyv na plod.

  Čistenie sa vykonáva na odstránenie opuchov. Aby sa normalizovala priechodnosť zvukovodu, ktorý bol narušený v dôsledku tvorby sírových zátok, nasávajú, umyjú ich vodou alebo dezinfekčným prostriedkom a používajú špeciálne pinzety.

  U detítubootitída sa lieči liekmi a fyzioterapiou. Aby sa obnovila priechodnosť zvukovej trubice, predpisujú sa nosné kvapky s vazokonstrikčným účinkom (napríklad Naftisin alebo Sanorin). Ak ochorenie prechádza do chronického priebehu, používajú sa antibakteriálne látky (amoxicilín alebo iné).

  Nesmieme zabúdať, že tubo-otitída sa vyskytuje na pozadí katarálnej choroby, ktorá sa vyskytuje v pokročilom štádiu. Z tohto dôvodu je dôležité liečiť provokujúce patológie včas, aby nedošlo k rozvoju eustachitídy a jej negatívnym dôsledkom, medzi ktoré patrí trvalé zníženie sluchovej funkcie.