Ako vyliečiť dlhotrvajúcu nádchu u dieťaťa

Obsah

  Dlhodobý výtok z nosa alebo chronická nádcha sa vyznačuje závažným zápalom nosovej sliznice. Ochorenie dáva dieťaťu veľa nepohodlia, spôsobuje ťažkosti so spánkom a dýchaním. Vo väčšine prípadov je rinitída komplikáciou infekčných respiračných patológií, ktorých liečba bola vykonaná nesprávne. Pred liečením predĺženého nádchy u malého dieťaťa alebo mladistvého vykoná pediater sériu laboratórnych testov. Je to potrebné na zistenie príčiny rinitídy a posúdenie celkového zdravia. Do terapeutického režimu nazálnej patológie môžu byť zahrnuté imunomodulátory, antibiotiká, antihistamíny.

  Základné zásady liečby

  U detí sa diagnostikuje predĺžený výtok z nosa častejšie ako u dospelých. Nosné pasáže u dojčiat sú úzke a sú v štádiu tvorby a plocha sliznice je malá. Existuje príliš málo žliaz na to, aby sa vysporiadali s infekčnými alebo alergickými látkami. Preto bez riadneho liečenia nemusí predĺžený výtok z nosa u detí zmiznúť do jedného mesiaca. To neznamená, že napriek tomu zmizne - rinitída akceptuje chronické štádium kurzu, ktoré je nebezpečné pre jeho komplikácie.

  Integrovaný prístup k liečbe dlhodobého nazálneho preťaženia u malých detí je tento:

  • časté oplachovanie nosa;
  • inhalácia;
  • použitie vazokonstrikčných kvapiek;
  • samozrejme podávanie multivitamínov s mikroelementmi;
  • liečba sprievodných patológií.

  Dlhý uzol sa u malého dieťaťa objavuje aj z prírodných dôvodov, napríklad pri zubárovi. V tomto prípade pediatri odporúčajú oplachovanie detských nosov izotonickým roztokom sodíka 5-6 krát denne alebo používanie farmaceutických liekov vo forme nosných sprejov alebo kvapiek. Chronická nádcha sa vyvíja u dieťaťa žijúceho v miestnosti s nevhodnou mikroklímou. Suchý vydýchnutý vzduch vážne zhoršuje stav nosovej sliznice.

  Je potrebné začať liečbu dlhotrvajúcej rinitídy akejkoľvek etiológie (vírusovej, alergickej, bakteriálnej) vytvorením príjemného prostredia pre deti, ktoré výrazne urýchli zotavenie:

  • Vlhkosť. Ak chcete zvýšiť koncentráciu vodnej pary v miestnosti, môžete si kúpiť zvlhčovač vzduchu pre domácnosť, vykonávať časté čistenie alebo zavesiť vlhkú handričku na vykurovacie teleso.
  • Teplota. Teplota vzduchu v miestnosti, kde sa nachádza choré dieťa, by sa mala pohybovať medzi 21-23 ° C. Vyššie hodnoty majú negatívny vplyv na nosnú sliznicu a prispievajú k rýchlemu šíreniu infekčných a alergických látok.
  • 21. Čerstvý vzduch. Detskú izbu vetrajte niekoľkokrát denne. Neustály prísun čerstvého vzduchu má pozitívny vplyv na mikrocirkuláciu dutín.

  Ak dieťa nemá vysokú horúčku, potom kráča v najbližšom parku alebo na ulicido parku. Chronická nádcha netrvá dlho kvôli zníženej imunite. Chôdza alebo hranie na ihrisku zvyšuje odolnosť tela voči bakteriálnym a vírusovým patogénom, posilňuje obranu.

  Vyrovnanie sa s predĺženou nádchou bakteriálneho alebo vírusového pôvodu pomôže vazokonstrikčným kvapkám do nosa

  .

  Výplach z nosa

  Pred vykonaním postupu liečby by sa nahromadený hlien mal z nosných priechodov odstrániť. Staršie dieťa by malo dobre vyfúknuť nos a novorodenci a deti budú potrebovať pomoc svojich rodičov. Na pultoch lekární je široká škála aspirátorov. Zariadenia majú jednoduchší vzhľad a sú funkčne podobné striekačke s malým objemom. Drahšie modely (Otrivin) sú vybavené vymeniteľnými dýzami a dutou rúrkou na nasávanie hlienu. Po očistení dutín dôkladne opláchnite nos dieťaťa. Prečo je to potrebné:

  • zmierniť silný opuch;
  • zastaviť zápalový proces;
  • odstraňujú infekčné a alergické látky zo sliznice;
  • odstraňovať toxické zlúčeniny, ktoré vylučujú vírusy a baktérie v priebehu ich života;
  • zabrániť šíreniu patogénnych mikroorganizmov do dolných dýchacích ciest.

  Výplach nosa počas predĺženého výtoku z nosa je dôležitou súčasťou liečby a často pomáha vyhnúť sa použitiu antibiotík a sulfonamidov pre deti. Procedúry sa vykonávajú doma pomocou teplého soľného roztoku.riešenie. Na jej prípravu je potrebné čajovú lyžičku kamennej alebo morskej soli rozpustiť v litri prevarenej vody a prefiltrovať. V lekárňach sa predáva 0,9% roztok chloridu sodného, ​​balený vo fľašiach po 100, 200, 400 ml, za veľmi prijateľnú cenu. Pod krásnym názvom „voda Jadranského mora“ skrýva obyčajný soľný roztok. Je súčasťou týchto liekov:

  • morenazol;
  • Aqua Maris;
  • Fyzioter;
  • Aqualore Baby;
  • Rinosol.

  Na umývanie nosa sú úžasné infúzie liečivých rastlín: harmanček, nechtík, šalvia a ľubovník bodkovaný. Byliny obsahujú éterické oleje, prchavé, flavonoidy a organické kyseliny, ktoré vykazujú výraznú protizápalovú a dezinfekčnú aktivitu. Na prípravu zdravej infúzie nalejte polievkovú lyžicu sušeného rastlinného materiálu pohárom vriacej vody, nechajte ho dve hodiny a natiahnite.

  Vdychovanie

  Skúsení rodičia dobre vedia, ako rýchlo a účinne vyliečiť dlhotrvajúci výtok z nosa. Na tento účel musíte použiť ultrazvukový alebo kompresorový rozprašovač a izotonický roztok chloridu sodného, ​​ktorý sa naleje do špeciálneho oddelenia zariadenia. Pri tomto postupe sa liek premení na jemnú paru rovnomerne rozloženú na nosnej sliznici. Táto forma lieku umožňuje dosiahnuť maximálny terapeutický účinok:

  • upchatie nosa zmizne a uľahčí sa dýchanie dieťaťa
  • sliznice nosných kanálikov sú zvlhčené;
  • sa závažnosť opuchov znižuje.

  V prípade výraznej akumulácie hustého hlienu v nose, pevne pripevneného k vnútornej stene, pediater odporúča na inhaláciu použiť mukolytické roztoky s acetylcysteínom. Po vstupe lieku do nosovej sliznice sa zníži viskozita spúta a ľahko sa vyprázdni vyfukovaním.

  Na inhaláciu môžete použiť pravidelný smaltovaný pohár alebo malý hrniec. Tento spôsob uskutočňovania lekárskeho zákroku má výhody. Faktom je, že väčšina rozprašovačov nie je určená na použitie infúzií liečivých bylín a éterických olejov. Ale pomocou konvenčných nádob môžete ľahko vykonať fyzioterapeutickú manipuláciu. Na zastavenie zápalového procesu a uľahčenie dýchania dieťaťa sa používajú éterické oleje takýchto rastlín:

  • tymián;
  • citrónová alebo mäta pieporná;
  • eukalyptus;
  • jedľa, smrek, borovica;
  • nechtíka lekárska.

  Ak výtok z nosa nezmizne dlho, potom do litra horúcej vody pridajte 4-5 kvapiek esenciálneho oleja a dôkladne premiešajte. Potom dieťa nakloňte nad nádobu a prikryte ho osušku. Jedna inhalačná relácia trvá asi 10 minút a počas dňa sú povolené 2 až 3 procedúry. Namiesto éterických olejov môžete použiť infúzie liečivých bylín.

  Kombinované odvary z listov tymiánu, mäty a eukalyptu dobre eliminujú upchatie nosa. postupyje kontraindikovaný u detí s individuálnou citlivosťou na éterické oleje kvôli pravdepodobnosti vzniku alergickej reakcie. Inhalácie sa tiež nevykonávajú pri zvýšenej telesnej teplote alebo pri akútnom zápalovom procese, ktorý sa vyskytuje v tele.

  Počas liečby predĺženého nádchy u detí môže byť hlien odstránený z nosných ciest pomocou aspirátora

  .

  Liečba nazálnej kongescie

  Pediatri predpisujú vazokonstrikčné nazálne spreje a kvapky na uľahčenie dýchania malých detí a dospievajúcich. Účinnou látkou vo väčšine z nich je xylometazolín. Táto chemická zlúčenina zužuje krvné cievy a eliminuje opuch sliznice. Vďaka úľave pri dýchaní a vracaní pachov u detí sa chuť do jedla zlepšuje a výsledkom je pokles spánku. Aké miestne lieky môže pediatr predpísať na liečbu predĺženého nádchy:

  • Tizin Xilo;
  • xymelín;
  • Galazolin;
  • xylén;
  • Rhinostop.

  Napriek vysokej účinnosti vazokonstrikčných kvapiek a sprejov by trvanie ich používania nemalo presiahnuť päť dní. Táto skupina liekov má výraznú nevýhodu - vyvolávajú závislosť. To znamená, že dieťa má ťažkosti s dýchaním, zdá sa mu, že bez postrekovania a kvapiek sa môže udusiť, hoci jeho sliznice nosa sú v poriadku. Je veľmi ťažké zbaviť sa tejto formy závislosti, preto by sme nemali zanedbávať lekárske odporúčania týkajúce sa trvania kurzu.liečbu.

  Mnoho detských lekárov uprednostňuje predpísať nosné prípravky rastlinným zložením pre deti z upchatia nosa.

  Takéto prípravky zahŕňajú sprej a kvapky pinosolu s éterickými olejmi z eukalyptu a borovice. K dispozícii je tiež masť rovnakého mena, určená na aplikáciu na sliznice nosných kanálikov. Pinosol sa môže používať na liečbu detí starších ako tri roky a nie je vhodný pre tie deti, ktoré majú individuálnu citlivosť na éterické oleje.

  Liečba infekčnej chronickej nádchy

  Samomedikácia sa často stáva príčinou chronickej nádchy. Rodičia používajú kvapky a spreje na zmiernenie upchatia nosa. Dýchanie dieťaťa sa síce na chvíľu zlepšuje, ale faktor vyvolávajúci predĺžený výtok z nosa nezmizol. Vo svojej úlohe zvyčajne pôsobia vírusy a patogénne baktérie - patogény angíny, priedušiek, chrípka, tracheitída, sínusitída. Ak ich neodstránite z horných dýchacích ciest včas, potom je pravdepodobnosť vzniku závažných komplikácií, napríklad atrofickej rinitídy, vysoká.

  Roztok koloidného striebra sa rýchlo a účinne vyrovnáva s dlhodobým nádchom u detí

  Baktéria

  Výsledky laboratórnych štúdií biologickej vzorky pomôžu zistiť druh infekčného agens. Ak sa zistia pneumokoky, stafylokoky, streptokoky, pediatr zahrne do terapeutického režimu antibiotické alebo antimikrobiálne kvapky a spreje

  • Izofra;
  • Vibrocil;
  • Rinofluimucil;
  • Polydex;
  • Bioparox.

  Ich aplikácia v kurze vám umožňuje rýchlo a účinne ošetrovať dlhotrvajúci hrubý hlien. Ak sa objaví nádcha na pozadí bakteriálnej respiračnej infekcie, lekár predpíše dieťaťu suspenziu alebo sirup s antibiotikami. Drogy sa vyberajú individuálne na základe výsledkov laboratórnej diagnostiky. Lieky prvej voľby sú spravidla chránené polosyntetické penicilíny (Panklav, Augmentin, Amoksiklav, Flemoklav) alebo makrolidy (Azitromycín, Claritromycín).

  V liečbe chronickej nádchy sa preukázal roztok Protargolum. Táto organická zlúčenina koloidného striebra sa môže používať na liečbu detí od dvoch rokov. 1% alebo 2% roztok Protargolum ničí patogénne mikroorganizmy, zmierňuje zápaly, dezinfikuje nosové kanáliky. Liek sa dá kúpiť vo veľkých lekárňach, ktoré sa zaoberajú výrobou mastí, suspenzií, emulzií podľa lekárskych predpisov. Koloidné striebro je tiež súčasťou lieku Sialor, ktorý sa vyrába vo forme nosných kvapiek a spreja.

  Vírusová

  Po vírusovej chorobe sa u výtoku z nosa nemusí u dieťaťa dlho stratiť. Takýto závažný reziduálny jav naznačuje nesprávne zvolené lieky používané pri liečbe chrípky, angíny, bronchiolitidy alebo nedodržiavaní odporúčaní detského lekára. Moderné antivírusové lieky sa nepoužívajú na odstránenie chronickej nádchy.Po prvé, lekári sú veľmi skeptickí, pokiaľ ide o účinok väčšiny z nich (Arbidol, Anaferon, Kagocel) kvôli nedostatku dôkazov o ich účinnosti. Po druhé, lieky, ktorých antivírusová aktivita je potvrdená klinickými skúškami (Tamiflu, Relenza), sa používajú iba v počiatočnom štádiu respiračného ochorenia.

  Na liečbu predĺženej nádchy vírusového pôvodu sa používa toto:

  • časté prepláchnutie fyziologickým roztokom;
  • inhalácie;
  • samozrejme príjem vyvážených vitamínových komplexov so stopovými prvkami - Supradin, Pikovit, Vitamishki, Multitabs, Centrum.

  Ak je imunita dieťaťa oslabená, pediatri predpisujú imunostimulanty a (alebo) imunomodulátory na posilnenie obranyschopnosti tela. Tsitovir, Immunal, tinktúra z citrónovej trávy, ružová rodiola, ženšen a eleuterokok sa osvedčili. Ako imunomodulátory sa používajú rektálne čapíky Viferon, nazálne kvapky a sprej Grippferon, interferón v roztoku. Nevykazujú vedľajšie účinky a používajú sa pri liečbe predĺženého nádchy u detí od prvého dňa života.

  Antihistamínové spreje a kvapky sa používajú na liečbu alergických dlhotrvajúcich prechladnutí u dieťaťa

  Liečba alergickej nádchy

  V poslednej dobe sa veľmi často diagnostikuje dlhotrvajúca nádcha alergického pôvodu. Lekári to pripisujú zlej ekológii, množstvu prídavných látok v potravinách a množstvu chemikálií pre domácnosť na pultoch obchodov. Pri nárazenosné priechody rôznych žľazových zlúčenín vytvárajú hlien, ktorý sa stáva príčinou stáleho výtoku z nosa. Odolnosť dieťaťa voči alergickým činidlám je nízka, takže sa táto forma rinitídy rýchlo vyvíja. Okrem nosného prekrvenia môže u dieťaťa nastať kýchanie, slzenie a v niektorých prípadoch svrbenie kože.

  Alergická rinitída dobre reaguje na antihistamínové nazálne kvapky a spreje:

  • Cromoglin;
  • alergén;
  • Nasonex;
  • Cromohexal;
  • Flixonáza.

  Pri liečbe dlhodobej rinitídy má osobitný význam vykonanie špeciálnych testov na identifikáciu alergického agens. Ak sa počas jarného kvitnutia stromov a kríkov vyskytne nazálne prekrvenie, prvé podozrenie pripadne na peľ. Ako alergické látky často pôsobia perie vtákov, chlpy zvierat, nový chemický produkt pre domácnosť (prací prášok, leštidlo na nábytok).

  Na liečbe akejkoľvek bežnej nádchy u detí by sa mal podieľať iba pediatr. V prípade potreby sú k terapii pripojení špecializovaní lekári - otolaryngológ, alergológ, imunológ. Ak nosné preťaženie dieťaťa trvá dlhšie ako tri dni, rodičia by sa mali obrátiť na zdravotnícke zariadenie, aby získali kvalifikovanú pomoc.