Ako vyliečiť chrbát

Obsah

  Bolesť chrbta sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov. Je to banálny výron s neúspešným otočením chrbta a rozvojom závažných chorôb, napríklad neuralgickej patológie, prietrže atď. Liečba bude v každom prípade odlišná. Pozrime sa, ako sa zbaviť bolesti spôsobenej niektorými bežnými chorobami.

  Všeobecné odporúčania na liečbu chrbta

  Pred rozhodnutím o tom, ako liečiť bolesť chrbta konkrétnej etiológie, je potrebné oboznámiť sa s hlavnými odporúčaniami, ktorých dodržiavaním môžete posilniť účinok hlavného liečebného postupu. Okrem toho také recepty sú prevenciou výskytu bolesti v dorzálnej oblasti u starších ľudí.

  Najskôr je potrebné si uvedomiť, že udržiavanie aktívneho životného štýlu je hlavným pravidlom prevencie a liečby bolesti chrbta. Môžete sa zapojiť do aktívneho športu, napríklad beh, cyklistika, futbal, denné ranné cvičenia, cvičebný a fitness komplex. Taktiež je potrebné vykonávať cvičenia zamerané na posilnenie brušných svalov (ťahať trup striedavo doľava a doprava, robiť plachty, kruhové pohyby s hornou časťou trupu).

  Odborníci odporúčajú nezneužívať vedenie vozidla alebo iného vozidla, ale radšej chodiť častejšie. Ak ste neustále v sede, musíte si urobiť prestávky a zahriať sa. Pomôže to predchádzať únave apríznaky zovretého nervu.

  Ak sa jedná o chronickú bolesť chrbta, je potrebné spať nie na mäkkej matraci, ale na tvrdšej matraci. Platí to aj pre tých ľudí, ktorí sú náchylní na rozvoj chorôb stavovcov. Správna anatomická matrace pomôže obsadiť správnu polohu chrbtice a tým prispieť k prevencii patologických stavov.

  Je tiež potrebné liečiť bolesť chrbta nosením správnej obuvi. Predovšetkým by to nemalo byť bez päty, ale nemalo by mať ani plochú podrážku. Ideálne, ak budú topánky ortopedické. Ak nie je možnosť kúpiť si takéto modely, môžete si kúpiť taký, ktorý nemá platformu a pätu, ktorý pri nosení neprináša nepríjemné pocity v žiadnej oblasti chodidla. Vyberte si tie modely obuvi, ktorých podrážky sú ľahko ohnuté a neviazané. Pomôže to vytvoriť správne tlmenie pri chôdzi.

  V štádiu remisie základnej choroby možno vykonať masáž, aby sa urýchlilo uzdravenie

  .

  Môžete liečiť chrbát v spojení s masážou. Vykonáva sa doma aj v kancelárii odborníka.

  Vyvrtnutie svalov chrbta

  Pomerne často diagnostikujú vymknutie svalov a väzov chrbta, ktoré je sprevádzané syndrómom silnej alebo strednej intenzity bolesti. Je dôležité okamžite poskytnúť kompetentnú prvú pomoc, ktorá pomôže urýchliť vymáhanie. Preto odborníci odporúčajú aplikovať studený obklad (ľad z mrazničky) v prvej minúte po zraneníalebo akékoľvek studené predmety). Pomôže to eliminovať opuch a znížiť intenzitu bolesti.

  Ak to bolí, aby sa narovnal a zohol, je potrebné poskytnúť postihnutej oblasti úplný odpočinok v prvých dňoch po zranení. V ťažkých prípadoch je predpísaný špeciálny korzet, ktorý pomôže zmierniť nepríjemné príznaky. Po približne 5 až 7 dňoch môžu byť studené obklady nahradené tepelnými, napríklad pomocou ohrievača teplej vody alebo fyzioterapie. Masáž je povolená len 2-3 týždne po zranení.

  Ak ste si stiahli chrbát a bolí sa to narovnať, predpíšte použitie nesteroidných liekov, ktoré sa uvoľňujú vo forme krémov a mastí. Majú chladiaci účinok, rýchlo zastavujú bolesť a zápal spôsobený výronmi. K tejto skupine možno pridať ketoprofén, diklofenak, ibuprofén, indometacín atď.

  Predpísané sú tiež antikoagulanciá, lieky, ktoré pomáhajú zlepšovať krvný obeh v postihnutej oblasti. V dôsledku pôsobenia ich aktívnych zložiek možno zabrániť trombóze v cievach. Takéto prostriedky sa odporúčajú aplikovať na postihnutú oblasť počas celého obdobia natiahnutej terapie.

  Nervovaný nerv

  Ak bolí chrbát na konkrétnom mieste, môže to znamenať neuralgiu, a to nervózny nervový aparát. Môže k tomu dôjsť v dôsledku kompresie nervových koreňov, ktoré siahajú odmiecha, chrbtica (susedné stavce). K kompresii môže tiež dôjsť v dôsledku iných prekážok, napríklad prietrže, spastických svalov, chrupavky alebo šliach, nádoru.

  Liečba neuralgie chrbta je nevyhnutná. Závisí to od toho, ako rýchlo dôjde k uzdraveniu, ako aj od toho, či vzniknú komplikácie. Najprv je potrebné pred predpísaním liečby vykonať príslušné diagnostické opatrenia, ktoré pomôžu zistiť príčinu štípania. Až po odstránení primárneho zdroja patológie môžeme očakávať priaznivú prognózu.

  Masťou diklofenaku sa môžete zbaviť bolesti

  Neuralgia by sa mala liečiť nesteroidnými protizápalovými liekmi.

  Patria sem ibuprofén, diklofenak, naproxén. Ich aktívne zložky, keď pôsobia na organizmus, pôsobia vynikajúco pri bolesti a zápalovom procese všeobecne. Akútne záchvaty prestávajú steroidmi.

  V štádiu remisie, keď zmizli výrazné príznaky, sa odporučilo vykonať fyzickú terapiu, napríklad vykonávať denné ranné cvičenia alebo navštevovať telocvičňu. Aj počas obdobia remisie je potrebné zúčastňovať sa masáží. Po približne 10 reláciách syndróm bolesti úplne zmizne. Masážna liečba je považovaná za najúčinnejšiu techniku ​​na odstránenie neuralgie. V takom prípade je možné obnoviť normálny krvný obeh, zlepšiť trofické tkanivo,eliminácia kompresie nervov.

  Vo zvlášť závažných prípadoch sa vyžaduje chirurgický zákrok, ak iné metódy liečby neprinášajú požadované zotavenie.

  Kýla

  Ak je chrbát chorý z dôvodu vývoja miechy, tento príznak je spôsobený kompresiou koreňov miechy. V tomto prípade bolesť nie je jediným prejavom choroby, pretože sa môže vyskytnúť paralýza dolných končatín, narušené fungovanie panvových orgánov, porucha citlivosti ostatných častí tela a ďalšie nepríjemné príznaky.

  Ako liečiť chrbát s vývojom kýly? V prvom rade sa musíte držať odpočinku. Po niekoľkých mesiacoch si môžete všimnúť, že sa znížila intenzita syndrómu bolesti a závažnosť ďalších príznakov. Ďalej sú potrebné lieky proti bolesti a nesteroidné protizápalové lieky, ktoré sú tiež účinné pri odstraňovaní bolesti a zápalu.

  Napriek účinnosti pokoja pri liečbe medzistavcovej prietrže môže táto technika, keď sa aplikuje, spôsobiť oslabenie korzetu svalov, čo je spojené s výskytom prietrže v inej časti chrbtice. Z tohto dôvodu sú potrebné ďalšie terapeutické opatrenia, napríklad fyzioterapia (elektroforéza, laserová terapia atď.).

  Elektroforéza na bolesť spôsobenú herniou sa môže vykonávať u dospelých aj u detí

  .

  Po zmiernení závažných príznakov sa môže vykonať masáž.a vykonávať liečebné cvičenia, ktoré pomôžu urýchliť regeneráciu.

  ​​

  Osteochondróza

  Ako liečiť osteochondrózu v ktorejkoľvek časti chrbtice? V prvom rade ide o liečbu liekmi, ktoré pomôžu zbaviť sa syndrómu bolesti, zmiernia svalové napätie a odstránia zápalové procesy spôsobené upnutím miechy alebo nervu. Tieto výsledky sa dajú dosiahnuť užívaním nesteroidných protizápalových liekov a analgetík. Môže to byť diklofenak, ibuprofén a ďalšie lieky vo forme tabliet, mastí, injekčných roztokov.

  Okrem liekovej terapie je potrebné vykonávať aj fyzioterapeutické postupy, ktoré saturujú chrupavku medzistavcového priestoru živným médiom, ako aj ich rýchlu regeneráciu. Môže ísť o elektroforézu s medicínskymi zložkami, laser alebo magnetoterapiu.

  V štádiu remisie, keď neexistujú žiadne zjavné príznaky, je potrebné vykonať fyzikálnu terapiu a masáže - tie metódy liečby, ktorými môžete urýchliť regeneráciu. S neúčinnosťou všetkých vyššie uvedených spôsobov liečby je predpísaný chirurgický zákrok.

  Liečba chrbta ľudskými prostriedkami

  Bolesť chrbta je možné liečiť doma. Na to stačí mať potrebné ľudové liečivá:

  • jedľový olej (ako taký, trieť postihnutú oblasť každý deň po dobu jedného týždňa);
  • pálenie červenej papriky (hotovú infúziu je možné kúpiť v ktorejkoľvek lekárni,po použití na utretie bolesti chrbta);
  • íl (prijímaná 2 lyžičky denne na lačný žalúdok);
  • Ľubovník bodkovaný (2 lyžice. L. Byliny nalievajú vriacu vodu v objeme 2 pohárov a nechajú sa vylúhovať cez noc; prostriedky na okamžité použitie vo vnútri stokrát štyrikrát denne);
  • vosk (obyčajná sviečka sa musí roztaviť a výsledný vosk sa nanesie na boľavé miesto pripevnené navrchu pomocou vreckovky; postup by sa mal vykonať pred spaním).

  Môžete tiež použiť špeciálne aplikátory proti bolesti chrbta, napríklad Kuznetsov. Takéto zariadenie sa aplikuje na spodnú časť chrbta alebo inú oblasť a spočíva na nej. Táto technika pomáha odstraňovať bolesť a znižuje intenzitu ďalších nepríjemných symptómov v dorzálnej oblasti.

  V každom prípade ošetrovanie bolesti chrbta a jeho príčin predpisuje ošetrujúci lekár. Samoliečba nie vždy vedie k uzdraveniu, ale naopak môže zhoršiť priebeh základného ochorenia.