Ako vyliečiť cheilitis

Obsah

  Bodnutie na pery (iné meno - cheilitis) najmenej raz, vyskytlo sa však u každej osoby. Príznaky patológie - blanšírovanie pier, praskliny, jasne červený okraj v oblasti uzavretia horných a dolných pier. Takéto prejavy sa často rozširujú na pokožku tváre. Ako liečiť cheilitis na perách, viac v článku.

  Všeobecné odporúčania

  Terapia tohto patologického stavu spočíva v použití niekoľkých techník. Aký druh liečby bude pre konkrétnu osobu najúčinnejší, lekár určí, v závislosti od individuálnych charakteristík vývoja patológie. Každá forma choroby si vyžaduje osobitnú liečbu, ale počas liečby sa musia dodržiavať určité pravidlá:

  • denná ústna hygiena (kefovanie, vypláchnutie úst antiseptickými roztokmi atď.);
  • liečba zubných patológií vrátane hniloby a usadenín zubov;
  • zbaviť sa zlozvyku lízania pier, fajčenia, dotýkania sa pier rukami atď .;
  • Malo by sa opraviť mechanické poškodenie pier spôsobené chybou chrupu, nedostatočným vyplnením predného zubu alebo ortopedickou konštrukciou;
  • návšteva zubného lekára s cieľom opraviť alebo vymeniť zubnú protézu.

  Liečba záchvatov okrem toho spočíva v použití špeciálnych miestnych liekov, pomocou ktorých môžete rýchlo zastaviť zápalový proces a odstrániť rušivé príznaky.

  Masti vliečba cheilitis

  Ktorá masť bude pre pacienta najúčinnejšia, sa určí v závislosti od príčiny záchvatu.

  Antiseptické a antibakteriálne látky

  Ak je cheilitída spôsobená expozíciou bakteriálnej infekcie primárnej alebo sekundárnej povahy na koži, lekár na dotknutom mieste predpíše použitie antiseptických mastí. Vo väčšine prípadov sa antiseptiká používajú v kombinácii s antibakteriálnymi a protizápalovými liekmi.

  Často sa predpisovalo použitie sírneho dechtu, bóru dechtu a bórovej salicylovej masti. Hlavným účinkom dechtu je dezinfekcia dermy, podráždenie kožných receptorov a zlepšenie krvného obehu. Interakcia síry s kožnými sekréciami zabezpečuje výrobu špeciálnych látok - sulfidov a kyseliny pentatiónovej. Tieto látky pomáhajú neutralizovať patogény a huby. Akákoľvek masť sa aplikuje na postihnuté miesto niekoľkokrát denne.

  Pomocou zinkovej masti môžete odstrániť podráždenie a vysušiť pokožku

  .

  Vysoká účinnosť zinkovej masti je zabezpečená vazelínou a oxidom zinočnatým zahrnutým v prípravku. Masť sa musí aplikovať na problémové oblasti trikrát denne po ošetrení záchvatov antiseptickým roztokom. Môže to byť manganistan draselný alebo furatsilín.

  Ak výsledky diagnostických opatrení potvrdia, že príčinou záchvatu je bakteriálna infekcia alebo ak existuje rozsiahla lézia zahŕňajúca léziukožný proces tváre, sú predpísané antibakteriálne lieky. Patria sem masti - tetracyklín, streptocid, erytromycín.

  Prostriedky s protiplesňovým účinkom

  V prípade, že antibakteriálne a protizápalové lieky neprinášajú požadované zotavenie, znamená to, že diagnóza bola stanovená nesprávne a nebola to bakteriálna mikroflóra, ale fungálna. V tomto prípade sa vyžaduje použitie antimykotík, medzi ktorými:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť záchvaty
  • klotrimazol (masť pomáha odstraňovať akékoľvek patogénne huby, ktoré sú schopné ovplyvniť pokožku; liek lieči celý džem alebo pery 2 - 3 krát denne po dobu 5 dní);
  • Lamisil (krém sa musí aplikovať dvakrát denne po vyčistení a vysušení pokožky; prvé pozitívne výsledky sú viditeľné už v tretí deň po podaní lieku; presné trvanie liečby určuje ošetrujúci lekár).

  Okrem toho sa pimafucínový krém a masti z nystatínu môžu používať na liečenie cheilitis. V každom prípade je liek predpísaný iba podľa typu huby.

  Liečivé látky

  Cheilitis sa lieči aj liečivými masťami vrátane metyluracilu.

  Tento nástroj sa považuje za jeden z najúčinnejších pri liečbe záchvatov a prispieva k rýchlej úľave zápalového procesu, urýchľuje hojenie, zvyšuje stav miestnej imunity.Masť sa často používa v kombinácii s antibakteriálnymi a antiseptickými látkami, ale nie je predpísaná s glukokortikoidmi, pretože tieto pomáhajú oslabiť jej účinok. Náradie musí byť namazané 2 krát za deň.

  Jednou z najúčinnejších mastí pre cheilitis je metyluracil

  .

  Ďalším liečivým liekom je naftalanová masť. Jeho aktívne zložky rýchlo zastavujú zápalový proces, zmierňujú svrbenie a bolesť, pomáhajú zlepšovať metabolické procesy v postihnutej oblasti a hojiť rany. Okrem cheilitidy sa liek predpisuje na liečbu psoriázy, neurodermatitídy, ekzému a iných kožných zápalov. Masť sa odporúča aplikovať na miesto s džemom jedenkrát denne, ponechať pol hodiny a zvyšky odstrániť obrúskom.

  Vishnevského masť sa často používa na liečbu cheilitidy. Vďaka ricínovému oleju, dechtu a xeroformom, ktoré sú súčasťou kompozície, môžete rýchlo zastaviť zápalový proces, hojiť rany. Takýto nástroj môže použiť každý človek, pretože nemá žiadne kontraindikácie.

  Masti ako Actovegin a Bepanten, ktoré pomáhajú upokojovať pokožku a urýchľujú regeneráciu, nie sú o nič menej účinné.

  Kortikosteroidy

  Lokálne lieky na báze hormónov pomáhajú eliminovať zápalový proces a znižujú účinky alergickej reakcie. Zloženie takýchto prípravkov môže obsahovať jednu účinnú látku (jednozložkovú) alebo niekoľko (kombinovanú). Kjednosložkové masti možno pripísať napríklad hydrokortizónu, prednizolónu, flucinaru a kombinovaným masťom - mykozolónu.

  Neodporúča sa dobrovoľne používať tieto lieky na báze hormónov, pretože nie sú účinné pri bakteriálnej infekcii pokožky a skutočnú príčinu cheilitidy môže určiť iba špecialista. Okrem toho existuje veľa kontraindikácií pri používaní hormonálnych masťov, ktoré obchádzajú, čo môže poškodiť vaše zdravie.

  Reprezentantom kortikosteroidných mastí je prednizolón. To má nielen protizápalový účinok, ale tiež pomáha zmierňovať prejavy alergickej reakcie v tele a vysušuje pokožku. Okrem cheilitidy môže masť liečiť neurodermatitídu, ekzém, systémový lupus erythematodes (ako jednu z liečebných metód). Presné dávkovanie a trvanie liečby hormonálnymi masťami určuje lekár.

  Akákoľvek hormonálna masť by mal predpisovať iba lekár

  Hydrokortizónová masť pomáha zmierňovať zápalový proces, znižuje intenzitu svrbivého syndrómu, vysušuje plačové rany a rýchlo ich uzdravuje. Liek sa tiež používa ako lokálny antihistamín pri rozvoji alergickej dermatitídy.

  Flucinarová masť má protizápalové a antialergické účinky, pomáha znižovať citlivosť pokožky na miestne alergény. Droga je predpísaná na krátke trvanie liečby a ibas neinfekčným zápalom dermy. Ak je cheilitída spôsobená vírusmi, baktériami alebo hubami, liek z jeho použitia neprináša pozitívne výsledky.

  Kombinované liečivo Mycosolone má protiplesňové a antibakteriálne účinky. Masť je účinná na cheilitídu spôsobenú hubami a niektorými ďalšími typmi patogénnych mikroorganizmov. Musí sa aplikovať na postihnuté oblasti 2-krát denne, až kým sa patológia úplne nevylieči (asi 1 - 2 týždne).

  Liečba cheilitíd iného pôvodu

  Ak je diagnostikovaný vývoj exfoliatívnej cheilitidy spôsobenej neurogénnymi patológiami, predpisujú sa lieky, ktoré normalizujú psychoemocionálny stav. Patria sem sedatíva, napríklad Persen alebo Sedasen, sedatíva (Elenium alebo iné), antidepresíva (Amitriptylín atď.).

  Žľazová cheilitída spôsobená patológiou malých slinných žliaz si vyžaduje osobitnú liečbu, po ktorej sa zväčšené žľazy odstránia chirurgickým zákrokom.

  Ak sa kontaktná cheilitída vyvinie v dôsledku alergickej reakcie tela, je potrebné najskôr vylúčiť provokujúci faktor a začať užívať antihistaminiká, napríklad Loratadin alebo Suprastin. Meteorologická a aktinická cheilitída sa lieči aj antihistaminikami, ako aj komplexmi vitamínov a minerálov (Complivit, vitrum atď.).

  Alergická povaha cheilitis si vyžaduje podanieantialergiká, napríklad loratadín

  Atopická a ekzematózna cheilitída sa dá eliminovať hypoalergénnou stravou. V tomto prípade sú predpísané sedatíva a antihistamíny. V závažných prípadoch sú potrebné kortikosteroidy.

  Fyzioterapia a ľudové lieky

  Fyzioterapeutické postupy sa často používajú aj na liečenie cheilitis, pomocou ktorých sa môžete rýchlo zbaviť nepríjemných symptómov a urýchliť požadované zotavenie. Môže to byť napríklad:

  • laserová terapia s protizápalovým účinkom proti zápalu
  • elektroforéza s použitím kortikosteroidov, antihistamínov;
  • fonoforéza s použitím hormonálnych mastí;
  • 76) liečba UHF s protizápalovými, stimulačnými a regeneračnými účinkami;
  • Mikrovlnné ošetrenie, ktoré zlepšuje krvný obeh v postihnutej oblasti, zastavuje zápalový proces a opuch.

  V kombinácii s hlavnou terapiou sa môže vykonávať liečba ľudovými liekmi. Aloe, alebo skôr jeho šťava, má antiseptický a výživný účinok. Môže byť použitý ako kaša, predekaná a aplikovaná na miesto s džemom. Kompresia sa udržiava pol hodiny, postup sa vykonáva 5-krát denne.

  Nemenej účinným prostriedkom v boji proti cheilitis je šalvia, z ktorej sa pripravuje tinktúra: sušená tráva v množstve 3 lyžice. l. nalejte vriacu vodu (0,5 l) a nechajte vylúhovať 2 hodiny. Pripravený na namočenie, navlhčeniev tomto malom segmente gázy a aplikujte na zasiahnutú oblasť 30 minút trikrát denne.

  Dubová kôra je mnohým známa svojim spevňujúcim účinkom. Okrem toho sa aktívne používa pri liečbe cheilitis: 2 lyžice. l. Kôra sa pridá 200 ml vody, zapáli sa a varí sa 30 minút. Po odstránení z ohňa musí vývar trvať ďalšiu pol hodinu, potom sa zvlhčí gázovým segmentom a aplikuje sa na džem 15 minút. Procedúra sa vykonáva až 10-krát denne.

  Aj keď samotná choroba nie je nebezpečná, zhoršuje jej vzhľad a prináša nepríjemné pocity estetickej povahy. Môžete ho vyliečiť v krátkom čase pomocou liekov a ľudových liekov.