Ako vyliečiť bulímiu

Obsah

  Bulímia zakrýva poruchu príjmu potravy, ktorá je založená na zvláštnej reakcii tela na stres, nervozitu alebo iný emocionálny stav. Vyjadruje sa to vo forme silného hladu, ktorý človek utopí absorbovaním potravy vo veľkých množstvách. V tomto prípade pocit plnosti neprichádza dlho a pacient sa rozhodne prestať v okamihu, keď začne prežívať bolesť brucha.

  Po takomto rozdelení sa osoba hanbí za seba. A na získanie úľavy používa metódu „očistenia“. Za týmto účelom sa snaží zbaviť všetkého, čo je konzumované umelým navodením zvracania, preháňaním alebo vyčerpaním fyzickými cvičeniami. S touto chorobou je potrebné zaobchádzať, inak sa nedá vyhnúť závažným následkom, ktoré ohrozujú zdravie. Preto musíte vedieť, ako zaobchádzať s bulímiou a ako sa samostatne naučiť ovládať túžbu vyprázdniť chladničku.

  Hlavné metódy liečby

  Na zvládnutie bulímie nestačí len vziať špeciálne lieky. Základom tejto choroby je psychologický problém, ktorý treba riešiť. Hlavná terapia sa vykonáva ambulantne. Ale v pokročilom štádiu je možné predpísať hospitalizáciu a ústavnú liečbu.

  Bulímia môže úplne a úplne vyliečiť iba komplexný prístup kombinujúci behaviorálnu terapiu.psychoanalýzy a možného použitia liekov. Pacient sa učí vzdialene analyzovať jeho pohodu a kontrolovať jeho správanie. Počas hlavnej terapie sa človek pokúša pozerať inak na známe veci a zmeniť svoju reakciu na to, čo sa deje okolo, najmä ak sa to týka situácií so svetlou emocionálnou farbou.

  Bulimický pacient sa preto snaží monitorovať svoju stravu, objem jedla a frekvenciu jeho spotreby. Dôraz pri liečbe sa kladie na psychologické techniky. Vďaka tejto technike človek prestáva venovať veľkú pozornosť svojmu vzhľadu a už sa nebojí trápiť. A tým sa zabráni použitiu preháňadiel, ktoré sa používajú po ďalšom prejedaní.

  Dôležitým krokom pri liečbe tohto ochorenia je informovať pacienta o tom, že bulímia je skutočne ochorením. Zaoberá sa však primárne liekmi, ale vlastným úsilím. Je dôležité dať človeku správny psychologický postoj, ktorý mu umožní pokojne a nestranne reagovať na stres a emočné poruchy.

  Oprava vzťahu pacienta s pacientmi v jeho okolí môže súvisieť s komplexnou liečbou. Osobe sa navrhuje, aby názory ostatných ľudí nemali byť prioritou. A preto sa pacient podrobuje skupinovej terapii. Určite sa vykonáva rodinná terapia, ktorá pomáha zistiť a odstrániť príčinu tohto ochorenia.

  Ak všetky tietorecepty neprinášajú požadovaný výsledok, lieky sú spojené s liečbou. Antidepresíva sa zvyčajne predpisujú, čo pozitívne ovplyvňuje psychický a vnútorný stav osoby trpiacej bulímiou. Ak sa vyskytnú sprievodné zdravotné poruchy (zvýšený tlak, črevná alebo obličková dysfunkcia) na pozadí tohto ochorenia, je možné predpísať lieky, ktoré tieto problémy eliminujú.

  Samoliečba bulímie

  Keďže bulímia je porucha správania a stravovania, osoba nie je vždy pripravená vyhľadať pomoc kvalifikovaného odborníka s takým ochorením. Preto sa mnohí snažia poraziť bulímiu sami o sebe. Tu si však musíte uvedomiť, že boj leží sám so sebou, a to je ťažké.

  Najskôr je potrebné si uvedomiť, že ide o chorobu, nie o zvyčaj organizmu, ktorý sa zmocňuje stresu a problémov. Musíte začať s nezávislou liečbou so zmenou svojich myšlienok a postojov nielen k ostatným, ale aj k sebe. Neskladajte taký problém a skúste to poprieť. Prvým krokom k uzdraveniu je interné prijatie impulzívneho správania človeka vo vzťahu k jedlu a následné čistenie tela ako typu choroby.

  Zmena postojov k jedlu je jednou z etáp zbavenia sa bulímie

  .

  Okrem psychologického boja musíte svoje telo zvyknúť, aby správne reagovalo na množstvo spotrebovanej potravy. A ak je hlasitosť prekročená, musíte sa naučiť rozpoznávať signálynasýtenia. Tento stav sa dá dosiahnuť iba samokontrolovaním a počítaním kalórií jedál v prvých štádiách liečby. Neočakávajte rýchly výsledok. Úplná likvidácia bulímie so správnym prístupom môže trvať až tri roky.

  Mali by ste jesť v malých porciách, aby ste zabránili napnutiu žalúdka.

  Jesť je najlepšie v úplnom tichu a bez rozptýlenia, ako je hudba, televízia, konverzácie a počítač. A jesť niečo škodlivé alebo nadbytočné, je prísne zakázané nadávať a vyčítavať sa za takýto trestný čin. Na základe týchto odporúčaní je možné bulímiu liečiť sami s určitým úspechom a pozitívnym výsledkom.

  Počas takejto liečby je potrebné užívať vitamínový komplex, ktorý obsahuje veľké množstvo zinku. Tento minerál je schopný ovplyvniť pocit plnosti a ovplyvniť chuť do jedla. A jeho deficit vedie iba k tomu, že človek organizuje hostiny a systematicky sa prejedá.

  Drogová terapia

  Podobný článok: Ako čistiť črevá

  Užívanie liekov na bulímiu sa používa na zvýšenie účinku psychologickej pomoci. Antidepresíva znižujú záťaž, ktorá vytvára tlak na psychiku človeka a zlepšuje vodivosť nervových dráh. Dávku a potrebu užívať takéto liečivo určuje iba lekár. Najbežnejšie predpísané sú Phenibut, Prozac alebo Fluoxetine.

  Phenibut vlastníupokojujúci a relaxačný účinok. Odporúča sa vziať si ju pred spaním. Fluoxetín naopak stimuluje a aktivuje nervový systém a mobilizuje všetky jeho základné funkcie. Vďaka tomu sa človeku podarí dokonale zvládnuť záchvaty hladu. Pite liek trikrát denne po hlavnom jedle štyri týždne.

  Prozac prispieva k tomu, že impulzy tráviacich orgánov sa rýchlo dostanú do stredu mozgovej kôry. Výsledkom je, že saturácia nastáva takmer okamžite, len čo človek začne jesť. Tento liek sa užíva jednu kapsulu trikrát denne, bez ohľadu na príjem potravy.

  Tricyklické antidepresíva (imizín) zmierňujú príznaky dlhotrvajúcej depresie, ktorá môže sprevádzať bulímiu. Liek užívajte trikrát denne po jedle a trvanie liečby je najmenej šesť týždňov. Ďalej sa predpisujú lieky, ktoré obnovujú narušenú rovnováhu vody a solí a elektrolytov.

  Ak sa ľudské telo už používa na vyvolanie zvracania samo o sebe, do liečby sa nevyhnutne zahŕňajú antiemetiká. V osobitných prípadoch môžu byť predpísané trankvilizéry.

  Prozac umožňuje rýchlo zažiť pocit plnosti

  Ľudové recepty

  Niektoré rastliny a liečivé byliny môžu pomôcť s bulímiou, pretože určitým spôsobom ovplyvňujú stav nervového systému, chuť do jedla a silný hlad. Najúčinnejšie a najúčinnejšie receptysú:

  • cesnaková tinktúra;
  • ľanový olej;
  • odvar z paliny;
  • infúzia petržlenu s mätou;
  • ​​
  • slivkový bujón;
  • zelerový nápoj.

  Na prípravu tinktúry cesnaku by sa malo niekoľko plátkov jemne nastrúhať a naliať vychladená voda. Nechajte toto riešenie stáť jeden deň a potom si dajte tinktúru každý deň, jednu polievkovú lyžicu pred spaním. Ale 10 minút pred jedlom sa odporúča piť 20 ml ľanového oleja denne.

  Môžete pripraviť odvar z paliny. Na tento účel sa čajová lyžička sušenej trávy naleje do pohára vriacej vody. Vývar sa vylúhuje pol hodiny, filtruje sa a vyberie sa do lyžice trikrát denne 30 minút pred jedlom.

  Na odstránenie silného bulimického hladu je potrebné pripraviť infúziu petržlenu a mäty. Suché zložky sa odoberajú v rovnakých pomeroch a vylejú sa do jednej poháriky vriacej vody. Infúzia sa filtruje a opije sa okamžite v plnej miere v okamihu, keď sa človek cíti vážne hladovať. Expozícia takémuto nápoju trvá dve hodiny.

  Je veľmi užitočné brať slivku na bulímiu. Za týmto účelom sa pol kilogramu odtoku naleje tromi litrami vody, pridá sa malý fík a zmes sa varí na miernom ohni, kým sa objem kvapaliny nezníži na 500 gramov. Vezmite tento domáci liek štyrikrát denne po 120 ml.

  Môžete si pripraviť zdravý nápoj z zeleru. Bude trvať 20 g zelerových listov, ktoré sa nalejú do poháravriacou vodou a povarte 15 minút. Výsledný objem je rozdelený do troch porcií, ktoré sa pijú deň pred jedlom.

  Odvar z zeleru zníži silný hlad pri bulímii

  Na zníženie chuti do jedla môžete piť odvar ľanových semien a koreň marshmallow. Na zvládnutie zápchy, ktorá sa vyskytuje na pozadí bulímie, by ste si mali pripraviť nápoj z kôry rakytníka, rasce a listov senny. Nesmrteľná tráva, kukuričné ​​stigmy a kvety púpavy môžu zvýšiť sekréciu žlče. Podráždený a vzrušený nervový systém však môžete upokojiť odvarom pripraveným na základe materskej, koreňovej valeriány a angeliky.

  Výživa počas liečby a po liečbe

  Dobre formovaná strava je ďalšou dôležitou podmienkou na zotavenie. Vyvážená strava pomôže telu obnoviť všetky jeho poškodené funkcie a zlepšiť tráviaci systém. Hlavné menu by malo pozostávať z týchto výrobkov:

  • ľahký kurací vývar;
  • polievky a zeleninová kaša;
  • kaša z jačmeňa a ovsenej múky;
  • ražný alebo otrúbový chlieb;
  • zelenina a čerstvá zelenina;
  • mliečne výrobky a výrobky z kyslého mlieka;
  • voda.

  Bude potrebné vylúčiť zo stravy pre bulímiu všetky slané potraviny, výrobky z múky a mastné potraviny. Zakázané sú aj majonéza, biely a šedý chlieb, korenie a maslo, kyslá zelenina a ovocie, čaj a káva, korenené jedlá.

  Menu by malo byť navrhnuté tak, aby sa v gastrointestinálnom trakte vyvíjalo minimálne zaťaženie. Je to takPomáha zlepšovať tráviaci systém a tým prispieva k redukcii žalúdka, ktorý bol napnutý počas záchvatov prejedania.

  Ak je choroba pozadu, neodporúča sa drasticky meniť stravu. Je však tiež nemožné zakázať vaše obľúbené produkty. V opačnom prípade vás vnútorný pocit, že sa budete musieť neustále obmedzovať na niečo, posunie k ďalšiemu rozpadu jedla. Strava by sa preto mala zoznámiť, ale budete sa musieť vyhnúť nadmernému prejedaniu.

  Bulímia je choroba založená na nervových poruchách a poruchách príjmu potravy. Liečba tohto ochorenia bude preto musieť súvisieť s používaním špeciálnych liekov, psychoterapiou, kurzmi skupinovej terapie a zmenou postoja k jedlu a so stanoviskami ľudí v okolí.