Ako vyliečiť bolesti zubov doma

Obsah

  Mnohé zuby sú známe. Otvorená zubná dutina a otvorená dužina prinášajú pacientom bolestivé utrpenie. Nie je ľahké sa s tým vysporiadať, najmä ak nie je možné včas konzultovať zubného lekára, pretože bolesti zubov sa môžu vyskytnúť aj v noci. Aby ste sa zbavili nepohodlia, musíte vedieť, ako zaobchádzať so zubami doma a ako sa ho môžete zbaviť ešte pred návštevou stomatologickej ambulancie.

  Aby ste sa zbavili bolesti, musíte pochopiť, čo spôsobilo nepríjemné pocity v ústnej dutine. Mikrotrhliny zubnej skloviny, kazových dutín v zuboch, pulpitídy alebo periodontitídy, ako aj periodontitídy, môžu viesť k bolesti. Najčastejšie je nepohodlie výsledkom pulpitídy. Pri hlbokom zubnom kaze je buničina odkrytá a požitie potravy spôsobuje hroznú bolesť, ktorú nemožno vydržať. Bolesť vyžaruje z čeľuste, ucha. Pacienti začínajú mať bolesti hlavy, ktoré sa dajú vylúčiť len odstránením okamžitej príčiny - bolesti zubov.

  Ako používať improvizované prostriedky

  Len málo plne vybavených sa môže stretnúť s bolesťami zubov. Špeciálne lieky nie sú vždy v lekárskej skrinke, takže musíte problém riešiť improvizovanými prostriedkami. To neznamená, že bolesť nie je možné žiadnym spôsobom eliminovať. Niektoré lieky celkom efektívne eliminujú nepríjemné pocity v ústnej dutine a pomáhajú pokojne čakať na návštevu u ošetrujúceho lekára.

  Prvá vec, ktorú treba urobiť, keďnepohodlie, je zbaviť sa zvyškov jedla v zuboch. Najbolestivejšie pocity spôsobujú sladké, ale nemenej bolestivé prenosy, ktoré sa nachádzajú v zubnej dutine iných zvyškov potravín. Ak je viditeľná ťažká dutina, je ľahšie vyčistiť jedlo. Na začiatok je možné pomocou špáradla odstrániť veľké kusy jedla a opatrne špehovať zaseknuté jedlo ostrou špičkou. Nechoďte hlboko do dutiny, aby ste vytiahli to, čo sa do nej dostal.

  Ďalším krokom je čistenie zubov zubnou kefkou. Ak si z nejakého dôvodu nedokážete čistiť zuby, napríklad pri silných bolestiach zubov, musíte sa pokúsiť vypláchnuť ústa oplachovacou pomôckou rozpustenou v pohári teplej vody. Ak si dobre vypláchnete ústa, môžete odstrániť faktor vyvolávajúci bolesť. Je potrebné si uvedomiť, že príčina bolesti zubov pri oplachovaní nie je eliminovaná, takže návšteva zubného lekárstva v blízkej budúcnosti je nesmierne dôležitá.

  Dobrým vypláchnutím úst môžete po dlhom čakaní na kvalifikovanú pomoc lekára odstrániť bolesť.

  Na odstránenie bolesti sa na postihnutý zub môže aplikovať malý kúsok ľadu. V mrazničke si môžete vziať malý kúsok zmrznutej vody a pri aplikácii na zub niekoľko minút môžete s najväčšou pravdepodobnosťou zmierniť akútnu bolesť. Prvýkrát to stačí netrpieť bolesťou, snažiť sa zaspať a ráno navštíviť lekára.

  Prostriedky prvej pomoci zahŕňajú použitie jódovej mriežky.

  Sieť by sa mala robiť ďalejlíca zo strany chorého zuba. Je vhodné použiť túto metódu na bolesť zadných zubov, ale je problematické ošetrovať predné zuby jódovou sieťou.

  Podľa pacientov s bolesťami zubov sa sadlo z toho zbavuje. Malý kúsok tuku (z ktorejkoľvek časti jatočného tela) musí byť nanesený na chorý zub a stlačený čeľusťami. V tejto polohe je potrebné zostať dovtedy, kým tuk nevyvolá analgetický účinok. Rovnaký postup sa dá urobiť so surovou repou.

  List plantajna a koreň tejto rastliny pomáhajú zmierniť bolesť zubov. Je lepšie naniesť list so šťavnatou hustou časťou na predvečer samotného listu a koreň je vopred vyčistený a tiež aplikovaný na problémové miesto. Na dezinfekciu dutiny a zmiernenie bolesti môžete použiť obyčajnú vodku. Nanáša sa na vatu alebo gázu turunda a potom na postihnutú oblasť.

  Ak zo všetkých vyššie uvedených fondov neexistuje žiadny výsledok, môžete použiť hustý vývar šalvie. Existujú dve možnosti, ako sa vysporiadať s bolesťami zubov - vypláchnite si ústa odvarom trávy alebo naneste gázový tampón nasiaknutý liečivým odvarom na chorý zub.

  Druhá možnosť je výhodnejšia, ak osoba vie, ktorý zub bolí. Ak sa nepríjemné pocity objavia v celom smere, je lepšie oplachovať.

  V prípade neprítomnosti šalvie sa môže vypláchnutie ústnej dutiny a aplikácia vykonať pomocou roztoku sódy. Na pohár teplej vody položte jednulyžičku sódy, pol lyžičky soli a pridajte niekoľko kvapiek jódu. Tento univerzálny liek pomáha proti mnohým chorobám, používa sa tiež na bolesti zubov.

  Bežným spôsobom, ako sa zbaviť bolesti zubov pomocou dostupných prostriedkov, je používanie liekov. Ak zub začína bolieť, odporúča sa okamžite vložiť kúsok tablety do dutiny:

  • kyselina acetylsalicylová;
  • Analgin;
  • Amidopyrín.

  V malej diere by sa tableta mala rozdrviť na práškový stav a naraziť do dutiny. Pred inštaláciou lieku sa zub očistí od zvyškov jedla. Tabletu je lepšie uchovávať, kým sa úplne nerozpustí, pretože poškodený zub môže po odstránení lieku znovu ochorieť. Vykonajte postup podľa potreby, akonáhle sa postihnutý zub znova začne škubať.

  Čistenie povrchu zubov je prvým krokom k zdraviu ústnej dutiny

  Akupresúrna masáž môže pomôcť s bolesťou. Je to veľmi výhodné, najmä doma, keď nie je možné ísť na kliniku. Je potrebné konať v určitých bodoch - medzi dolnou čeľusťou a lícnou kosťou, na spodnej časti ušného boltca na strane oproti postihnutému zubu. Ak sú body zvolené správne, takáto masáž zmierni bolesť a nepohodlie v ústnej dutine.

  Ak máte bolesti zubov, nevzdávajte sa cesnaku. Tento liek obsahuje prchavé zložky. Dávajú však ostrú, nie celkom príjemnú vôňutieto rovnaké prchavé produkty majú analgetický účinok. Pripojením klinčeka cesnaku k chorému zubu po určitom čase môžete pocítiť oslabenie nepohodlia a čoskoro bude bolesť úplne zmiznúť.

  Ďalšia možnosť použitia cesnakového strúhaného cesnaku s pridanou soľou - je vložená do gázy a vytvára druh turundy. Na zlý zub musíte produkt uchovávať, kým nepohodlie úplne nezmizne.

  Užitočné tipy

  Ak sa nepríjemné pocity v zuboch objavia prekvapením a nie je možné ich tolerovať, odporúčame pacientom, aby na zmiernenie ich stavu použili niekoľko tipov:

  Odporúčame tiež: Ako odstrániť kamene zo zubov
  • keď sa objaví prvý nepohodlie, dôkladne si vyčistite zuby - často to je jedlo, ktoré môže vyvolať dlhodobé trhavé bolesti v zube;
  • po vyčistení zubov si vypláchnite ústa roztokom sódy;
  • Ak chcete jesť, nezaťažujte problémový zub, je prísne zakázané jesť, žuť, uhryznúť;
  • sa snažia menej dýchať menej studeným vzduchom - vyvoláva trhnutie chorým zubom a výskyt nepríjemných pocitov;
  • ​​
  • nemali by ste miesto ohrievať vyhrievacou podložkou alebo teplým obkladom - ak dôjde k hnisaniu zubov, vyhrievacia doštička tento proces zhorší a v zuboch bez purulentného procesu sa aktivuje krvný obeh, čo prispieva k zhoršeniu situácie;
  • menej musí byť vo vodorovnej polohe - hoci bolesť zubov je veľmi bolestivá, nestojí to za to, pretožeto vyvoláva prietok krvi do tkanív a zosilnenie bolesti;
  • sa snažte rozptýliť v prípade silných útokov a urobte to, čo máte radi.

  Pacient čo najskôr potrebuje lekársku starostlivosť. Jednoduché zubné postupy pomôžu zbaviť sa bolesti - zub sa naplní a vylieči, jedlo tam nebude prenikať.

  Liečba liekmi

  Na zmiernenie bolesti zubov je vhodné brať lieky proti bolesti. Lieky majú dôležité výhody. Jasne pôsobia na oblasť bolesti a odstraňujú nepohodlie. Napriek tomu by sme nemali zabúdať na vysokú toxicitu týchto liekov. Je lepšie vziať ich do štipky, v počiatočnom štádiu použiť improvizované prostriedky alebo alternatívne metódy.

  Zubné lekárstvo má vo svojom arzenáli dve skupiny liekov, ktoré môžu pomôcť osobe s bolesťami zubov:

  • lieky na miernu až stredne silnú bolesť;
  • lieky na zmiernenie akútnych záchvatov.

  Ketanov je jedným z najlepších liekov na odstránenie bolesti zubov

  Obe tieto skupiny predstavujú lieky na narkotickú bolesť. Na miernu a tolerovateľnú bolesť môžete použiť paracetamol, analgin alebo aspirín - jedná sa o tradičné antipyretické a analgetické lieky, ktoré sú mnohým známe. Pri silnej bolesti lekári odporúčajú silnejšie lieky - Ibuklin alebo Ibufen. Okrem toho sa Ibuklin môže používať aj na zubné lekárstvobolesť aj pre malých pacientov.

  Viac ako štyri tablety sa neodporúčajú denne, aj keď je bolesť veľmi silná. V tomto prípade sa oplatí prejsť na iné lieky:

  • Ketanov,
  • , Ketorol,
  • Baralgin,
  • Nurofen,
  • Nise,
  • Kvapky zubov,
  • Actasulid,
  • Tempalgin,
  • Grippostad,
  • Dexalgin.

  Denne sa povoľujú maximálne dve tablety, pretože u pacientov sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky. Počas tehotenstva a laktácie nie sú povolené všetky lieky, preto sa musíte najprv poradiť s lekárom.

  Existujú tiež omamné látky (promedol, omnopon, fentanyl), ale neodporúčajú sa na bolesti zubov. U niektorých pacientov sú tieto lieky uložené v skrinke pre domáce lieky, zvyčajne sú predpisované na iné patológie. Nepohodlie môže pretrvávať, takže lekári neodporúčajú používanie silných liekov na zmiernenie bolesti.

  Ľudové lieky

  Môžete si poradiť s zubami a ľudovými liekmi. Ľudia majú dlhoročné skúsenosti s ľudovými liekmi, takže takýmto technikám môžete dôverovať. Jedným z najpopulárnejších spôsobov liečby je klinčekový olej.

  Klinový olej dobre zmierňuje nepríjemné pocity zubov

  Je potrebné namočiť gázový tampón do oleja a aplikovať ho na ďasno chorého zuba, a ak existuje zubná dutina, prikvapkajte priamo do výklenku. Klinčekový olej môže byť ľahkonahradiť, ak budete žuť kvety tejto rastliny.

  Tekvica chvosty sú dobrým liekom na bolesť zubov. Sušené tekvicové ponytaily sa musia naliať vriacou vodou do malej nádoby, produkt prevariť, nechať pôsobiť jednu hodinu a potom výslednú tekutinu vypláchnuť ústami. To pomôže zbaviť sa nepohodlia zubov tak rýchlo, ako je to možné.

  Propolis je účinným spôsobom boja proti bolesti zubov. Malý kúsok propolisu sa dá položiť priamo do samotného zuba alebo do ďasna tak, aby bolesť ustupovala. Okrem toho má propolis protizápalový účinok.

  Na liečbu chorého zuba narodnikovia odporúčajú oboznámiť sa s agáve. Táto liečivá rastlina má analgetický účinok, lieči rany a pôsobí protizápalovo. Jeden list liečivej rastliny sa musí narezať, dôkladne opláchnuť a porezať ostrým nožom pozdĺž celého listu. Po narezaní naneste fóliu na boľavú stranu a nechajte takúto komprimáciu 5 až 10 minút. S týmto produktom môžete tiež vypláchnuť ústa, ale v tomto prípade sa šťava z jedného listu zriedi v troch pohári vody, tekutina sa musí použiť počas dňa.

  Pri ošetrovaní zubov doma nezabudnite, že po zastavení útoku musíte navštíviť zubára. Kým sa problém úplne neodstráni, tieto útoky sa môžu vyskytnúť v najviac nevhodnom čase a pomoc nebude vždy blízko.