Ako vyčistiť železo od uhlíkových usadenín - 10 účinných spôsobov

Bez ohľadu na to, ako vysoko kvalitné železo používate, v určitom okamihu narazíte na problém ukladania uhlíka na železo! Malý dohľad a žehličku nie je možné použiť. Nezúfajte však! Tento článok vám ukáže, ako vyčistiť železo od uhlíkových usadenín.

Žehličku čistíme improvizovaným spôsobom

Najprv musíte naplniť všetko, čo potrebujete. Budete potrebovať hrubú soľ, parafínovú sviečku, mäkkú handričku, peroxid vodíka, krabičku na zápalky, stolný ocot, mydlo, sódu a odstraňovač lakov na nechty. To všetko nájdete v každej domácnosti. Aby ste mohli rýchlo a ľahko začať čistiť železo od uhlíkových usadenín.

Pozor! Všetky vyššie uvedené metódy používajte na svoje vlastné riziko, v niektorých prípadoch riskujete zničenie železa, takže buďte opatrní!

Metóda 1
Nalejte trochu soli na hrubý list papiera. Železo silno zahrievajte a pohybujte sa pozdĺž soľných kryštálov, kým sa usadenina neodstráni. Pre najlepší účinok pridajte jemne nastrúhaný parafín zo sviečky do soli.

Metóda 2
Zabalte parafínovú sviečku do hustej bavlnenej textílie. Potom sviečky očistite horúcou žehličkou. Sviečka sa roztopí, takže musíte nakloniť železo tak, aby parafín tiekol do pripravenej panvice. Je dôležité na to nezabudnúť, pretože ak sa parafín dostane do otvorov železa, môže to pri žehlení zničiť vaše veci. Po vyčistení odstráňte zvyšky parafínu a nečistoty.

Metóda 3
Dajte hrsť soli do gázy a dôkladne ju votrite.vyhrievané železo. Nagar rýchlo zostúpi.

Metóda 4
Môžete použiť matchbox. Musíte zahriať železo a čistiť podošvu pomocou prúžku síry s krabičkou zápaliek. Je lepšie vziať si novú krabicu, aby bola vrstva síry neporušená.

Metóda 5
Vezmite fľašu s peroxidom vodíka, navlhčite vatový tampón a utrite chodidlo zo železa, odstráňte usadeniny uhlíka. Môžete tiež použiť tabletu hydroperitu. Tableta by sa mala premiestňovať na veľmi horúce železo. Buďte opatrní, pretože sa uvoľní nepríjemný zápach, preto je lepšie otvárať okná vopred. Usadeniny uhlíka sa odlupujú a dajú sa ľahko vyčistiť vlhkou handričkou so zvyškami hydrorperitu.

Metóda 6
V acetóne alebo octe navlhčite vatový tampón a trite pracovnú plochu žehličky. Po odstránení uhlíkových usadenín na žehličke ich utrite kúskom vlny. Ak sa sadze neodstránili, vypnite žehličku, nechajte ju mierne vychladnúť a vložte ju cez noc na handru namočenú v octe. Povlak zjemňuje, odlupuje a môže byť odstránený mäkkou handrou.

Metóda 7
V železiarňach si môžete kúpiť špeciálnu ceruzku na čistenie železa od uhlíkových usadenín. Ak ju chcete používať, musíte žehličku zohriať a potrieť ceruzkou. Potom podrážku utrite handrou. Ak vyberiete kvalitnú ceruzku, železo sa po vyčistení stane ako nové, hladšie a posuvnejšie.

Vyššie uvedené metódy vám pomôžu rýchlo odstrániť usadeniny uhlíka zo železa v domácnosti. Sú tiež vhodné na čistenie teflónových žehličiek. Avšak pre taký jemný acitlivé agregáty existuje iný, jemnejší spôsob.

Metóda 8
Je potrebné zahriať železo a miesto kontaminácie votrieť mydlom. Táto metóda je zvlášť účinná pri čerstvých škvrnách.

Metóda 9
Ak sa polyetylén náhodne prilepí na povrch železa, môže sa táto stopa odstrániť pomocou odstraňovača laku na nechty.

Metóda 10
Môžete tiež použiť jedlú sódu. Je potrebné ho zmiešať s vodou, navlhčiť bavlnenú podložku v roztoku a krúživými pohybmi trieť studené železo. Potom opláchnite povrch žehličky špongiou navlhčenou v čistej vode a utrite ju mäkkou handričkou.

Je dôležité si uvedomiť, že železo by ste nikdy nemali čistiť hrubými brúsnymi materiálmi alebo nožom. To poškodzuje pracovnú plochu žehličky a môže to viesť k ďalším problémom.

Každý vie tiež, že prevencia je lepšia ako liečba. Preto po každom použití žehličky utrite chodidlo mäkkou handričkou.