Ako vyčistiť tablet od vírusov

Obsah

Vlastný mýtus „smartfón, tablet nie je počítač, nie je infikovaný vírusmi“ sa už dávno zabudol do zabudnutia. Okrem toho v niektorých kruhoch prebieha diskusia: hovoria, ktoré zariadenia a samozrejme ich majitelia získajú viac z útokov hackerov. Spory sú však spory, ale ucho sa musí držať na bezpečnej strane zabezpečenia vášho obľúbeného mobilného zariadenia.

Tento článok vám pomôže odstrániť vírus z tabletu a vyčistiť jeho operačný systém od nepotrebných súborov. Z toho sa dozviete aj najčastejšie modifikácie vírusov v tablete a spôsob, akým prenikajú do OS.

Metódy infekcie

Vo väčšine prípadov užívateľ kladie „prenosné zariadenia“ na prenosné zariadenie vlastnými rukami - z nedbanlivosti, nedbanlivosti a dokonca pod euforickým vplyvom myšlienky „možno sa valí“. Bohužiaľ, je to tak!

Najbežnejšie infekcie operačného systému tabliet sú tieto:

 • pri surfovaní na webe na zariadení bez antivírusu;
 • pri spúšťaní napadnutých a neznámych aplikácií;
 • pri sťahovaní obsahu na pochybných stránkach od neznámych vývojárov (knihy, hry, pomôcky);
 • v dôsledku aktivácie phishingových spojení a interaktívnych prvkov v SMS a MMS;
 • pri výmene údajov cez Bluetooth a počítač.

Znaky infekcie

Ak sú na tablete pozorované nasledujúce príznaky, je na čase spustiť alarm a nahlásiť lov.pre vírusy:

 • operačný systém „spomaľuje“: zariadenie reaguje pomaly na príkazy alebo vôbec nereaguje;
 • súbory (fotografie, videá, prvky aplikácie) sa svojvoľne vymažú;
 • spomalenie načítania stránok v prehliadači, sťahovanie programov;
 • peniaze sa automaticky vyberú z účtu (bez výslovnej účasti používateľa - odosielanie SMS /MMS, telefonovanie);
 • blokovaný prístup k určitým častiam a systémovým nastaveniam, súborom, priečinkom, programom;
 • Spustenie operačného systému je zablokované.

V opačnom prípade, ak nijakým spôsobom nereagujete, môžete sa rozlúčiť s vašimi dôvernými údajmi (prihlasovacie údaje a heslá, platobné údaje) a peniazmi, ktoré sú k dispozícii na účet telefónneho operátora a v elektronických platobných systémoch.

Ako sa vyrovnať s škodlivým softvérom?

Vo vzťahu ku každej kategórii vírusov - trójske kone, červy, dialery (zasielateľky platených SMS), blokátory - existujú osobitné „recepty“, ktoré umožňujú ich neutralizáciu a odstránenie z tabletu. Mnohé z nich však môžu vykonávať len odborníci v oblasti informačných technológií - počítačoví programátori s nadšením, ktorí sa špecializujú na organizovanie bezpečnosti a konfiguráciu operačných systémov. Pre bežných používateľov je však vhodnejšie používať antivírus, aby sa digitálne nešťastie odstránilo z pamäte „mobilného miláčika“. „Ako a ako?“ Je druhá otázka. Pozrime sa na najlepšie riešenia pre systémy iOS a Android.

antivírusové a ochranné programy

Android

Dr.Web

Poskytuje komplexnú ochranu zariadenia prednajviac škodlivého softvéru, s výnimkou verzie Light. Môže odstrániť telo vírusu, aj keď je systém úplne uzamknutý. Dokáže odhaliť neznáme modifikácie trójskych koní a červov, ktoré sa nenachádzajú v databázach podpisov. Spoľahlivo chráni dôverné údaje. Rýchlo a starostlivo prehľadá systém súborov. Umožňuje vykonávať globálne aj selektívne overovanie adresárov.

Eset Mobile Security & amp; Antivírus

Vybavený inteligentným skenovacím systémom. Primerane chráni záujmy používateľa. Chráni systém pred útokmi hackerov počas surfovania na webe, chatovania a sociálnych sietí, v procese platby v bankových systémoch a online obchodoch.

Môže skontrolovať obsah na požiadanie aj automaticky (počas sťahovania, inštalácie, spustenia).

Je vybavený modulom Anti-Theft, ktorý umožňuje jeho diaľkové blokovanie, zapnutie sirény a určenie polohy pomocou systému GPS v prípade krádeže. Pri inštalácii nedôveryhodnej karty SMS alebo zadaní nesprávneho kódu PIN automaticky zapne reakčný algoritmus „podozrivý režim“.

CM Security

Nástroj, ktorý dokonale kombinuje antivírusové a blokovacie funkcie. Navyše dokáže kvalitne vyčistiť a optimalizovať systém zariadenia. Po siedmykrát získala prestížna IT organizácia AV-TEST titul „Najlepší antivírusový program“.

Spoločnosť CM Security fotografuje každého, kto zadá nesprávne heslo dvakrát za sebou. Rýchle a bezpečnéblokuje aplikácie. Podporuje 26 jazykov. Spoľahlivo chráni nainštalované kontakty pred zavedenými správcami (Facebook Messenger, WhatsApp), obsahom uloženým v pamäti zariadenia (jednotlivé fotografie a galérie, súbory). Je schopný vykonať antivírusovú kontrolu za 5 sekúnd, čo znamená, že je o 500% rýchlejšia ako jeho náprotivky.

AVG Mobile

Špičková ochrana zariadenia Android. Účinne neutralizuje červy a trójske kone, spyware, blokátory ransomware. Kontroluje súbory, aplikácie a systémové nastavenia v reálnom čase.

Vyhľadá stratené zariadenie prostredníctvom služby Mapy Google. Automaticky vymaže a zakáže úlohy, ktoré spomaľujú OS. Monitoruje sieťový prenos, spotrebu batérie. Blokuje phishingové adresy URL a nebezpečné, pochybné stránky.

360 Mobile Security

Komplexné riešenie na ochranu a optimalizáciu zariadenia Android. Dokonale blokuje načítanie infikovaného obsahu, aktivitu reklamných modulov Adware a chráni pred útokmi trójskych koní. Rýchlo a správne čistí pamäť tabletu z „digitálneho odpadu“ a zrýchľuje tak jeho prácu. Optimálne upravuje režim úspory energie.

360 Security bola vyvinutá na základe proprietárneho inteligentného modulu QVS, ktorý obsahuje najnovšie algoritmy detekcie heuristického AV motora. Podľa nezávislých testov je tento antivírus schopný odraziť 99,7% súčasných hrozieb.

iOS

Lookout

Výkonný program na ochranu iPadu a dôverných údajov v ňom obsiahnutých pred krádežou a úpravami.Automaticky zálohuje váš zoznam kontaktov. Umožňuje nájsť stratené zariadenie prostredníctvom internetového kanála v takmer každom rohu planéty.

McAfee Mobile Security

Dokáže chrániť prístup k jednotlivým súborom pomocou kódu PIN (vrátane fotografií a videí). Zálohuje úložisko v šifrovanej podobe v iCloud. Vytvára kópie kontaktov na takmer akejkoľvek platforme. Okamžite upozorní používateľa na hackovanie systému. Presne lokalizuje stratené zariadenie.

Avira Mobile Security

Vybavený účinným softvérom na vyhľadávanie odcudzených prístrojov (spustenie poplachu, určenie súradníc, diaľkové volanie). Pomocou vstavaného modulu zabraňuje program Safeguard útokom hackerov prostredníctvom e-mailových správ. Zabraňuje krádeži osobných údajov (prihlasovacie údaje a heslá, údaje o kreditnej karte).

Norton Mobile Security

Komplexný nástroj na zabezpečenie vysokej úrovne ochrany súkromia v systéme iOS. Poskytuje silnú ochranu pred zásahmi tretích strán do prevádzky zariadenia. Zabraňuje súčasným internetovým hrozbám. Podporuje správu nastavení zabezpečenia prostredníctvom webovej konzoly. Veľmi presne určuje a zobrazuje na mape aktuálnu polohu tabletu. Vytvorí kópiu kontaktov, ktorú je možné rýchlo obnoviť na ľubovoľnom zariadení.

Ako chrániť tablet pred vírusovými útokmi?

 1. Antivírusový program nainštalujte do systému bezporuchovo.
 2. Sťahujte žiadosti iba od úradníkazdrojov (AppStore, Google Play).
 3. Nepoužívajte upravený firmvér, krakované aplikácie.
 4. Včasná aktualizácia OS a nainštalovaných programov.
 5. Nepripájajte tablet k počítaču, ktorý má príznaky napadnutia vírusom.
 6. Neinštalujte hry ani pomôcky od neznámych vývojárov.
 7. Počas inštalácie si pozorne prečítajte, ku ktorým zdrojom tabletu aplikácia potrebuje prístup. Napríklad povolenie správcovi súborov na automatické odosielanie SMS a uskutočňovanie hovorov spočiatku nie je dobré.
 8. Pravidelne kontrolujte prítomnosť vírusov v pamäťovom systéme a priečinkoch.

Vychutnajte si svoj tablet pohodlne a bezpečne!