Ako vyčistiť rúru od usadenín tuku a uhlíka

Obsah

  V takmer každej kuchyni je elektrická alebo plynová rúra. Otázka, ako umyť rúru od sadzí a mastnoty, vzbudzuje každú domácnosť. Duša sa raduje, keď je kuchyňa čistá a uprataná. Chcem však, aby to bolo čisté nielen pracovná plocha a skrinky, ale aj všetky kuchynské spotrebiče.

  Mikrovlnná rúra a rúra trpia najviac mastnými usadeninami vo vnútri. Najťažšie je umyť starý tuk. Pravidelne umývajte vnútro rúry od usadenín uhlíka. Môžete to urobiť pomocou špeciálnych detergentov alebo ľudových liekov.

  Po každom varení v peci sa nebuďte leniví, aby ste vzali špongiu alebo handričku a utrite povrchy. Je to omnoho rýchlejšie a ľahšie, ako myslieť, ako vyčistiť rúru od starého tuku. Počkajte, kým vychladne, aby ste sa nespálili. Nezabudnite na sklo, ktoré je rýchlo zakryté hnedou vrstvou, ktoré kazí vzhľad vašej kuchyne. Na čistenie skla nepoužívajte drsné špongie, aby ste nepoškodili škrabance.

  Čistenie rúry pomocou špeciálneho náradia

  Popularitu získavajú špeciálne čistiace prostriedky pre rúry. Môžu vyčistiť steny skrinky od starých sadzí a spáliť stopy tuku. Pri výbere správneho produktu uveďte, z akého materiálu je pec vyrobená. Najčastejšie má smaltovaný povlak. Uistite sa, že prípravok neobsahuje žiadne kyseliny. Takéto výrobky rýchlo odstraňujú starý tuk, ale môžu povrch poškodiť.kachle.

  Pravidlá pre prácu s čistiacim prostriedkom:

  Odporúčame prečítať si: Ako odstrániť usadeniny uhlíka z nádoby
  1. Nezabudnite nosiť gumené rukavice. Takéto detergenty sú veľmi agresívne a môžu spôsobiť podráždenie pokožky.
  2. Nalejte teplú vodu (najmenej 80 stupňov) do veľkej nádrže, pridajte tam 15 ml čistiacich a namáčacích plechov, políc a drôtených stojanov. To sú tí, ktorí najviac trpia spáleným tukom.
  3. Vezmite mäkkú špongiu, navlhčite ju, naneste výrobok a choďte cez všetky vnútorné povrchy rúry. Nemanipulujte s vykurovacími telesami. Môžu sa utrieť vlhkou handrou.
  4. Na dosiahnutie najlepšieho účinku zapnite rúru na 10 minút. Vysoká teplota pomôže starému tuku rýchlo zmäknúť. Po vypnutí dôkladne opláchnite vlhkou špongiou. Ak to urobíte zle, ďalšie varené jedlo môže mať nepríjemný zápach a byť nebezpečné pre zdravie.

  Čistenie elektrickej rúry

  Mnoho žien v domácnosti uprednostňuje elektrickú rúru pred plynom. Na jeho stenách je menej sadzí a pálenie, takže je ľahšie sa zbaviť tuku. Na čistenie elektrickej rúry budete potrebovať špeciálnu zmes vyrobenú z 3 komponentov:

  • saponát na umývanie riadu;
  • Pemolux;
  • vrecko s kyselinou citrónovou.

  Všetky zložky sú zmiešané v rovnakých pomeroch. Namočte špongiu do zmesi a utrite ju všetkými stenami, policami a grilom. Nezabudnite na sklo. Po jednej hodine sa musí prací prostriedok umyťpomocou vlhkej špongie. Po odstránení usadenín uhlíka môže vo vnútri skrinky zostať nepríjemný „chemický“ zápach. Za týmto účelom nalejte vodu do akejkoľvek nádoby odolnej voči teplu, rozpustite v nej 5 tabliet aktívneho uhlia a varte v rúre najmenej pol hodiny. Uhlie absorbuje nepríjemný zápach.

  Ako umývať rúru ľudovými prostriedkami

  Ak ste protivníkom chemikálií, môžete ich nahradiť alternatívnymi ľudovými prostriedkami. Zvládajú sadze a sušený tuk nie horšie, ale neohrozujú zdravie. Zvyšky chémie na stenách rúry sa počas nasledujúceho varenia odparia a do potravín vstúpia do ľudského tela. Plynovú rúru a elektrickú rúru môžete zažiariť pomocou jemných ľudových liekov.

  Čistenie rúry pomôže:

  • ocot;
  • sóda;
  • citrónová šťava;
  • pracie mydlo;
  • amoniak;
  • soľ.

  Povieme vám viac o najúčinnejších spôsoboch, ako pomôcť umývať rúru.

  Sóda na pečenie

  Výhody sódy v kuchyni a doma sa nedajú preceňovať. Pomáha to veľa čistiť rúru od starých tukov a umývať sklenené okno do lesku, ktorý je veľmi rýchlo pokrytý sadzami. Okrem toho odstraňuje nepríjemný zápach horenia, ktorý pri varení často vychádza z rúry.

  Utrite všetky povrchy skrinky vlhkou špongiou a potom ich dôkladne posypte sódou. Vezmite špeciálnu špongiu s drsným povrchom, choďte po všetkých stenách okrem sklaokno. Nechajte sódu pol hodiny, aby mal čas jesť tuky. Po 30 minútach zotrite zvyšný prášok navlhčenou handrou.

  Soda + ocot

  Táto zmes je určená pre mimoriadne pokročilé prípady. S jeho pomocou môžete doma umývať staré mastné stopy z rúry. Keď tieto dve látky interagujú, uvoľňuje sa vodík, ktorý môže zničiť usadeniny starých sadzí.

  Vlhkou alebo špongiou utrite stolový ocot a utrite steny a police v peci. Potom posypte sódu na vnútornej strane dverí. Je ťažké posypať bočné steny, navlhčiť ich vlhkou špongiou a potom aplikovať prášok tak, aby sa lepil na zvislý povrch. Nechajte rúru otvorené niekoľko hodín. Po stanovenom čase handričkou navlhčenou vodou odstráňte zvyšnú sódu zmäknutým tukom. Toto je najúčinnejší spôsob, ako ľahko odstrániť sadze aj z najšpinavejších kachlí.

  ​​

  Citrónová šťava

  Citrónová šťava je kyselina, ktorá ľahko pomáha čistiť tuk. Prvý spôsob je vhodný na časté spracovanie rúry, pretože nepomôže odstrániť staré sadze. Šťavu z jedného citróna zmiešajte s teplou vodou v rovnakých pomeroch. Navlhčite špongiu kyselinou a ošetrite všetky vnútorné povrchy. Po pol hodine opláchnite citrónovú šťavu navlhčenou utierkou. Mnoho žien v domácnosti nalieva roztok do nádoby so sprejom. Pomáha to rovnomerne distribuovať látku pozdĺž stien rúry.

  Druhá metóda je efektívnejšia a pomáha zbaviť sa dokonca starého tuku. V tepelne odolnom obalenalejte 200 ml vody, 30 ml umývacieho prostriedku na riad a citrónovú plátok. Predhrejte rúru na teplotu 150 stupňov a výslednú zmes nechajte variť pol hodiny. Výpary zmäknú priľnavý tuk, ktorý sa musí odstrániť vlhkou špongiou.

  Amoniak

  Môžete použiť amoniak na rozlúčenie so starými škvrnami od tuku a sadze v peci. Postup je komplikovaný, ale účinnosť potvrdzujú mnohé ženy v domácnosti. Bude to trvať 2 žiaruvzdorné nádoby, pohár vody a pár kvapiek alkoholu.

  Nalejte vodu do jednej nádoby, vložte ju do rúry a privarte. Potom rúru vypnite. Do druhej nádoby pridajte pár kvapiek amoniaku. Dajte vriacu vodu na spodnú policu a nádobu s alkoholom na vrch. Dvere pevne zatvorte. Je vhodné urobiť postup v noci a ráno, aby ste začali čistiť zmäkčený tuk.

  Soľ

  Soľ dokonale zmäkčuje starý tuk. Aby ste sa zbavili horenia, dôkladne posypte soľou všetky povrchy rúry a zapnite ju, aby sa „poletovala“ pol hodiny. Po ochladení budete prekvapení, ako ľahko sa z políc a plechov na pečenie odstraňuje tuk. Nevýhodou tohto postupu je iba jedna: soľ nepomôže odstrániť tuk zo stien.

  Ako vidíte, doma môžete kuchyňu ľahko vyčistiť. Nie je potrebné míňať veľké sumy peňazí na detergenty, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú zdravie vašej rodiny. Je lepšie vyskúšať ľudové metódy a zvoliť najvhodnejšiu možnosť pre seba.