Ako vyčistiť register systému Windows 7 a Windows XP?

Register Windows je databáza obsahujúca informácie o službe týkajúce sa nastavení a parametrov operačného systému, softvéru a hardvéru. Na rozdiel od zastaraných súborov INI register ukladá všetky tieto informácie centrálne, vo vhodnejšej forme as podporou indexovania, čo zrýchľuje vyhľadávanie.

Nainštalované programy väčšinou vkladajú informácie do registra. To nemusí byť vždy opodstatnené, ale stalo sa tak, že programátori radi registrujú svoje, aj malé programy v registri. Čistenie registra po ich programoch je však vecou svedomia, ktorú nie každý zvládne. Register Windows sa preto v priebehu času stáva čoraz preplnenejším, jeho veľkosť rastie a slabí používatelia sa pýtajú, ako vyčistiť register.

Potreba vyčistiť register

Áno, na prvú otázku, ktorú je potrebné zodpovedať, je: „Potrebujete register vôbec vyčistiť“? Ak sa domnievate, že zvesti, potom čistenie prinesie prudký nárast produktivity, zníži pravdepodobnosť výnimočných situácií (vrátane „obrazoviek smrti“), napraví všetky druhy chýb a vo všeobecnosti ide jednoducho o mannu z neba. No, stojí za to povedať, že stále je potrebné vyčistiť register, ale nebude to mať žiadnu z vyššie uvedených výhod. Jednoducho upravíte register: úplne odstránite stopy programov s dlhou odinštalovaním, defragmentáciu, správne položky s chybami.

Ako vyčistiť register?

Celkovo si tiež môžete register vyčistiť manuálne, ale verte mipráca bez poďakovania a je lepšie ju zveriť špeciálnym programom. Medzi nimi nie sú veľmi úprimní, ktorí okrem čistenia sľubujú aj optimalizáciu registrov. Neverte tomu a neprijímajte také vyhlásenia. Pozrime sa na CCleaner, pretože ide o bezplatný program, ktorý sa už dlho osvedčil ako účinný.

CCleaner

CCleaner je multiplatformový obslužný program, preto by ste nemali mať žiadne otázky „ako vyčistiť register Windows 7“ a „ako vyčistiť register Windows XP“ - program má verziu aj pre Android. Pomocou CCleaner môžete nielen vyčistiť register, ale aj vyčistiť počítač od rôznych dočasných súborov, čo je veľmi užitočné. Na prácu s CCleanerom môžete použiť nasledujúcu inštrukciu:
1. Spustite Ccleaner.
2. V ľavom menu zvoľte „Register“ (snímka obrazovky 1).

3. Kliknite na „Vyhľadať problémy (snímka obrazovky 2)“ a počkajte, kým program zistí chyby v registri.

4. Po dokončení vyhľadávania kliknite na tlačidlo „Opraviť“ (snímka obrazovky 3).

5. Program ponúkne vytvorenie záložnej kópie registra len pre prípad (snímka obrazovky 4). Kópiu si ponechajte, aj keď ju pravdepodobne nebudete potrebovať.

6. V nasledujúcom okne (snímka obrazovky 5) môžete opraviť chyby jeden po druhom kliknutím na tlačidlo „Opraviť“, ale všetko môžete okamžite opraviť kliknutím na „Opraviť označené“.

7. Register bol vyčistený (snímka obrazovky 6).

Výsledky

Na záver by som chcel ešte raz pripomenúť, že človek by nemal mať veľké nádeje na samočistenie registra. Je to nevyhnutnosť, ale nie riešenie problémov. Pozrite saIné príčiny poruchy systému