Ako vyčistiť medenú mincu zo zeleného, ​​čierneho alebo bieleho plaku?

Staroveké medené mince majú jedinečnú krásu, ale iba dovtedy, kým stmavnú. Túto chybu však možno napraviť improvizovanými prostriedkami. A to nepoškodí kov. Takže, keď sa objaví otázka, ako vyčistiť medenú mincu, musíte ísť priamo do kuchyne! Na začiatok zásobujte soľou, múkou, octom, citrónom a horúcou vodou. Potom choďte do kúpeľne, zoberte si zubnú pastu a kefku. Stále nájdete staré noviny. A z lekárničky si vezmite roztok amoniaku. Teraz ste vyzbrojení a ste pripravení vyčistiť starú medenú mincu.

Proces čistenia

Predtým, ako vyčistíte staré medené mince, musíte zistiť, aký druh oxidu na minci je. Škodlivé pre medenú mincu je medená minca. Je to vrstva toxického oxidu, ktorá reaguje s atmosférickým kyslíkom. Výsledkom sú silné oxidácie, ktoré je ťažké odstrániť.

Okrem toho existuje oxidová vrstva nazývaná patina. Zvláštnosťou tejto vrstvy je, že kazí mincu, ale skôr ju chráni pred negatívnymi účinkami plynov vo vzduchu. Patina vzniká, keď je minca v zemi a vo vzduchu po dlhú dobu. V žiadnom prípade by sa Patina nemala z mince odstraňovať. Jeho prítomnosť je dôkazom pravosti.

Pred priamym čistením mincí z oxidu odstráňte z neho vrstvu zeme a nečistôt. Na tento účel sa minca vymyje mydlovou vodou a osuší sa dosucha.

Takže si môžete konečne vyčistiť mince nasledujúcimi spôsobmi:

  1. Citrón nakrájajte na polovicu. Vložte do buničiny mincu a asi po 15 minútach ju získajtea kefou. Opláchnite studenou vodou a utrite dosucha mäkkou handričkou.
  2. Hrubú soľ premiešajte s múkou a pridajte kvapku octu. Rub s mincou s touto zmesou a nechajte na chvíľu. Opláchnite pod tečúcou vodou. Utrite dosucha. (Meď sa musí vždy utrieť dosucha, inak sa môžu okamžite vytvoriť tmavé škvrny).
  3. Pridajte ocot do vriacej vody. Koncentrácia by nemala prekročiť 25%. Pridajte k roztoku 2 polievkové lyžice soli a hodte tam mincu. Keď roztok vychladne, opatrne vyberte mincu a vyčistite ju zubnou kefkou. Opláchnite čistou vodou a utrite dosucha handrou. Pri čistení viacerých mincí súčasne dávajte pozor, aby ste sa navzájom nedotýkali. Pri použití tejto metódy buďte opatrní, aby ste neboli otrávení výparmi.
  4. Vlhkú mincu vytrite zubnou pastou alebo bieliacou zubnou pastou. Je potrebné silno a aktívne trieť. Opláchnite mincu a vyhodnotte výsledok. Ak nie je minca dostatočne vyčistená, opakujte postup znova.
  5. Tento výrobok môžete použiť na čistenie šperkov. Dá sa kúpiť v klenotníctve. Ak chcete vyčistiť starú medenú mincu, jednoducho ju na niekoľko minút ponorte do roztoku a potom ju utrite handrou.
  6. Ak sa bojíte poškodenia vzácnosti, môžete staré medené mince vyčistiť v klenotníckej dielni pomocou špeciálnych prostriedkov. Môžu ich tiež zbrúsiť a dokonca použiť špeciálny náter, ktorý zabraňuje stmavnutiu medi.
  7. Aby sa vždy nepožadovalaOtázka, ako čistiť mince od medi, sa môže uchýliť k prevencii stmavnutia. Aby ste to dosiahli, trite mince starými pokrčenými novinami.

Existuje aj niekoľko metód na čistenie mincí, v závislosti od toho, na čo je daná minca potiahnutá, akou zlúčeninou.

Ako čistiť mince potiahnuté bielym poťahom?

Biela farba označuje nečistotu zliatin zinku v medi. V tomto prípade je najčistejšou metódou destilovaná voda. Dajte na ňu mincu na pár dní. Možno, že meď pôjde do zelených vločiek, potom sa dá odstrániť špáradlom alebo kefkou s mäkkými štetinami.

Ako vyčistiť čiernu a zelenú farbu z povrchu medenej mince?

Mince sa utiera vatovým tampónom namočeným v amoniaku a potom sa opláchne mydlovým roztokom. Čpavok reaguje so zlúčeninami medi, ktoré poskytujú zelený a čierny povlak, čím sa vytvára vo vode rozpustný komplex, ktorý sa ľahko vymyje.