Ako vyčistiť fóliu z plastových okien

Obsah

  Majitelia kovovo-plastových okien vedia, aké ťažké je odtrhnúť z nich starý film. Ak to neurobíte včas, bude pevne priľnúť k materiálu. Aby interiér nezkazil ďalší prvok, mali by ste sa zbaviť ochranného náteru.

  Prečo je také ťažké zbaviť sa fólie

  Spočiatku nie je páska lepená, aby chránila okno počas prevádzky. Je potrebné, aby nedošlo k poškodeniu konštrukcie počas prepravy - z továrne do domu kupujúceho. Ihneď po inštalácii okna musí byť fólia odstránená. Optimálna doba je do 10 dní po inštalácii. Maximálny výber sa môže oneskoriť o niekoľko mesiacov. Mnoho majiteľov toto odporúčanie zanedbáva. Výsledkom je, že povlak visí na okne už roky.

  Niekedy nie je film špeciálne odstránený na ochranu okna pred následkami opráv - bielenie a farba. Toto je zle koncipovaný krok, ktorý môže viesť k mnohým problémom. Je lepšie použiť maskovaciu pásku a prilepiť ju na rám. Jeho odstránenie bude omnoho jednoduchšie.

  Ochranná páska sa skladá z dvoch vrstiev. Vonkajšia vrstva sa na rozdiel od vnútornej vrstvy nedá tak ťažko odstrániť. Pod vplyvom teploty a slnečného svetla sa pevne drží na plastu. Preto by sa okná obrátené na slnečnú stranu mali okamžite po inštalácii očistiť od „plášťa“. Ak je okno umiestnené na tieňovej strane, nebude ťažké odstrániť fóliu ani po mesiacoch. V chladnom období je odstránenie ľahšie ako v lete.


  Čím dlhšia je fólia na plastovom okne, tým bude tvrdšiaodstráňte ho

  Niektorí výrobcovia okien používajú lacné ochranné lepidlá na ochranné fólie. Potom môže byť ťažké vyčistiť ich aj v deň inštalácie. Ak sú okná veľmi kvalitné a drahé, bude ľahké fóliu oddeliť aj týždne po inštalácii okien. Na tento účel môžete použiť:

  • nožnice na manikúru;
  • ihla;
  • nôž.

  Používajte ich opatrne, aby nedošlo k poškriabaniu rámu. Ak pásku nemôžete páčiť a oddeliť týmto spôsobom, mali by ste použiť iné metódy.

  Čo sa dá oddeliť

  Najťažšie je odstrániť fóliu bez toho, aby na štruktúre zostali akékoľvek stopy. Nemôžete to urobiť holými rukami, budete potrebovať ďalšie zariadenia:

  • kuchynská kovová škrabka;
  • sušič vlasov s vysokým výkonom;
  • školská guma;
  • rozprašovač.

  Najprv sa musíte pokúsiť odstrániť prilepenú vrstvu škrabkou. Opatrne páčte cez okraje, až kým nebude okno úplne čisté. Pretože je škrabka navrhnutá pre prácu so sklom a keramikou, nemusíte sa obávať, že by to pokazilo vzhľad okna. Namiesto zvyčajnej kuchynskej škrabky si môžete kúpiť špeciálnu škrabku na varenie a sklokeramických panelov. Plast určite nepoškodí.


  Na odstránenie filmu z okna môžete použiť stierač

  Nie je o nič menej efektívne používať striekaciu pištoľ. Nalejte doň technický alkohol a rovnomerne ho nastriekajte na povrch. Po niekoľkých minútach sa povlak opatrne nadvihne ostrým nožom ausrkávanie, odstránené z okna. Tento nástroj je potrebné používať iba ako poslednú možnosť - je lepšie robiť všetko prstami. Zo zvyšných zvyškov lepidla pomôže akrylové rozpúšťadlo alebo drsná strana špongie namočenej do mydlovej peny.

  Plastové okná filmu je možné čistiť z tieňovej strany pomocou kefy pre domácnosť. Hlavná vec je, že to nie je kov. Použite ho s mydlovým roztokom.

  Môžete skúsiť nasledujúci postup. Na okno sa nanesie tkanina a žehlí sa horúcou žehličkou, potom sa povrch oškrabá stavebnou špachtľou.

  Ak sú na okne viditeľné iba malé ostrovy ochrannej fólie, lepiaca páska ich pomôže zbaviť. Je nakrájaná na kúsky široké 4 až 5 cm, prilepená na problémové oblasti a potom ostro odtrhnutá. Povlak teda zostáva na páske. Vhodná je len administratívna páska. Na rozdiel od farieb a obojstranných má lepivejšiu základňu.

  Použitie chemikálií

  Stáva sa, že starý film je delaminovaný. Potom je potrebné zbaviť sa nielen samotného povlaku, ale aj lepidla. Zvyšok lepidla sa odstráni pomocou COSMOFEN 10 alebo FENOSOL. Môžu maskovať aj menšie škrabance. „Kozmofén“ sa v závislosti od sily činnosti delí na niekoľko možností:

  • č. 5;
  • č. 10;
  • č. 20.

  Najmocnejšou z nich je č. 5. Môže dokonca rozpustiť plast. Vzhľadom na to ho musíte používať s veľkou starostlivosťou - môže byť zdraviu nebezpečný.


  Šumanit je jedným znajúčinnejšie chemikálie na oddeľovanie fólií od dvojskiel

  V obchodoch sa predávajú špeciálne chemikálie na odstraňovanie fólií z okien. Izraelské výrobky „Šumanit“ sa osvedčili. Môžete tiež skúsiť nástroj odstrániť staré farby. Husto sa nanáša na film 10 minút. Po uplynutí tejto doby sa páska dá ľahko odstrániť. Odporúča sa vykonať postup pomocou rukavíc a okuliarov. Zvyšky lepidla sa ničia náhradou acetónu. Pomôže tiež odstraňovač laku na nechty, chemikálie na odstránenie dechtu z auta, odstraňovače samolepiek.

  Dôležité!​​Pri používaní chemikálií sa musí postupovať opatrne a musia sa najprv otestovať v nenápadnej oblasti. Rozpúšťadlá sú schopné zmeniť farbu rámu.

  Používanie chemikálií je jednoduché:

  Prečítajte si tiež: Ako odstrániť škvrny zo žuvačky
  1. Hrana starého filmu je narušená. Ak to nepomôže, povlak sa zarezáva.
  2. Vnútro filmu utrite tkaninou alebo kefou namočenou v rozpúšťadle.
  3. Okraje pásky sú vytiahnuté a snažia sa ich oddeliť od okna.
  4. Ak to tak nie je, nalejte ďalšiu dávku rozpúšťadla a počkajte niekoľko minút.
  5. Na konci práce musia byť rámy utreté čistiacim prostriedkom.

  Postup sa musí vykonávať v dobre vetranom priestore, inak môže byť otrávený.

  Alternatívne metódy

  V zime je možné film odstrániť pomocou chladu. Stačí počkať na mrazy (najmenej -10),otvorte okná a nechajte ich niekoľko hodín „zamrznúť“. Pri nízkej teplote sa polymérny materiál už nebude držať rámu. Ak potrebujete film vyčistiť v lete, môžete zmraziť vodu vo fľaši a aplikovať ju na vrstvu. Účinnosť tejto metódy je však oveľa menšia.

  Jednoduchší spôsob je zahrievanie pásky horúcim vzduchom z priemyselného sušiča vlasov. Ak to tak nie je, môžete vyskúšať obvyklú ženu, ale zapnite režim turbo. Dokáže sa vyrovnať s vrstvou, ktorá nie je úplne spoľahlivá.

  Sušič vlasov sa musí udržiavať pod osobitným uhlom. Okolo rámu by mal fúknuť prúd vzduchu, ale nie dvojsklo. Z extrémnych teplôt môže prasknúť. Je potrebné fúkať nie priamo, ale pod uhlom zhora. Je dôležité to nepreháňať: ak je náter príliš teplý, zostane navždy na okne. Zmäknutý a teplý film je možné ľahko a rýchlo odstrániť. Niektorí používajú namiesto sušiča vlasov parný generátor, kúrenie alebo parný parník. Táto metóda sa používa, keď musíte opaľovací krém oddeliť.


  Bezpečný, ale energeticky náročný spôsob je odstránenie filmu pomocou gumy

  Výhodou gumy je, že hoci s ňou musíte tráviť viac času, nie je možné okno poškodiť. Je vhodné zvoliť strúhadlo, ktoré sa zhoduje s farbou snímok. Zvyšky lepidla sa môžete zbaviť pomocou bieleho liehu. Používa sa tiež na odstránenie opaľovacieho krému. Na dosiahnutie tohto efektu je potrebné zdvihnúť okraj náteru, naliať tekutinu do priestoru medzi plastom a fóliou, počkať pár minút a uvoľniťFilm.

  Ako odstrániť zvyšky lepidla

  Takmer vždy po odstránení filmu zostávajú na oknách neestetické stopy lepidla. Čistenie nie je také ľahké. Budete potrebovať rastlinné oleje alebo sušiaci olej. Stopa sa očistí olejom, nechá sa pôsobiť 5 minút a odstráni sa handrou, kefou alebo špongiou. Stojí za to spracovať nielen okná, ale aj rámy. Ak z nich neodstraňujete lepidlo, v priebehu času sa naň prilepí prach. Rámy umyte čistiacim prostriedkom, alkoholom alebo acetónom, aby sa zabránilo tvorbe nečistôt.

  Stáva sa, že je potrebné odstrániť lepidlo a ochrannú fóliu z parapetu. Pre neho platia všetky vyššie uvedené metódy. Ak je však parapet drsný v štruktúre, môžete navyše použiť abrazívne látky - prací prášok alebo jedlú sódu. Nie sú vhodné na hladký povrch, pretože ho môžu poškriabať.

  S cieľom šetriť čas a energiu sa môžete obrátiť na čistiareň. Odborníci so skúsenosťami a špeciálnym vybavením rýchlo pomôžu vyčistiť okno za rozumnú cenu.

  Oprava je problematická záležitosť spojená s mnohými problémami. Pomocou týchto tipov nemusíte myslieť na to, ako odstrániť film z plastových okien.